Kādreizējā vadība veidos aktīvu opozīciju

Kādreizējais Alūksnes pilsētas domes priekšsēdētājs Armands Musts un kādreizējais priekšsēdētāja vietnieks Edvīns Fricis Svars pagājušajā nedēļā uz tikšanos aicināja vietējo laikrakstu žurnālistus, lai izteiktu savu viedokli par to, kas notiek pilsētā.

Kādreizējais Alūksnes pilsētas domes priekšsēdētājs Armands Musts un kādreizējais priekšsēdētāja vietnieks Edvīns Fricis Svars pagājušajā nedēļā uz tikšanos aicināja vietējo laikrakstu žurnālistus, lai izteiktu savu viedokli par to, kas notiek pilsētā, un dalītos pārdomās kā bijušās amatpersonas.
"20.oktobrī varēja vērot politiskās neuzticības izteikšanu domes priekšsēdētājam, neminot konkrētus pārkāpumus vai likumu neievērošanu. Ir jautājums - ko mēs saprotam ar vārdu "politika"? Šajā gadījumā tas bija mazs politiskais apvērsums tādēļ, ka finansējums uz Alūksni neplūst. Diemžēl šis viedoklis 20.oktobrī skaļi neizskanēja no deputātu vairākuma, bet tikai atsevišķām personām. Tagad būs jāpaiet laikam, tad varēs izvērtēt, kas ir kas un kurā pusē katrs atradīsies," saka A.Musts.
Vadības maiņa - jau jūnijā
"Man trūka politiskās pieredzes, tāpēc pozīcija uz pirmo domes sēdi tika modelēta tāda, kāda tā bija līdz 20.oktobrim. Dažiem nepatika, ka situācija nav kontrolējama, tādēļ sākās aktīva pretdarbība, kulminācija bija 20.oktobrī. Pozīcijā, ko veido vienas partijas trīs deputāti un vēl trīs deputāti no trim atšķirīgām partijām, nav labākā kombinācija. Manuprāt, tā arī nav perspektīva. Vadības maiņai domē vajadzēja būt jau jūnijā, bet mēs noturējāmies septiņus mēnešus. Tāda koalīcija, kā tika izveidota martā, noteikti nebūtu noturējusies visus četrus gadus," vērtē A.Musts.
Viņš uzskata, ka ar laiku īstenosies likumsakarība: apvienosies divas lielās partijas, dažas mazās un veidos stabilu domes vadību trim gadiem. "Kombinācijām domē ir jānotiek, lai varētu redzēt, kurā pusē kurš spēlē, cik šī spēle ir par labu viņam un cik - pilsētai. Es nesaku, ka jaunā pozīcija ir negodīga, bet tajā pašā laikā personām, kas tajā ir, vajadzētu padomāt par to, ko ir devuši pilsētai pēc 1996. un 1997.gada un ka ar šīm sekām mēs vēl tagad cīnāmies un cīnīsimies vēl četrus gadus. Ja šīs spēlītes viņiem šķiet tā vērtas, tad tas viņiem kā ievēlētiem deputātiem godu nedara. Mēs ar Edvīnu centāmies veidot jaunas atbildīgo darbinieku komandas, loģiski mainot darbiniekus pret darbīgākiem, spējīgākiem un radošākiem cilvēkiem. Gribējām panākt, lai arī domē visi strādātu vienotā komandā. Ceram, ka Viktors Litaunieks šos procesus virzīs arī tālāk," norāda A.Musts.
Neievēroja politisko vienošanos
E.F.Svars uzsver - visiem ir zināms, ka budžeta grozījumi ir tikai viena fāze darbā ar budžetu. Lielākās investīcijas tiek ieplānotas laikus, nevis septembra beigās. "Tagad "Jaunā laika" organizētajai komandai būs visas iespējas īsā laikā piesaistīt Alūksnei būtiskas investīcijas. Ja tādas būs katru gadu, esmu gatavs strādāt par ierindas deputātu līdz sasaukuma beigām," viņš saka.
E.F.Svars atklāj, ka visu šo laiku viņā aizdomas radīja domes opozīcijas klusums. "Deputāts taču nestrādā tikai, lai gatavotu apvērsumu. Manuprāt, šāds deputāts savu pilnvaru laikā neko būtisku arī neizdarīs. Mēs, četri deputāti, kas tagad esam opozīcijā - Armands Musts, Vija Puzule, Valdis Vīksna un es - nedomājam strādāt pasīvi. Viennozīmīgi, ka politiskā atbildība par to, kas notiek domē un pilsētā, tagad ir uz "Jaunā laika" pleciem. Mēs veidosim aktīvu opozīciju un nemeklēsim citu kļūdas," apgalvo E.F.Svars.
