Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kas ir saldāks par medu

Kurš gan nezina atbildi uz šo bērnībā daudzreiz uzdoto mīklu? Tas ir miegs - ļoti svarīga mūsu dzīves sastāvdaļa, organisma stāvoklis, kas joprojām līdz galam nav izpētīts.

Kurš gan nezina atbildi uz šo bērnībā daudzreiz uzdoto mīklu? Tas ir miegs - ļoti svarīga mūsu dzīves sastāvdaļa, organisma stāvoklis, kas joprojām līdz galam nav izpētīts.
Miegs ir nomoda un apziņas polaritātes pāris, proti, bez miega nav nomoda - tāpat kā bez tumsas nav gaismas. Bez miega cilvēks nespēj eksistēt, bet bez kvalitatīva miega - kvalitatīvi dzīvot.
Miega stāvokli raksturo:
tipiska poza (cilvēki guļ horizontālā stāvoklī, aizvērtām acīm; daži dzīvnieki - stāvus un vaļējām acīm, piemēram, zirgi; daži ar galvu uz leju, piemēram, sikspārņi),
minimāls kustīgums (dzīvnieku pasaulē šis nosacījums ir relatīvs, jo, piemēram, zivis un delfīni peld arī miegā, bet albatrosi spēj lidot aizmiguši),
samazināta reakcija uz kairinājumiem (tomēr tā ir saglabāta),
procesa atgriezeniskums,
katrai sugai raksturīgs savs miega ilgums un arī diennakts periods, kas atvēlēts miegam (piemēram, cilvēki guļ naktī, bet pūces, grauzēji un sikspārņi gaismā; miega ilgums cilvēkam ir vidēji astoņas stundas diennaktī, žirafei - divas stundas, mazajam sikspārnim - 20 stundas).
Miega struktūra jeb uzbūve
Pašreizējie priekšstati par miegu, kas balstās uz plašiem zinātniskiem pētījumiem, izkristalizējušies pēdējos 50 gados.
Miegam ir divas galvenās stadijas:
dziļā miega stadija, ko dēvē par lēno miegu (miegs bez ātrajām acu kustībām; NREM - non-rapid eye movement),
mazāk dziļā miega stadija, tā sauktais ātrais miegs (miegs ar ātrajām acu kustībām; REM - rapid eye movement).
Abās stadijās ir atšķirīga smadzeņu darbības un kustību intensitāte, muskuļu saspringums, dažāda iespēja cilvēku pamodināt (pamošanās sliekšņi), dažāds ir acu kustības ātrums. Sapņus cilvēks redz ātrā miega stadijā. Nakts miegs cilvēkam sastāv no trijiem līdz pieciem cikliem, un katrs no tiem sākas ar lēno un noslēdzas ar ātro miegu. Ja kāda cikla norise ir traucēta, nākamajā naktī attiecīgais cikls pagarinās. Lai miegs būtu kvalitatīvs, svarīga ir pareiza šo stadiju maiņa.
Miegs ir vitāli svarīgs cilvēka organisma stāvoklis, kurā atjaunojas audu enerģētiskās un funkcionālās rezerves, nervu un psihiskās darbības līdzsvars un stabilitāte. Kad organismam nepieciešams miegs, tā iestāšanās ir neizbēgama.
Miega procesu nosaka:
diennakts ritms - miega un nomoda maiņa 24 stundu laikā,
divu galveno miega stadiju mija (NREM - REM),
miega ciklu norise, ko nosaka iepriekšējās dienas miega un nomoda attiecība.
Šo procesu mijiedarbības izpēte nemitīgi turpinās.
Miega traucējumi
Cilvēkam jāguļ vidēji astoņas stundas diennaktī, taču mēdz būt savs, ģenētiski noteikts miega ilgums. Ir pierādīta miega nepārtrauktības nozīme. Ja cilvēks guļ mazāk par vidēji astoņām stundām vai arī miegs tiek pārtraukts (darbs maiņās, celšanās naktī maza bērna vai slimnieka kopšanai), kaut arī kopumā diennaktī pat ir gulēts vairāk, mazinās nomoda kvalitāte - pasliktinās uzmanība, rodas iegaumēšanas un koncentrēšanās grūtības. Tas savukārt pasliktina darbaspējas, piemēram, iegaumēšanu mācoties, paaugstina satiksmes negadījumu risku. Parasti šādos gadījumos pašsajūta uzlabojas, ja nākamajā naktī ir iespēja kārtīgi izgulēties.
Ārsta palīdzību cilvēki meklē, ja ir sūdzības par bezmiegu, kas ir viens no miega traucējumu simptomiem. Bezmiegs ir saistīts ar pārmaiņām miega ilgumā, ritmā un dziļumā. Tā izpausmes:
iemigšanas grūtības,
miegs ar pamošanos naktī, pēc tam grūti aizmigt,
pārāk agra pamošanās no rītiem,
