Kādi ir augsta asinsspiediena cēloņi

Droši vien katram ir nācies no draugiem vai paziņām dzirdēt: jauns cilvēks, ap 40-45 gadiem, gāja pa ielu un nokrita, un ārsti teica, ka viņam bijis infarkts.

Droši vien katram ir nācies no draugiem vai paziņām dzirdēt: jauns cilvēks, ap 40-45 gadiem, gāja pa ielu un nokrita, un ārsti teica, ka viņam bijis infarkts. Vai šādi: viņam bija augsts asinsspiediens, tagad ir asinsizplūdums smadzenēs, insults, viņš vairs nespēj pakustēties.
Kas tad ir šādu seku izraisītāja - augsta asinsspiediena vaininieki? Tos viennozīmīgi nosaukt nevar. To, kāds ir asinsspiediens, daļēji ietekmē tas, kāds tas ir bijis tuvākajiem vai tālākajiem senčiem. Taču tas nenozīmē, ka, ja mātei vai tēvam ir bijis augsts asinsspiediens, tad noteikti arī bērnam tāds būs. Ja daudziem radiem ir bijis augsts asinsspiediens, tad, protams, risks ir krietni lielāks.
Pārmantotie apstākļi nosaka arī asinsvadu sieniņu elastīgumu. Vienam asinsvadu aizsērēšana jeb ateroskleroze sākas samērā agri (37, 38 gados), citam 80 līdz 90 gadu vecumā asinsvadi ir ļoti labā stāvoklī. Arī to daļēji nosaka gēni. Tomēr mēs paši varam ļoti daudz darīt, lai nepieļautu augstu asinspiedienu vai asinsspiediena nenormālu paaugstināšanos un darboties pretī asinsvadu aizsērējumiem jeb aterosklerozei.
Ko mēs, liekot mierā gēnus, varam darīt paši? Pirmkārt, ievērot veselīgu dzīvesveidu. Ir jādarbojas fiziski un jākustina arī smadzenes. Cilvēkam ir jāprot pielāgoties šai spriedzei un to pārvarēt. Bez spriedzes rodas slimības, un pārmērīga spriedze arī veicina slimības. Tātad dzīvesveidam ir jābūt tādam, kurā ir noteikta garīga un fiziska slodze, atbilstoša konkrētajam cilvēkam,slodzei jābūt adekvātai, tā ir pašam jāizjūt.
Otrkārt, ļoti svarīgi, ko un kā ēdam. Paradokss, ka aptuveni puse visas pasaules iedzīvotāju mūsdienās mirst vai cieš badu, bet otra puse mirst pārēšanās dēļ.
Ir jāseko, cik un ko cilvēkiem vajag. Nav nemaz uzreiz jārēķina kalorijas. Ja ir ļoti liela slodze - jāskrien vai jāvingro, tad var ēst samērā daudz. Kantora darbiniekam, kas visu dienu sēž pie galda, ir jāuzmanās, jo sēžot ļoti uzkrājas tauki.
Otrkārt, uzturam ir jābūt līdzsvarotam, nevar ēst, piemēram, tikai kāpostus, tikai desu vai tikai bulciņu ar kafiju un ievārījumu. Uzturā jābūt olbaltumvielām, ogļhidrātiem, taukiem, minerālvielām un vitamīniem. Ja ir par daudz tauku, asinsvadi var sākt aizsērēt. Ja ir par daudz sāls, tie var sašaurināties, tad var paaugstināties asinsspiediens. Ja ir par daudz cukura, palielinās holesterīna līmenis, iestājas aptaukošanās, aizsērē asinsvadi. Uzturā ir jāievēro mērenība daudzumā un līdzsvarotība vielu ziņā. Jāēd tas, ko daba mums piedāvā,zaļumi, dārzeņi, gaļa.
Uzskata, ka normāls svars ir tik kilogramu, par cik centimetriem augums pārsniedz 100 centimetru. Tas ir ļoti neprecīzi un nepareizi. Cilvēks var izskatīties tievs, bet viņam var būt liekais svars, daudz tauku, piemēram, uz vēdera. Visdrošāk sekot savai ādas krokai pie nabas - tās biezums runā nekļūdīgi. Ja šī kroka kļūst arvien biezāka, tad ir ēsts par daudz. Bet, ja pirksti gandrīz saiet kopā, āda vien ir,tas nozīmē, ka jau esmu novājējis, tad būtu jāēd vairāk. Protams, ir jāsveras.
Ja grib pievērst uzmanību svaram, jāņem vērā cilvēka individuālā uzbūve, viņa apavu izmērs. Ir cilvēki ar lielu, rupju skeletu, piemēram, ja vīrietis ir 1,75 metrus garš un viņam ir 44. vai 45.numura kurpe, tādam parasti normāls svars ir lielāks. Bet, ja viņš ir 1,80 metrus garš un apavi - 40. vai 41.numura, tas nozīmē, ka viņa skelets ir pasīks. Un, lai gan viņa garums ir 1,80 metri, normāls svars nav vis 80, bet 65 līdz 67 kilogrami.
Nepareizs uzturs veicina asinsvadu aizsērēšanu. Parasti domā, ka ļaunums ir kafija. Ja dzer ar mēru, kafija nav kaitīga. To var dzert arī tad, ja asinsspiediens ir paaugstināts, izņemot gadījumus, ja tas ir ļoti augsts un ir bijušas komplikācijas.
Vislielāko ļaunumu nodara smēķēšana. Latvijas iedzīvotāji gan to vēl nesaprot. Amerikā starp medicīnas studentiem nav neviena, kurš smēķētu. Jauni cilvēki ir sapratuši, ka tā ir bezjēdzīga nodarbe. Austrālijā pat ir ārkārtīgi stingri likumi pret smēķēšanu. Tā sašaurina asinsvadus, veicina asinsvadu aizsērēšanu. Tātad - nosprosto un piedevām vēl ceļ spiedienu. Tas ir liels ļaunums.
Daudzas slimības rodas vai nu tāpēc, ka asinsvadi lēnām aizsērē un vēlāk var nosprostoties (šo slimību sauc par aterosklerozi), vai tāpēc, ka asinsvados dažādu iemeslu rezultātā pieaug spiediens. Ja spiediens kļūst arvien lielāks, tur, kur asinsvadā ir vājākā vieta, kur asinsvadiņš ir sliktāks, tur tas var plīst. Tikai atšķirībā no ūdensvada izplūdums nebūs uz ielas, bet, var gadīties, dzīvībai svarīgā orgānā, piemēram, smadzenēs,asinis izplūst ārpus asinsvada un saspiež to smadzeņu daļu, kas kaut ko regulē, tad mēs sakām: cilvēkam ir iestājusies trieka vai patrieka. Tas nozīmē, ka viņš nevar lāga parunāt vai pakustināt kādu locekli.
Asinsspiediens var būt arī normāls vai pat zems. Tad kādā vietā asinsvads var nosprostoties, ja tas ir aizsērējis. Tas atkal ir slikti. Slikti tas ir vispirms sirdij,ja asinsvads nosprostojas sirdī, nedarbojas daļa sirds muskuļa. Tas ir sirds infarkts. Ja nosprostošanās notiek smadzenēs, tā ir smadzeņu asinsvadu tromboze. Un atkal cilvēkam var būt trieka vai patrieka,viņš nevar pakustināt locekļus vai parunāt. Tie ir galvenie iemesli, kādēļ nepieciešams normāls asinsspiediens un veseli asinsvadi.
Saīsināti no žurnāla "Mans Īpašums"

