Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kāds nākotnē izskatīsies Tempļakalna parks? 22

Attīstības stratēģijā līdz 2020.gadam paredzēti daudzi jauninājumi iedzīvotāju ērtībām un tūristu piesaistei

Ir izstrādāta un apstiprināta Tempļakalna parka attīstības stratēģija 2016. līdz 2026.gadam, kas paredz šīs Alūksnei nozīmīgās un ainaviskās teritorijas attīstības prioritātes, vīzijas un stratēģiskos mērķus. Lemjot par stratēģijas apstiprināšanu, Alūksnes novada domes augusta sēdē izvērtās plašas diskusijas, jo deputātei Janai Zilkalnei bija daudz iebildumu, tomēr pārējie deputāti tos neņēma vērā un stratēģija tika apstiprināta.

Dokumentā minēts, ka stratēģija izstrādāta ar mērķi saglabāt, aizsargāt un attīstīt Tempļakalna parku kā nozīmīgu kultūras un dabas mantojuma objektu, veicināt apmeklētāju skaita pieaugumu un tūrisma attīstību novadā. Minēts, ka Tempļakalna parkam piemīt augsts sociālekonomisks  potenciāls. Stratēģijā izklāstīta teritorijas vēsture, ietverti apraksti par objektiem, stāstīts par jau paveiktajiem darbiem un iecerēm.

Dieva dārzs un Gaisa tilts
Stratēģija paredz, ka Tempļakalna parka misija ir saglabāt, aizsargāt un nodrošināt unikālā kultūrvēsturiskā mantojuma autentiskumu nākamajām paaudzēm un pieejamību novada kultūrvides dažādošanai, kalpojot par mūsdienīgu rekreācijas vidi iedzīvotājiem. Vīzija – sakopts parks ar labiekārtotu rekreācijas zonu iedzīvotājiem, atjaunotiem kultūrvēsturiskajiem objektiem parka teritorijā.
Nākotnē iecerēts restaurēt un izgaismot rotondu, atjaunot Pulka telti, izveidot labiekārtotu peldēšanās vietu “Līkais bērzs”, iekārtot vingrošanas laukumu, kur izmantotu koka elementus. Jaunas funkcijas plānotas arī skatu torņa zonā. Teritorijai plānots atjaunot pieeju pa vēsturisko Gaisa tiltu, laucē pie Veļu gravas izveidot Dieva dārzu – gaišu, mierpilnu, dekoratīvu meža dārzu, kur katrs sevī var pārdomāt dzīves vērtības. Skatu torņa pakājē plānota skatu terase cilvēkiem, kuri nevēlas kāpt ugunsnovērošanas – skatu tornī. Sadarbībā ar pašmāju amatniekiem, mājražotājiem un māksliniekiem veidot pārvietojamu vides galeriju. Pie skatu torņa izveidot arī bērnu rotaļlaukumu,  dažādas tematiskas brīvdabas spēles. Tiks veidotas jaunas skatu līnijas, pastaigu takas, ko arī izgaismos, un laivu piestātne pie Dolomīta kāpnēm.

Nav diskutēts komitejā
Uz domes sēdi J.Zilkalne bija iesniegusi vairākus deputāta priekšlikumus, ko stratēģijā mainīt, piemēram, ievietot atsauces, no kādiem informācijas avotiem ņemti statistikas dati. Rosināja dokumentā nosaukt vārdā stratēģijas izstrādātāju, bērnu aktivitāšu laukumu veidot jau 2017. - 2018.gadā, nevis tikai 2020.gadā, izteicās par gramatiku, stilistiku un citu. Viņa uzskata, ka “šī stratēģija nav nopietna”, turklāt atbilstoši domes nolikumam šis jautājums nav iepriekš izskatīts un izdiskutēts komitejā, bet gan uzreiz virzīts balsošanai domes sēdē, jo vajag ātri apstiprināt.
“Nav zināms, no kurienes ņemti dati, lai gan atsaucēm jābūt, ja ir statistikas dati. Uzskatu, ka vietā, kur paredzēts atjaunot Pulka telti, vispirms būtu jāveic arheoloģiskā izpēte ar modernām tehnoloģijām atbilstoši vēsturnieku un zinātnieku ieteikumiem, jo līdz šim šajā vietā nopietni pētījumi nav veikti. Tas būtu pienesums tūrismam un starptautiskai sadarbībai, nevis tikai uzbūvēsim telti un visi pie mums brauks!” pauda J.Zilkalne.

