Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kārtīgu miestiņu brūvē līdz pat rudenim

Ziemerietis Vilnis Zēmelis zina ne tikai to, kā garšo labs alus, bet arī pats prot uztaisīt kārtīgu miestiņu.

Ziemerietis Vilnis Zēmelis zina ne tikai to, kā garšo labs alus, bet arī pats prot uztaisīt kārtīgu miestiņu. Vasarā vienā nedēļā viņš spēj saražot apmēram
200 litru šā atspirdzinošā dzēriena.
Šobrīd saimnieka pagrabs esot tukšs, jo alus gatavošanas sezona ir beigusies. Nedaudz tumšā alus plānojot sarūpēt uz Ziemassvētkiem. Alus meistars jau prāto, kādi darbi veicami, lai nākamajā sezonā alutiņš būtu vēl smeķīgāks.
"Pats vairs neesmu tāds alus dzērājs kā agrāk, tagad to pārsvarā degustēju un novērtēju kvalitāti," laikrakstam stāsta Vilnis Zēmelis. Viņš novērtē, ka alus gatavošana laika gaitā esot kļuvusi par sirdsdarbu. Stāsts, par to, kā sācis brūvēt alu, esot interesants un aizsācies deviņdesmitajos gados.
"Neatceros, kādus svētkus toreiz svinējām, kad kopā ar radinieku Jāni Hamani spriedām, ka varētu uzcelt minibrūzi. Es taisītu alu, bet viņš varētu to tirgot. Bijām krietni iesiluši, taču ar četriem mietiņiem atzīmējām teritoriju būvniecībai," atceras V. Zēmelis.
Nākamajā dienā, kad viņš atgriezies no darba, ieraudzījis mājas pagalmā izraktu būvbedri. "Kas tad cits vairs atlika! Darbs bija jāturpina. Tāds bija iznākums šādām vīru sarunām," stāsta vīrs.
Iemācās pusaudža vecumā
V.Zēmelis bilst, ka alus darītava tapusi septiņu gadu laikā. "Patiesībā es namu "grauzu", nevis cēlu. Liekas naudas nebija, tāpēc celtniecība norisinājās lēnām. Man, protams, gribējās, lai viss notiek daudz ātrāk," atzīst V. Zēmelis. Alu brūvēt iemācījies jau piecpadsmit gadu vecumā. Viņa tēvs bijis šā amata lietpratējs un prasmes ierādījis arī dēlam. "Dzīvojām Gulbenes rajona Ozolkalnā. Savulaik tur bija kolhozs "Gulbene", tēvs visiem tā svētkiem - apkūlībām un apsējībām - darināja alu. Arī no tuvējiem rajoniem brauca pie tēva pēc alus," atceras ziemerietis.
Svarīgāks bija miegs
Tēvs savulaik licis dēlam nākt palīgā, darbs bijis smags un nogurdinošs. Vilni tas interesējis, taču reizēm alus gatavošanas process ieildzis līdz diviem naktī, kad svarīgāks par alu viņam, protams, bijis miegs. "Tā es iemācījos brūvēt alu. Ko vienreiz dzīvē cilvēks iemācās, tas paliek uz mūžu," spriež viņš. Alus meistars atceroties arī, kā pirmo reizi patstāvīgi mēģinājis brūvēt alu. "Izdevās labs, arī tēvs priecājās par manu veikumu," stāsta ziemerietis. Viegli neesot nācies, kamēr nokārtojis attiecīgo dokumentāciju, lai mājās varētu ražot alu. Liels prieks bijis, kad radinieks Arnis Kandelis jubilejā uzdāvinājis uzrakstu "V.Zēmeļa individuālā alus darītava", kas joprojām rotā ēkas sienu, kur top latviešiem iecienītais dzēriens.
Sāk garšot pieneņu laikā
Alus gatavošana sākoties maija nogalē, pieneņu ziedēšanas laikā, un turpinās līdz septembra beigām. To viņam iemācījis tēvs - kad sākot ziedēt pienenes, tad sākot garšot alus.
"Laiks kļūst siltāks un tad sāk gribēties kaut ko veldzējošu," vērtē vīrietis. Viņš zināšanas alus darināšanā labprāt tālāk nodotu dēlam Guntim. "Viņam jau nekad neiznāk laika piedalīties šajā procesā. Interese viņam ir, taču tādu īstu uguntiņu nejūtu, tai vēl vajag iedegties. Īstu alus meistaru jau paliek maz. Rūpnieciski ražotais alus ir citādāks," spriež V. Zēmelis.
