Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kāpēc vīriešiem ir tik bieza āda

Par vīriešu un sieviešu psiholoģiskajām atšķirībām grāmatu sarakstījuši populārā bestsellera "Ķermeņa valoda" autori Alans un Barbara Pīzi.

Par vīriešu un sieviešu psiholoģiskajām atšķirībām grāmatu sarakstījuši populārā bestsellera "Ķermeņa valoda" autori Alans un Barbara Pīzi. Jaunais darbs saucas - "Kāpēc vīrieši neklausās un sievietes neprot noparkot auto".
Tas veltīts visiem vīriešiem un sievietēm, kuri vai kuras tā arī netiek skaidrībā, kāpēc sievietes nevarētu kļūt līdzīgākas viņiem, un kāpēc sievietes sagaida no vīriešiem, ka tie uzvedīsies tāpat kā viņas. Šī grāmata palīdzēs ne vien saprasties ar pretējo dzimumu, bet arī izprast pašam sevi.
Grāmatā paustās atziņas vietām var likties strīdīgas, vietām pārsteidzošas, bet aizraujošas. Lai gan grāmata ir balstīta uz konkrētiem zinātniskiem atzinumiem, autori to centušies padarīt viegli lasāmu un saprotamu, iekļaujot tajā ikdienišķas sarunas un situācijas. Tajā aprakstīti reāli eksistējoši cilvēki un viņu savstarpējās attiecības, fiksētas sarunas. Tā kā daba vīriešiem un sievietēm paredzējusi atšķirīgus pienākumus, viņu bioloģiskā attīstība jau kopš pirmssākumiem gājusi atšķirīgus ceļus. Vīrieši gāja medībās, sievietes vāca saknes un ogas. Vīrieši aizsargāja savu cilti, sievietes audzināja bērnus. Līdz ar to arī vīrieša un sievietes ķermenis un galvas smadzenes attīstījās pilnīgi atšķirīgi. Dažādā galvas smadzeņu uzbūve nosaka arī dažādo pasaules uztveri, vērtību sistēmu un gaumi.
Attīstījās pilnīgi atšķirīgi
Vienā no nodaļām autori pievērsušies pētījumiem, kas veltīti vīriešu un sieviešu jutekliskās uztveres atšķirībām un tam, kādu iespaidu šīs atšķirības atstāj uz savstarpējām attiecībām.
Sieviete uzreiz pamana, ja kāda cita sieviete jūtas sarūgtināta vai aizvainota, turpretī vīrietis parasti neievēro sievietes garastāvokļa maiņas un attopas tikai tad, kad ierauga asaras viņas acīs vai arī kad viņa dusmās iecērt pļauku. Tas tāpēc, ka sievietei, kā jau vairākumam dzīvnieku mātīšu, maņu orgāni attīstīti daudz smalkāk nekā vīrietim. Sievietei kā bērnu audzinātājai bija nepieciešams laikus uztvert katru sīkāko garastāvokļa un uzvedības pārmaiņu apkārtējos cilvēkos, lai pasargātos no varbūtējām briesmām. Tā dēvētā sieviešu intuīcija nav nekas cits kā sievietes saasinātā uztveres spēja un prasme pamanīt šķietamus sīkumus, kā arī pārvērtības citu cilvēku ārienē un uzvedībā.
Viss atkarīgs no acīm
Sievietēm ir ne tikai vairāk konusveida šūnu acs tīklenē, bet arī plašāks perifērās redzes lauks nekā vīriešiem. Sieviete spēj gandrīz 45 grādu leņķī redzēt visu, kas notiek no viņas pa labi un pa kreisi, tāpat arī virs galvas un zem kājām. Daudzu sieviešu perifērās redzes lauks sasniedz gandrīz 180 grādus. Vīrieša acis gan ir lielākas nekā sievietei, toties redzes leņķis daudz šaurāks, jo daba viņa redzi pielāgojusi tālu, kustīgu mērķu saskatīšanai, - vīrietis spēj labi saskatīt objektus, kas atrodas viņam tieši pretī, turklāt diezgan lielā attālumā - gandrīz tā, it kā lūkotos binoklī. Tāpēc vīrieši, meklējot "pazudušos" priekšmetus, mēdz kustināt galvu.
Ar plašāku perifērās redzes leņķi izskaidrojams arī fakts, ka sievietes tikai retu reizi pieķertas slepus lūkojamies uz svešiem vīriešiem. Tomēr gandrīz vai katram vīrietim būs gadījies uzklausīt pārmetumus, ka viņš nekaunīgi pēta garāmejošas sievietes.
Lai gan sievietes tumsā redz labāk nekā vīrieši, jo sevišķi sarkano krāsu, tomēr vīrieša redze ir labāk piemērota braukšanai mašīnā tumsā. Vīrietis orientējas labāk nekā sieviete, viņam ir vieglāk noteikt attālumu, kādā pārvietojas citi braucamlīdzekļi.
Sievietēm ir smalkāka dzirde
Sievietēm ir smalkāka dzirde nekā vīriešiem, un viņas lieliski spēj izšķirt augstas skaņas. Sievietes galvas smadzenes ir iekārtotas tā, ka viņa spēs saklausīt tālumā ieņaudamies kaķēnu, savukārt vīrietis ar attīstītajām telpiskās domāšanas un orientēšanās iemaņām varēs noteikt, kur kaķēns atrodas. Piloša krāna tecēšana dzen sievietes izmisumā, bet vīriešu miegu tā netraucē.