Interesē latvieši, nevis baroni
Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis atzina - “tie armijas vīri, kas trīsdesmitajos gados būvēja šo telti, laikam nav iedomājušies, ka jāveic arheoloģiskā izpēte”. “Līdz ar to – ja gribam telti atjaunot, tad skaidri jāpasaka, ka nevaram to izdarīt, jo trīsdesmitajos gados nav veikta arheoloģiskā izpēte šajā vēsturiskajā vietā! Interesanti, vai, atjaunojot Tempļakalna rotondu, veica arheoloģisko izpēti? Vēsture ir vēsture. Mani vēsturē vairāk interesē tā daļa, ko darījuši latvieši, nevis mūsu baroni,” pauda A.Dukulis.
Alūksnes novada pašvaldības projektu vadītāja Sanita Adlere atzina, ka viņa kā pašvaldības darbiniece izstrādājusi minēto stratēģiju. “Ja runājam par Pulka telti, šai vietai ir veikta arhitektoniski mākslinieciskā izpēte. Telts pamati ir saglabājušies, atjaunošanu veiks uz esošajiem pamatiem, blakus neko nemainot un tikai uzbūvējot koka namiņu, kāds tas savulaik bijis. Tam nevajag arheoloģisko izpēti. Valsts kultūras pieminekļu inspekcija interesentiem, kas iepriekš gribējuši veikt arheoloģiskos izrakumus Tempļakalnā, to nemaz neļāva darīt, lai sargātu unikālo mantojumu,” norādīja S.Adlere.
Deputāte Maruta Kauliņa uzskata – ja grib atjaunot Pulka telti, tas jādara, nevis jāveic padziļināta izpēte, jo tas ir pavisam kas cits.

Komentāri 22

sviests totālais

Pirmkārt, nav nekāda Tempļakalna parka. Tas viss dzimis traktoristenes galvā... Vēsturiski tas viss ir Pils parks.
Otrkārt, kā var REKONSTRUĒT to, kas ir neatgriezeniski zudis? Ar vārdiem rekonstrukcija, renovācija un restaurācija saprot būvju, kuras reāli eksistē inženierkonstruktīvo daļu renovāciju vai rekonstrukciju, vai mākslas daļas restaurāciju. Mūzikas paviljonu var uzbūvēt no jauna nevis rekonstruēt, tikai nav skaidrs kā var to paveikt pēc pāris fotogrāfijām, jo uzmērījumi nav saglabājušies. Bet tas nu lai paliek uz "galma arhitekta" sirdsapziņas. Es zinu, ka jebkurš zinošs un sevi cienošs arhitekts, šādu meldo pasūtījumu neveiktu.

pirms 4 gadiem, 2016.09.13 19:48

Silvijai

Neiespringsti, būs labi!

pirms 4 gadiem, 2016.09.15 13:48

lll

Pasaulē un arī Latvijā ir daudz tādu ēku ,kuras uzceltas oriģinālo ēku vietā un vairumam tūristu un atpūtnieku ir pie kājas ,vai ēka ir atjaunota ,vai uzcelta no jauna .Piemēram ,ja būtu nauda uzcelt Pilssalas cietoksni no jauna tas patiktu vairumam un izskatītos tas grandiozi.

pirms 4 gadiem, 2016.09.15 14:35

!!!

Traktoristene psiho kā traka. Ļaunā ragana nomālējusies balta, lai izskatītos piemīlīga, BET maksas krīt!!!

pirms 4 gadiem, 2016.09.15 15:58

Silvija

arī domā tāpat kā "sviests totālais" un viņai ir taisnība. Attīstītās valstis ļoti rūpīgi un ar pietāti attiecas pret savuām kultūrvēsturiskajām vērtībām nevis iet tām pāri kā tādi tanki.

pirms 4 gadiem, 2016.09.16 00:46

bez sviesta

Senos gados šī teritorija tika saukta par Senču parku. To var uzzināt vēsturiskās ziņās par Alūksni, vēlāk tautā iegājās un līdz šodienai tā tiek dēvēta par Tempļakalnu. Doma laba. Pārējais – projekti, saskaņošanas, atjaunošana, u.t.t. – tas jau speciālistu darbs.

pirms 4 gadiem, 2016.09.14 09:04

.....

vēl senākos laikos uz kartēm vācu valodā saukts par Nāves kalnu

pirms 4 gadiem, 2016.09.14 10:10

to bez sviesta

A kur tu te redzi speciālistus? Vieni vienīgi čugungalvas...

pirms 4 gadiem, 2016.09.14 22:41

Alūksnes posts

Kā var veidot atpūtas parku kapu tiešā tuvumā? Dumes djebilas, lieliet vismaz mirušos mierā!

pirms 4 gadiem, 2016.09.14 22:39

Dzintars

Nasmuki runaa, vini arii virza to domu domaa augsaa garlaicigi......

pirms 4 gadiem, 2016.09.15 08:21

arty

ko tad neraksti par Katrīnkrogu un Melnuma peldētavu - pēc tava teiktā, arī kapu tuvumā. Un ja nu mironīts uzpeld :D

pirms 4 gadiem, 2016.09.15 12:02

lll

Un ,kas tad ir ,ja kapu tuvumā,piemēram Valmierā pilsētas estrāde ir pilnīgi blakus kapiem.

pirms 4 gadiem, 2016.09.15 14:29

Kristīne

Man prieks, ka deputāti cenšas un dara labas lietas pilsētas apskates objektu uzlabošanā, atjaunošanā, jaunā radīšanā! Super! Tiem kam ir personīgas antipātijas pret darītājiem, paturiet pie sevis savas samazgas un vārieties savā sulā paši!
Paskatieties cik skaista ir palikusi mūsu pilsēta pa šiem gadiem!!! Mazā Parīze :)))

pirms 4 gadiem, 2016.09.15 10:21

?

