Kādu uz priekšu virza burkāns, citu – pātaga

«Piedzimstot mums Laimes māte šūpulī ielikusi visu, izņemot vieglu ceļa gājumu. Ielikta laime. Jautājums vien, kā spējam to atpazīt kā vērtību, jo vērtībās arī sakņojas metodes, kā pārvarēt grūtības. Tajās sašauboties, noturēšanās paņēmieni vājinās, un mēs krītam bedrē,» tēlaini salīdzina psiholoģe Ilze Āna. Ir cilvēki, kuri grūtības meklē speciāli, lai pilnveidotos, sasniegtu un uzvarētu. Taču lielākoties tās sastopam savā ceļā neaicinātas. Mūsu ziņā paliek – sūdzēsimies un žēlosimies vai ķepurosimies laukā, vai pacelsim rokas un laidīsimies dibenā.


Emocionālā inteliģence
strādā ilgtermiņā
Psiholoģe skaidro, ka pastāv divu veidu grūtības. Vienas, ko izvēlamies paši, un tās izriet no mūsu iekšējās motivācijas kaut ko sasniegt un panākt. Savukārt otra veida grūtības izraisa ārēji faktori. Piemēram, dabas apstākļi, stihiskas nelaimes, tuva cilvēka slimība un nāve, dažādas attiecību problēmas.
«Patlaban Latvijā ir palu sezona. Vairākas mājas atkal nogrieztas no ārpasaules, un pārtika tām jāved klāt ar laivām. Taču šie cilvēki izvēlējušies tur dzīvot, kaut gan pastāv ikgadējie draudi un riski. Iespējams, māja noplūst tā, ka grīda jāmaina, bet viņi nepamet šīs vietas,» ārējo grūtību pārvarēšanu motivāciju un māku sāk šķetināt I.Āna. Viņa min, ka šajā procesā būtiska ir emocionālā inteliģence, kas gan nenozīmē akadēmiskus sasniegumus vai īpašu dzīves stilu, bet dzīves izglītību. Tieši tā (māka komunicēt, uzklausīt, sadzirdēt, būt noderīgam, pārdzīvot, nepamest iesākto, izdzīvot) nodrošina spēju gūt panākumus ilgtermiņā. Atšķirībā no intelekta, kas palīdz konkrētu uzdevumu veikšanā īstermiņā. «Emocionālās inteliģences aizmetņi piedzimst līdz ar bērnu. Tā ir kā pumpurs, kura kopšana notiek caur vērtībām,» salīdzina psiholoģe.

Gūt panākumus ir cilvēka dabā
«Izcilais fiziķis Stīvens Hokings sacījis: «Skatieties uz zvaigznēm, nevis uz kājām! Esiet zinātkāri, lai cik smaga arī nebūtu dzīve! Vienmēr var atrast nodarbošanos, kur gūt izcilus panākumus.» Atrodi vienalga ko, bet dari! Cilvēks ir vienota garīga, fiziska un emocionāla būtne. Piedzīvojot zaudējumus kādā no šīm jomām, pārējās var kompensēt. Piemēram, ja nespējam gūt panākumus mentālajā, garīgajā ziņā, varam mēģināt fiziskajā. Sarežģītāk, ja notiek otrādi, jo zaudējumi fiziskajā jomā parasti ir smagi un tiem nevar sagatavoties. Taču arī tos iespējams pārvarēt, ko pierāda, piemēram, paraolimpiskā kustība,» iedrošina I.Āna.
Speciāliste akcentē, ka gūt panākumus ir cilvēka dabā. Mēs tos vēlamies un uz tiem tiecamies arī neapzināti. Taču neveiksmes gadījumā krīt pašapziņa jeb, citiem vārdiem, nolaižas rokas, ko varētu definēt arī kā slinkumu. «Atkāpšanās nav nekas cits kā nespēja noticēt, ka spēju gūt panākumus. Tas nozīmē, ka ir iedragāta pašapziņa, ko parasti nodara dzīves triecieni un zaudējumi. Sastopoties ar grūtībām, cilvēks sāk domāt – es nekas neesmu, neko nespēju! Šī neticība sakņojas kaut kur dziļi bērnībā, kur arī veidojas mūsu dzīves scenārijs. Bērnībā ir ļoti daudz ierobežojumu, un spēja tikt ar tiem galā saistīta ar mūsu pieredzi,» padošanās iemeslus meklē psiholoģe.

