Kādreiz cer kļūt par omulīgu veču grupu

Iespējams, ka daļai alūksniešu grupa “Sutas dampis” asociējas ar kaut ko bohēmisku. Viņi ir īpaši un neatkārtojami, arī ar savdabīgajiem dziesmu tekstiem. Spēlē rokmūziku, reizumis repertuārā parādās kaut kas balādisks.

Iespējams, ka daļai alūksniešu grupa "Sutas dampis" asociējas ar kaut ko bohēmisku. Viņi ir īpaši un neatkārtojami, arī ar savdabīgajiem dziesmu tekstiem. Spēlē rokmūziku, reizumis repertuārā parādās kaut kas balādisks.
Raksturīgi, ka četrotne nespēlē ballītēs. Šovasar Alūksnē organizēs otro alternatīvās mūzikas festivālu.
Darbību grupa sākusi pirms 13 gadiem, taču aktīvi darbojas tikai vairāk par gadu. Tad arī par grupas bāzēšanās vietu kļuva Kolberģis, to sekmējis uzņēmējs Kaspars Aigars. Pirms tam grupas dalībnieki "mētājušies" kur nu kuro reizi - par mēģinājumu vietu izvēlējušies garāžu un pagrabu. Spēlējuši Bejas "Dainās", uzstājušies Alūksnē, kad vēl darbojies klubs "Impērija".
"Ints mums ir liels aktīvists, viņš vienmēr mudina, ka vajag darboties un visur piedalīties," apgalvo Gintars. Kad Latvijā šis mūzikas stils kļuvis populārs, arī aktieris Regnārs Vaivars uzaicinājis piedalīties viņus pasākumā alternatīvās mūzikas izpildītājiem.
Par stiliem nezināja
"Tādā vecumā kā mēs alternatīvo mūziķu nav daudz, pārsvarā tajā darbojas gados jauni izpildītāji, kuriem nav vairāk par 25 gadiem," uzsver Gintars un Andris. "Sutas dampis" dalībnieku dzimšanas gadi ir, sākot no 1967. līdz 1972.gadam. Sākumā neko daudz neesot zinājuši par mūzikas stiliem, spēlējuši savam un arī citu priekam tikai Alūksnes rajonā.
"Būtu enerģiskāki, varētu biežāk braukt uzstāties, taču jārēķinās, ka mums ar Andri ir ģimenes, bet Dzintars un Ints vēl ir brīvi," atzīst Gintars. Grupas nosaukums radies saistībā ar vēsturisko bānīti un tvaiku. Folozofiski spriežot, tas neesot nekas jauns un īpašs, varbūt pēc pašu vērtējuma izklausoties nedaudz stulbs.
Līderi ir visi
Grupā par līderi izvirzījies Gintars, īpaši mākslinieciskajā jomā, un pārējie viņu respektējot. Līderība savā ziņā gan izpaužoties katram grupas mūziķim. Ints esot aktīvists, gluži vai grupas menedžeris. Andris nepārspēts esot elektronikā, tad, ja rodas tehniskas problēmas. Ar Dzintaru neviens nespējot sacensties kā ar bundzinieku. "Mums aktuālas problēmas ir tāpat kā citām, īpaši jaunām grupām - ar instrumentiem. Apzināmies, ka kvalitatīvi instrumenti maksā lielu naudu. Tas, kas mums pieder, ir pašu sarūpēts," apgalvo Gintars. "Sutas dampis" ir pateicīgi uzņēmējam Ilgvaram Nāgelim, kas finansiāli atbalstījis grupas darbību.
Mūziķi stāsta, ka "Sutas dampis" vairāk kotējoties kā grupa ar foršu uzstāšanos, nevis ar kādu konkrētu dziesmu. Pagājušā gada nogalē uzstājušies Rīgā, "Žako" klubā un "Depo" naktsklubā, kur publika uzņēmusi ar atsaucību. "Mēs dodam publikai stimulu dziedāt līdzi, un klausītājiem tas patīk. Protams, publika lielpilsētā atšķiras no tās, kāda tā ir laukos," apgalvo grupas dalībnieki.
Miksējas kāds gabals
Gintars apgalvo, ka spēlēt alternatīvo mūziku neesot vienkārši. "Mēs spēlējam savu mūziku - dzīvo un tā kārtīgi. Nevar paņemt, piemēram, Raimonda Paula dziesmu un spēlēt uz sintezatora saprogrammētus ritmus. Tādus mūziķus padzen," viņš ir kategorisks. Mūziku un dziesmu tekstus komponē grupas dalībnieki, tas ir kopdarbs.
Vienam rodoties kāda ideja vai tēma, līdz miksējoties konkrēts gabals. Dažreiz parādās tikai kāda teksta frāze, bet līdz finālam tā arī netiek. Izmanto arī Ingemāra Dzelmes agrāk rakstītus tekstus. Labākās dziesmas rodas ideālā variantā - vienlaikus top teksts un mūzika. Klausītāju vecums esot dažāds, arī bērniem patīk grupa, un tādiem, kam vairāk nekā trīsdesmit.
Nav nekā rupja
Daudziem varbūt šķiet, ka dziesmu teksti grupai ir rupji. "Nekas nav rupjš. Vēlamies, lai dziesmu tekstos ir arī humors, lai var pasmieties. Sātanība, kas citviet rokmūzikā parādās, mums nav raksturīga," norāda Gintars. Viņi nemeklē dziesmu tekstiem dziļu jēgu, jo uzskata, ka dzīve ir pārāk sarežģīta, lai to paustu arī dziesmās. Nekad ar dziesmām nelien politikā. Tie, kas sakot, ka rokmūzika ir drūma, uzliekot gluži vai kā lāstu, jo tā neesot. "Sutas dampis" ar dziesmām necenšas kādu aizvainot personiski. Viņi saņēmuši nepelnītu pārmetumu, ka it kā apdziedājuši policiju, taču vainīgs bijis kāds reperis, kas anonīmi laidis tautās savu gara darbu.
"Sutas dampis" netiecas muzikālajā darbībā sasniegt kaut ko īpašu. Paši spriež: ja kaut ko dara, tad likumsakarīgi, ka rezultāti neizpaliek. Viņiem neesot pieņemama tāda cīnīšanās kā, piemēram, "Eirovīzijas" kandidātiem. Viņiem tā nepatiktu mocīties. "Visi jau, protams, cer izdot kādu disku vai piedalīties kādā elitārā mūzikas festivālā. Tad tas bija jādara agrāk," apgalvo viņi. Darbošanos "Sutas dampī" viņi uzskata par kārtīgu hobiju, nevis par pienākumu.
Temperaments atšķiras
Ikdienā grupas "Sutas dampis" ir draugi. Gintars joko, ka viņam patīkot makšķerēt, bet Andrim - ne. "Es viņu uzaicinu, un divas reizes gadā viņš arī atbalsta manu priekšlikumu," atklāj grupas līderis. Citreiz cits bez cita neiztiek, kad vajadzīga sadzīviska palīdzība. Viņi labi saprotas, kā jau radoši cilvēki reizumis neiztiek bez domstarpībām un asām vārdu pārmaiņām. Pārsvarā sakrīt arī četrotnes muzikālā gaume.
Katram esot savs temperaments: Gintars ir sangviniķis, Ints - holeriķis, Andris - flegmatiķis un Dzintars - melanholiķis. "Kad rodas šāds dažāds un pilns spektrs, tad ir interesanti," atzīst Gintars. Viņi neesot prātojuši, kāds "Sutas dampis" varētu būt pēc trīsdesmit gadiem. Tā varētu būt omulīgu veču grupa.
"Lai nu tā būtu, ka tas izdotos," ilgojas "Sutas dampis" mūziķi. Tas būtu interesanti. Un ja vēl jaunieši teiktu, ka veči baigi forši nospēlēja...
***
"Sutas dampis" sastāvs:
- Gintars Čerbikovs (ģitāra; dzied),
- Andris Celms (basģitāra; dzied),
- Ints Česle (sitamie taustiņinstrumenti; dzied),
- Dzintars Skuja (sitamie instrumenti).

