Kāpēc meitenes draudzējas ar vīriešiem labākajos gados?

Nereti redzam kādā ballītē vai uz ielas pāri, kur rokrokā iet pusaudze un padzīvojis kungs.

Nereti redzam kādā ballītē vai uz ielas pāri, kur rokrokā iet pusaudze un padzīvojis kungs. Vairums cilvēku to uztver kā tēva un meitas attiecības, bet patiesībā tie ir divi cilvēki, starp kuriem ir kas vairāk ne tēva un bērna jūtas.
Stāsta Lāsma, 18 gadus veca vidusskolniece:
"Vasarā strādāju par oficianti kafejnīcā un tur iepazinos ar 39 gadus veco Raimondu. Viņš bija atbraucis darba darīšanās un iegriezies pusdienās kafejnīcā. Uzreiz redzēju, ka Raimondu kaut kas nomāc. Viņš sēdēja pie galdiņa un domīgs gaidīja pasūtījumu. To atnesot, jautāju, vai kungs nevēlas vēl ko. Viņš paskatījās manī un atteica: "Ja nu vienīgi labu sarunu biedru, kas varētu mani uzklausīt." Es atsmēju, ka darba laikā nedrīkstu sēdēt pie apmeklētāja galdiņa. Viņš piedāvāja satikties pēc darba. Tā arī sākās mūsu attiecības.
Ar vīriešiem draudzējās jau agrāk
Tovakar atklājās, ka Raimonds ir vecpuisis, kam ir problēmas darbā un nesaskaņas ar draudzeni, ko viņš grasījās pamest neuzticības dēļ. Man viņš iepatikās uzreiz, jo bija simpātisks, inteliģents, vīrišķīgs, ar labu humora izjūtu un pieklājīgs. Viņš izstāstīja man savu dzīvesstāstu, cik viņam bijusi grūta bērnība, jo vecākiem pirmajā vietā bija alkohols. Dzīvē visu sasniedzis un ieguvis paša spēkiem: māju, mašīnu un labu darbu. Man nekad nav patikuši puiši - vienaudži, jo viņi ir tik bērnišķīgi, uzmācīgi un stulbi. Tāpēc jau agrāk man patika puiši, kas ir vismaz septiņus gadus vecāki. Tolaik man nebija nopietnu attiecību un pēc piedāvājuma doties pie viņa nospriedu – kāpēc gan ne?
Mūsu attiecību laikā viņš mani apbēra ar dāvanām, ziediem un komplimentiem. Es biju visskaistākā un iekārojamākā meitene. Raimonds dzīvoja blakusrajonā, bet gandrīz katru vakaru brauca, lai vestu mani pie sevis. Es biju tik laimīga un pat nedomāju, ka mūsu attiecības varētu beigties.
Izvaroja, jo atteicās mīlēties
Bet Raimonds bija neiecietīgs. Jau pirmajā mēnesī viņš vēlējās, lai pārvācos dzīvot pie viņa. Gribēja, lai piederu tikai viņam bez gredzenu mīšanas. Kādu vakaru Raimonds vēlējās mīlēties, bet es atteicu. Viņš kļuva nikns, sāka kliegt, ko es iedomājoties – tikai izklaidēties par viņa naudu un neko nedot pretī?
Pēkšņi sapratu, ka manam Raimondam ir otra seja, kuru nekad nebiju redzējusi: vīrietis – zvērs. Tajā naktī viņš divas reizes pēc kārtas mani izvaroja un, lai es pārstātu pretoties, pamatīgi iekaustīja, bet pēc tam izrādīja pieklājību un aizveda mājās.
Vai es varēju kādam teikt, ka mani izvaroja vīrietis, ar ko labprātīgi kopā gulēju vairākus mēnešus? Kurš man ticētu un kā es to pierādītu? Tonakt vecāki jau gulēja, tāpēc neredzēja manas saraudātās acis un sasisto ķermeni.
Nākamajā dienā Raimonds zvanīja un lūdza piedošanu. Bet es atradu sevī spēku pateikt, lai viņš nekad vairs mani nemeklē. Ir pagājis vairāk nekā pusgads, bet es vēl joprojām šaustu sevi par attiecību uzsākšanu ar Raimondu."
Komentē psihoterapeite Ingrīda Rateniece:
"Seksuālas attiecības starp pieaugušo un nepilngadīgu bērnu ir seksuāla izmantošana, jo bērns nevar būt atbildīgs, kas notiek. Atbildīgs ir pieaugušais, kam ir jāparedz sekas. Ja seksuālas attiecības notiek starp pieaugušo un bērnu, kas nav sasniedzis 18 gadu vecumu – tā ir bērna seksuāla izmantošana un nepilngadīgā pavedināšana. Vistiešākā bērnu seksuāla izmantošana ir pedofilija – dzimumtieksme pret bērniem, kas jaunāki par 13 gadiem.
Biežāk bērnus izmanto vīrieši
Varmācīga seksualitāte biežāk novērojama vīriešos. Parasti izmantotāji ir tuvi cilvēki: audžutēvi, onkuļi, vectētiņi vai mātes draugi. Seksuāla varmācība pret bērnu var izpausties ne tikai tiešos dzimumsakaros, bet arī piespiešanā bērnam skatīties pornožurnālus vai filmas, atkailināties, likt skatīties, kā to bērna priekšā dara pieaugušais, aizskart bērna dzimumorgānus vai likt to darīt pašam. Upurim ir grūti uzdrošināties runāt par pārdzīvoto. Ja izmantotājs ir ģimenei zināms cilvēks, tad to izdarīt ir vēl grūtāk. Bieži šādos gadījumos vecāki bērnu nosoda un netic viņa teiktajam, kas traumē vēl vairāk.
Meklē vājāko, pār ko valdīt
Var gadīties, ka attiecības starp padsmitgadīgu meiteni un pieaugušu vīrieti ir mūža mīlestība, bet tas ir viens gadījums no simta. Psiholoģiski tas ir nepieņemami, jo cilvēkam būtu jāmeklē sava vecuma partneris.
