Karstais kartupelis - “Simone” 15

Šonedēļ Alūksnes novada domē gan tautsaimniecības, gan finanšu komitejas sēdēs skatīja SIA “Eiro-Āzijas investīciju aģentūra” iesniegumu par biomasas koģenerācijas stacijas projekta īstenošanu Alūksnē, Merķeļa ielā.

Atšķirībā no aģentūras izteiktā piedāvājuma domei 2014.gadā, kad piedāvāja pirkt tikai siltumu, šoreiz kā primārais piedāvājums izvirzīts viņu saražotā siltuma pirkšana pilsētas vajadzībām, bet tuvākajā nākotnē - arī pašas akciju sabiedrības “Simone” iegāde.
Sadedzinot koksni ar šķeldu kurināmā katlumājā, koģenerācijas stacijā paredzēts iegūt enerģiju: trešdaļu elektroenerģijas un divas trešdaļas siltumenerģijas. Uzņēmums piedāvā saražoto siltumu pārdot “Simonei” par 5 līdz 10 % lētāk nekā “Simones” siltuma ražošanas izdevumi un tādā apjomā, cik “Simonei” vajag, nevis vairāk.

Grib atpakaļ miljonus
Novada domes priekšsēdētāja vietnieks Dzintars Adlers uzskata, ka pašvaldībai nav jānodarbojas ar komercdarbību, tādēļ priekšlikums jāpieņem. “Šī būtu iespēja domei atgūt “Simonē” ieguldītos miljonus. Ja pārdotu “Simoni”, dome līgumā varētu iestrādāt visus sev vēlamos labumus. Piedāvājums atkal ir parādījies, jo viņiem drīz beigsies izsniegtā licence koģenerācijas stacijas būvniecībai – ja neuzsāks darbību, zudīs arī iespēja saņemt valsts dotāciju elektrības ražošanai,” skaidroja Dz.Adlers. Viņš rosināja galīgo lēmumu pieņemt jau februāra domes sēdē, jo domei jāsniedz atbilde uzņēmumam. “Brīdis, kad uzņēmumam vēl ir interese Alūksnē būvēt koģenerācijas staciju, ir izdevīgs pašvaldībai, lai pārdotu “Simoni”, jo var nosolīt dārgāk,” uzskata Dz.Adlers.
Arī deputāts Ainars Melders uzskata, ka “Simonē” ieguldītos miljonus varētu tērēt citām novada vajadzībām. “Pārdodot “Simoni”, iegūsim naudu, ko likt iekšā infrastruktūrā. Zariņa kungu Jaunlaicenē un mani arī  neinteresē, kas apkurina tās dažas daudzdzīvokļu mājas pilsētā! Pēc likuma “Simones” tarifam jau tagad jābūt zemākam, nekā tas ir. Šādi atbrīvotos un varētu ņemt aizņēmumu, piemēram, sporta zālei,” sprieda A.Melders.

Matemātika nemelo
“Simones” valdes loceklis Mārtiņš Kaļva atzina, ka “Simone” jau pati plāno tarifa samazinājumu. “Par piedāvājuma izdevīgumu ir jāveic detalizēti aprēķini, jo matemātika nekad nemelo. Tiekoties ar uzņēmējiem, secinājām, ka viņu ražošanas izmaksās iekļautās pozīcijas atšķiras no “Simones” ražošanas izmaksu pozīcijām. Ar nākamo apkures sezonu plānojam tarifa samazinājumu 5 % apjomā: ja šobrīd ir 57,75 eiro par megavatstundu, tad būs 55,50 eiro. Šābrīža tarifs “Simonei” ir apstiprināts 2012.gadā. Tarifa pārskatīšanu regulatoram sniedzam ik gadu, un rosināt to samazināt, palielināt var, kad ir divu pēdējo gadu dati: šajā gadījumā tās ir 2014. un 2015.gada sezonas, jo projektus beidzām īstenot 2013.gada decembrī. Tagad varam sniegt tarifa samazinājumu,” sacīja M.Kaļva.