Citu datumu laikraksti

 • Apes pilsētā šogad ir divi simtgadnieki

  Apes pilsētā ar lauku teritoriju šogad svinēs divas simtgadu jubilejas - Apes bibliotēkai un Dzenīšu dižvītolam.Apes pilsētā ar lauku teritoriju...

 • Saņems informatīvo biļetenu

  Šonedēļ iznāks pirmais 2004.gada Jaunalūksnes pagasta ikmēneša informatīvā biļetena “Mūsu Jaunalūksne” numurs.Šonedēļ iznāks pirmais 2004.gada...

 • Brīvprātīgais bērniem mācīs angļu valodu

  Alūksnes Nevalstisko organizāciju atbalsta centra brīvprātīgais Matiass de Paeps no šīs nedēļas Pededzes pagasta bērniem vadīs angļu valodas...

 • Mainīti naturalizācijas testa jautājumi

  No 5.janvāra tāpat kā līdz šim naturalizācijas pārbaužu testu veidošanai izmantos 100 jautājumus, bet desmit no tiem par Latvijas vēsturi un...

 • Lauku ceļi ir slideni

  Autobraucējiem ir jābūt īpaši uzmanīgiem. Iestājoties aukstam laikam, ir pasliktinājusies situācija uz lauku ceļiem.Autobraucējiem ir jābūt īpaši...

 • Paplašina datoru biznesu vairākos rajonos

  SIA “GBVJ”, kas nodarbojas ar datoru tirdzniecību un servisu, pagājušais gads bijis veiksmīgs.SIA "GBVJ", kas nodarbojas ar datoru tirdzniecību un...