Kā es devos uz makšķernieku paradīzi - Ālandu salām

Ālandu salas Somijā veido vairāk nekā 6500 salas, tas ir viens no skaistākajiem salu arhipelāgiem pasaulē. Jūrā gluži kā izbirušas pogas ir mazas saliņas, gandrīz uz katras atrodas sarkana zviedru mājiņa, kempingi ar laivas piestātni.

Ālandu salas Somijā veido vairāk nekā 6500 salas, tas ir viens no skaistākajiem salu arhipelāgiem pasaulē. Jūrā gluži kā izbirušas pogas ir mazas saliņas, gandrīz uz katras atrodas sarkana zviedru mājiņa, kempingi ar laivas piestātni.
Ālandu salās satiku mierīgu somu tautu, vēju, liedaga klintis un neaizmirstamus saulrietus jūras krastā. Zivis? Arī tās tika... Tikai ļoti maz.
Var nokļūt tikai ar prāmi vai lidmašīnu
Ālandu salās var nokļūt tikai ar kuģi vai lidmašīnu. Mēs, deviņu vīru kompānija, ar busiņu no Rīgas braucām līdz Tallinai, tad ar prāmi līdz Helsinkiem, no turienes atkal ar busiņu līdz Turku un tad atkal ar prāmi, līdz nokļuvām uz Brando salas. Tur ir daudz kempingu, kur dzīvo un atpūšas makšķernieki. Neredzēju neko, izņemot jūru. Ar gaismiņu iekāpām laivā, ar tumsu atkal no tās izkāpām. Visa diena pagāja uz ūdeņiem.
Vairums lielo kuģu piestāj Marienhaminā jeb Ālandu salu galvaspilsētā, kā to vietējie
(11 000 iedzīvotāju) mēdz dēvēt. Par daudzstāvu mājām tur tiek uzskatītas visas ēkas, kurām ir vairāk nekā trīs stāvi.
Spiningošana trīs dienu garumā
Rudens Ālandu salās ir piemērotākais līdaku un taimiņu copei. Es devos tikai spiningot. Pirms tam biju dzirdējis makšķernieku nostāstus par šo salu vilinājumu. Citi lepojās ar lieliem lomiem, citi kurnēja par tukšu laika nosišanu. Es pārliecinājos, ka viss atkarīgs no veiksmes un laika apstākļiem. Trijās Ālandu salās pavadītajās dienās noķēru vairāk nekā niecību, citi kolēģi vispār palika bez loma.
Vietējais soms jau brīdināja, ka tik siltā laikā līdakas neķersies. Tas bija laiks, kad Latvijā uzkrita pirmais sniegs, bet Ālandu salās praktiski bija bezvējš, laiks bija pat mīlīgs. Pirmajā vakarā saulrieta laikā 20 minūtēs noķēru nelielu asaru kaudzīti, nākamā diena bija absolūti tukša, bet trešajā noķēru nelielu līdaciņu, apmēram kilogramu smagu.
Tomēr pasakas par Ālandu piedzīvojumiem neviens nestāsta. Kempingos ir dienasgrāmatas, kur makšķernieki veic ierakstus, vērtējumus, norāda lomus. Tos palasot, var uzzināt, kas kuram ķēries. Ja viens palicis tukšā, tad par cita lomu mute paliek vaļā. Piemēram, trīs makšķernieki stundas laikā spējuši noķert 120 asarus. Cits dienas laikā noķēris 20 līdakas, kas bijušas krietni smagākas par kilogramu.
Sildās pirtī, zem segas un dzerot degvīnu
Ālandu salās brīvais laiks bija 24 stundas diennaktī, tas galvenokārt tiek pavadīts dzestrajā rudens gaisā, tāpēc makšķerniekiem nākas arī sildīties. Viens sildīšanās veids ir somu pirts, otrs - zem siltas segas, bet trešais - ar alkohola palīdzību.
Vienā vakarā, kad bijām nedaudz sasiluši, bet tomēr gribējām vēl, devāmies uz bāru. Kāds vīrs bija pamanījis skaistu māju, kur aiz stikla durvīm manāmi krēsli, galdi un spoža gaisma. Liels bija mūsu pārsteigums, kad atklājām, ka šis "bārs" patiesībā ir veco ļaužu māja. Prasījām vietējiem, kur ir bāriņš. Viņi nodomāja, ka mēs gan neesam pie pilna prāta, jo pulksten 20.30 visi bāri tur jau ir slēgti. Mēs nebijām vienīgie, kas "sildījās". Blakus mūsu kempingam dzīvoja somi. Triju dienu laikā viņi uz ūdeņiem bija tikai divas stundas, visu pārējo laiku skraidīja pliki - no pirts iznākuši - un skaļi dziedāja.
Ūdens mudž no medūzām
Jūras ūdens bija pilns ar medūzām. Ja tās ņem rokās, tad apdedzinās. Daži mani biedri klinšainajos krastos salasīja sēnes - baravikas un gailenes. Redzēju pa salu klīstam alni.
Dodoties ar motorlaivām jūrā, līdzi obligāti jāņem karte, jo bez tās, iespējams, savu kempingu vēlāk neatradīsi. Protams, mēs varējām atrasties tikai Brando salas tuvumā - apmēram 20 kilometru platībā. Tā ir pietiekami plaša teritorija, tādēļ visu izbraukāt nemaz nebija iespējams.
Kad pirmajā dienā izbraucām jūrā, bija jauks laiks, gandrīz bezvējš, bet trešajā dienā, iebraucot atklātā vietā, mani pārņēma bailes. Viļņi, kas sitās pret klintīm, bija trīs metru augstumā. Laiva kļuva nevadāma, bija neomulīgi. Atgriežoties kempingā, trešdaļa laivas bija pilna ar ūdeni.
Mana zivs palika tur, jābrauc pakaļ
Kad braucām mājās, uz kuģa nopirkām suvenīru - somu degvīnu. 20 kilometrus aiz Tallinas salūza autobuss, tāpēc, gaidot palīdzības auto no Rīgas, suvenīru krājums krietni saruka.
Pēc visa izjustā un redzētā nākamajā rītā biju gatavs atgriezties Ālandu salās. Palikt uz mūžīgiem laikiem es tur negribētu, bet atgriezties man vajag. Es ticu, ka mana zivs tur palika. Un es noteikti braukšu tai pakaļ.
***
Fakti
- Ālandu salas zivīm bagātie ūdeņi ir pasaulslaveni. Labākais lašu ķeršanas laiks ir no aprīļa līdz jūnijam, jūras foreles pavasaros dodas krasta ūdeņos sildīties, līdakas vislabāk ķeras no septembra līdz decembrim. Asarus var ķert visu gadu. Stāsta, ka Somijas lielākās zivis katru gadu tiekot noķertas tieši Ālandu salās.
- Lai zivju paradīzes vārdu ilgāk saglabātu, zvejniecība tiek stingri kontrolēta. Zvejniecības atļaujas var nopirkt hoteļos un tūrisma informācijas punktos. Arī kuģu firmas piedāvā speciālas zvejniecības paketes. Pirms došanās zvejā vajadzētu aprunāties ar vietējiem zvejniekiem, tie zina, kur vislabāk makšķerēt.