Kāda Parīze?
Meitenīt, tu izmaksas objektiem zini?
Vai zini, cik ripo uz kabatām no šī skaistuma?
Vai Tu vispār dzīvo Alūksnes novadā un šeit nodokļus maksā?

pirms 4 gadiem, 2016.09.15 12:26

!!!!!!!

Kristīne tu esi tāda pati kā tavi slavinātie deputāti - šauru redzesloku un aprobežotu domāšanu. Ka tik skaisti, tas nekas, ka satura nav!

pirms 4 gadiem, 2016.09.15 13:18

nja

Pirms gadiem 8 izcirta Siseņu mežu un pasludināja par parku!!!!
Ārprāc - VISI zari stāv vēl tagad nesapuvuši, jo par izvešanu spriedelēja kādus 3 gadus, Čuguna pat bija teikusii , iedzīvotāju jautāšanas dēl, ka tomēr aprēķinās soda naudu un nākošajā teikumā bilda - nu - mēs jau soda naudu neiekasēsim.
Jautājums - kur tā soda nauda palika?
Jautājums - kāds tas PARKS izskatās un kāda tur ieeja, jo tai priekšā milzu zemes kaudze, un kas tur notiks tālāk..
Nuja, koki ko izzāģēt jau tur vēl ir...

pirms 4 gadiem, 2016.09.15 11:09

:)

Jānīnā domā, ja nomainot nosaukumu uzreiz arī tajā vietā rodas parks:)

pirms 4 gadiem, 2016.09.15 12:27

Dzintars

Vis a problēma ir tajā ka pils ielas grunts zemi neieklāja celiņu veidošanas pamatnē, bet bezsakarā izbārstīja....ķerenes spēlējot kad veda privātajiem....var piekrist redz;ejuma nabija...

pirms 4 gadiem, 2016.09.15 12:36

Dzintars

Visa lielā māksla ir gājusi caur ciešanām....tak prom neviens neaiznesīs var pārdeklarēties citā novadā.....lai tik būvē, ka skaidas lec.....visiem viens gals ir arī izvēle tak vai sēdēt s******s vai paspert soli sāņus....

pirms 4 gadiem, 2016.09.15 12:33

ŪJA UJĀ

Murgs, šitādi jums taisa stratēģijas. Kauns, kauns, kauns.

pirms 4 gadiem, 2016.09.15 15:59

izskatās

ka ar brāļu kapiem arī kaut kas nav lāgā. Pusjaukts, pustaisīts. Katrā gadījumā tādai šai vietai nebūtu jāizskatās. Bedres, lietus laikā dubļu peļķes.

pirms 4 gadiem, 2016.09.15 17:22

Citu datumu laikraksti

 • Paši savas laimes kalēji

  Paši savas laimes kalēji

  Alūksnes Kultūras centrā noritējušas divu dienu mācības “Mazo un vidējo uzņēmumu darbības uzsākšana, investīciju piesaiste, tirgus segmenta...

 • Būs atvieglojumi nekustamā īpašuma nodoklim

  Alūksnes novada pašvaldība izdos jaunus saistošos noteikumus, kas noteic atvieglojumus nekustamā īpašuma nodokļa maksātājiem Alūksnes novadā....

 • Apē atgriežas Elīnas Zālītes skulptūra

  Apē atgriežas Elīnas Zālītes skulptūra

  Rakstnieces, dzejnieces, prozaiķes un tulkotājas Elīnas Zālītes skulptūra atgriezusies savā vietā pie Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas – pateicoties...

 • Kas sagaida Alūksnes novada skolotāju saimi? 2

  Kas sagaida Alūksnes novada skolotāju saimi?  21

  Jaunajā pedagogu atalgojuma modelī valsts noteikusi zemāko amatalgas līmeni skolotājiem, kas ir augstāks nekā līdz šim un kā apmērs atkarīgs no bērnu...

 • Atcerēsies “Baltijas ceļu”

  Atcerēsies “Baltijas ceļu”

  Jau vairākus gadus Alūksnē izveidojusies skaista tradīcija - atzīmēt “Baltijas ceļa” gadadienu, veidojot dažādus ziedu rakstus. Arī šovasar...

 • Alūksne īsumā

  14.augustā ◆ ap pulksten 18.00 Alūksnes novadā, Malienas pagastā, uz autoceļa Alūksne-Liepna, traktora, kuru vadīja 1976.gadā dzimis vīrietis, un...