Viņš atzīst, ka arī turpmāk būs darba grupas par pilsētas teritoriālā plānojuma izstrādi vadītājs, strādās Kultūras un izglītības komitejā, veicinās biatlona trases "Mežiniekos" efektīvu izmantošanu un turpinās iesākto sadarbību ar Alūksnes rajona padomi šajā jomā.
"Strādāšu arī domes Finanšu komitejā, kur lielākais šāgada darbs būs domes 2006.gada budžeta veidošana. Uzskatu, ka budžeta veidošana katru gadu ne tikai Alūksnē, bet arī citās pašvaldībās ir pārbaudījums koalīcijas vienotībai. Piedaloties domes ārkārtas sēdēs pēc 20.oktobra, esmu novērojis, ka jaunajai koalīcijai trūkst vienotības. Varbūt tas ir informācijas trūkuma dēļ, varbūt izskatāmie jautājumi nav pienācīgi sagatavoti. Tas vieš šaubas par to, uz kādiem nosacījumiem jaunā koalīcija ir slēgusi savu politisko vienošanos. Arī martā starp agrākās koalīcijas deputātiem tika slēgta politiskā vienošanās, ko katrs no mums apliecināja ar savu parakstu. Tā paredzēja, ja kāds no koalīcijas ir neapmierināts, tad uzsāk atklātu diskusiju par to. Diemžēl tā nenotika un dažiem savs paraksts šajā dokumentā šķita nenozīmīgs. Manuprāt, ja cilvēks vienreiz ir spējis neievērot savus solījumus, tad otro, trešo reizi viņam tas notiks vēl vieglāk," spriež E.F.Svars.
Rosina ekonomēt līdzekļus
A.Musts izsaka savu viedokli arī par pašvaldības uzņēmumu "Simone". "Darbam uzņēmuma padomē tika virzīti deputāti Ainars Melders, Viktors Litaunieks un Jānis Liepiņš. Viņu uzdevums bija arī veidot sadarbību starp domi un uzņēmuma valdi, bet šobrīd no tā nekas labs nav sanācis. Šajā uzņēmumā ir daudz dažādu problēmu, bet, manuprāt, tas ir rentabls uzņēmums, ja tajā ir sakārtota vadības sistēma un darbība, saimniekošanas modelis. Uzņēmums vasarā nestrādāja, jo nebija līdzekļu. Pieļauju, ka gada beigās kredītu zviedriem maksās Alūksnes dome, jo uzņēmumam vienkārši nebūs tam līdzekļu!" uzskata A.Musts.
Taujāts par domes jaunajām automašīnām, A.Musts uzsver - ja domā racionāli un taupīgi, var piekrist, ka automašīnu noma bija pārāk dārga. "Dome nevar vienkārši iegādāties automašīnu kredītā, jo to regulē daudzas normas. Domes ekonomiste novēloti veica aprēķinu par automašīnu nomas izdevumiem, lai gan tas tika pieprasīts jau uz septembra sākumu. Jaunos auto varēja ekonomiski lietderīgi izmantot, piemēram, nedaudz samazinot štatus, jo nav izprotams, kāpēc ģimnāzijā ir nepieciešams šoferis? Tikpat labi amatu apvienošanas kārtībā to var veikt skolas saimnieks. Ir arī daudzi citi piemēri, kā dome varētu ieekonomēt līdzekļus," viņš ir pārliecināts.
Būs daudz darba
Kā savus būtiskākos paveiktos darbus A.Musts un E.F.Svars min atsevišķu pilsētas daudzdzīvokļu māju rotaļlaukumu sakārtošanu, skrituļošanas rampas uzstādīšanu pie Alūksnes bērnu un jauniešu sporta skolas, dažu novadgrāvju attīrīšanu, sarunu uzsākšanu par Zuzannas dīķa tīrīšanu, ielu apgaismojuma ierīkošanu Helēnas ielā posmā starp Dārza un Lielā Ezera ielu, Merķeļa ielā un citviet, grants seguma uzlabošanu Viestura un Noliktavas ielā, dabas takas izbūvi ap Alūksnes ezeru.
"Jaunajai domes koalīcijai būs daudz darba. Pašlaik esam dilemmas priekšā. Domes Licencēšanas komisija ir saņēmusi iesniegumu par jaunas spēļu zāles atvēršanu Lielā Ezera ielā 4. Pilsētas centrā jau ir pietiekami daudz spēļu zāļu, bet domei nav saistošo noteikumu, kas ierobežo spēļu zāļu izvietošanu pilsētā, tāpēc nav iemesla atteikumam," saka E.F. Svars.
A.Musts piebilst, ka būs interesanti pavērot - kā cilvēki, kas domē saistīti ar azartspēļu biznesu un ir vadošā amatā, izskatīs šo jautājumu.