miegs nesniedz atpūtu. Nākamajā dienā māc nogurums un miegainība, ir grūti koncentrēties, cilvēks ir neiecietīgs, viegli aizkaitināms. Ja ir šādi miega traucējumi ilgāk nekā mēnesi, uzskata, ka cilvēkam ir hronisks bezmiegs. Aptuveni 15 procentus cilvēku pasaulē moka hronisks bezmiegs, un aptuveni 30 procentiem cilvēku ir pārejošs bezmiegs.
Bezmiega cēloņi var būt ļoti dažādi:
stress,
trokšņi,
nepiemērota gaisa temperatūra telpā (pārāk karsti vai auksti),
vides maiņa, piemēram, atrašanās ciemos, komandējumos un cits,
laika joslas maiņa, piemēram, pārlidojumos,
medikamentu blaknes,
dažādas slimības, kas saistītas ar sāpēm, lielu temperatūru, apgrūtinātu elpošanu, piemēram, astma, arī stipras iesnas, depresija (bieži vien ir hroniska bezmiega cēlonis), nemierīgo kāju sindroms,
apreibinošu vielu lietošana, piemēram, alkohols lietots, lai vieglāk iemigtu, dienā pārāk daudz lietoti stimulanti, piemēram, kafija, melnā tēja, pārāk daudz smēķēts.
Miega traucējumu, arī bezmiega, izraisītāji var cits cita darbību pastiprināt, tāpēc nodarboties ar pašārstēšanos, it īpaši, ja traucējumi ir ilgāk par mēnesi, nevajadzētu.
Veselīga miega nosacījumi
Katram cilvēkam būtu jāzina pilnvērtīga miega priekšnosacījumi, jo no to ievērošanas ir atkarīga mūsu dzīves kvalitāte. Pārkārtot dienas ritmu un atmest kaitīgos ieradumus nav viegli, tāpēc vēlams to darīt pakāpeniski, sākumā izvēloties ne vairāk kā trīs nosacījumu ievērošanu.
Miega kvalitāti ietekmē:
Gulētiešanas laika ievērošana. Katru dienu vajadzētu mosties vienā un tajā pašā laikā, un arī katru vakaru iet gulēt vienā un tajā pašā laikā.
Dienvidus snauda cilvēkiem ar miega traucējumiem nav vēlama.
Stimulatoru lietošana. Kafiju, tēju un citus kofeīnu saturošus dzērienus nelietot četras līdz sešas stundas pirms gulētiešanas.
Smēķēšana. Cigaretes un citi nikotīnu saturošie izstrādājumi ir stimulanti, tāpēc tos nedrīkst lietot pirms gulētiešanas un arī naktī, ja cilvēks pamostas.
Alkohols. Alkoholiskie dzērieni paātrina aizmigšanu, bet pat mazās devās izjauc miega struktūru, tāpēc miegs nav pilnvērtīgs un dienā māc miegainība ar visām minētajām sekām.
Fiziski vingrinājumi. Aktivitātes agrā pēcpusdienā veicina dziļu, spirdzinošu miegu, bet vingrinājumi trīs līdz četras stundas pirms gulētiešanas traucē miegu.
Maltītes. Pamatīga pieēšanās vēlu pēcpusdienā un vēl vēlāk var traucēt miegu, bet vieglas uzkodas vai paradums pirms gulētiešanas izdzert, piemēram, glāzi silta piena, veicina miegu.
Gulēšanas apstākļi. Gultai jābūt iespējami ērtai, gaisam - svaigam, pavēsam, telpai - tumšai un klusai. Gulta ir domāta gulēšanai un seksam.
Ja šos noteikumus ievēro, bet miega traucējumi saglabājas - noteikti jāvēršas pie ārsta. Iespējams, to pamatiemesls ir somatiska, neiroloģiska vai psihiska saslimšana, kas jāārstē. Ar atbilstošu terapiju jo bieži atjaunot arī veselīgu miegu. Šādos gadījumos ir jāvēršas pie ģimenes ārsta vai arī būs nepieciešama neirologa vai psihiatra palīdzība.
Nesen ir nodibināta Latvijas Miega medicīnas asociācija, un ir ārsti, kas īpaši specializējušies un daudz zina par miega problēmām, tāpēc palīdzību var lūgt miega kabinetos, kas ir ne tikai Rīgā, bet arī rajonos.
Vēlreiz jāuzsver, ka ilgstoša pašārstēšanās ar paziņu ieteiktiem bezrecepšu medikamentiem nav vēlama, jo, pirmkārt, arī pie šiem medikamentiem veidojas pierašana vai pat atkarība, otrkārt, daudzi no tiem izjauc miega struktūru un bez miega efekta tiem raksturīga ir arī cita veida iedarbība.
Pierašanas un atkarības risks ir mazāks tiem miega līdzekļiem, kuriem ir "tīrs" miega efekts - tādi ir nebenzodiazepīna miega līdzekļi. Šie ir recepšu medikamenti - tātad jāvēršas pie ārsta, jo tieši ārsts ieteiks katram cilvēkam vispiemērotāko medikamentu un visefektīvākos miega traucējumu ārstēšanas pasākumus.
Informācija par miegu atrodama arī internetā: (www.stilnakts.lv , www.miegs.lv).
Lai salds miegs katru nakti un prieka un spēka pilna pamošanās ik rītu!