Āda ir mūsu ķermeņa lielākais orgāns, kas aizņem apmēram divus kvadrātmetrus platības. Ādas virsmā atrodas 2 800 000 receptoru, kas uztver sāpes, 200 000 receptoru, kas uztver aukstumu, un 500 000 taustes receptoru. Sievietes āda ir vismaz desmit reižu jutīgāka un daudz plānāka par vīrieša ādu, un tai ir biezāks zemādas tauku slānis, kas labāk pasargā no aukstuma un piešķir organismam izturību. Turklāt sievietes ķermenī ir vairāk oksitocīna - hormona, kas iedarbojas uz taktilajiem receptoriem un rada vajadzību pēc glāstiem.
Vīriešiem āda ir biezāka
Vīriešiem āda ir biezāka nekā sievietēm, tāpēc tā nenoveco tik ātri kā sievietēm. Vīrieša āda uz muguras ir četras reizes biezāka nekā uz vēdera. Ja vīrietis nav iegrimis darbā, viņa sāpju slieksnis ir daudz zemāks nekā sievietei. Kad viņš sāk čīkstēt: "Atnes karstu termoforu, izvāri man vistas zupu, piezvani ārstam", tas nozīmē, ka viņam piemetušās vidēji smagas iesnas.
Vīriešu un sieviešu atšķirības diktē arī smadzeņu darbība. Labā galvas smadzeņu puslode, kas atbild par radošo izdomu, kontrolē ķermeņa kreiso pusi, bet kreisā puslode kontrolē loģisko prātu, runu un ķermeņa labo pusi. Kreisajā puslodē atrodas runas centrs - jo sevišķi tas attiecas uz vīriešiem -, bet labā puslode, kurā atrodas redzes centrs, uzkrāj un analizē vizuālo informāciju. Labā puslode, kur atrodas radošās izdomas centrs, kontrolē ķermeņa kreiso pusi, tāpēc pasaulē ir samērā daudz radošo ģēniju- kreiļu, piemēram, Alberts Einšteins, Leonardo da Vinči, Pikaso, Grēta Garbo, Pols Makkartnijs.
Inteliģences līmenis ir augstāks
Pētījumi liecina, ka sievietēm vispārējais inteliģences līmenis ir par trim procentiem augstāks nekā vīriešiem. Sieviešu galvas smadzenēs ir vairāk pelēkās vielas, un tieši tā galvas smadzenēs veic informācijas apstrādi un analīzi un padara sievietes par labākām sarunbiedrenēm.
Jau sen zināms, ka vīriešiem valodas nevedas tik raiti kā sievietēm. Vīriešiem runa nepieder pie būtiski svarīgajām galvas smadzeņu prasmēm.
Te nu jāatceras, ka mūsu tālie senči bija mednieki, nevis pļāpas. Viņiem stundām ilgi vajadzēja uzglūnēt medījumam un ierobežoties ar viegli saprotamiem žestiem.
Viņi nerunāja un nedalījās pārdzīvojumos. Arī mūsdienās viņi labprāt pavada laiku citu vīriešu sabiedrībā, taču viņiem nav nekādas vajadzības dalīties izjūtās.
Sievietēm runas centri ir izvietoti abās smadzeņu puslodēs, tāpēc sievietes ir daudz veiklākas tērzētājas. Sievietēm patīk runāt un viņas to dara bieži. Sieviešu runu kontrolē atsevišķi galvas smadzeņu apgabali, tāpēc pārējie apgabali tajā laikā var nodarboties ar kaut ko citu. Tāpēc sievietes itin viegli var darīt vairākus darbus reizē.
Vīriešu galvas smadzenēm piemīt spēja sistematizēt informāciju un novietot to it kā atsevišķos nodalījumos. Darba dienas beigās vīriešu sašaurinātā apziņa var savākt visas ar darbu saistītās problēmas vienkop un uz laiku noglabāt. Sieviete turpretī informāciju nešķiro, - viņai visas problēmas liekas vienlīdz svarīgas un viņa par tām prāto bez apstājas.
Ietekmē estrogēna līmenis
Sieviešu uzvedību ietekmē arī estrogēna līmenis. Zems testosterona līmenis pavājina sievietes spēju domāt telpiski, turpretī augsts estrogēna līmenis veicina runasspēju un sensomotoro aktivitāti. Tas izskaidro, kāpēc menstruālā cikla vidū, tajās dienās, kad estrogēnu līmenis ir augsts, sieviete ir daudz savaldīgāka un prot skaidri formulēt domas. Kad sieviete dienas beigās cenšas iztērēt neizmantoto vārdu krājumu, viņa negrib, lai partneris viņu pārtrauktu vai piedāvātu risinājumu viņas problēmām. Beigusi runāt, sieviete jūtas atvieglota un apmierināta. Turklāt viņa jutīsies arī pateicīga, ka esat viņu uzklausījis.
Vīrietis runā īsākos teikumos nekā sieviete, veidotajiem teikumiem ir loģiskāka uzbūve. Tie parasti sākas ar īsu ievadu, tad seko skaidri formulēta lietas būtība un nobeigums. Sievietei ir svarīgi apzināties - ja viņa grib, lai teiktais atstātu uz vīrieti iespaidu vai izklausītos pārliecinošs, tad vienā teikumā jāizsaka tikai viena doma.
Atšķirīga ir arī orientēšanās