Ir vīrieši, kas nespēj veidot attiecības ar sava vecuma sievieti, jo jūt pret viņu biklumu, kaunu, vainas apziņu vai bailes. Tāpēc viņš meklē vājāku, pār ko var valdīt. Ideāla tam ir nepilngadīgā, kas ir viņa varā un pretī runā reti, jo zina, ka pieaugušie ir jāklausa.
Saņemot pamudinājumu stāties seksuālās attiecībās ar vecāku vīrieti, meitene iekšēji apjūk, viņu pārņem neziņa un bailes, kautrība atteikt, tāpēc jauniete ļaujas saldajiem vīrieša vārdiem, ka nekas ļauns jau nenotiks. Viņa neapzinās, ka atsakot pasaule nesabruktu. Diemžēl sekas jauniete apjauš tikai pēc notikušā.
Jebkuram bērnam ir tieksme koķetēt
Ir divi galvenie iemesli, kāpēc jaunietes draudzējas ar vecākiem vīriešiem. Ja meitene nav saņēmusi mīlestības un cieņas apliecinājumu no tēva, viņa to meklē citur. Ja ģimenē ir tikai māte, vecākā vīrietī meitene meklē tēvu. Vīrieši šos iemeslus veiksmīgi izmanto.
Savukārt sabiedrībā valda uzskats – ko tad viņa pati vilināja: valkāja īsus svārkus, dziļus dekoltē un pavedinoši uzvedās? Bet jebkuram bērnam ir tieksme koķetēt. Viņam ir svarīgi ar koķetēšanu iegūt otra cilvēka labvēlību un izmēģināt – ko es varu panākt? Vīrietis šo koķetēšanu nedrīkst uztvert kā meitenes vēlmi stāties ar viņu dzimumattiecībās. Viņam ir jāmāk sevi savaldīt un nekrist kārdinājumā.
Psiholoģiski izpētīts, ka vīriešiem, kam ir tieksme uzturēt attiecības ar jaunām meitenēm, agrā bērnībā ir veidojusies apziņa, ka viņš neko nevar un neprot. Iemesli tam var būt dažādi: valdonīga māte, mazvērtības kompleksi skolā, jo "labas un gudras ir tikai meitenes". Varbūt vīrietis bērnībā ir seksuāli izmantots, tāpēc viņš kompensē gūto traumu, no tā gūstot baudu.
Grūti dot to, ko neesi saņēmis
Visbiežāk par seksuālas izmantošanas upuriem kļūst bērni, kam ir ieaudzināta bezierunu pakļaušanās. Vecākiem ir jāļauj bērnam izdarīt izvēli, jārespektē viņa domas un jāsaprot bērna "nē". Nevajag izvirzīt ultimātu: "Tūlīt sakārto istabu! Vai man atkal būs jāņem žagars?" Tā vietā ir vairāk jāvienojas: "Kā tu esi ieplānojis laiku? Ko tu esi paredzējis darīt? Vai mēs varam vienoties par to un to?" Vecākiem ir jārēķinās ar bērna laiku un vēlmēm.
Ir vecāki, kam ir grūti to izdarīt, jo viņu bērnībā ar tiem neviens nerēķinājās, jo tolaik bija citādāka audzināšana. Viņiem ir grūti dot otram to, ko savulaik nav saņēmuši paši.
Psiholoģiski padsmitgadīgai meitenei, kam ir attiecības ar vecāku vīrieti, noteikti vajag cilvēku, ar ko izrunāties. Tā var būt gan draudzene, gan psihologs.
Jaunietei ir jāsaprot, kāpēc viņa vēlas būt kopā ar šo vīrieti: vai tā ir mīlestība vai iedomu tēls – tēvs. Psihologa palīdzība ir jāmeklē tad, ja cilvēks saprot, ka viņam šīs attiecības traucē dzīvot.
Diemžēl pasaulē apmēram katra astotā sieviete ir tikusi seksuāli izmantota, bet Latvijā šis skaitlis ir vēl lielāks."
Fakti
Krimināllikuma 16.nodaļa. Noziedzīgi nodarījumi pret tikumību un dzimumneaizskaramību.
159.pants. Izvarošana. (1) Par dzimumsakariem, lietojot vardarbību, draudus vai izmantojot cietušās bezpalīdzības stāvokli (izvarošana), soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz septiņiem gadiem un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.
(2) Par izvarošanu, ja to izdarījusi persona, kas jau agrāk izdarījusi izvarošanu, vai ja to izdarījusi personu grupa, kā arī par nepilngadīgās izvarošanu, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz 15 gadiem un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.
160.pants. Vardarbīga dzimumtieksmes apmierināšana. (1) Par pederastiju vai lezbiānismu, vai dzimumtieksmju citādu apmierināšanu pretdabiskā veidā, ja tādas darbības izdarītas, lietojot vardarbību, draudus vai izmantojot personas bezpalīdzības stāvokli, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem vai ar arestu.
161.pants. Dzimumsakari ar personu, kura nav sasniegusi
16 gadu vecumu. Par dzimumsakariem ar personu, kura nav sasniegusi 16 gadu vecumu un kura ir materiālā vai citādā atkarībā no vainīgā, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem.
(1) Par netiklu darbību izdarīšanu ar nepilngadīgo pret viņa gribu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar arestu.
(2) Par netiklu darbību izdarīšanu ar mazgadīgo soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Citu datumu laikraksti

