Karatē nodarbībās visi klausa tikai viņu

Visbiežāk Kristīni Fetkuļinu var redzēt karatē treniņos, sacensībās vai braucot ar automašīnu, jo tas ir kļuvis par viņas dzīvesveidu.

Visbiežāk Kristīni Fetkuļinu var redzēt karatē treniņos, sacensībās vai braucot ar automašīnu, jo tas ir kļuvis par viņas dzīvesveidu. Ilgāk nekā gadu Kristīne vada karatē nodarbības arī Alūksnē.
Kristīne ir 25 gadus veca madoniete, kas savos gados jau ļoti daudz ko ir sasniegusi. Pašlaik viņa ir Latvijas karatē izlasē un piecas sešas dienas nedēļā brauc trenēties uz Rīgu. Lai arī viņas dzīvesvieta ir Madonā, Kristīni bieži var redzēt Rīgā, Alūksnē, Gulbenē un citviet.
Pagājušajā nedēļā risinājās Latvijas karatē čempionāts pieaugušajiem. Tajā Kristīne izcīnīja 1.vietu savā svara kategorijā (līdz 53 kilogramiem), 1.vietu Open grupā, kurā startē dalībnieki ar dažādām svara kategorijām, un 1.vietu arī komandu grupā. Viņa ir atzīta par vienu no labākajām karatē sportistēm Latvijā.
Ieguvusi 1.danu
Kristīne atzīst, ka jau kopš agras bērnības ir bijusi aktīva. Vēl padomju laikos, kad Madonā sākās karatē nodarbības, pazīstami zēni pierunāja viņu uz tām doties. No tā laika Kristīnes dzīve ir saistīta ar karatē jau divpadsmito gadu.
"Sākumā nedaudz baidījos, jo grupā biju vienīgā meitene. Pēc gada pievērsos šim sporta veidam nopietnāk. Trenējos dažādos karatē stilos - apguvu karatē tradīcijas, kontakta karatē un citus, tomēr izvēlējos sporta karatē. Tas ir skaists sporta veids un tajā var gūt salīdzinoši maz traumu. Sporta karatē ir atzinusi arī Pasaules Karatē federācija. Pašlaik ir iespēja, ka 2008.gada olimpiskajās spēlēs būs iekļauts arī karatē. Skumji, ka Latvija vairāk atbalsta savus biatlonistus, kas pasaules čempionātos izcīna 60.vietu. Ja karatisti Eiropas čempionātā izcīna 5.vietu, tas paliek nepamanīts," stāsta K.Fetkuļina.
2001.gadā Kristīne ieguva karatē melno jostu jeb tā saukto 1.danu. Viņa uzsver, ka karatē ir jāiziet vairākas pakāpes. "Pirmās ir kjū - mācību pakāpes: baltā, dzeltenā, sarkanā, zaļā, divas zilās, trīs brūnās un melnā josta. Kad iegūst melno jostu, tas jau ir dans - meistarības pakāpe. Arī daniem ir vairākas pakāpes. Pašlaik Latvijā lielākais dans ir Latvijas Karatē federācijas prezidentam Leonīdam Vasiļjevam - 6.dans. Latvijā karatē pārsvarā ir pievērsušies vīrieši, tomēr arvien vairāk par to interesējas arī sievietes. Karatē kļūst arvien populārāks," viņa vērtē.
Valda strikta disciplīna
Kristīne atzīst, ka karatē cilvēks var apgūt visus paņēmienus, tomēr visgrūtāk ir strādāt ar kājām. "Ir grūti iemācīto tehniski pareizi izmantot, tādēļ reizēm nepieciešami pat vairāki gadi, lai atstrādātu vienu sitienu. Mēdz būt arī tā: ja ir labi atstrādāts tikai viens sitiens, arī tad var uzvarēt sacensībās. Karatē nepieciešams liels kustību ātrums. Mans pretinieks var būt atstrādājis vairākus sitienus, bet, ja viņam nepiemīt ātrums, es varu būt spēcīgāka par viņu, lai gan esmu atstrādājusi tikai vienu sitienu. Vērtējot kopumā, nevienu karatē sitienu nevar apgūt īsā laikā," norāda K.Fetkuļina.
Strādājot individuāli ar instruktoru, cilvēks ātri - pusgada laikā - var apgūt karatē tehniku. Ja strādā grupā, nepieciešams ilgāks laiks, jo instruktoram ir jārod individuāla pieeja katram. Karatē var apgūt visi, ja tikai grib.
"Mani priecē alūksniešu sasniegumi. Daži jau izmēģināja spēkus Karatē līgas sacensībās un guva pieredzi. Sergejs Zadvornijs izcīnīja 1.vietu. Elīna un Artūrs Fedorovi jau ir startējuši nozīmīga līmeņa sacensībās. Ir alūksnieši, kam jau ir tumši zilā josta - pirmie soļi uz augstākiem sasniegumiem. Nākamās sacensības, kur alūksnieši piedalīsies, būs 19.februārī Madonā. Alūksnieši ir malači, jo interesi par karatē izrāda gan lielie, gan mazie," saka karatē instruktore K.Fetkuļina.
Viņa atzīst, ka nodarbību laikā zālē valda strikta disciplīna, tādēļ visiem ir jāklausa instruktors.