Līga Vīksna

(Turpinās no 1.lappuses)
Mārtiņš Kaļva atgādināja, ka 2013.gadā īstenotie lielie projekti, ko administrēja Latvijas Investīciju attīstības aģentūra, paredz, ka projektos sasniegtie rezultāti jānodrošina piecus gadus – līdz 2018.gada decembrim. Ja līgumu ar aģentūru izbeidz agrāk, “Simonei” jāatmaksā saņemtais 1,1 miljons eiro no Eiropas. “Analizējot jaudas, ar kādām “Simone” strādājusi, un, ja pieņemam, ka no koģenerācijas mēs iepirktu 2,89 MW/h siltumenerģijas, tad no marta līdz oktobrim Parka ielas kaltumāja nestrādātu. Tā strādātu tikai no novembra līdz februārim, palīdzot piekurināt pilsētu. Līdz ar to no 12 megavatu jaudas, kas ir Parka ielas katlam, izmantotu tikai 1,5 megavatus. Aktuāls ir arī jautājums, ko šajā dīkstāves laikā darīt “Simones” darbiniekiem,” skaidroja M.Kaļva. Viņš salīdzinājis siltumenerģijas galīgā tarifa datus, ja iepirktu 2,89 megavatus siltuma par SIA “Eiro-Āzijas investīciju aģentūra” piedāvājumā solīto summu, kas ir mīnus 10 procenti no ražošanas tarifa. Rezultātā paredzams tarifa palielinājums, nevis samazinājums: 65,92 eiro par megavatstundu.
Savukārt pašvaldības jurists Arturs Upīts vērsa uzmanību, ka pārdot “Simoni” SIA “Eiro-Āzijas investīciju aģentūra” dome nemaz uzreiz nevarēs - būs jārīko izsole un pieteikties var arī citi. 

Nevieš uzticību
Deputāts Laimonis Sīpols uzskata, ka šāds piedāvājums ir jāizvērtē detalizēti, nevis tik īsā laikā. “Ir daudz neskaidru jautājumu. Nav loģisks risinājums arī tas, ka “Simone” paliek kā pašvaldības uzņēmums un pērk siltumu no koģenerācijas stacijas. Lai mēs “Simoni” vispār varētu pārdot, pašvaldībai vispirms jānorēķinās ar Valsts kasi. Tad būs jāorganizē iepirkums un atklāta izsole – nevarēsim pārdot tieši “Eiro-Āzijas investīciju aģentūrai”. Ja vinnēs cits, kādu tarifu tad tas piedāvās?” jautāja L.Sīpols.
Deputāte Jana Zilkalne atzina, ka viņai šis uzņēmums nevieš uzticību. “SIA “Eiro-Āzijas investīciju aģentūra” pamatkapitāls ir tikai 2800 eiro, tas regulāri maina juridiskās adreses, laikus neiesniedz gada pārskatu par savu darbību. Viņi nepārliecina par spēju stabili strādāt ilgtermiņā un sabiedrības interesēs. Tas ir maksātnespējīgs uzņēmums – to apliecina bilance! Pašu kapitāls viņiem ir ar mīnusa zīmi, bet  “Simones” pamatkapitāls ir aptuveni 3,3 miljoni eiro. Šī aģentūra ir maksājusi algu tikai vienam darbiniekam – valdes loceklim, kurš, savukārt, nodarbināts vēl daudzos uzņēmumos. Un pašvaldība ar tādu sadarbosies? Vai domē kāds vispār ir redzējis šo koģenerācijas stacijas projektu? Tā būs pašvaldības ievilkšana slazdos – tā izskatās pēc drūmas shēmas! Pašvaldībai tādu risku nevajag,” sacīja J.Zilkalne. L.Sīpols piebilda, ka aģentūras norādītie darbības veidi nemaz nav saistīti ar siltumapgādi.