 • Aiz durvīm

  Tonakt daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājus pamodināja sievietes kliedziens. "Atdod bērnu! Tas ir mans bērns!".Tonakt daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājus...

 • Atbildam lasītājam

  Kur Alūksnes rajonā var saņemt palīdzību, ja dzīvoklī konstatēju gāzes noplūdi?Kur Alūksnes rajonā var saņemt palīdzību, ja dzīvoklī konstatēju gāzes...

 • Atklājumi vecās grāmatās

  Vakaros šad tad pāršķirstu vecas grāmatas. Ģimenē tās sen izlasītas, interesantākās dotas arī draugiem.Vakaros šad tad pāršķirstu vecas grāmatas....

 • Cepta zivs “Blondīne” itāļu gaumē

  Šoreiz ēdiena gatavošanai izmantosim svaigi saldētu makrarusa fileju.Šoreiz ēdiena gatavošanai izmantosim svaigi saldētu makrarusa fileju. Ģimenēs,...

 • Atver sveces uguns ziedu!

  Laikam gan neviens nezina, kam pirmajam ienāca prātā taukos vai eļļā ievietot dakti, lai šādi radītu gaismu.Laikam gan neviens nezina, kam pirmajam...

 • Vai frontes līnija tēva sētā?

  Šobrīd valstī kaislību centrā - iestāšanās Eiropas Savienībā. Diskutē žurnālisti, pārrunā ierēdņi, analizē biznesa cilvēki.Šobrīd valstī kaislību...