Atšķirīga ir arī orientēšanās telpā un mašīnu iebraukšana stāvvietā. Sievietēm telpiskās orientēšanās prasme ir vājāk attīstīta. Abās galvas smadzeņu puslodēs izvietotie telpiskās domāšanas centri kavē sievietes spēju reizē domāt un runāt. Vīram, kurš apņēmies sievai iemācīt vadīt mašīnu, draud nopietns strīds. Vīrietim vadīt mašīnu nozīmē praksē pārbaudīt savas telpiskās domāšanas iemaņas. Sievietei tas ir līdzeklis, kā droši nokļūt no punkta A uz punktu B. Sievietes palaikam ir neapmierinātas ar veidu, kā vīrieši vada mašīnu, jo savu augstāk attīstīto telpiskās domāšanas spēju dēļ viņi pieņem lēmumus, kas sievietēm liekas bīstami.
Kādas britu autoskolas uzdevumā veiktajā pētījumā atklājās, ka vīrieši svešu mašīnu ielas malā atpakaļgaitā veiksmīgi piebrauc 82 procentos gadījumu, bet savu mašīnu jau pirmajā mēģinājumā veiksmīgi novieto 71 procentā gadījumu. Sievietēm - ir attiecīgi 22 un 23 procenti. Vairākums sieviešu labprāt iebrauktu mašīnu stāvvietā, kur nav jāspraucas garām citiem spēkratiem, un tad kājām dotos uz galamērķi. Tomēr skaitļi pierāda, ka sievietes brauc daudz uzmanīgāk. Netrūkst arī tādu sieviešu, kuras apveltītas ar tādām pašām telpiskās un abstraktās domāšanas spējām kā vīrieši.
Patīk dažādi nedzīvi priekšmeti
Vīrieša prāts ir iekārtots tā, ka viņam patīk dažādi nedzīvi priekšmeti, un viņš tiecas noskaidrot to saistību ar citiem priekšmetiem, uzbūvi un darbības principus. Viņa galvas smadzenes uz dzīvi raugās no viedokļa: "Kā lai to visu nokārto?". Vīrieši šo "nokārtošanas" mērauklu lieto gandrīz visos dzīves gadījumos. Kad sieviete jūtas satraukta, viņa atvieglo sirdi, izstāstot draudzenēm visu, kas viņu satrauc, bet vīrietis tādos gadījumos saremontē kādu mehānismu vai salabo pilošu krānu.
Lai pierādītu savu mīlestību, vīrietis uzrāpās visaugstākajā kalnā, pārpeldēja vislielāko jūru un šķērsoja visplašāko tuksnesi. Bet viņa tik un tā aizgāja, jo viņš taču nekad nebija mājās… Sieviete parasti aiziet no vīrieša nevis tāpēc, ka jūtas neapmierināta ar sadzīves apstākļiem, bet gan tāpēc, ka šis vīrietis nespēj apmierināt viņas emocionālās vajadzības. Sievietei vajadzīga romantiska mīlestība un emocionāla tuvība ar partneri. Vīrietim savukārt vajag, lai sieviete apliecinātu, ka viņam dzīvē veicas un ka viņas laimei pietiek ar to, ko viņš spēj dot. Bet viņam jāprot uzklausīt partnere, kad tā vēlas "izkratīt sirdi".
Vīrietis, kuram gadījies pieļaut kļūdu, uzskata sevi par neveiksminieku. Vīrieši baidās no kritikas - tieši tāpēc viņi tik labprāt ņem par sievām jaunas meitenes. Tāpēc - nedodiet vīrietim padomu, ja viņš pats to nelūdz. Sakiet, ka jūs paļaujaties uz viņa spējām tikt galā ar visiem sarežģījumiem.
Vīrieši rāpjas klintī, lai vienatnē mēģinātu atrisināt problēmas. Sievietes, kuras dodas viņiem pakaļ, tiek nogrūstas lejā.
Iemīlēšanās nāk par labu veselībai
"Iemīlēšanās" fenomens patiesībā ir virkne ķīmisku reakciju, kas notiek galvas smadzenēs un izraisa sirds dauzīšanos, kņudošu sajūtu vēderā, aukstas un karstas tirpas. Galvas smadzenēs ir apmēram 100 biljoni neironu, kuri veido nervu centrus un nervu traktus. Cilvēka ķermenī riņķo apmēram 60 dažādu neiropeptīdu (aminoskābju virtenes), kas piesaistās pie izvēlētajiem nervu receptoriem, un izraisa dažādas emocionālas reakcijas.
Galvenā ķīmiskā viela, kas izdalās ķermenī, kad esat iemīlējies, un piešķir neparasto pacilātības sajūtu, ir feniletilamīns, kas pieder pie amfetamīniem un ietilpst šokolādes sastāvā. Vienlaikus organismā izdalās arī adrenalīns, kas paātrina sirdsdarbību, liek aizmirst nogurumu, miegu un uzlabo omu. Šajā reakcijā piedalās arī endofrīni, kas nostiprina imūnsistēmu un izārstē iesnas. Kad jūs skūpstāties, galvas smadzenes zibenīgi veic abu partneru siekalu ķīmisko analīzi un novērtē ģenētisko saderību. Sievietes galvas smadzenes turklāt arī nosaka vīrieša imūnsistēmas stāvokli.
Pozitīvās ķīmiskās reakcijas izskaidro, kāpēc iemīlējušies cilvēki mazāk sūdzas par kaitēm un kāpēc viņu vispārējais veselības stāvoklis ir daudz labāks. Iemīlēšanās nāk par labu veselībai.
Līdzīgi autori izskaidro arī to, kāpēc vīrieši tik daudz strādā un ir agresīvi, kāpēc vīriešiem ir apaļi vēderi un sievietēm- apaļi dibeni, kur ir seksa vieta smadzenēs, kāpēc vīrieši nespēj apvaldīt dzimumtieksmi un ir neuzticīgi, kāpēc sievietēm nepieciešama monogāmija, kāpēc galvenais ir vidukļa un gurnu apkārtmērs un - vai pavasaris ir mīlestības laiks.

