Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kā pasargāt sevi no tarakāniem

Šogad ir īpaši labvēlīga vasara, lai vairotos kaitēkļi, tādēļ daudziem iedzīvotājiem nākas ar tiem cīnīties. Būtiski ir izvēlēties speciālistu, kas visprasmīgāk varēs uzveikt nelūgtos iemītniekus.

Šogad ir īpaši labvēlīga vasara, lai vairotos kaitēkļi, tādēļ daudziem iedzīvotājiem nākas ar tiem cīnīties. Būtiski ir izvēlēties speciālistu, kas visprasmīgāk varēs uzveikt nelūgtos iemītniekus.
"Kukaiņu kaitēkļu pamatgrupas ir prusaki, skudras, blusas, mušas, blaktis, drēbju un pārtikas kodes, odi.
Prusakiem raksturīga saistība ar cilvēku dzīvesvietām. Tie pārtiek no pārtikas un dažādiem atkritumiem, dzīvo antisanitārās vietās un pārnēsā slimības. Prusakiem īpaši patīk uzturēties mitrās vietās. Latvijā visizplatītākais ir brūnais prusaks. Tā lielums ir 10 līdz 15 milimetri, bet krāsa - dzelteni brūna. Tas izdēj apmēram 40 oliņas, kas attīstās septiņus līdz deviņus milimetrus lielos kokonos," stāsta SIA "Saiga 1" profilaktiskās dezinfekcijas nodaļas vadītāja Ingūna Vancāne.
Dod dzīvību 320 prusakiem
Prusaks no oliņas līdz pieaugušam prusakam attīstās temperatūrā - 6,5 līdz 33 grādu temperatūrā vidēji piecos mēnešos. Brūnais prusaks sāk pāroties jau trīs dienu laikā pēc dzimumnobrieduma iestāšanās.
Prusaku mātīte dzīves laikā iznēsā četrus līdz astoņus kokonus un dod dzīvību 320 jauniem prusakiem. Pieauguša prusaka dzīves ilgums vidēji ir seši līdz deviņi mēneši.
"Mājvietās kaitēkļus ievazā ar drēbēm, preču kastēm, maisiem, augiem, pārtikas un dzērienu kravām. To izplatību veicina nekārtīgas atkritumu tvertnes un vispārēja netīrība. Kaitēkļi labprāt apmetas uz dzīvi siltās, mitrās vietās, piemēram, virtuvē, kur bieži izlīst vai izbirst pārtikas produkti. Prusaki dzīvei izvēlas arī pagrabus, apkures mezglus vai ūdens sūkņu telpas. Apstākļi, kas veicina kaitēkļu izplatību telpās, ir plaisas griestos un sienās, ūdens caurules, sildīšanas un dzesēšanas sistēmas, plaisas starpsienās. Pa stāviem kaitēkļi pārvietojas, izmantojot lifta šahtas, atkritumvadus un ventilācijas šahtas," norāda I.Vancāne.
Populāras ir lipīgās lamatas
Mušu, odu, prusaku, skudru, ērču, kožu, blusu un graudu kaitēkļu iznīcināšanai mūsdienās izmanto insekticīdus, kas ātri samazina populācijas skaitu un kuriem ir ilgstoša iedarbība. Ar profesionālajiem insekticīdiem var strādāt tikai licencētas firmas. Faraonskudru iznīcināšanai labs līdzeklis ir "Faratox".
Populāras ir lipīgās lamatas - grauzēju līme jeb kukaiņu feremona slazdi. Tās var izmantot slimnīcās un skolās. Jaunas paaudzes preperāti ir netoksiskie līdzekļi (piemēram, "Maxforce" gels), kas nesatur toksiskus savienojumus. Tie ir izmantojami vietās, kur pastāvīgi strādā vai dzīvo cilvēki, kur iespējams kontakts ar ražojamo produkciju. Gelu "Maxforce" var ievietot spraugās un šķirbās. Tā iedarbības laiks ir trīs mēneši. Ja cilvēki neievēro, ka šajā laika posmā jāuztur tīras telpas, tad viņi veicina kukaiņu vairošanos.
Ir jāaicina speciālists
"Tarakāni prot veiksmīgi emigrēt uz vietām, kur ir barība, bet dēt oliņas viņi var atgriezties arī iepriekšējā uzturēšanās vietā. Mūsdienīgi celtniecības un remonta veidi (siltumizolācija, ar ģipškartona plāksnēm apdarinātās sienas) pārvērš celtnes vai telpas par inkubatoru kukaiņiem un grauzējiem, kur tie labprāt dzīvo un vairojas. Tas apgrūtina dezinfekcijas veikšanu. Iecienīta tarakānu dzīvesvieta ir arī zem piekaramajiem griestiem. Gan privātpersonām, gan uzņēmējiem vajadzētu atcerēties - ja telpās nelikvidēs visas spraugas, tā ir labvēlīga vieta prusakiem," akcentē I.Vancāne.
Viņa skaidro, ka SIA "Saiga-1" piedāvā pakalpojumus, kā arī dažādus līdzekļus kukaiņu un grauzēju iznīcināšanai. "Uzņēmumā darbinieki strādā tikai ar mūsdienīgiem līdzekļiem. Ja telpās plānojat uzsākt remontu un tajās iepriekš ir konstatēti prusaki vai citi kukaiņi, aiciniet speciālistu, lai izlemtu, kā no tiem atbrīvoties. Apdzīvotās telpās speciālisti nedrīkst strādāt ar profesionālajiem līdzekļiem, ar kuriem darbojas neapdzīvotās telpās. Cilvēkiem ir jāuzklausa speciālists. Ja tas ir ieteicis, ka apstrādi nepieciešams pēc pāris mēnešiem atkārtot, tad tā arī jādara. Pretējā gadījumā vēlamā efekta nebūs. Strādāt ar organismam kaitīgām vielām ir bīstams darbs, kas prasa ievērot arī individuālos aizsardzības pasākumus, tādēļ kaitēkļu iznīcināšanas pakalpojumi nav lēti," saka I.Vancāne.
Grauzēji nedrīkst piekļūt pārtikai
Ēkas, kur uzglabā vai pārstrādā pārtikas produktus, ir grūti pasargāt no grauzējiem. Grauzēju izplatīšanos veicina slikta cauruļvadu izolācija, piekaramie griesti, dažādas nojumes, pažobeles, būvgružu un atkritumu kaudzes. Pārtikas produktus vajadzētu glabāt no grauzējiem aizsargātās telpās un slēgtos konteineros, jo nelūgtie viesi asi reaģē uz pārtikas trūkumu. Bez pārtikas grauzēji aiziet bojā divu līdz trīs dienu laikā.
Lai pasargātu mājvietu no tarakāniem, ieteicams ievērot šādus norādījumus: izravēt nezāles ap katru ēku trīs metrus platā joslā, apgriezt visus koku un krūmu zarus, kas saskaras ar ēkām, novākt visus atkritumus ap mājām, apzināt tuvumā esošos ūdens avotus, nosprostot visas atveres ārsienās, nepieļaut plaisu rašanos ap durvīm, logiem un sienās, kā arī durvīm pierīkot atsperes, lai tās nekad nepaliktu pusvirus.