Rosina skatīt pēc būtības
Arī deputāts Guntars Švolmanis atzina – ja līgumā var atrunāt visas nianses, lai izvairītos no nākotnes riskiem, tad viņš atbalsta aģentūras piedāvājumu, jo plusi esot “stipri lieli”. “2,3 miljonu eiro kredīts no domes puses “Simonei” ir negodīgs, jo tas tagad jāmaksā visiem novada iedzīvotājiem. Pārdodot mēs iegūtu naudu, ko ieguldīt novada infrastruktūrā, un brīvu kredītportfeli. Vienīgi mani uztrauc drošība, lai nākotnē, ja uzņēmums bankrotē un nāk jauns, nebūtu situācijas, ka Alūksnes iedzīvotāji un pašvaldība ir izvēles priekšā,” sacīja G.Švolmanis.
Deputāts Modris Lazdekalns secināja – nav pareizi, ka pašvaldība nodarbojas ar siltumsaimniecību un finansē šauru iedzīvotāju loku. “Rosinu aģentūras priekšlikumu pieņemt zināšanai, bet jautājumu skatīt pēc būtības, nevis tikai tādēļ, ka kāds ir iesniedzis iesniegumu. Teorētiski bez pārdošanas ir arī alternatīva – palīdzēt “Simonei” iegūt kredītu pašai, lai atgrieztu domei naudu, bet pašvaldība paliktu “Simones” kredīta galvotāja,” sacīja M.Lazdekalns.

Neprasa ekskluzīvu līgumu
SIA “Eiro-Āzijas investīciju aģentūra” valdes loceklis Jānis Timma “Alūksnes Ziņām” atzīst – līgumu noslēdzot, ”Simone” turpinātu pilsētu apgādāt ar siltumu, bet viņi piedāvātu “Simonei” pirkt siltumu par zemāku cenu nekā “Simones” pašizmaksa.
Viņš noliedz izskanējušo informāciju, ka drīz beigsies licences termiņš – koģenerācijas stacija esot jāuzbūvē līdz 2017.gada oktobrim, kas esot pietiekams laiks. “Šobrīd šis jautājums ir pagriezts jocīgi. Arī deputāti domē uzskata - ja mēs nepiekritīsim, tad jūs to staciju neuzbūvēsiet! Mēs neprasām ekskluzīvu līgumu, tikai līgumu, kas saskaņā ar Enerģētikas likumu uzliek par pienākumu Alūksnei pirkt mūsu siltumu, ja piedāvājam lētāk. Ja Alūksne nepiekritīs, varēsim iet uz Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju, strīdu regulēšanas komisiju, bet šo ceļu mēs negribētu iet. Līgumu varam sastādīt ar visiem stingrajiem nosacījumiem, ko dome izvirza,” neizpratni pauž J.Timma.

Grib - jā vai nē
Izskanējušās J.Zilkalnes bažas par neuzticamību J.Timma skaidro ar to, ka enerģētikas projektu īstenošanai vienmēr tiekot nodibināts jauns uzņēmums. “Neviens uzņēmums zem vienas SIA nebūvē stacijas vairākās pilsētās. Mūsu investors Haralds Balodis ir apliecinājis, kādi citi projekti kopā ar viņu Latvijā ir īstenoti, piemēram, Tukumā, Rēzeknē, Lizumā. Katram jaunam uzņēmumam pamatkapitāls ir 2000 eiro – pēc tam tas tiek palielināts, kad tiek parakstīts kreditēšanas līgums ar banku. Kad ar domi noslēgsim līgumu, sāksim strādāt, un tad dome redzēs, ir mums nauda vai nav. Kāda starpība, vai pamatkapitāls ir 2000 vai 200 000 eiro? Tas būs mūsu finansējums, nevis Eiropas fondu. Mums ir sadarbības partneris, kas ir gatavs šajā projektā piedalīties un nodrošināt 2 miljonu aizdevumu, lai mēs vienkāršāk dabūtu aizņēmumu bankā. Esam bankai pateikuši, ka mums būs līgums ar pašvaldību – ja mēneša laikā saprotam, ka šāda līguma tomēr nebūs, tad ejam uz banku un sakām, ka tomēr nav un mainām spēles nosacījumus,” saka J.Timma. Kāds būs viņu piedāvātais tarifs, J.Timma šobrīd nevar pateikt.
Finanšu komitejā deputāti vienojās, ka līdz domes sēdei 25.februārī sazināsies ar Latvijas Investīciju attīstības aģentūru, lai noskaidrotu, kā pašvaldība drīkst rīkoties saistībā ar “Simoni”, lai izlemtu, kā atbildēt uz SIA “Eiro-Āzijas investīciju aģentūra” iesniegumu.
Jāuzsver gan, ka 2014.gada aprīlī, kad “Alūksnes Ziņās” jau rakstījām par aģentūras piedāvājumu un vērsāmies arī Ekonomikas ministrijā pēc skaidrojuma, vai tiešām pašvaldībai ir obligāts pienākums pirkt lētāko siltumu, ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evita Urpena skaidroja – Enerģētikas likumā nav noteikts pienākums pašvaldībām no koģenerācijas stacijām obligātā kārtā iepirkt siltumenerģiju. Saskaņā ar Enerģētikas likuma 49.pantu viena siltumenerģijas apgādes sistēmas operatora, kāds Alūksnē ir “Simone”, licences darbības zonā var darboties vairāki siltumenerģijas ražotāji un šiem ražotājiem ir tiesības piedāvāt sistēmas operatoram iepirkt to saražoto siltumenerģiju par vienošanās cenu.
Datu bāzes “Lursoft” informācija liecina, ka SIA “Eiro-Āzijas investīciju aģentūra” Uzņēmumu reģistrā ir kopš 2006.gada – tas nav jauns uzņēmums. Darbības veidi ir metālizstrādājumu, krāsu un stikla mazumtirdzniecība specializētajos veikalos. ◆

