Kā iekonservēt jaunību

Ja jums nepatīk tas, ko redzat spogulī, jāpārvērtē sava ikdiena. Nepiemērota pārtika, nepietiekamas kustības un pat guļas poza ne tikai liks jūsu sejai izskatīties vecākai, bet arī samazinās dzīves ilgumu.
«Sievietei āda salīdzinoši labi «turas» līdz 30 – 35 gadu vecumam. Pie speciālistiem arvien biežāk vēršas sievietes, kam ir tikko 35 gadi, bet ādas virsējie slāņi jau zaudējuši aizsargfunkcijas un izteikti samazinājies to elastīgo šķiedru daudzums, kas atbild par ādas tvirtumu un elastīgumu. Lielā mērā to veicina dzīvesveids – smēķēšana un pārmērīga sauļošanās dabiskajā saulē un solārijā,» norāda Lāzerplastikas klīnikas ķirurgs Valdis Ģīlis.
Ādai novecojot, pirmās parasti parādās dinamiskās grumbiņas pierē, «vārnu kājiņas» pie acīm. Tās rada aktīva sejas muskuļu darbība un tādi ieradumi kā, piemēram, izbrīnā saraukt pieri vai samiegt acis. Vēlāk parādās arī gravitācijas grumbiņas, kas rodas, ādai noslīdot. Galējā novecošanās pazīme ir, kad ādas virsma ievērojami zaudē elastīgās šķiedras – kļūst līdzīga sietam. Medicīnā to dēvē par ādas elastozi.
Ekspertiem ir daudz ko teikt arī par citiem izplatītiem ieradumiem. Piemēram, pat šķietami absurds ieteikums dzeršanai neizmantot salmiņus – lai izvairītos no grumbām ap acīm un lūpām. Arī līka mugura liks mums izskatīties vecākiem un nomocīs ar izstarojošām sāpēm, tādēļ stāvot vai sēžot jāatceras vienkāršs princips – ausīm, pleciem un gurniem jāturas taisnā līnijā. Ko vēl darām nepareizi?

Uzņematies par daudz
Ja darbu saraksts nekad nekļūst īsāks, stress var izsūkt dzīvības spēkus no organisma. Mūsdienu uzspiestajā ātrajā dzīves tempā šķiet pat nepieciešami darīt visu reizē, taču pētnieki to drīzāk sauc par nemitīgu pārslēgšanos no viena uzdevuma pie cita, kas bieži vien pat prasa vairāk laika. Piemēram, braukt pie stūres un runāt pa telefonu nozīmē gala mērķī nonākt vēlāk. Nav daudz lietu, ko mēs tiešām varam darīt automātiski kā iešanu vai košļāšanu. Hronisks stress atbrīvo tā saucamos brīvos radikāļus jeb nestabilās molekulas, kas bojā šūnas un izraisa to novecošanu.

Reti izlaižat saldo ēdienu
Jūsu kārais zobs ne tikai pievieno ķermenim papildu kilogramus, bet arī pieskaita gadus sejai. Cukura molekulas pieāķējas šūnās pie proteīna šķiedrām, un šajā postošajā procesā āda zaudē starojumu, pastiprinās riņķi zem acīm, mainās ādas tonis, seja pietūkst, mainot tās kontūras, savairojas smalkās krunciņas un palielinās poras.
Otra galējība ir vispār izslēgt taukus no savas diētas. Toties omega-3 taukskābes, kas atrodamas taukainās zivīs, valriekstos un linsēklās, ādu uztur atsperīgu un labvēlīgi ietekmē sirdi un smadzenes. Zivis iesaka ēst vismaz divreiz nedēļā.
Pētījumā ar 11 000 austrāliešu secināts, ka katra pie televizora pavadīta stunda mūža ilgumam vidēji atņem 22 minūtes. Savukārt tie, kas dienā skatās televīziju sešas stundas, nodzīvo apmēram par pieciem gadiem mazāk nekā tie, kas nemēdz ilgi skatīties TV. Vaina nav televizorā, bet gan nekustīgajā pozā. Sēžot ilgāk par 30 minūtēm, organisma šūnās uzkrājas cukurs, un tās ir aptaukošanās briesmas. Gan mājās, gan darbavietā ieteicams ik pēc 30 minūtēm pastaigāties. Nemaz nerunājot par lieko svaru, mazkustīga dzīvesveida piekritējiem ir paaugstināts risks sabeigt aknas, tikt pie vēža un iedzīvoties kardiovaskulārās slimībās. Tie, kas nedēļā aktīvi kustas vismaz 150 minūtes, dzīvo 10 – 13 gadu ilgāk par sliņķiem.

