Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kādas latviešiem iespējas braukt strādāt uz Īriju?

Kādas ir iespējas jau tagad legāli iebraukt un strādāt Īrijā?Kā realizēt savas tiesības uzturēties Īrijā līdz trim mēnešiem?

– Kādas ir iespējas jau tagad legāli iebraukt un strādāt Īrijā?Kā realizēt savas tiesības uzturēties Īrijā līdz trim mēnešiem? Vai es varēšu uzreiz pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā braukt strādāt uz Eiropas Savienības dalībvalstīm?
Līgumi par bezvīzu ieceļošanas kārtību paredz iespēju ieceļot un uzturēties valstī īslaicīgā privātā vizītē vai tūrisma braucienā. Plānojot uzturēties valstī ar mērķi mācīties vai strādāt, jau iepriekš attiecīgās valsts vēstniecībā ir jānoformē vīza. Valstu saraksts, uz kurām Latvijas pilsoņi var doties bez vīzas, ietver arī Īriju – līdz trīs mēnešiem gadā.
Pašreiz, kamēr Latvija nav iestājusies Eiropas Savienībā, darbam jebkurā no Eiropas Savienības dalībvalstīm ir nepieciešama darba atļauja. Latvijai kļūstot par Eiropas Savienības dalībvalsti, pēc 2004.g. 1.maija darba atļauja Īrijā vairs nebūs vajadzīga, jo tā solās dot brīvu pieeju darba tirgum.
Ko var darīt pašreiz?
Var ielūkoties EURES mājas lapā (http://europa.eu.int/eures), var lasīt sludinājumus dalībvalstu laikrakstos un kontaktēties personīgi ar darba devējiem. Ievērojot atļauto uzturēšanās dienu skaitu, drīkst braukt arī tagad, taču jāņem vērā, ka darbatļaujas kārtošana varētu aizņemt ilgāku laiku, nekā tiek dota iespēja legāli atrasties valstī.
Īrijas valdība aplēsusi, ka piecos gados līdz 2006.gadam papildus vajadzēs 200 tūkstošu strādnieku un ka tikai pusi no viņiem varētu aizpildīt tie īri, kas atgriežas dzimtenē. 2002. gadā tika izsniegtas 40 000 darbatļaujas, no kurām 34 procenti izsniegti Eiropas Savienības kandidātvalstu pilsoņiem. Apmēram 75 procenti no iebraukušajiem bija bez kvalifikācijas, tāpēc tika nodarbināti viesnīcās, restorānos, lauksaimniecībā un zvejniecībā.
Īrijas uzņēmumu, tirdzniecības un nodarbinātības ministre Mērija Hārnija norādījusi, ka, lai pielāgotos izmaiņām darba tirgū, Īrijā tiks samazināts izsniegto darba atļauju skaits ārzemniekiem. Jaunā darba atļauju shēma balstīsies uz darbinieku piesaistīšanu konkrētās nozarēs, kurās pietrūkst vietējo darbinieku, kā arī Eiropas Ekonomiskās zonas valstu pilsoņu darbaspēka.
Ir stājušās spēkā izmaiņas
Šī gada 9.aprīlī ir stājušās spēkā izmaiņas darba atļauju izsniegšanas procedūrā. Pamatojoties uz noteiktajām izmaiņām, Īrijas Uzņēmumu, tirdzniecības un nodarbinātības departaments katru ceturksni noteiks tos sektorus, kuros darba atļaujas tiks izsniegtas tikai Eiropas Ekonomiskās zonas valstu pilsoņiem. (Latvija nav Eiropas Ekonomiskās zonas valsts.)
No 9.aprīļa līdz 30.jūnijam darba atļaujas netiks izsniegtas šādos sektoros: ierēdniecība un administratīvais sektors, strādnieki un celtnieki, operatori un ražošanā iesaistītie, pārdevēji (ieskaitot mazumtirdzniecības pārdevējus, tirdzniecības pārstāvjus un menedžerus), transporta sektors (ieskaitot autovadītājus), bērnu aprūpes joma (ieskaitot bērnu aukles), viesnīcu darbinieki, dažādi amatnieki (piem., jumiķi, elektriķi, mehāniķi, krāsotāji un citi).
Var pieteikt tikai darba devējs
Darba atļauju var pieteikt tikai darba devējs (uz pusgadu tā viņam izmaksās 500 eiro). To tālāk izskata un akceptē Īrijas Uzņēmumu, tirdzniecības un nodarbinātības departamenta Darba atļauju nodaļa. Pieteikumi parasti tiek izskatīti astoņu nedēļu laikā kopš pieteikuma saņemšanas. Nozarēs, kurās nav prasības pēc Eiropas ekonomiskās zonas strādniekiem, Īrijas Uzņēmumu, tirdzniecības un nodarbinātības departaments priekšroku dos Eiropas Savienības kandidātvalstu pilsoņiem.
Laikā no šī gada janvāra līdz martam ir izsniegtas 484 jaunas darba atļaujas Latvijas iedzīvotājiem, atteikta 27 darba atļauju izsniegšana.
Kā Saeimas Eiropas Savienības informācijas centram skaidroja Nodarbinātības valsts dienestā, šobrīd neviena no darbā iekārtošanas firmām, kas darbojas Latvijā, nav pagarinājušas iepriekšējā gadā saņemto reģistrācijas apliecību par tiesībām nodarboties ar Latvijas iedzīvotāju iekārtošanu darbā Īrijā.
Tātad pašreiz vienīgā iespēja iegūt darbu Īrijā ir personai pašai nodibināt kontaktus ar darba devēju Īrijā. Kaut gan, sazvanot darbā iekārtošanas firmas, sarunā tās apliecināja firmas iespējas joprojām nodrošināt ar darbu Īrijā.

Citu datumu laikraksti

 • Upe

  - Man jau nav kam zemi art un ecēt. - Vai kāds saimnieks padzina? - Dārta jau vēstkārīgi taujā.19. - Man jau nav kam zemi art un ecēt. - Vai kāds...

 • Arvien vairāk bērnu mācās katoliskās baznīcas skolās

  Pēdējā laikā novērojams skolēnu skaita pieaugums, kuri vēlētos mācīties katoļu skolās.Pēdējā laikā novērojams skolēnu skaita pieaugums, kuri vēlētos...

 • Eiropā no pensijām nodokļus atvelk vēl nežēlīgāk

  - Vai Eiropas Savienības dalībvalstīs no pensijām atvelk nodokļus?- Vai Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs no pensijām atvelk nodokļus? - Jā,...

 • Upe

  - Piedod, Dārt’, es tā negribēju! - Jānis teic un nodur skatienu, - nudie’ negribēju!17. - Piedod, Dārt’, es tā negribēju! - Jānis teic un nodur...

 • Akmens var pasargāt no ļaunas acs

  Akmeņi (dārgakmeņi, minerāli, pusdārgakmeņi, kristāli) pilda ne tikai talismanu funkciju, bet iedarbojas arī uz cilvēka veselību (piemēram, mazina...

 • Ja pēc svētkiem pāri palicis siers

  Laikā starp Jāņiem un Pēteriem, kad vēl no līksmās un lustīgās svinēšanas ir pāri palicis kāds siera ritulis, sevi un draugus var pacienāt ar...