Kādreiz izvilks lielāko līdaku

Makšķernieks motorlaivā pa Alūksnes ezeru riņķo un velcē stundu, divas, trīs, četras, piecas.

Makšķernieks motorlaivā pa Alūksnes ezeru riņķo un velcē stundu, divas, trīs, četras, piecas. Tomēr krastā atgriežas tukšā, jo nav izdevies izvilkt nevienu zivi. Gadās arī tā.
Tāda neveiksmīga diena Jurim Baltajam bija pagājusī ceturtdiena. Ne vienu vien atvaļinājuma dienu viņš pavadījis uz ezera, bet šovasar tukša bijusi tikai vēl viena. "Liekas, ka šobrīd kaut kas līdakām īsti nepatīk. Jūlijs nav sevišķi labs laiks makšķerēšanai, tomēr jāsecina - kā kuru gadu. Arī iepriekšējās dienas bija patukšas, bet pirms tam bija ļoti labi," spriež J.Baltais. Pirms nedēļas viņa lomā bijušas piecas līdakas. Lielākā svēra 6,3 kg, mazākā - 2,5 kg.
Juris atzīst, ka viņam lielākās līdakas parasti "aiziet", tāpēc prāvākais bijis Salacā izmakšķerētais lasis, kas svēra 9 kg. Viņš cer, ka tās vēl būs, jo parasti lielās līdakas velk rudens pusē. Juris velcē, nevis met spiningu. "Tad ir iespēja noķert lielāku līdaku. Varbūt retāk, bet lielāku. Mazās mani sevišķi neinteresē," pamato J.Baltais. Tiesa, velcēšanai vajadzīga prasme nobraukt gar pašu sēkļa malu, kur sākas dziļums. Tur parasti lielās zivis ik pa brīdim peld baroties. "Pabraucot pāris metrus uz vienu pusi, var uzskriet sēklim, bet vizulis ir izvēlēts tāds, lai derētu šim dziļumam. Tiesa, palīgā ņemu eholotu," skaidro J.Baltais. Favorīts viņam ir vizulis, uz kura līdakas ķērušās arī tad, kad citiem nav bijusi neviena zivs. Turklāt neviena līdaka nebija mazāka par 2 kg. Interesanti, ka otru tādu vizuli vairs nevar nopirkt. Juris velcēšanai izmanto pīto auklu, jo tā nestiepjas. To vēlreiz apliecināja sacensības "Pavasara līdaka 2007", kurās liela līdaka atspruka un atlika tikai noplātīt rokas tieši parastās auklas dēļ.
Viņš izvēlas lielus vizuļus, jo lielākas līdakas ēd lielākas zivis. Juris redzējis ne vienu vien lielo līdaku, kas uzbrūk pusotra kilograma vai pat prāvākai "māsai". "Sacensību laikā draugam uzķērās apmēram 1,3 kilogramus smaga līdaka. Viņš to vilka laukā, un pēkšņi tai uzbruka kaut kas liels. To neredzējām, bet izvilktajai līdakai bija redzams zobu kodums," stāsta Juris. Tagad viņš devies jūrā ar kuģi - tāds ir jūrnieka darbs. J.Baltais domā, ka rudenī viņam veiksies labāk. Pirms ezera aizsalšanas var noķert pašas lielākās līdakas. Jura pieredze liecina, ka rudenī ir mazāk un vairāk veiksmīgas dienas, bet tukšu nav. "Alūksnes ezers ir ļoti laba vieta makšķerniekiem. Varu dot 99 procentu garantiju, ka tieši te izvilks Latvijas rekordu - lielāko zivi. Nezinu, kad tas būs, bet noteikti būs. Tāpat zivju ir daudz. Kad ir vairāk makšķernieku, gandrīz visiem ķeras. Vairāk vai mazāk, bet kaut kas tiek," secina makšķernieks. Viņa sapnis ir pārsist Latvijas rekordu - izvilkt vismaz 20 kilogramus smagu līdaku.
Ezerā viņam patīk makšķerēt līdakas, bet upē - foreles. Savukārt pavasaros priekšroka ir lašiem. "Visgaršīgākā ir strauta forele. To ēd svaigi sālītu. Katru zivi var ļoti labi sagatavot. Gan līdaku, gan zandartu, gan lasi. Tā varu apgalvot, jo pats zivis gatavoju. Man patīk folijā ar majonēzi un garšvielām grilēta līdaka vai cepta un pēc tam marinēta līdaka," atklāj makšķernieks. Viņš nepiekrīt tiem, kuri apgalvo, ka lielas līdakas nav garšīgas. Tā sakot tie, kuri lielās zivis nevar noķert. J.Baltais arī žāvē zivis pēc savas īpašās receptes, kurā ir daudz zaļumu un ķiploku.

Citu datumu laikraksti

  • Sezonā varēs nomedīt 130 vilkus

    Ar 15.jūliju sāksies vilku medību sezona. Tās laikā Latvijā var nomedīt 130 vilkus, tas ir tikpat, cik pagājušajā sezonā.Ar 15.jūliju sāksies vilku...

  • Copes kalendārs

    10. jūlijs. Jūlija bezvējš pie ūdeņiem ir labs atpūtai, bet ne makšķerēšanai. Pati veiksmīgākā cope ir pelēkās, siltās, bet ne karstās dienās, kad...

  • Uz zušu lomu jāgaida vismaz seši gadi

    Alūksnes un Jaunalūksnes pašvaldību iestāde “Alja”, turpinot sadarbību ar Igaunijas zivjaudzētavu, Alūksnes ezerā otro reizi ielaida ataudzētus zušu...