Kā jaunieši atpūšas piektdienas vakarā?

Alūksnes rajona policijas pārvaldes reidā sadarbībā ar Alūksnes pilsētas vidējo mācību iestāžu skolotājiem atklāja ne tikai nepilngadīgus jauniešus, kas lieto alkoholiskos dzērienus, smēķē skolu teritorijā un sabiedriskās vietās.

Alūksnes rajona policijas pārvaldes reidā sadarbībā ar Alūksnes pilsētas vidējo mācību iestāžu skolotājiem atklāja ne tikai nepilngadīgus jauniešus, kas lieto alkoholiskos dzērienus, smēķē skolu teritorijā un sabiedriskās vietās.
Kad reida dalībnieki 15.oktobrī pēc pulksten 22.00 brauca uz Alūksnes vidusskolu, kur notika diskotēka, tika saņemta informācija - iereibuši vīrieši cenšas iekļūt deju zālē. Acīmredzot viņi nevēlējās sastapties ar policijas darbiniekiem, tāpēc bija devušies prom, tomēr apmēram pēc stundas abus aizturēja Latgales ielā, kur iereibušo savstarpējā vārdu pārmaiņa izvērtās kautiņā. Skolas ēka grima tumsā, neliela gaismas atblāzma bija manāma no zāles un citiem logiem. Sarkanas kā vilku acis šur un tur iekvēlojās aizdegtās cigaretes. Iekšā un ārā staigāja puiši un meitenes, kas kāro uzvilkt kādu dūmu. Liekas dīvaini, ka pie mācību iestādes ieejas nav ārējā apgaismojuma, turklāt tas būtu vajadzīgs plašākā teritorijā, vismaz fasādes pusē.
Nepilngadīgie saindējas ar alkoholu
Aizturēja divus 16 gadu vecus citu skolu audzēkņus, kam reibums bija vairāk nekā divas promiles. Vienam policijas mašīnā kļuva slikti. Pēc abu nogādāšanas policijas dežūrdaļā un administratīvā protokola uzrakstīšanas tā arī neizdevās sazināties ar vecākiem. "Šādā stāvoklī jauniešus nevarēja vest mājās un atstāt vienus. Nevar paredzēt, ko jaunieši darīs reibumā. Ja pēc viņiem neierodas vecāki, nākas pa nakti atstāt izolatorā. Nesen puisi no Apes vidusskolas pēc alkohola lietošanas nācās vest uz slimnīcas reanimācijas nodaļu," stāsta policijas nepilngadīgo lietu inspekcijas galvenā speciāliste Līga Medne.
Skolā nepārdod alkoholiskos dzērienus, bet vecāki bērniem acīmredzot dod pietiekami daudz kabatas naudas, lai pietiktu cigaretēm un grādīgajiem dzērieniem. Tos iegādāties veikalos nav problēmu, tā apgalvo jaunieši. Ja pārdevēja jautā, vai ir 18 gadu, katrs to apliecina, dokumentus parasti neprasa. Skolā bija vairāki iereibuši pilngadīgi jaunieši, kam izteica brīdinājumu. Iespējams, ka viņi neietu uz dejām mācību iestādē, ja tās būtu vēl citur.
Reids apliecināja, ka jauniem cilvēkiem trūkst piemērotu atpūtas vietu. Klubs "Jolanta" tovakar bija vienīgais, kur viņi varēja doties pēc pulksten 23.00 - to darīja arī vidusskolēni un ģimnāzisti, kam ir 18. Bariņš meiteņu svinēt dzimšanas dienu devās pēc pusnakts.
Nepieciešama policijas uzraudzība
"Skolas dežuranti pieraksta visus, kas ierodas uz tematisku sarīkojumu. Pēc tā līdz pulksten 23.00 ir diskotēka, šo laiku strikti ievēro. Ja notiek kaut kas ārkārtējs, tad ir vieglāk noskaidrot apstākļus un vainīgos," stāsta vidusskolas direktora vietniece ārpusklases darbā Ilze Līviņa. Viņa atzīst, ka ārpusē ne tikai smēķē, bet arī lieto alkoholiskos dzērienus, par to liecina pie malkas grēdām nomestas tukšās pudeles. Ir mēģināts aizslēgt skolas ārdurvis, tās atverot tikai deju starpbrīdī uz 15 minūtēm. Tad vēl vairāk jauniešu koncentrējās pie durvīm, lai paspētu izkļūt laukā.