Guļat mazāk par
piecām stundām
Slikts naktsmiers ne tikai saistāms ar tumšajiem maisiņiem zem acīm, bet arī ar īsāku mūžu. Optimāli ir gulēt aptuveni septiņas stundas. Ja parādās tādi neizgulēšanās simptomi kā enerģijas zudums, prāta lēnums, uzmanības trūkums vai svara pieaugums, nepretojieties savam organismam un dodieties pie miera agrāk!
Kad ārā ir drēgns, ir liels kārdinājums kārtīgi sasildīties. Gan kamīna iekuršana, gan termostata uzgriešana «apēd» gaisa mitrumu. Sausa, iekaisusi āda neizskatīsies ilgi jauna, tādēļ ieteicams lietot gaisa mitrinātāju (optimāli ir 40 – 60 procentu). Vienkāršāka izeja ir uz radiatoriem turēt samitrinātu dvieli vai trauku ar ūdeni.
Pat vispieticīgākajā ikdienas kosmētikā jāatvēl vieta labam acu krēmam, citādi drīz vien varēsim bēdāties par krunku lauku. Āda ap acīm ir plānāka un pirmā nodos jūsu vecumu, tādēļ ikvienam vajadzētu draudzēties ar mitrinošajiem krēmiem. Spēcīgākie ir retīnskābes (tretinoīnu) jeb A vitamīnu saturošie krēmi, kuru lietošanu labāk apspriest ar speciālistu. Daudzi retīnskābi jauc ar retinolu, kas arī ir A vitamīna forma, taču vājākas iedarbības. Citas derīgas sastāvdaļas – mitruma piesaistītāji, antioksidanti, hialuronskābe un C vitamīns – veicina kolagēna un elastīna veidošanos, kas savelk ādu un mazina smalkās līnijas ap acīm.

Saulesbrilles tikai brīvdienās
Sejas priekšlaicīgas novecošanas vaininieks numur viens ir ultravioletais starojums. Speciālisti pat mākoņainā laikā iesaka neiet ārā bez pretsauļošanās aizsardzības (SPF koeficients robežās no 30 līdz 50). Uzskats par 20 minūšu saules peldi ir novecojis – vajadzīgo saules devu D vitamīna tālākai ražošanai nierēs un aknās mēs uzņemam, 15 – 20 minūtes uzturoties ārā bez īpašas sauļošanās. D vitamīna krājumus var papildināt arī ar zivīm un piena produktiem.
Īpaši bīstama saule ir no pulksten 11.00 līdz 16.00. Ultravioletais starojums 2009. gadā tika atzīts par I klases kancerogēnu, kas nozīmē spēju tieši izraisīt audzējus. Visā pasaulē – īpaši Austrālijā un Eiropā – aug ādas vēža gadījumu skaits gaišādainiem cilvēkiem. Daudzi eksperti to skaidro ar solāriju popularitāti. Katrs piektais Latvijas skolēns līdz 18 gadu vecumam vismaz reizi ir apmeklējis solāriju (meitenes 77 procenti).
Statistika ir satraucoša – 2012. gadā, pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, ādas ļaundabīgās slimības Latvijā «izcīnījušas» pirmo vietu onkoloģisko slimību konkurencē (skat. grafiku). Ir dažādas audzēju formas – melanomas un ne-melanomas. Piemēram, aktīnisko keratozi bieži vien nepareizi interpretē kā ādas vecuma pazīmi un atstāj bez ārstēšanas.

Kad kosmētika padarīs
vecāku
Metāliski zilās acu ēnas un pārspīlēts meikaps vispār var izdarīt jums lāča pakalpojumu. Īpaši uz eļļu balstītie produkti nosprosto poras un veicina iekaisumus. Savukārt smaržas, dažādas kairinošas ķīmiskas vielas un spirtu saturoši produkti ādai atņem dabisko eļļojumu, sausinot ādu, un tādējādi izraisa priekšlaicīgas grumbas un līnijas. ◆

Koncentrējieties
uz vienu uzdevumu
un tikai tad pārejiet pie nākamā!

◆ Vislabāk reizē paveikt līdzīgas lietas, piemēram, samaksāt visus rēķinus, jo katrai darbībai nepieciešams specifisks prāta stāvoklis.
◆ Pārslēgšanās starp uzdevumiem var novest pat pie 40 procentu produktivitātes krituma – mēs kļūdāmies vairāk, īpaši tad, ja vajadzīga kritiska domāšana.
◆ Ar diviem sarežģītiem uzdevumiem smadzenes tiek galā itin labi, jo tām ir divas puslodes, taču trešais uzdevums jau krietni pārslogo pieres daivu.
◆ Tie, kuriem nemitīgi jāpārbauda e-pasts, atrodas paaugstinātā uzbudinājumā ar paātrinātu sirdsdarbību.
◆ Ar sadalītu uzmanību bieži palaižam garām ļoti svarīgas lietas.
◆ Viena uzdevuma pārtraukšana var «izsist no sliedēm» īslaicīgo atmiņu – tas īpaši novērots vecākiem ļaudīm. Piebāzta īslaicīgā atmiņa neļauj lietām pievērsties radoši.
◆ Lai uzturētu labas attiecības, savam partnerim jāvelta vismaz 10 minūtes nedalītas uzmanības, ignorējot telefonu un citus traucēkļus.
◆ 2013. gada pētījumi pierāda, ka izjaukta maltīte neļauj smadzenēm kārtīgi pievērsties barības sagremošanai. Cilvēks nejūtas paēdis un tiek kārdināts pavisam drīz ēst atkal, kas var novest pie liekā svara. Ēdot nevajadzētu skatīties televizoru, bet domāt tikai par ēdienu.
◆ Pastāvīga darbošanās ar viedtālruni ir tikpat bīstama kā braukšana dzērumā. Vienā pētījumā konstatēts, ka katrs piektais cietušais pusaudzis satiksmes negadījuma brīdī lietojis viedtelefonu.
AVOTS: HEALTH.COM