Citu datumu laikraksti

 • Saņēmēju vairāk, bet saujā mazāk

  Latvijas lauksaimnieki nonākuši grūtas apjēgas priekšā. Turpmāk katru nākamo gadu paredzama atšķirīga valsts atbalsta forma lauksaimnieciskajai...

 • Būs jauni kredīti

  Vai Latvijas iedzīvotājs līdz brīdim, kad zemi varēs iegādāties ES iedzīvotāji, būs ekonomiski spējīgs iegādāties zemi pats?Vai Latvijas iedzīvotājs...

 • Upe

  - Tad jau gan, bet redzi, Pēter, - tici vai netici , bet tas augstais visu redz. Vai varēsi mierīgu sirdi dzīvot?12. - Tad jau gan, bet redzi, Pēter,...

 • Kalni - bauda dvēselei un miesai

  Ko latvietim izsaka tādas valsts nosaukums kā Slovākija? Tie, kas nav tur bijuši, visticamāk, Slovākiju jauks ar Slovēniju, jo vārdi ir ļoti...

 • Līnis murdā un šķīvī uz galda

  Kad dienas kļuvušas garākas un siltākas, gribas pēc iespējas vairāk laika pavadīt ārpus telpām un arī maltītes ieturēt brīvā dabā.Kad dienas kļuvušas...

 • Daži izteikumi no vēstures eksāmena

  1939. gada 23. augustā Sibīrija noslēdza neuzbrukšanas līgumu ar ANO.1939. gada 23. augustā Sibīrija noslēdza neuzbrukšanas līgumu ar ANO. 1939....

 • Upe

  - Tā nav lieta! - atrauc puisis, - Vai strādnieku nelīgsi?10. - Tā nav lieta! - atrauc puisis, - Vai strādnieku nelīgsi? - Kur man strādnieku līgt,...

 • Autoskolas ceļ nepamatotu paniku

  Izplatot informāciju par izmaiņām Satiksmes ministrijas noteikumos par braukšanas eksāmena pieņemšanas kārtību, presē izskanējusi autoskolu...

 • Policija saskaras ar grūtībām

  Saeima šodien lemj par Saeimas Juridiskās komisijas sagatavoto grozījumu administratīvo pārkāpumu kodeksā nodošanu komisijām.Saeima šodien lemj par...