"Smēķē ļoti daudzi. Statistikas dati, ka smēķē 30 procenti sieviešu, nerāda patieso situāciju," spriež I.Līviņa. Skolotāja ir pārliecināta, ka reidi ir jārīko biežāk. Tam piekrīt Alūksnes ģimnāzijas skolotājs Ivars Vīksna. Patiesībā policista klātbūtne skolā būtu nepieciešama nepārtraukti ne tikai vakaros, bet arī dienā. Rīgas skolās jau ir šāda prakse.
Pirmoreiz mēģina iztikt bez cigaretēm
Atpūtas klubā "Jolanta" pirmo reizi bija deju vakars, kurā aicināja "mēģināt iztikt bez cigaretēm un alkoholiskiem dzērieniem". Daudzi pasākuma apmeklētāji atzina, ka tā ir laba iecere. Acīmredzams ieguvums bija arī salīdzinoši svaigs gaiss nelielajā priekštelpā, kur jaunieši bija saspiedušies kā siļķes mucā. Daudzi smēķētāji bija pagalmā, bet daži kūpināja dūmus pie pašām ieejas durvīm klubā - blakus aicinājumam mēģināt nesmēķēt.
"Uzskatu, ka par to ir jādomā ne tikai klubu, kafejnīcu īpašniekiem un darbiniekiem. Viņi vieni neko nespēj panākt. Nepieciešama vecāku kontrole, ar ko viņu bērni draudzējas, kur iet un ko dara. Vasarā bija maz pasākumu, tāpēc jaunieši sēdēja parkos, pirtīs vai tikās dzīvokļos. Neviens nezina, ko viņi tur dara. Te vismaz tas ir redzams kā uz delnas," atzīst atpūtas kluba īpašniece Jolanta Arāja. Manāmi iereibušu apmeklētāju klubā nebija. J.Arāja cer, ka kāds tomēr mēģināja sekot aicinājumam un izsmēķēja vismaz vienu cigareti mazāk. "Jolantā" nepārdod alkoholiskus dzērienus jaunākiem par 18 gadiem, lai gan viņi reizēm cenšas "atdarīt".
Lems par administratīviem sodiem
Spēļu zālē "Klondaika" nevar atrasties nepilngadīgi jaunieši, tāpēc tās īpašniekam būs jāraksta paskaidrojums par meiteni, kas tur bija iegājusi satikt draudzeni. Kas tik steidzams bija jārunā gandrīz pusnaktī, ka nevarēja sagaidīt rītu? Nepilngadīgā par uzraksta neievērošanu netiks sodīta, bet spēļu zāles īpašniekam droši vien nāksies atbildēt. Tāpat vecākiem, kuru nepilngadīgie dēli aizturēti alkohola reibumā, vajadzēs ierasties policijā, kur izskatīs pārkāpumus. Policisti secina, ka administratīvā komisija parasti vainīgos brīdina. Bet cik reizes ar to var samierināties?
"Reida laikā tika aizturēti desmit jaunieši par dažādiem pārkāpumiem. Šoreiz vēlējāmies redzēt, ar ko jaunieši nodarbojas brīvajā laikā. Uztrauc nepilngadīgie, kas bija alkohola reibumā," rezumē L.Medne. Viņa secina, ka vecāki nezina, ko bērni dara. Nevar katram blakus būt policists vai skolotājs. Arī reidi nevar būt "glābējzvans". Tie tikai atspoguļo situāciju. "Skolas sarīkojumā sastapām arī iereibušus pieaugušos, turpat ir jaunieši. Kontrolei ir jābūt, jo nevar paredzēt, kas notiks. Visi zinām, ka lielākā daļa noziegumu ir izdarīti reibumā. Nepilngadīgie tādējādi apdraud arī savu dzīvību," spriež L.Medne. Reidi turpināsies.

Citu datumu laikraksti