Kā nekļūt par pūļa cilvēku?

Domā ar savu galvu! Nelēksi taču akā, kad citi lec – tā pamāca vecāki, cenšoties pasargāt atvases no muļķīgas rīcības. Tikmēr rotaļa “Ādamam bij' septiņ' dēli” nevainīgi mudina uz pretējo – atdarināt, kopēt. Skolu psihologu novērotā pakļaušanās visbiežāk negatīvu līderu ietekmei parasti pāriet līdz ar mācību iestādes beigšanu. Bezierunu sekošana modei, nefiltrēta fanošana par sporta un mūzikas elkiem, kaut arī ietekmē prātus un liek atvērt makus, ir katra paša darīšana. Bīstamāka ir neprasme turēties pretim harismātisku līderu ietekmei, kas var novest līdz pat masu psihozei.

Vēlme piederēt grupai
Es jau nemaz neticēju 21. decembrī pareģotajam pasaules galam, apgalvo gan tie, kas šo tēmu iepina vai katrā sarunā, gan tie, kas paklusām iepirka izdzīvošanas atribūtus. Pīli par kārtējo pastardienu esot palaiduši tirgotāji un masu mediju pārstāvji. Lai vairotu peļņu un reitingus. Tomēr toreiz pārsteidza baumu invāzijas mērogi.
Sākotnēji vārdam “manipulēt” (latīņu ‘manipulare’) bija pozitīva nozīme – vadīt, vadīt ar zināšanām, sniegt palīdzību, taču mūsdienīgajā izpratnē “manipulēt” vairāk nozīmē – slepus ietekmēt. Uz prātu un instinktiem var iedarboties ar dažādām metodēm: piespiest rīkoties ar fizisko pārspēku vai panākt, ka manipulējamais pats vēlas domāt un rīkoties manipulatoram vēlamajā veidā.  
“Cilvēks ir daudz vieglāk manipulējams, nekā viņš iedomājas, jo pēc savas būtības ir sociāla būtne. Piederības jūtas ir eksistenciāli svarīgas, jo dod drošības sajūtu, evolūcijas kontekstā tās ir daudz senākas par individualitātes apziņu,” skaidro psiholoģe Ingūna Griškēviča. “Mēs taču bieži konformējamies, runājam to, ko nedomājam, vai pat mānām sevi, lai tikai tiktu pieņemti kādā grupā vai kolektīvā. Zinātnieki konstatējuši, ka ļaužu vairākums, ja nav īsti pārliecināti, kādu lēmumu pieņemt, parasti seko vairākuma viedoklim. Pētījumi rāda, ka apmēram 200 cilvēku lielā pūlī darbības virzienu nosaka pieci procenti, pārējie ir sekotāji, kas neapzinās, ka viņus kāds vada.”