Komentāri 15

ss

parasts kartupelis, bet kārojas nokampt, kamēr vēl savējie pie stūres

pirms 4 gadiem, 2016.02.19 07:32

tā var aizrītes

Kaut kaut kuņģi izplaucēs, bet rīs!

pirms 4 gadiem, 2016.02.19 09:46

kā var

jo kā var nerīt, vai ne?

pirms 4 gadiem, 2016.02.19 12:49

siltums

Kāda neticama sagadīšanās!!! Šīs "Eirāzijas" firmas juridiskā adrese: Rīga, Kaļķu iela 15-3B, LV-1050 , adrese, kur atrodas vēl viena firma, kuras īpašnieks ir Zeimelis! Nu tiešām neticama sagadīšnās! Pie tam šī "Eirāzija" 2014. gadā nav veikusi nekādu saimniecisko darbību, viss pa nullēm, un kā var nodarboties ar siltumapgādi uzņēmums, kura misija ir sekojoša : Apmācība: valodu, NACE2 85.52 Kultūras izglītība (Avots: zl.lv), 4752 Metālizstrādājumu, krāsu un stikla mazumtirdzniecība specializētajos veikalos (Avots: GP) un pamatkapitāls tikai 2000Eur!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vai tiešām šitie idiņi domā, ka visi ir tikpat lieli muļķi kā viņi paši???

pirms 4 gadiem, 2016.02.19 21:09

Nu jā,

apetīte tik aug un aug.

pirms 4 gadiem, 2016.02.19 21:34

siiltumam

Nav, nav muļķi! Pat pārāk gudri..., vienkārši bez kauna jūtām un pat nedomā īpaši slēpt no tautas savas rebes. Varētu vēl šo to piebilst, bet - nekas jau nav oficiāli pierādīts, ne arī mēģināts ...

pirms 4 gadiem, 2016.02.20 10:51

Nu jā,

viens gan atklāti pat avīzē pateica, ka tajās dažās daudzdzīvokļu mājās dzīvojošie viņiem neinteresē. Tad jautājums, kas tad viņiem interesē?

pirms 4 gadiem, 2016.02.20 12:29

nu

izlasi rakstu, tad sapratīsi :)

pirms 4 gadiem, 2016.02.22 16:56

pa mākoņiem

tad jau investīciju maņa savā mājā ne ar šķībaicainajem! Iiedzer, uzpīpē un jauki palido!

pirms 4 gadiem, 2016.02.26 12:39

ozija

https://www. firmas.lv/profile/eiro-azijas-investiciju-agentura-sia/000384402

pirms 4 gadiem, 2016.02.19 22:26

Jā,

uzņēmums daudzsološs, varēsim Simonē valodas mācīties un metālus nodot, tikai jāuzrauga, lai gada atskaites iesniedz laikā, jo redzams, ka par 2014.gadu ir iesniegtas tikai 2015.gada decembrī, un vēlams, lai adreses tika bieži nemaina, nu tā, lai drošs paliek drošs. Nu un tad sāksim arī nodokļus maksāt, jo līdz šim neviens euro nodokļos nav samaksāti, nu kam negadās!

pirms 4 gadiem, 2016.02.20 09:00

ty

nu, kur tu lien

pirms 4 gadiem, 2016.02.26 12:41

Tautai

Ja mēģinās nokampt, vāksim parakstuskā pret kokogļu ražotni.

pirms 4 gadiem, 2016.02.22 16:53

Zane

Alūksnes ziņās,2016.gada 19.februārī ievietotais teikums:Zariņa kungu Jaunlaicenē un mani arī neinteresē, kas apkurina tās dažas daudzdzīvokļu mājas pilsētā!