Vairāk pozitīvās domāšanas
Cilvēkam viss ir iespējams, vajag tikai gribēt, pārliecināta I.Āna. «Slavenais alpīnists Reinholds Mesners grāmatā «Gājiens vienatnē» sacījis, ka cilvēks var visu, ko vēlas, bet parasti viņš arī vēlas, ko spēj sasniegt. Katram ir savs Everests, kurā uzkāpt, un grūtības, kuras pārvarēt. Taču tikt laukā iespējams, vien nonākot dziļākajā punktā,» viņa turpina, piebilstot, ka atsperties palīdz visas tās lietas, kas veido cilvēka emocionālo noturību. Piemēram, izvairīšanās no negatīvisma un pozitīvā meklēšana.
«Pozitīvā domāšana, manuprāt ir 21.gadsimta brīnums. Tā gan nenozīmē, ka būtu jānoliedz negatīvais, bet jāsaglabā pozitīva attieksme jebkurā situācijā. Citiem vārdiem – glāze jāierauga nevis pustukša, bet puspilna. Pozitīvas attieksmes veidošanā var palīdzēt dažādi psiholoģiski vingrinājumi. Patlaban ir ļoti daudz iespēju – pastāv pozitīvās domāšanas centri, psiholoģijas skolas, reliģiskas prakses,» sevi pilnveidot mudina I.Āna. Vienkāršākais, ko šajā ziņā sevis labā varētu darīt, ir izvairīties no televīzijas un interneta komentāriem. Daudzi pievēršas grāmatām. Taču nelaime tā, ka līdzīgi kā sociālie tīkli grāmatas neparedz «aci pret aci» komunikāciju. Tomēr tā ir ļoti nepieciešama, jo spoguļo mūs pašus. «Faktiski mēs esam vērtīgi tikai caur saskarsmi ar citiem cilvēkiem,» teic Ilze, uzsverot, ka emocionālajai inteliģencei ir cieša saistība ar attiecību veidošanas māku.

Jālasa veiksmes stāsti
Vēl viena metode, kas palīdz pārvarēt grūtības, ir citu veiksmes stāsti. «Kādreiz bija ļoti laba grāmatu sērija «Ievērojamu cilvēku dzīve». Mums vajadzētu vairāk tādus lasīt un klausīties. Skatīties, ko šie cilvēki darījuši citādi, tuvināties viņiem. Tas gan nenozīmē, ka šie cilvēki ir monstri. Viņiem tāpat bijuši savi kritumi un nespēja,» nepadoties mudina I.Āna.
Sava vieta grūtību pārvarēšanā ir arī uzmundrinājumam no malas, jo visās sacensībās ir savi līdzjutēji. Uz priekšu virza arī spīts. «Esamu pārliecinājusies, ka līdzīgi kā augiem arī cilvēkiem nepieciešams pastiprinājums. Jautājums – kas? Vieniem, lai virzītos uz priekšu, vajag burkānu, citiem – pātagu!» sevi izzināt aicina psiholoģe.

Citu datumu laikraksti

 • Ape īsumā

  Ape Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības projektā “Ideja uz robežas” 12.maijā tiks rīkots pārrobežu gadatirgus. Tas notiks Avotu ielas un...

 • Jauniešu klubs “Sliedes” piesaista ziedotājus

  Sabiedriskā labuma komisija ieteikusi Valsts ieņēmumu dienestam piešķirt sabiedriskā labuma organizācijas statusu biedrībai “Apes jauniešu klubs...

 • Iedzīvotājus neapmierina domes atbilde

  Alūksniete Jana Zilkalne saņēmusi atbildi uz iedzīvotāju vēstuli, kurā tika uzdoti jautājumi par SIA “Alūksnes nami” darbību. Tajā nav saņemtas...

 • Elektrības norēķinu karšu nav un nebūs

  “Alūksnes Ziņas” jau iepriekšējā laikraksta numurā rakstīja, ka AS “Latvenergo” paplašinājusi sociālā atbalsta – elektrības norēķina karšu – saņēmēju...

 • Alūksne īsumā

  Alūksne Novads Pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē „Pienenīte” vasarā plānots veikt otrā stāva un sporta zāles izbūvi. „Pienenītes” ...

 • Horoskopi

  19. – 25.aprīlisAuns Nedēļas nogalē radīsies nepieciešamība gūt ātrus rezultātus tagad un tūlīt. Nepārcentieties savās darbībās. Sporta nodarbības...