Ādu var atjaunot

◆ Lietojot kvalitatīvu ādu atjaunojošo kosmētiku, kas tās virsējo slāni – epidermu – padara biezāku, bieži var pat pilnībā izlīdzināt dinamiskās grumbiņas un attālināt ādas novecošanos. Ja krēmi nelīdz, nākamais solis, lai izlīdzinātu dinamiskās grumbiņas, ir veikt botulīna toksīna injekcijas. Labu rezultātu var sniegt hialuronskābi saturošas injekcijas vai tā dēvētie filleri, jo novecojot āda zaudē hialuronskābi, kas notur tajā mitrumu.
Radikālākas metodes cīņā ar ādas novecošanos ir lāzerprocedūras. Sākotnēji, lai izlīdzinātu ādu un padarītu to vizuāli jaunāku, var izmēģināt lāzerprocedūras, uzsildot ādu dziļākajos slāņos un tādējādi veicinot elastīgo šūnu – kolagēna – atjaunošanos.
Agresīvākas, bet arī krietni efektīvākas ir procedūras ar tā saucamajiem ablatīvajiem lāzeriem. Efektu, ko sniedz šāda procedūra, var salīdzināt ar rezultātu, kādu dod ķirurģiska ādas plastiskā operācija. Ķirurgs V.Ģīlis uzsver, ka pirms lāzerprocedūrām āda ir jāsagatavo. Jābūt daudzmaz pieņemama biezuma ādas virsējam slānim – epidermai, kā arī zemādā zināmam apjomam elastīgo šķiedru.
Savukārt, ja krēmi, filleri un lāzerprocedūras vairs nelīdz un ne par ko negribam samierināties ar vecuma īpatnībām, galējā iespēja ir veikt ķirurģisku ādas plastisko operāciju. ◆

Citu datumu laikraksti

 • Rūpējas par “zaļo zeltu”

  Rūpējas par “zaļo zeltu”

  Ojāra Gailīša kokaudzētava “Miķeļi” ir vienīgā meža stādu kokaudzētava visā Alūksnes un Apes novadu apkārtnē. Tur audzētās eglītes un priedītes...

 • Muzejā - cimdi, jostas un gleznas 2

  Muzejā - cimdi, jostas un gleznas

  Alūksnes muzejā ir skatāmas divas jaunas izstādes - “Pierobežas raksti cimdos un jostās”, kā arī mākslinieces Laines Kainaizes gleznu ...

 • Burkānu kēkss

  Burkānu kēkss

  5-6 burkānus sarīvē rupjās skaidiņās, pielej 3 ēdamkarotes eļļas, pievieno 2 olas, 250 gramus cukura, puspaciņu vaniļas cukura un labi izmaisa. 6...

 • Ar vienu dūmu pietiek... 2

  Ar vienu dūmu pietiek...  6

  Alūksnes novads Vidzemes reģionā šobrīd ir līderis “spaisa” lietošanas un hospitalizācijas gadījumu ziņā. Martā Alūksnes slimnīcā ir hospitalizēti...

 • Lasītāji, braucam peonijās!

  Lasītāji, braucam peonijās!

  Vasara ir ekskursiju laiks, tādēļ laikraksts “Alūksnes Ziņas” saviem uzticamajiem abonentiem un lasītājiem 14.jūnijā organizē ekskursiju “Braucam...

 • Ķirbju želeja ar brūklenēm

  Ķirbju želeja ar brūklenēm

  Mūsu lasītāja Velta Brenčeva iesaka pagatavot ķirbju želeju ar brūklenēm un putukrējumu. Ķirbi sarīvē uz rupjās rīves, katliņā ar biezu dibenu ielej...

 • Gatavi jaunajai tūrisma sezonai

  Gatavi jaunajai tūrisma sezonai

  Tūristiem, kuri šovasar viesosies Alūksnes novadā, būs iespējams redzēt ne vien ievērojamākās un skaistākās vietas novadā, bet arī iepazīt dažādu...

 • Par ziemājiem nesūdzas 2

  Par ziemājiem nesūdzas

  Alsviķietis Jānis Vītolnieks ir bioloģiskās saimniecības “Bitenieki” īpašnieks, kurš nodarbojas ar piena un gaļas lopkopību. J.Vītolnieka īpašums...

 • Samazina nodokļu maksājumus sezonas laukstrādniekiem

  Ministru kabinets akceptējis jaunos Ministru kabineta noteikumus, kuri regulē informācijas uzskaiti sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa režīma...