Kalncempju pagasta padome grib aprakstīt maznodrošinātas ģimenes mantu

Kalncempju pagasta iedzīvotāja Zeltīte Kākere saņēma pagasta padomes sēdes protokola izrakstu, kur minēts, ka bezstrīdus kārtībā pašvaldība piedzīs termiņā nenomaksāto nekustamā īpašuma nodokli - 100,40 latu.

Kalncempju pagasta iedzīvotāja Zeltīte Kākere saņēma pagasta padomes sēdes protokola izrakstu, kur minēts, ka bezstrīdus kārtībā pašvaldība piedzīs termiņā nenomaksāto nekustamā īpašuma nodokli - 100,40 latu. Pēc laika viņai atsūtīja pagasta sēdes lēmumu, kur par parāda nenomaksāšanu draud ar mantas konfiskāciju.
Z. Kākere stāsta, ka zemes nodokli nav maksājusi četrus gadus. Ģimenē viņi ir seši cilvēki, bet ne viņai, ne vīram nav darba. "Saprotu, ka ir jāmaksā, bet pašvaldība ne reizi nav mani aicinājusi uz pagasta padomes sēdi, lai painteresētos, kāpēc es nemaksāju nodokli. Vienīgie ienākumi ģimenē ir bērnu pabalsts, bet pārtiekam no saimniecībā saražotā. Produkciju realizēt nevar, jo slikto pagasta ceļu dēļ to nevar nogādāt pircējam," sašutumu pauž Z. Kākere.
Ir liels nodokļu parāds
Kalncempju pagasta padomes priekšsēdētājs Andrejs Aploks atzīst, ka nav interesējies, kāpēc iedzīvotāji nemaksā nodokļus, jo uzskata, ka tas ir viņu pienākums. "Par 2001.gadu pagastā ir 3278 latu liels nodokļu parāds, bet par 2000.gadu - 2844 latu. Kopā 6122 latu. Tāpēc ar piecām balsīm "par" pagasta sēdē pieņēmām lēmumu nekustamā īpašuma nodokļa parādniekiem izsūtīt atgādinājumus un nekustamā īpašuma nodokļu parādnieku sarakstu, izņemot pagājušā gada parādniekus, iesniegt Alūksnes tiesu izpildītāju kantorī par nodokļu parādu piedziņu bezstrīdu veidā," komentē A. Aploks.
Ceļi ir neizbraucami
Z. Kākere dzīvo piecus kilometrus no pagasta centra. Lietainā laikā pagasta nozīmes ceļš uz viņas māju nav caurbraucams. Ziemā citus ceļus iztīra divas reizes, bet to – nevienu. Ģimenē ir četri mazi bērni, kas bieži slimo. Kad ārsts saņem izsaukumu, vispirms jautā: "Bet vai pie jums var iebraukt?" Ja nevar, tad bērni ārsta palīdzību nesaņem.
Pagasta padomē Z. Kākere iesniedza iedzīvotāju parakstītu vēstuli ar jautājumu, kad ceļu labos. Saņemta atbilde, ka pašvaldība ņēmusi kredītu un remontējusi citu ceļu. A. Aploks apgalvo: "Ja pašvaldībai ir jāmaksā parādi, tad nav līdzekļu ceļa remontam."
"Pagasttiesas pārstāve nav braukusi pie mums, lai uzzinātu, kā klājas daudzbērnu ģimenei. Uzskatu, ka viņas uzdevums nav tikai uzskaitīt, kurš bērns neapmeklē skolu. Viņai ir jāizzina iemesli. Nekad neesmu lūgusi finansiālu palīdzību, jo uzskatu: ja esmu laidusi pasaulē bērnus, tad pašai arī par tiem jārūpējas. Bet mani pārsteidz pagasta darbinieku vienaldzība par cilvēkiem," saka Z. Kākere.
Nav darba vietu
Pirms pāris gadiem viņa strādāja pagasta tautas namā, bet nu tas, tāpat kā pārējās iestādes pagastā, kur bija darba vietas, ir likvidēts. "Cilvēkiem darba vietas dod vienīgi Spilvu ģimenes gateris. Pārējie pagasti raksta projektus, lai piesaistītu līdzekļus. Kad jautāju mūsu priekšsēdētājam, kāpēc Kalncempju pašvaldība to nedara, saņēmu atbildi – mums nav laika," stāsta Z. Kākere.
A. Aploks informē, ka pašvaldība gada laikā ir izstrādājusi trīs projektus. Vienu no tiem atbalstīja Ziemeļvidzemes reģionālās attīstības fonds. Iegūtos līdzekļus izmantoja Ates muzeja Pļaujas svētkos. Priekšsēdētājs domā, ka projektus vajag rakstīt iedzīvotājiem, ne pašvaldībai.
Nereģistrē jaundzimušo
"Lai arī ko nāku uzzināt pagasta padomē, mājās aizeju tikpat gudra. Neviens neizskaidro iedzīvotāju tiesības, ko mēs varam prasīt no pašvaldības. Par ko priekšsēdētājs saņem algu, ja nepilda tiešos pienākumus? Uzskatu, ka tieši viņam ir jārūpējas par iedzīvotāju labklājību. Pie kā lai vēršos, ja viņš cilvēkus ignorē?" saka Z. Kākere. "Kad nācu reģistrēt jaundzimušo, sekretāre atteica, ka viņai neesot laika. Lai nākot vēlāk. Atnācu vakarpusē, bet izrādījās, ka dzimtsarakstu nodaļa jau slēgta. Vai tas nav absurdi, ka sekretārei dienā nav laika reģistrēt jaundzimušo? Aizskāra arī tas, ka nedzirdēju nevienu apsveikuma vārdu," stāsta iedzīvotāja. Priekšsēdētājs šo gadījumu nekomentēja, jo uzskata, ka tas jākārto dzimtsarakstu nodaļai.
Veikalā nav pat maizes
Ir dienas, kad Kalncempju pagasta padomē darba laikā neviena nav: priekšsēdētājs ved grāmatvedi uz kursiem, kasiere slimo, bet sekretāre apmeklē bibliotekāru kursus.
"Pavasarī daudzbērnu ģimenēm dalīja sēklas. Es to uzzināju nejauši, kad man dārzi jau bija apsēti. Vienīgajā pagasta veikalā nevar iegādāties pat nepieciešamākos pārtikas produktus: maizi, eļļu, miltus un cukuru. Kādreiz iznāca informatīvais biļetens, kur iedzīvotāji uzzināja par pagastā notiekošo, bet nu arī tā vairs nav. Agrāk dzīvojām Zeltiņu pagasta "Robaiņos", bet jau trīs gadus esam pierakstījušies Kalncempju pagasta "Stūrīšos". Sūtot paziņojumus par mantas aprakstīšanu, sekretāre min iepriekšējo pieraksta vietu, lai gan mēs tur vairs nedzīvojam. Kā var būt, ka pagasta sekretāre nezina, kur pierakstīti iedzīvotāji? " nesaprot Z. Kākere.
Palīdz deputāte
Lai arī pašvaldības pienākums ir nodrošināt sociālo palīdzību maznodrošinātām ģimenēm un sociāli neaizsargātām personām, arī daudzbērnu ģimenēm, šajā gadījumā Kalncempju pagasta padomes priekšsēdētājs izrādīja vienaldzību, jo, lai atrisinātu situāciju, Z. Kākere pēc deputātes Antas Spilvas ieteikuma aizpildīja deklarāciju par maznodrošinātas ģimenes statusu. Par atvieglojumu piešķiršanu nodokļa atmaksā var lemt pagasta padomes sēdē. Pašvaldībai šai ģimenei ir jāsniedz palīdzība. Z. Kākeres vīrs pagasta padomei var rakstīt iesniegumu par vēlmi strādāt pagaidu darbus.
Nesaskata netaisnību
Jāatgādina, ka A. Aploks bija vēlētāju apvienības "Mēs – savam pagastam" kandidāts. Viņa saraksta darbības programmā bija solījumi: gādāt par veselības aprūpi pagastā, pašvaldības teritorijas labiekārtošanu, ceļu būvniecību, uzturēšanu un rekonstruēšanu, nodrošināt iedzīvotājiem sociālo palīdzību, izstrādāt projektus, lietderīgi un racionāli izlietot finansu līdzekļus atbilstoši apstiprinātam pašvaldības budžetam un citi solījumi. Jā – solīts makā nekrīt.
Uz jautājumu, kas notiek Kalncempju pagastā, A. Aplokam nav atbildes. "Es pagastā nesaskatu netaisnību. Man arī nav bail, ka es varētu tikt atstādināts no amata," saka priekšsēdētājs.

