Kaimiņi cits citam vēl lustīgu līgošanu

Apē vārdadienu svinēs 70 Jāņi un 11 Līgas. Divkārši svētki svinami Jāņa ielā dzīvojošajiem Jāņiem.

Apē vārdadienu svinēs 70 Jāņi un 11 Līgas. Divkārši svētki svinami Jāņa ielā dzīvojošajiem Jāņiem.
Jāņa iela pilsētā ir bijusi kopš seniem laikiem. Šai ielai nosaukums nav mainīts. Ielas iedzīvotāji apgalvo, ka kādreiz šeit dzīvojuši daudzi Jāņi, arī tuvākā un tālākā apkārtnē dzīvo daudzi Jāņi.
Jānis Zaķis pirms vārdadienas svinībām sapoš pagalmu. Pie J.Zaķa svētkos parasti viesojas dēls ar sievu un bērniem. Starp viesiem ir arī Jāņa mazmeita Līga. Ik gadu Jānis saņem ozollapu vainagu un laba vēlējumus, taču vislabākā dāvana esot sirsnība un mīlestība, kā arī apziņa, ka neesi aizmirsts. Šogad J.Zaķis Līgovakarā strādās (viņš ir naktssargs Apes arodvidusskolā), bet svinības notiks nākamajā dienā. "Mani nekad neaizmirst arī kaimiņi un darba kolēģi," piebilst viņš.
"Esmu dzimusi, augusi un visu mūžu nodzīvojusi Jāņa ielas pirmajā namā. Iela sākas ar mūsu māju, kura ir celta pagājušā gadsimta sākumā. To cēla mani vecvecāki," skaidro Silvija Andersone.
Viņa stāsta, ka kaimiņi cits citam vienmēr novēl lustīgu līgošanu, parasti iedzer arī kādu alus kausu uz jubilāru veselību. Silvijas mājās ir divi jubilāri - dēls un vīrs. Abi ir Jāņi.
"Saviem Jāņiem sapinu vainagus un uzdziedu kādu skaistu Jāņu dziesmu. Pēc tautības mēs esam igauņu ģimene, bet dzimuši Latvijā, tādēļ ievērojam latviešu tautas tradīcijas. Kādreiz mana mamma uz Jāņiem brūvēja alu un sēja sieru. Siera siešanas tradīcijas turpinām arī šobrīd," stāsta S.Andersone.
Jāņa ielas ceturtā nama iedzīvotājs Juris Soveiko stāsta, ka viņš Jāņus svin kopā ar dažiem kaimiņiem.
"Jāņos nekad neiztiekam bez alus un siera, cepam arī šašlikus un desiņas. Lielākā daļa šejienes iedzīvotāju ir pensionāri, tāpēc nākas iztikt bez dejošanas," saka J.Soveiko.
Pirms Jāņiem Soveiko ģimene parasti uzpoš mājas apkārtni, nopļauj zāli, izravē dārzu, lai Jāņos kaimiņi viņus nevarētu apdziedāt.
Aptaujājot Jāņa ielas iedzīvotājus, laikraksts secināja, ka ir labi dzīvot Jāņa ielā, arī kaimiņi šeit dzīvo draudzīgi un saticīgi.

Citu datumu laikraksti

  • Spēj pierādīt, ka dzīvība ir stiprāka par nāvi

    Alūksnietei Edītei Baltiņai visa dzīve ir liels un smags pārbaudījums. Patiesībā tas veidojas no nepārtrauktiem sāpīgiem pārdzīvojumiem, kas palaikam...

  • Viesosies vācu tūristu grupa

    Alūksnes Novadpētniecības un mākslas muzejs saņēmis vēstuli par 20 vācu tūristu grupas ierašanos 21.jūnijā.Alūksnes Novadpētniecības un mākslas...

  • Rajona skolotājus nesveiks

    Starp pedagogiem, kurus par radošu, ilgstošu un veiksmīgu darbu ar Goda rakstiem un naudas balvām suminās Izglītības un zinātnes ministrija, diemžēl...