Kad sportam jaunībā ir atdots mazais pirkstiņš

Alūksnes sporta skolas metodiķis Aivars Bebris droši vien teiktu, ka vīrietim sports ir labākais vaļasprieks, bet pieļauju, ka atbilde varētu būt citādāka.

Alūksnes sporta skolas metodiķis Aivars Bebris droši vien teiktu, ka vīrietim sports ir labākais vaļasprieks, bet pieļauju, ka atbilde varētu būt citādāka.
Viņš ar sportu nodarbojas kopš pamatskolas laikiem, kad aizrāvies ar volejbolu un futbolu, bet iznācis tā, ka vēlāk dzīvē vairāk bijis saistīts ar vieglatlētiku. Taču viņam interesē arī citas nodarbes - tehnika, mūzika, tāpēc nevar teikt, ka viņš ir uzticīgs tikai sportam.
"Pamatskolas laikā skolas komanda vairākus gadus bija labākā rajonā volejbolā, daudz braukājām uz zonas sacensībām. Rajona sporta spēles nebija augstā līmenī, tāpēc labus rezultātus varēja sasniegt, tikai piedaloties individuālos sporta veidos," stāsta A.Bebris. Tolaik viņš saņēmis uzaicinājumu mācīties Murjāņu sporta internātskolā. "Pašam vien bija jāizšķiras un jāpieņem lēmums. Vecāki neuzstāja, arī pats sev uzdevu jautājumu: vai vienmēr dzīvē naudu varēs pelnīt ar sportu," atceras A.Bebris.
Uz Murjāņiem viņš nav aizgājis arī tāpēc, ka nav bijusi šādā vecumā citiem raksturīgā vēlēšanās doties tālāk projām no mājām un ātrāk būt patstāvīgam. Nav gribējis pamest mācības mūzikas skolā, kur apguvis trompetes spēli. Šīs zināšanas izmantojis, kad atgriezies Alūksnē - spēlējis dažādos pūtēju orķestros. Aizraušanās ar mūziku skolas laikā nav bijusi piespiedu kārtā, pašam bijusi interese un talants, ko centies izkopt.
Sākās bobsleja bums
Pēc Alūksnes vidusskolas absolvēšanas Aivars, protams, iestājies Fiziskās kultūras institūtā, izvēloties vieglatlētiku. "Kad vajadzēja izlemt, pie kā trenēties, man ieteica pamēģināt daudzcīņu. Rezultāti paaugstinājās jās un sasniedza 1.klases līmeni," uzsver Aivars. Viņš trenējies kopā ar nākamajiem bobslejistiem - Jāni Skrastiņu, brāļiem Kotāniem. Kad četri kursi bija aiz muguras, Latvijā sācies bobsleja bums.
"Daudzi, kas trenējās ar mani, pieteicās konkursiem. Arī šoreiz neizšķīros par radikālu soli. Bija vasara, pēdējie mači beigušies, institūts aiz muguras, vilināja arī pirmā darbavieta," atklāj viņš.
Protams, studiju laiks saistās ar jaukām emocijām, ar iespēju redzēt plašo pasauli, startējot institūta izlases sastāvā dažādās sacensībās. "Tagad droši vien šādu iespēju būtu vēl krietni vairāk," spriež A.Bebris.
Atgriezies kā patriots
Pēc studijām, būdams sava novada patriots, Aivars nolēmis atgriezties Alūksnē. Tas sakrita ar laiku, kad noritēja Ziemeru pamatskolas celtniecība, tāpēc sadalē par darba piedāvājumiem nav bijis vajadzības cīnīties. "Es biju izlēmis, ka atgriezīšos Alūksnes pusē un strādāšu Alūksnes sporta skolā. Pēc tam radās iespēja sākt strādāt Ziemeru astoņgadīgajā skolā," stāsta Aivars. Nācies treniņus atstāt malā un galveno uzmanību veltīt darbam. Tikai pirmos gadus pēc atgriešanās Alūksnē piedalījies dažās vieglatlētikas sacensībās, piedalījies arī Latvijas čempionātā. Taču Alūksnē tolaik nebija tādu apstākļu, lai trenētos un konkurētu ar vieglatlētiem no citiem rajoniem.
Daudz pūļu un darba toreizējam sporta skolotājam nācies ieguldīt Ziemeru skolas sporta bāzes iekārtošanā un inventāra iegādē. Sporta zālē sākotnēji bijušas tikai sienas.
"Visi skolotāji daudz strādāja, lai jauno jauno ēku iekārtotu. Atceros, ka ar skolas direktori spriedām, ko darīt. Var teikt, ka sporta skolā dzīvoju, kamēr novērsām visus celtniecības trūkumus. Otrajā gadā sporta zālē grīdu ēvelējām, tikai tad to varēja krāsot. Ieliktie zāles logi izturēja līdz pirmajam salam," atklāj A.Bebris.
Vēlreiz - riņķa dancis
Kādu laiku Aivars strādājis par Alūksnes sporta skolas direktoru. Arī šoreiz Aivaram darba pienākumus nācies veikt, kad noritējusi aktīva celtniecība - tapa sporta skolas jaunais angārs. Sācies tas pats riņķa dancis kas Ziemeros, Aivaram vēlreiz nācies tam iet cauri. Liktenim labpaticis, ka astoņdesmito gadu nogalē otrreiz atgriezies darbā Ziemeru pamatskolā. Patlaban Aivaram neiznāk īpaši nodarboties ar sportiskām aktivitātēm, vairāk - ar organizatorisku darbu, ir tiesnesis sacensībās. "Jaunībā gribējās savu dzīvi saistīt sportu. Bija tāda degsme un talants. Cilvēks jau labprāt dara to, kas viņam patīk. Tagad, vērtējot pagājušo laiku, laikam darītu tāpat, " spriež viņš.
Dara profesionāli
Aivars dzīvo ar pārliecību, ka jebkurš darbs ir jāizdara pēc spējām un pēc iespējas profesionālāk. Viņam ir svarīgi, lai cilvēkiem var uzticēties. Aivaram patīk stabilas vērtības - jo ilgāk kaut kas pieder, jo vairāk to žēl mainīt vai pamest.
"Tad kaut kas ir jāmaina radikāli. Ierastajā vidē uzsākt ko jaunu nav viegli. Tomēr ir pienākumi, kas cilvēkam neļauj to darīt, ar to ir jārēķinās," secina Aivars. Viņš tur doto solījumu, patīk, ja pretī saņem to pašu.
"Strādājot organizatorisku darbu, citādāk nemaz nevar. Ir svarīga, kāda cilvēkam ir atbildība," vērtē viņš. Aivaram patīk sabiedrība, lai gan ir reizes, kad tāpat kā citiem patīk palikt malā.
Viņš nepieder vīriešiem, kas strikti dala sieviešu un vīriešu darbus. Ir ceļotājs, ar ģimeni bijis Zviedrijā un Somijā, arī darba braucienos bijuši tālāki ceļojumi ārpus Latvijas. Aivara meita Indra un dēls Aigars nav lielos draugos ar sportu.
"Neesmu bērnus uz to virzījis. Nespiedu viņiem to. Atbalstu viņu intereses," saka Aivars.

