Kāpēc jūnijā smaržo gaiss?

Vai zinājāt, ka senie ķelti jūnijam devuši nosaukumu Zirgu mēnesis, savukārt īri to nodēvējuši par Medus mēnesi, bet skoti par Zemeņu mēnesi?

Vai zinājāt, ka senie ķelti jūnijam devuši nosaukumu Zirgu mēnesis, savukārt īri to nodēvējuši par Medus mēnesi, bet skoti par Zemeņu mēnesi? Turpretī senie latvieši jūniju dēvējuši par Ziedu mēnesi – Latvijā tas ir pirmais vasaras mēnesis, kad dabā viss sparīgi aug, pieņemas spēkā un reibinoši smaržo. Pats gaišākais mēnesis. Skaņošākais. Lietainākais. Satraucošākais, jo ir karstais eksāmenu laiks. Daudzas vispārinājuma frāzes var piemeklēt šim mēnesim. Šis ir arī atvadu un pārdomu mēnesis. Jo izlaidumi skolās lielākoties notiek jūnijā. Tajā brīdī, kad absolventu rokās iegulst ziedi, viņi saprot, ka dzīves vasara tikai tagad pa īstam sākas.
Saulainas domas rodas saulainā dienā. Vakar, kad rakstīju šīs rindas, spīdēja saule un bija sajūta, ka cilvēki ir tik skaisti un priecīgi. Tiešām, vasara ar cilvēkiem dara trakas lietas. Bērni ar plikām kājelēm bradā pa ūdeni. Meitenes krāsainos un pievilcīgos tērpos un puiši, kas uz tām atskatās. Laikam jau to nevajadzētu teikt, bet iestāžu darba galdi paliek arvien tukšāki un cilvēki steidzas kaut nelielās pastaigās, kaut nelielos mirkļos zagt saules un vasaras brīžus. No rītiem, ejot uz darbu, pretī vairs nenāk skolēnu bari. Ir tikai tie, kuri vēl gaida atvaļinājumu vai arī tie, kas bēdīgi nopūšas, jo atvaļinājums ir beidzies. Tā vien šķiet, ka vasara un saule rada pārliecību, ka dzīvē nav tikai nepatikšanu, stresa un problēmu sarūpētās lietainās un aukstās dienas. Tieši vasara ar savām smaržām un krāsām parāda, ka cilvēki dzīvo. Un dzīvo tieši šiem skaistajiem mirkļiem.
Reizēm vakaros pirms gulētiešanas ir nedaudz dīvaini iemigt, jo mākslīgo tumsu rada tikai nakts aizkari. Latvijā jūnijā saule šajā laikā ir pacēlusies visaugstāk, un no
21. līdz 23. jūnijam tās spīdēšanas ilgums sasniedz maksimumu:
17 stundas un 53 minūtes! Kā gribētos šo saules uzvaru paturēt. Vienrīt, agri stāvot autobusa pieturā, es dzirdēju tik daudz putnu balsu - lakstīgala dziedāja, dzeguze kūkoja un es pie sevis nodomāju, labi, ka man līdzi ir nauda. Lai "nepiekūko" tukšumu.
Lai arī katru gadu jūnijā iespējamas stipras lietusgāzes, kad dažās stundās var nolīt visa mēneša norma, un, kā mēs zinām, tās vienmēr ir Jāņos, tieši jūnijs dāvā šīs īsās un burvīgās nakts iespēju. Tieši jūnijs dāvā iespēju bradāt pa pīpeņu pļāvām. Tieši jūnijs dāvā īstu zemeņu garšu un vēl to brīnišķīgo sajūtu, ka priekšā ir gara vasara.
Jā, jūnijā īpaši smaržo gaiss. Gan no ceriņu, gan ābeļu ziediem. Bet kāpēc tas smaržo? Droši vien tādēļ, ka cilvēki iziet pretī vasarai. Ar daudzām domām un daudziem sapņiem.

Citu datumu laikraksti

  • Ieceļošana Krievijas Federācijā

    Daudzi ir ieplānojuši doties uz Latvijas un Krievijas izlases futbola spēli, kas notiks 4.jūnijā Sanktpēterburgā. Atgādinām, ka Latvijas pilsoņiem un...

  • Spriedīs par sadarbību

    Pleskavas apgabalā (Krievijas Federācija) jūnija sākumā notiks divi pārrobežu sadarbībai un biznesa attīstībai veltīti pasākumi, kuros dalību ņems...

  • Pagaidām lopi nav cietuši no knišļu kodumiem

    Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldes epizootoloģe Ausma Kamerāde informē, ka Alūksnes rajonā neviens mājlops no knišļu uzbrukumiem nav...