Kādas krāsas plēvi izvēlēties?

Laikraksta “Alūksnes Ziņas” lasītāja dzirdējusi apgalvojumu, ka plēves siltumnīca agro dārzeņu audzēšanai ir labāka nekā stikla. Viņa vēlas noskaidrot, cik patiess tas ir.

Laikraksta "Alūksnes Ziņas" lasītāja dzirdējusi apgalvojumu, ka plēves siltumnīca agro dārzeņu audzēšanai ir labāka nekā stikla. Viņa vēlas noskaidrot, cik patiess tas ir.
Pieredzējuši dārzkopji ir strādājuši gan plēves, gan stikla siltumnīcā, tāpēc var salīdzināt. Viņi atzīst, ka plēve ir lētāka. Dubultā plēve iekšpusē nenoraso. Priekšrocība ir tā, ka šādā siltumnīcā var uzstādīt visas kultūru audzēšanai nepieciešamās iekārtas. Turklāt bez apkures iespējams nodrošināt ilgāku augu veģetācijas periodu. Plēve ir elastīgāka par stiklu, tāpēc to grūtāk sabojāt. Plēves siltumnīcu ir vieglāk remontēt, un remonts ir lētāks. Šīs siltumnīcas labāk pārziemo. Ja jumta daļa ir slīpa, sniegs noslīd.
Pārdošanā ir krāsainas un bezkrāsainas polietilēna plēves. Pārdevēji iesaka, kurš segums katrai kultūrai ir piemērotāks. Sarkanā esot atbilstoša tomātiem, dzeltenā - gurķiem. Augu izskatu, ražu un kvalitāti ietekmē gaisma un tās spektrs, tāpat nozīmīgs ir gaismas viļņu garums. Augi var izmantot tikai tā garuma viļņus, ko tie absorbē. Visefektīvāk augi absorbē zili violetos un sarkanos gaismas viļņus.
Lauksaimniecības universitātē veica eksperimentu ar piecām dažādu krāsu plēvēm. Izvēlējās parasto caurspīdīgo plēvi un gaiši zilu, gaiši zaļu, dzeltenu, sarkanu un tumši zaļu - polivinilhlorīda plēvi. Atšķirīgs bija arī to biezums, gaismas caurlaidība un spektrālais sastāvs. Krasi atšķirīgu spektru deva sarkanā plēve, taču krāsas noturība tai bija viszemākā. Veģetācijas perioda beigās noskaidrojās, ka tās plēves, kuru gaismas caurlaidība pavasarī bija lielāka, zaudēja to vairāk nekā necaurspīdīgākas plēves. Bezkrāsainās plēves gaismas caurlaidība samazinājās par 18,4 procentiem, bet tumši zaļās - tikai par 1,8 procentu. Tomēr eksperimentos ar augiem neizdevās pierādīt būtiskas atšķirības starp augu garumu, masu, sausnas un hlorofila daudzumu augu lapās zem dažādas krāsas seguma audzētajiem redīsiem, salātiem, gurķiem, tomātiem un gurķiem.
Pēc publikācijas žurnālā "Dārza Pasaule"

Citu datumu laikraksti

  • Balvā saņem baseina apmeklējumu

    Ar peldēšanu: stimulē lasīt grāmatas.Ar peldēšanu: stimulē lasīt grāmatas. Alūksnes bibliotēkas bērnu literatūras nodaļa sadarbībā ar Alūksnes...

  • Alūksnē viesos Ministru prezidents

    Rīt Alūksnē ieradīsies Ministru prezidents Aigars Kalvītis. Viņš tiksies gan ar Alūksnes pilsētas un rajona padomes vadību, gan arī apmeklēs sporta...

  • Notāru darbu paralizē valdības neizdarība

    Uz pāris dienām valdība bija paralizējusi notāru darbu, jo Ministru kabinets nebija apstiprinājis noteikumus par zvērinātu notāru taksēm, bet...