Lai noskaidrotu, kādu redz Latvijas nākotni tās iedzīvotāji, tiek uzsākts sabiedrības līdzdalības projekts “Latvija 2030.
Lai noskaidrotu, kādu redz Latvijas nākotni tās iedzīvotāji, tiek uzsākts sabiedrības līdzdalības projekts "Latvija 2030. Tava izvēle".
Ikvienam cilvēkam ir iespēja pateikt, kādā Latvijā viņš vēlas dzīvot, un ieteikt, kā šādu Latviju veidot, piedaloties kādā reģionālajā forumā, diskutējot augstskolās un internetā "www.latvija2030.lv", piedaloties Nacionālajā forumā un sūtot ieteikumus pa epastu "[email protected]".
Latvijā darbs pie ilgstošas attīstības stratēģijas uzsākās pagājušajā gadā. Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas aicināti labākie dažādu nozaru eksperti prof. Roberta Ķīļa vadībā analizējuši attīstības procesus sabiedrībā un tautsaimniecībā, izvirzot vairākus jautājumus, uz kuriem atbildes tiek gaidītas no ikviena iedzīvotāja, lai kopīgi izvēlētos Latvijas izaugsmes scenāriju.
R.Ķīlis atzīst: "Mums nav pareizo atbilžu vai izstrādāts "pareizais" Latvijas attīstības scenārijs. Šī nav stratēģijas sabiedriskā apspriešana. Mēs nākam pie cilvēkiem ar jautājumiem par to, kāda rīcība ir labāka. No atbildēm uz šiem jautājumiem ir atkarīgs tas, kādu Latvijas nākotni veidosim."
Tagad Latvijas ilgstošas attīstības stratēģijas izstrādē ir pienācis laiks svarīgākajam posmam – plašai diskusijai sabiedrībā, kurā ikviens aicināts piedalīties un kopīgi spriest, kā veidot savu dzīvi un Latviju labāku. Uzsākot projektu, notiks semināri visos reģionos, diskusijas ekspertu vidū, augstskolās un internetā.
Plašāka informācija un reģistrācija dalībai forumos "www.latvija2030.lv" vai "[email protected]".
Kas ir ilgstoša attīstība, un kādēļ par to runājam šobrīd?
Ilgstoša attīstība ir pasaulē nostiprinājusies pārliecība un daudzu valstu apņemšanās veicināt cilvēka dzīves kvalitātes pieaugumu un sabiedrības šodienas vajadzību apmierināšanu, nemazinot nākamo paaudžu iespējas attīstīties un izmantot resursus. Ilgstoša attīstība paredz līdzsvarot ekonomikas, vides un sabiedrības intereses un attīstību. Tā prasa ne tikai zināšanas, bet arī gribu un drosmi izvēlēties un atbildīgi rīkoties. Tas ir nākotnes izaicinājums kā valdības politikām, tā ikviena cilvēka dzīvesveidam, pārliecībai un atbildībai.
2007.gada nogalē, pētot Latvijas līdzšinējās attīstības virzienus un šābrīža situāciju sabiedrības attīstības jomā, tika veikta iedzīvotāju aptauja. Vairāk nekā 63% respondentu atzina, ka līdz šim nav interesējušies un nav dzirdējuši par ilgstoša dzīvesveida jautājumiem (19% kaut ko par to zina), tomēr vairāk nekā 70% atzīst, ka viņus ietekmē vides piesārņojums, bet vairāk nekā 60% ietekmējot klimata pārmaiņas, turklāt 68% respondentu būtu gatavi uzsākt šķirot atkritumus uzreiz (nevis nākotnē), lai tos būtu iespējams otrreiz pārstrādāt.