Kārtējo reizi sāk plānot pašvaldību reformu

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija kārtējo reizi ķērusies pie Latvijas pašvaldību reformas.

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija kārtējo reizi ķērusies pie Latvijas pašvaldību reformas. Šoreiz projekts paredz veidot divus vēlēto pašvaldību veidus - pilsētas un novadus. Paredzēts veidot arī otrā līmeņa reģionālās pārvaldes vienības - apriņķus.
Pašlaik ir sākts apspriest ministrijas izstrādātos priekšlikumus grozījumiem Administratīvi teritoriālās reformas likumā. Grozījumi paredz izveidot divu veidu vēlētas pašvaldības - pilsētas un novadus, saglabājot pašreizējo pilsētu un pagastu statusu, bet apriņķu izveidošanu noteiktu īpašs likums. Savukārt rajonu padomes paredzēts likvidēt. Jāatzīst, ka jau tagad daudzi pašvaldību vadītāji uzskata, ka no rajona padomes pašreizējā veidolā nav nekādas jēgas.
Administratīvi teritoriālo reformu domā pabeigt reizē ar 2009.gada pašvaldību vēlēšanām. Līdz nākamā gada jūlijam pašvaldības varēs apvienoties, to saskaņojot ar Administratīvi teritoriālās reformas padomi. Līdz 2008.gada 1.janvārim valdība izdos Administratīvi teritoriālā iedalījuma noteikumus, pēc tam apvienošanos varēs īstenot tikai to novadu robežās, kuras ar projektu būs noteiktas valdībā. Stājoties spēkā šiem noteikumiem, vietējā pašvaldība, kas nevēlēsies apvienoties, turpinās pildīt funkcijas un uzdevumus normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā līdz jaunievēlētās novada domes pirmajai sēdei.
Iecerēts, ka šoreiz apspiešanā par jaunajām pašvaldību robežām tiks būtiski iesaistīti pašvaldību iedzīvotāji. Jautājums tikai - vai iedzīvotāju viedokli ņems vērā vai tas tiks darīts tikai "ķeksīša dēļ", kā nereti tas notiek. Pagājušajā nedēļā publiskā pasākumā Rīgā Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Māris Kučinskis norādīja, ka reģions, kur atrodas Alūksnes, Gulbenes, Madonas un Balvu rajons, pašlaik ir kritiskā situācijā savā attīstībā, jo šajos rajonos, pēc ministra domām, praktiski nav vērojama attīstība. Viņš uzskata, ja valsts šiem rajoniem nepalīdzēs, to attīstība nebūs vērojama arī turpmāk. Paliek atklāts jautājums, vai valsts darīs to ar ieinteresētību? Ministrs šo "jauko" ziņu izklāstīja, ironiski smīnot, jo bija par 90 procentiem pārliecināts, ka uzstājas rīdzinieku auditorijas priekšā... Tomēr starp klausītājiem bija arī cilvēki no reģioniem, kam šī ziņa nešķita smieklīga.
Rīdzinieki sen vairs nekaunas atklāti runāt, ka Rīga ir lielā iespēju zeme un ka visi "normālie" cilvēki no mazpilsētām dodas darba un dzīvesvietas meklējumos uz Rīgu. Arī plānotajā Rīgas reģionā paredzēts iekļaut pašu Rīgu, Jūrmalu un, lai teritorija nebūtu tik maza salīdzinājumā ar citiem plānotajiem Latvijas reģioniem, arī Limbažu rajonu. Turpretī Latgales reģions teritorijas ziņā nav plānots tik mazs.
Arī pērn Latvijā iedzīvotāju skaits turpināja samazināties. Nākamais Latvijas drauds ir iedzīvotāju izbraukšana no valsts darba meklējumos. Pašlaik Latvijā nav pieejama statistika, cik cilvēku no valsts ir devušies strādāt uz ārzemēm. Provizoriskais skaits ir 40 000 iedzīvotāju, tas nav maz. Šis skaitlis noteikti palielināsies, ja valsts negādās par vispusīgu attīstību, bet tērēs valsts līdzekļus tikai lielo pilsētu centros. Var veikt jebkādu teritoriālo reformu, bet, ja cilvēkiem savā reģionā nebūs darba (nerunājot par tiem, kas nevēlas darbu atrast), ja šis reģions nebūs attīstīts, viņi dosies vai nu uz Latvijas reģionu centriem, vai uz ārzemēm. Kad un cik no viņiem atgriezīsies - to neviens nezina.

Citu datumu laikraksti

  • Bērniem un jauniešiem rīko estrādes konkursu

    Kultūras portāls SVLV (www.sv.lv) sadarbībā ar Ozolnieku tautas namu un Ozolnieku novada domi 14.maijā organizēs trešo bērnu un jauniešu estrādes...

  • Pašvaldībā ir jauna sekretāre

    No šodienas, 12.aprīļa, Zeltiņu pagasta padomē sekretāres pienākumus veiks Anita Gasperte.No šodienas, 12.aprīļa, Zeltiņu pagasta padomē sekretāres...

  • Aizdegas ventilācijas iekārta

    10.aprīlī pulksten 6.03 Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes brigāde saņēma izsaukumu uz SIA “Alta S” maizes kombinātu.10.aprīlī...