Citu datumu laikraksti

 • Labākie bērzu kopēji saņems tencinājumus

  Malienas pamatskolas, Jaunalūksnes pagasta “Puriņu” un Virešu pagasta “Ceriņu” saimnieki aicināti piedalīties gadskārtējā konkursa par lauku sētu...

 • Aicina atsaukties tūrisma uzņēmējus

  Alūksnes rajona tūrisma informācijas centrs sāk veidot 2005.gada informatīvos materiālus, tādēļ aicina atsaukties rajona uzņēmējus.Alūksnes rajona...

 • Jaunajai pilij ieliek pagaidu durvis

  Alūksnes Jaunajai pilij šonedēļ izņēma centrālās durvis, kuras ziemas periodā Rīgā restaurēs. To vietā ir ieliktas pagaidu durvis, bet apmeklētāji...

 • Politiskais pilnmēness aptumsums

  Balsojums par nākamā gada budžetu izrādījās liktenīgs Induļa Emša valdībai, tomēr valsts budžets nebija patiesais valdības klupšanas akmens.Balsojums...

 • Traucē bērni, kas diedelē saldumus

  Laikraksta “Alūksnes Ziņas” birojā vakar vērsās vairāki satraukti lasītāji un izteica sašutumu par nedēļas nogalē notikušajiem Helovīna svētkiem, kad...

 • Rādīs filmu par braukšanu dzērumā

  Drīzumā arī Alūksnes rajona vidējās izglītības iestādes saņems izglītojošu videofilmu “(Ne) metam un (ne) braucam!”, tā vērsta pret automašīnas...