Citu datumu laikraksti

 • Upe

  - Saimniec, ka tik mēs neiedzīvojamies nelaimē! - Anda sabiedēta teic, ienākusi kambarī. - Par ko tā?15. - Saimniec, ka tik mēs neiedzīvojamies...

 • Bez vīzas uz Serbiju un Melnkalni

  31.maijā ir stājies spēkā vienpusējs bezvīzu režīms ar Serbiju un Melnkalni.31.maijā ir stājies spēkā vienpusējs bezvīzu režīms ar Serbiju un...

 • Izmaiņas tehniskās apskates kārtībā kravas automobiļiem un autobusiem

  No 1.jūlija mainīs kārtību, kādā jāveic periodisko valsts tehnisko apskati kravas automobiļiem ar pilno masu virs 16 000 kilogramiem, piekabēm un...

 • ES un TU

  Sveiki, lasītāj! Tas, ko tu tagad turi rokās, nav kārtējais reklāmas pielikums vai politiskās partijas uzsaukums.Sveiki, lasītāj! Tas, ko tu tagad...

 • Noslēdzas dārzu stādīšanas akcija Latvijā

  Maija beigās Salacgrīvā ar politiķu, ekspertu ES jautājumos, pašvaldības pārstāvju, vietējo iedzīvotāju, kā arī pūtēju orķestra dalību noslēdzās...

 • Latvijas izglītība nepaliks nomaļus

  ES ir tepat mums blakus, un to mēs ikdienā izjūtam uz katra soļa: vides standartu piemērošanā, kvalitatīvākas pārvaldes ieviešanā, lauksaimniecības...

 • Mīts: Eiropas Savienībā nosaka garāku darba laiku

  - Eiropas Savienībā Darba laika direktīvā ir noteikts lielāks stundu skaits nekā Latvijas Darba likumā. Tas taču nozīmē, ka pēc pievienošanās Eiropas...

 • Piedāvā pasākumus dažādām gaumēm

  Piemiņas pasākumi. 14.jūnijā pulksten 10.00 Alūksnē Komunistiskā genocīda upuru atcerei notiks piemiņas brīdis pie Mātes tēla.Piemiņas...

 • Ja nākamajā rītā ir slikti

  Ir izlaidumu un tūlīt arī - Jāņu laiks. Starp smaržojošiem ziediem un pīpenēm. Bet reizēm nākamajā dienā pēc kārtīgas lustēšanās ir nedaudz grūti un...