Citu datumu laikraksti

 • Apkopo rezultātus

  Ir apkopoti Valsts ieņēmumu dienesta Vidzemes reģionālās iestādes Alūksnes nodaļas darba rezultāti 2004.gada četros mēnešos.Ir apkopoti Valsts...

 • Saņem apbalvojumus

  Vakar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes brigādes Alūksnes daļas vada komandiera vietnieka pienākumu izpildītājs virsseržants...

 • Grieķijā diskutē par invalīdu integrāciju

  Arodapmācības un rehabilitācijas centra “Alsviķi” pārstāvji ir atgriezušies no starptautiskas studiju vizītes Atēnās (Grieķija), kur diskutēja par...

 • Jaunannā kultūra sākas ar skolu

  Jaunannas pagasts bija pēdējā pašvaldība, kurā notika Alūksnes rajona kultūras darbinieku izbraukuma seminārs. Varēja iepazīt darbu pamatskolā,...

 • Gatavojas “Keggi Velo” sacensībām

  Ikgadējo starptautisko riteņbraukšanas sacensību “Keggi Velo” laikā otro gadu risināsies arī netradicionālo braucamrīku konkurss.Ikgadējo...

 • Īpašnieki vēl var reģistrēt zirgus

  Alūksnes rajona zirgu pārraudze - reģistrētāja Alita Meijere mudina īpašniekus reģistrēt šo dzīvnieku ganāmpulkus vai atsevišķus zirgus līdz...

 • Dienas rit, rūpējoties par citiem

  Ik dienu tiekamies ar dažādiem cilvēkiem - gan labiem, gan ne tik labiem. Skumstam, ja nākas satikt nelaipnus cilvēkus, bet priecājamies, ja...

 • Dieva zaimošana vai atklāts populisms?

  Pēdējās septiņas dienas sabiedrības un nacionālo ziņu dienestu uzmanības centrā bija zvejas kuģa “Astrīda” liktenis.Pēdējās septiņas dienas...

 • Uzņēmums atbilst ES prasībām

  Ir iegādāta: jauna olu šķirojamā mašīna. Ziemeru pagasta olu ražošanas un realizācijas uzņēmums SIA "Vistako" vakar saņēma Pārtikas uzņēmuma...