Citu datumu laikraksti

 • Lāčplēša svētkos

  Tālajā 1919.gadā visi, kas varēja un spēja nest ieročus, cēlās, lai aizstāvētu un atbrīvotu Rīgu no uzbrūkošās Bermonta armijas, un 11.novembrī Rīga...

 • Pirmie maksājumi par laukaugu un lopbarības platībām

  Šonedēļ Lauku atbalsta dienests uzsāk papildu valsts tiešo maksājumu par laukaugu un lopbarības platībām avansa izmaksu 80 procentu apmērā, jo valstī...

 • Apvienos Mālupes pagasta pensionārus

  Mālupes pagasta “Mārās” pašvaldībā dzīvojošajiem pensionāriem šonedēļ bija otrā tikšanās, jo arī Mālupes pagastā ir nolēmuši veidot savu pensionāru...

 • Atgriezušās priecīgas un iespaidiem bagātas

  “Kad lidmašīna ir uz zemes Latvijā, priecīgi saskatāmies, esam mājās! Tikai mājupceļā atklājas katra bažas un satraukumi, kas bijuši pirms brauciena,...

 • Izmanto iespēju!

  Vēl tikai līdz 15.novembrim jauniešu organizācija “Avantis” aicina pieteikties stipendiju konkursam un Gada balvai.Vēl tikai līdz 15.novembrim...

 • Vidzemē attieksme ir neitrāla

  Oktobrī veiktajā sabiedriskās domas aptaujā noskaidrota Latvijas iedzīvotāju attieksme pret Latvijas dalību Eiropas Savienībā.Oktobrī veiktajā...

 • Valsts svētkos suminās labākos

  Zeltiņu pagasta padome izsludinājusi aptauju, lai izlemtu, kurus iedzīvotājus apbalvot valsts svētkos 18.novembrī.Zeltiņu pagasta padome...

 • Reģistrēs divus ceļus

  Jaunalūksnes pagasta padomes oktobra sēdē deputāti nolēma papildus reģistrēt “Latvijas Valsts ceļu” Vidzemes reģionālajā Alūksnes nodaļā ceļus Dudas...

 • Zooveikali saņem apliecības

  Ceturtdien Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldes pārstāvji apmeklēja Alūksnes veterinārās aptiekas un zooveikalu, lai izsniegtu...