"Neviens nedrīkst man runāt pretī. Ja ir jautājumi - uzdod un saņem atbildi. Zālē runāju tikai es. Es varu teikt, ka mēness ir zilā krāsā, un viņi visi teiks, ka tā patiešām ir. Pēc japāņu filozofijas tā arī jābūt - zālē galvenais ir treneris, viņu ir jāciena, viņam ir augstākā josta. Klausa visi - gan lielie, gan mazie," uzsver Kristīne.
Māk sevi aizsargāt
Madonā Kristīne ir iesaistījusies sabiedriskajā organizācijā "Sporta cīņas centrs "Samuraji"". Centra filiāles ir daudzviet Latvijā, arī Alūksnē un Gulbenē. Pirmā grupa, ko Kristīne sāka trenēt, bija Madonā, tad Gulbenē un Alūksnē. No tām labākie viņas audzēkņi ir piedalījušies starptautiskās sacensībās un guvuši godalgotas vietas. Dažiem zēniem jau ir brūnā josta un atlicis viens solis līdz melnajai jostai.
"Regulāri rīkojam seminārus un aicinām profesionālus karatē instruktorus. Nesen pie mums bija Igaunijas karatē izlases instruktors. Tuvākajā laikā organizēsim semināru ar psihologu, kas audzēkņiem mācīs karatē laikā pareizi izpaust un pielietot emocijas, lai karatē apgūtais netiktu ļaunprātīgi izmantots sabiedrībā," saka K.Fetkuļina.
Viņa jau pirmās nodarbības laikā var novērtēt, kuram audzēknim patiesi būs interese par karatē. "Gūt traumas ir neizbēgami. Pirms diviem gadiem es kādās sacensībās Latvijā lauzu roku, tomēr izcīnīju 2.vietu. Ja gadās starpgadījums sabiedrībā un man draud briesmas, aizsargāties es māku - pat ļoti labi. Sākumā cenšos risināt situāciju ar vārdiem, bet, ja nesaprot, tad nākas rīkoties," saka Kristīne.
Ir karatē ģimene
Kristīne atzīst, ka ir daudz sasniegusi, tomēr vēl vismaz divus gadus vēlas aktīvi iesaistīties karatē un sasniegt vēl vairāk.
"Uzskatu, ka cilvēks var mācīties mūžīgi. Es nesen apprecējos, tomēr par bērniem abi ar vīru vēl nedomājam. Arī viņam karatē pašlaik ir dzīvesveids. Viņam ir melnā josta un jau 2.dans. Tā nu sanāk, ka esam tāda karatē ģimene. Tagad pāris gadus gribam dzīvot sev, nostabilizēt savu dzīvi, pēc tam radīt bērnus. Lai viņiem būtu droša pasaule, kurā ienākt," saka Kristīne.
Viņa pieļauj, ka pati trenēs audzēkņus vēl ilgus gadus. Pašlaik Kristīne neklātienē mācās Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā.
Pašlaik viņa nevar savu dzīvi iedomāties bez karatē. "Karatē veido cilvēka raksturu. Tie, kas nodarbojas ar karatē, spēj tieši uzlūkot problēmas, risināt tās, jo viņi zina, ka katrai problēmai ir risinājums. Tā teikt - ne soli atpakaļ, tikai uz priekšu!" saka K.Fetkuļina.
***
Fakti
- Karatē sacensības notiek uz speciāla 10x10 metru liela laukuma, kas klāts ar speciālu segumu - tatami.
- Sacensības tiesā trīs tiesneši, no tiem viens ir galvenais.
- Sacensību laikā karatē dalībniekiem ir atļauts strādāt ar rokām un aizskart pretinieka galvu, bet ar pieskārieniem. Pieskārieniem ir jābūt precīziem un ātriem. Dalībniekiem ir jāmāk kontrolēt sitienus, kas ir daudz grūtāk, nekā izdarīt pašu sitienu. Ja dalībnieks ir pieskāries pretinieka galvai ar roku un skāruma vieta kļūst sārta, dalībnieks saņem brīdinājumu. Ir atļauti metieni, sitieni pa ķermeni, bet ne galvu.
- Karatē sacensību laikā cīņa sievietēm uz laukuma ilgst divas minūtes, vīriešiem - trīs minūtes, bet jauniešiem - 1,5 minūtes.
- Padomju varas gados karatē apguva lielā slepenībā, jo tas bija aizliegts sporta veids.

Citu datumu laikraksti

  • Par studentu zinātnisko darbu konkursu

    Latvijas Banka izsludina ikgadējo Latvijas augstskolu studentu zinātnisko darbu konkursu.Latvijas Banka izsludina ikgadējo Latvijas augstskolu...

  • Specializēs zemessardzes bataljonu

    Uz Zemessardzes 31. bataljona bāzes veidos Zemessardzes 31. bataljonu aizsardzībai pret masu iznīcināšanas ieročiem.Uz Zemessardzes 31. (Balvu)...

  • Lems par divu miljonu latu kompensāciju

    Šodien, 25.janvārī, valdība lems par divu miljonu latu piešķiršanu pašvaldībām, lai kompensētu vētras radīto postījumu novēršanā iztērētos...