Citu datumu laikraksti

 • Cerību vārti ir atvērti

  Dzejniece Kornēlija Apškrūma ir apmierināta ar aizvadīto gadu, jo tas bijis darbīgs. Decembrī iznāca dzejoļu krājums "Cerību vārti", ko sagatavoja un...

 • Mežāzis būs gandrīz nenogurdināms

  AUNS. Ja esat nolēmis šķirties un veidot jaunas partnerattiecības, nogaidiet, lai otrs cilvēks nedaudz attopas, nesāpiniet viņu vēl vairāk.AUNS. Ja...

 • Izvērtē kultūras aktualitātes

  Žurnāla „Dziesmusvētki" novembra – decembra numurā: intervija ar arhibīskapu Jāni Vanagu.Žurnāla „Dziesmusvētki" novembra – decembra numurā:...

 • Latviešu Ziemassvētki Vācijā

  Lasu, ka Latvijā ir daudz sniega un auksts. Vācijas televīzija arī rāda šejienes sniega haosu.Lasu, ka Latvijā ir daudz sniega un auksts. Vācijas...

 • Vecgada brīnums lauku pirtiņā

  Lai arī kādi laika, ekonomiskie vai politiskie apstākļi nav bijuši, mēs - četras draudzenes, klasesbiedrenes - vienmēr jauno gadu esam sagaidījušas...

 • Ugunspuķu bīstamais vilinājums

  Gadumijā melnajās nakts debesīs starp zvaigznēm krāšņi uzziedēs ugunspuķes — cilvēku radītie pirotehnikas brīnumi.Gadumijā melnajās nakts debesīs...

 • Tāpat kā bērniem garšo piparkūkas

  Laikraksta "Alūksnes Ziņas" akcijas laikā ziedotās grāmatas, žurnālus un redakcijas saldumu paciņas pansionāta vecie cilvēki saņēma ar...

 • Sadedzina visus šā gada grēkus

  Dziedot tautas dziesmu "Ķekatā, ļekatā, lēksim kāļu dārziņā! Lai aug kāļi, kāpostiņi apaļām galviņām", Alsviķu pagasta pirmsskolas izglītības...

 • Aicina apmeklēt pasākumus nedēļas nogalē

  Dievkalpojumi. 24.decembrī pulksten 18.00 Alūksnē, Pils ielā 15 (Glika zālē), Alūksnes baptistu draudzes Ziemassvētku vakara dievkalpojums.Dievkalpoju...