Vienkārši, patiesi vārdi no deputātu mutes. Šo saukli, lūgtum, uz kārtējām vēlēšanām pie sava kantora!
Protams drīkst uzskaitīt visu, kas neinteresē :)

Likums par pašvalībām
3. pants. Vietējā pašvaldība ir vietējā pārvalde, kas ar pilsoņu vēlētas pārstāvniecības — domes — un tās izveidoto institūciju un iestāžu starpniecību nodrošina likumos noteikto funkciju, kā arī šajā likumā paredzētajā kārtībā Ministru kabineta doto uzdevumu un pašvaldības brīvprātīgo iniciatīvu izpildi, ievērojot valsts un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju intereses.

pirms 4 gadiem, 2016.02.26 07:17

variņš

Vai tas nav viens no J-laicenes novada bagātajiem pusķēniņiem!?

pirms 4 gadiem, 2016.02.26 12:36

Citu datumu laikraksti

 • Atbildīgs darbs – būt aktierim

  Atbildīgs darbs – būt aktierim

  Tieši pirms nedēļas Latvijas Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvoja Valtera Sīļa režisētā Māra Bērziņa godalgotā romāna “Svina garša” iestudējums...

 • “Veclaicenē” – ierobežojumi

  “Veclaicenē” – ierobežojumi

  Veclaicenes aizsargājamo ainavu apvidus “Veclaicene” dabas aizsardzības plāna sabiedriskās apspriešanas sanāksme bija ļoti kupli apmeklēta. Gan...

 • Lielu briesmu priekšā

  Lielu briesmu priekšā

  Alūksnes novadā arvien pieņemas spēkā satraukums par ģimenes ārstu trūkumu, jo jau šobrīd ir brīva prakses vieta un ar aprīļa vidu savu praksi slēgs...

 • Skaisti runāt ir jāmāk

  Skaisti runāt ir jāmāk

  Šonedēļ Alūksnē norisinājās skatuves runas konkurss Alūksnes un Apes novadu posmā. Kopumā tajā piedalījās 130 audzēkņi, un konkursa noslēgumā tā...

 • “Keksi” Alūksnē sola tikai rokenrolu

  “Keksi” Alūksnē sola tikai rokenrolu

  Alūksnes Kultūras centrā 11.februārī pulksten 19.00 gaidīs rokenrola cienītājus, jo šajā dienā  lielo zāli pieskandinās grupa “Keksi” ar savu...

 • Jauna grāmata

  Jauna grāmata

  Izdevniecībā “Dienas Grāmata” klajā laista Keneta Slavenska grāmata “`Dž.D.Selindžers Dzīve”. Džeroms Deivids Selindžers, viens no populārākajiem un...

 • Izspēlē pādes krustabas

  Izspēlē pādes krustabas

  Jaunlaicenes muižas muzejs no janvāra piedāvā jaunu izglītojošu programmu - “Teatralizētas krustabu izdarības pēc sentēvu rituālu motīviem”. Tā...

 • Paukštello jubileju sāks svinēt Alūksnē

  Paukštello jubileju sāks svinēt Alūksnē

  Tautā iemīļotais Dailes teātra aktieris Jānis Paukštello šogad svin 65 gadu jubileju. Par godu šim notikumam mākslinieks aicina uz koncertu “Vidū...

 • Ateglītēs šogad godā aktivitātes sniegā

  Ateglītēs šogad godā aktivitātes sniegā

  Jaunannā pagājušās nedēļas nogalē notika tradicionālais pasākums Ateglītes – atvadas no Ziemassvētku eglītes. Šoreiz pasākums notika ģimeniski...