Baisā straume
“Kad strādāju Londonā, dzīvoju netālu no slavenā Vemblija stadiona. Neesmu kaislīgs futbola mīļotājs, bet vienu no spēlēm noskatījos. Neatceros, kas toreiz stājās pretī Anglijas futbola izlasei, bet atmosfēru neaizmirsīšu nekad. Kad pašmāju komandai neveicās, atbalstītāju pūlis atgādināja milzīgu, saniknotu, līdz baltkvēlei uzbudinātu un neprognozējamu organismu. Pēc zaudētās spēles apbēdināto līdzjutēju pūlis kā baisa straume sagrāba mani un nesa sev līdzi. Likās, ka nekas nespēs novērst masu kautiņu. Tomēr policisti zirgos abu komandu fanus prasmīgi sadalīja un izvadīja no stadiona pa atsevišķām izejām, pavadot līdz metro stacijām,” pūļa efekta sajūtas piedzīvojis 34 gadus vecais Endijs.
Savukārt 49 gadus vecajai Annijai jauniešu fanošana par mūziku raisa viņas bērnības atmiņas: “Tīnītes tāpat ar paceltām rokām barā lēkāja pie skatuves, spiedza aiz sajūsmas. Viena otra bija gatava bez domāšanas mesties populārā muzikanta gultā. Ar šodienas prātu vērtējot – naivi, smieklīgi, stulbi. Kad šie bērni pieaugs, arī viņi, visticamāk, savas trakulības vērtēs citādāk. Nav jau tik svarīgi, kas notiek, svarīgi – kāpēc. Man patīk ezoterikas literatūrā rastais skaidrojums, ka viss ir enerģija. Ar kaislību, vēlmju un atkarību netīro enerģiju un zemajām vibrācijām barojas egregori. Šīs domformas pastāv, kamēr ir donori – enerģijas avoti. No egregoriem grūti atbrīvoties, jo šie vampīriņi prot panākt, lai barības jeb pūļa negatīvās enerģijas viņiem netrūktu.”
Pūļa efekts var būt hipnotizējošs, jo piederība lielai grupai mēdz radīt eiforijas sajūtu, ko sniedz iluzors varas, nesodāmības un bezatbildības jūtu sajaukums. “Smadzeņu spoguļneironi liek blakusstāvētāja emocijas izjust kā savējās un ātri aplipina ar tām visus. Robežas starp grupu un indivīdu saplūst. Jo lielāka grupa, jo mazāk cilvēks izjūt personīgu atbildību par notiekošo. Tāds fenomens kā “blakusstāvētāja efekts” izpaužas nelaimes gadījumos, kad apkārtstāvošie cietušajam nepiedāvā nekādu palīdzību. Jo lielāks bars, jo mazāka iespējamība, ka kāds palīdzēs. Visi cer, ka to izdarīs kāds cits,” skaidro I. Griškēviča.

Spītīgi saglabāt
individualitāti
“Pūļa efekts ir paradoksāls – tam pakļaujas daudzi, bet arī viens indivīds var liktenīgi ietekmēt visu pūli. Pūļa rīcība var izskatīties haotiska, tomēr izpētīts, ka tā ir sistēma ar noteiktiem likumiem un uzvedības fāzēm. Vispirms ir “uzsilšanas fāze”, kuras laikā cilvēki salīdzina savas un apkārtējo realitātes un izdara izvēles. Informācija caur neverbālām interakcijām tiek nodota zibenīgi. Daži harismātiskāki indivīdi kļūst par “atslēgas personām”, ap viņiem veidojas mazi grupējumi, kas vēlāk veido pūļa darbības virzienu, un pūlis seko.”
“Agrāk pūli uzskatīja par monstrozu veidojumu. Mūsdienu pētījumi ir apgāzuši vairākus sabiedrībā pastāvošus populārus mītus. Piemēram, ka pūlī cilvēks zaudē individualitāti un ārkārtas situācijās uzvedas kā savtīgs dzīvnieks vai ka pūlis vienmēr ir vardarbīgs. Konstatēts, ka arī pūlī cilvēkiem ir spītīga tendence saglabāt individualitāti, instinktīvi pretoties panikai un pieņemt vairāk vai mazāk apzinātus lēmumus. Jāatceras: lai ko mēs darītu pūlī, atbildība ir individuāla,” atgādina I. Griškēviča.

Citu datumu laikraksti

 • Aktīvi piedalās skatēs

  Apes un Alūksnes novadu radošie kolektīvi virzās aizvien tālāk un aktīvi piedalās dažādās skatēs. Limbažos, Smiltenē un Valkā turpinās Vidzemes...

 • Alūksne īsumā

   Alūksne Policija jau informēja, ka 18.februārī pulksten 12.40 Latgales ielā pie mājas nr. 8 neatļautā vietā ielas braucamo daļu šķērsojusi...

 • Vai paliksim bez sabiedriskā transporta?

  Pasažieriem Vidzemes un Zemgales reģionā jau visai drīz var nākties samierināties ar vietējo reģionālo pārvadājumu samazināšanos – nesegto pagājušā...

 • Notiks tradicionālais slēpojums

  Alūksnes novada ziemas sporta centrā „Mežinieki” 2.martā notiks tradicionālais slēpojums „Alūksne 2013”. Šīm sacensībām rit jau trešais gadu desmits,...

 • Horoskopi

  22. – 28.februārisAuns Brīvdienas tiks pavadītas jaukā ģimeniskā atmosfērā. Var nākties darīt darbus, kuri nepadodas tik labi, kā gribētos....