Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kam jāmāca tikums?

Žans Pols Sartrs uzskata, ka “cilvēks, pateicoties kauna sajūtai, sāk izprast, ka viņš vispirms ir uztverams “citam” un tikai tad sev. No tā izriet, ka viņš ir arī būtne, kas nolemta brīvībai un tikumībai”.

Žans Pols Sartrs uzskata, ka “cilvēks, pateicoties kauna sajūtai, sāk izprast, ka viņš vispirms ir uztverams “citam” un tikai tad sev. No tā izriet, ka viņš ir arī būtne, kas nolemta brīvībai un tikumībai”. Mainās laiki un tikumi, tādēļ katrs domātājs raksta citādāk, atspoguļojot savus uzskatus un tā brīža izjūtas.
Ja runājam par tikumiskajām vērtībām, jāatzīst, ka to izpratne ir stipri mainījusies salīdzinājumā ar laika posmu pirms divdesmit gadiem. Piemēram, nez vai agrāk televīzijas ekrānos mēs varētu vērot tik atklātas un piedauzīgas reklāmas kā tagad. Personīgi man tās it kā netraucē, tomēr, ja aizdomājamies par tikumiskajām vērtībām, nākas secināt, ka reklāmās par to ir aizmirsts. Arī lamuvārdus televīzijā varam dzirdēt arvien biežāk. Bet masu medijus ne velti sauc par ceturto varu. Cilvēks redzēto, dzirdēto un lasīto bieži uztver par normu un patiesību. Kādas tikumiskās vērtības bērniem māca multiplikācijas filmas, kur notiek kaušanās, šaušana un sišana? Vai kāds no vecākiem bērnam pēc šādas filmas noskatīšanās ir pajautājis - ko tu labu guvi, skatoties šo filmu?
Sabiedrība, bērnu vecāki un arī pedagogi pauž neizpratni, kādēļ jaunieši apzināti dara to, kas traucē apkārtējiem - maldina autovadītājus, ejot pāri gājēju pārejām, apsmej garāmgājējus vai ir vardarbīgi. Vainu noveļ cits uz citu - vecāki saka, ka par to ir atbildīgas izglītības iestādes, bet tās - ka par bērna uzvedību ārpus skolas ir atbildīgi vecāki. Domāju, ka tikumiskās vērtības bērnam jāmāca ģimenē. Ja to nedarām, tad nevajag brīnīties, kur rodas cilvēki, kas var izpostīt ģimeni, ar pārmērīgo alkohola lietošanu darīt kaitējumu apkārtējiem vai nogalināt sev tuvāko.
Bija patīkami uzzināt, ka pirmsskolas izglītības iestādēs bērniem skolotājas māca tikumisko audzināšanu. Nereti jaunās māmiņas ir spiestas mazo jau pusotra gada vecumā vest uz bērnudārzu, jo pašām ir jāstrādā un jāpelna iztika. Bet pirmie dzīves gadi, kad bērnam veidojas priekšstati par apkārtējo pasauli, ir vissvarīgākie. Pieļauju, ka Latvijā nav veikti pētījumi, cik daudz mums ir tikumisku ģimeņu. Gribētos ticēt, ka vairāk tomēr ir tikumisko ģimeņu, kur bērnam iemāca darba un uzvedības tikumu, cieņu pret gados vecākiem cilvēkiem un kur mazais izjūt vecāku mīlestību.
Tikumisko vērtību nesēji var būt tikai cilvēki, viņu rīcība un pārliecība. Gribētos, lai pēc iespējas retāk vajadzētu dzirdēt teicienu: “Kā tev nav kauna!” Un lai cilvēki apzinātos, ka viņu rīcību vērtē arī apkārtējie. Varbūt pašam šķiet - tas jau nav nekas slikts vai apkaunojošs, ko es daru, bet patiesībā.

Citu datumu laikraksti

  • Rajonā joprojām trūkst zobārstu

    Alūksnes rajonā joprojām aktuāla problēma ir zobārstu trūkums.Alūksnes rajonā joprojām aktuāla problēma ir zobārstu trūkums. Ar “Alūksnes Ziņu”...

  • Finišē kalnu velosipēdisti

    Pie Alūksnes ezera, Tempļakalna pakājē sestdien, 18.oktobrī, uz atklātā Alūksnes rajona čempionāta noslēguma sacensībām pulcējās 66 kalnu...

  • Vai tas ko mainīs?

    Aizliegts auglis vienmēr ir saldāks. Diemžēl tas ir neapgāžams fakts. Jo vairāk tev atkārtos, ka nedrīkst TO un TO, notiek gluži pretēji - roka...