Citu datumu laikraksti

 • Īpaša banka atver kontu

  Es piedāvāju iespēju noguldīt bankā visdārgāko, kas jums ir - mīlestību, prieku, līdzpārdzīvojumu, visas emocijas, kuras var izdzīvot, esot blakus un...

 • Piecdesmit divus gadus - dzelzceļnieka sieva

  Deviņdesmit četrus gadus vecā alūksniete Valija Jēkabsone ir inteliģenta un sirsnīga kundze, kurai nezinātājs nedotu vairāk par 74 gadiem.Deviņdesmit...

 • Bejā strādā četri jauni skolotāji

  Jaunalūksnes pagasta Bejas pamatskolā 2004./2005.mācību gadā darbu uzsākuši četri jauni pedagogi.Jaunalūksnes pagasta Bejas pamatskolā...

 • Viena taisnība visiem?

  Tāpat kā dabā, arī sabiedrībā iezīmējas rudens laiks. Latvijas politikā padziļinājusies plaisa starp valdību un sabiedrību. Šķiet, ka iedzīvotāji...

 • Divas skolas saņems uzņēmēju dāvinātos datorus

  Sikšņu un Bejas pamatskolā divu mēnešu laikā nogādās uzņēmēju ziedotos datorus. Tajās situācija datortehnoloģiju sagādē atzīta par īpaši kritisku,...

 • Piedāvā grāmatas un mācību materiālus

  Alūksnes rajona Izglītības pārvalde saņēmusi grāmatas un materiālus, kas atvieglos skolotāju un skolēnu mācību darbu.Alūksnes rajona Izglītības...