Citu datumu laikraksti

 • Tauriņam pa pēdām

  - Jūs runājāt ar Fredi Bremzi? - Nē. Fredi es labi pazīstu, tas bija cits, - Maigonis sasprindzināja atmiņu.9. - Jūs runājāt ar Fredi Bremzi? - Nē....

 • Dziedātāji izbauda karstu prieku un sirsnību

  Trešo gadu Alūksnes koris "Atzele" pieteicās starptautiskam koru konkursam Katalonijas pilsētā Cantonigros. Un beidzot saņēma uzaicinājumu tajā...

 • Saldais ēdiens - viegls un atsvaidzinošs

  Piedāvājam augļu un ogu laikam piemērotu saldo ēdienu. Tam garšu un izskatu papildinās pavisam neliels daudzums meža ogu. Atliek tikai apbruņoties ar...

 • Tauriņam pa pēdām

  Esot vietējais un vēl viens strādnieks. Teica, ka viņiem ir slaukšanas aparāti un piena dzesēšanas iekārtas.Esot vietējais un vēl viens strādnieks....

 • Iekārto pirmo golfa laukumu

  Jaunalūksnes pagasta "Salņi" saimnieka Viktora Litaunieka veidotā Vinnija Pūka dabas taka dāvā arvien jaunas iespējas aktīvi atpūsties, uzzināt un...

 • Pilsētas svētkus vērtē pretrunīgi

  Alūksne: vienmēr ir bijusi saistīta ar armiju. Pirmo reizi Alūksnes pilsētas svētki bija neierasti - programmā bija Nacionālo bruņoto spēku...