V.Zēmelis skaidro, ka alus tapšana esot garš un darbietilpīgs process. Sezonas laikā vajadzīga apmēram viena tonna miežu, kuriem jābūt augstai dīdzībai. No sākuma prātojis, ka pats tos audzēšot, taču neesot izdevīgi to darīt, tāpēc tos iegādājoties. Alus gatavošanas process sākoties ar graudu rūpīgu nomazgāšanu un mērcēšanu. "Pagrabā tie jādiedzē vairāk nekā nedēļu un tad jānes uz kalti. Tad parasti ņemu palīgu, citādāk ar spaini tos viens pats nēsātu trīs stundas," atklāj meistars. Kaltēšana ilgst trīs diennaktis, tad 60 kilogramus berž caur sietu, no kuriem pāri paliekot vairs tikai 52 kilogrami iesala.
"Iesals jānotur vismaz divus mēnešus - jāatvēsina, lai grauds pārcukurotos. Iesalu maļ ar akmens dzirnavām, lai graudam sabojātu apvalku," skaidro V.Zēmelis.
Ir vajadzīga precizitāte
Rītā, kad alu paredzēts brūvēt, to nepieciešams iesalināt. Tas esot sarežģīti un prasot daudz spēka. "Vispirms pārcukurojušos graudus 45, pēc tam 60 un 75 grādu temperatūrā atdzīvina, līdz masa paliek spīdīga un salda. Iesalināšanas laikā, lai karstā laikā iesals nesaskābtu, tam pielej apiņu sulu. Vēsākā laikā to var darīt vēlāk. Vienu daļu masas liek maizes krāsnī, otru daļu - kubulā, kur tecina alu. Ja tā gatavošanas procesā neievēro precizitāti, attiecīgu temperatūru un strauju atdzesēšanu, tad alum nebūšot kvalitātes.
V.Zēmelis gatavojot trīs veidu alu - "Zemnieku miezīti", "Īstu vīru alus" un "Apinīti". Tā derīguma termiņš vasarā esot apmēram divas nedēļas, vēsākā laikā - ilgāk. Darinājis arī pasterizētu alu, taču tas neesot tik garšīgs un gatavošanā nepieciešama vēl papildus vārīšana 100 grādu temperatūrā. Viņam vislabāk garšojot alus, kas esot ilgi nostāvējis. "Citi saka, ka alus visgaršīgākais esot, kad vēl neesot gatavs, kad jūtams saldums. Ja alus ilgāk glabājas, tad paliek kā filtrēts, caurspīdīgs," uzsver viņš.
Atsaka gatavot alu
No tā brīža, kamēr sāk alu darināt un kad to var celt galdā, vajadzīgi apmēram divarpus mēneši. "Ir bijuši gadījumi, kad man divas nedēļas pirms Jāņiem atved maisu graudu un lūdz uztaisīt alu. Es atbildu, ka nekas nesanāks. Vispirms novērtēju, kāda graudiem ir dīdzība," stāsta V.Zēmelis.
Viņa praksē neesot bijis gadījumu, kad alus nebūtu izdevies. "Citreiz, ja atnāk kāds kaimiņš un vēlas ar mani papļāpāt, nākas atteikt, jo man ir alus diena. Tad es skaidroju, ka alus diena nozīmē darbu no agra rīta līdz vēlam vakaram," saka V.Zēmelis.

Citu datumu laikraksti

  • Iedzīvotājus neapmierina dabas lieguma ierobežojumi

    Veclaicenes pagastā Latvijas dabas fonda pārstāvji tikās un diskutēja ar iedzīvotājiem, kuru īpašumi atrodas dabas lieguma Korneti - Peļļi...

  • Policija informē

    Apzog lauku mājas. Alsviķu pagastā naktī uz 7.oktobri uzlauzta māja, nozagtas dažādas mantas un pase.Apzog lauku mājas Alsviķu pagastā naktī uz...

  • Reģistrēti dzimušie septembrī

    Alūksnes pilsētā - Edgars Voroņins, Laura Zitāne, Margita Lancmane, Ričards Tarantenkovs, Daniela Dantiņa, Reinis Liepiņš, Emīls Nils Hamanis, Alise...