Katastrofāli trūkst medicīnas darbinieku

Alūksnes rajonā daudz medicīnas darbinieku ir pirmspensijas vai pensijas vecumā.

Alūksnes rajonā daudz medicīnas darbinieku ir pirmspensijas vai pensijas vecumā. Viņi turpina darbu, bet jebkurā brīdī var izmantot tiesības doties pelnītā atpūtā. Jaunie speciālisti nevēlas strādāt attālā provincē, tāpēc problēma ir samilzusi.
"Medicīnas speciālistu trūkst jau ilgāku laiku. Pēdējo desmit gadu laikā uz Alūksnes rajonu strādāt ir atnākuši tikai divi jauni ārsti. Poliklīnikā ir nepieciešams rehabilitācijas speciālists, traumatologs un neirologs. Pašlaik poliklīnikā ir neirologa privātprakse, bet speciālistam nav slēgts līgums ar slimokasi. Arī slimnīcā ir nepieciešami speciālisti, vajadzīgs neirologs, terapeits un anesteziologs. Perspektīvā būs vajadzīgs arī ķirurgs un ginekologs. Tāpat nepieciešami vēl vismaz trīs zobārsti," stāsta Alūksnes rajona padomes galvenā speciāliste veselības jautājumos Skaidrīte Zēmele.
Pērn lūgta palīdzība Zobārstniecības centrā, lai varētu atrast zobārstu Apes pilsētai ar lauku teritoriju, bet atbalstu nesaņēma. Apes pašvaldība rada iespēju, ka iedzīvotājiem reizi nedēļā ir iespēja apmeklēt zobārstu, tas atbrauc no Balviem. Visiem zobārstniecības speciālistiem ir privātprakses, tikai trīs ir slēguši līgumus ar slimokasi. Černobiļas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem ir 50 procentu atlaide zobārstniecības pakalpojumiem un zobu protezēšana par brīvu, viņi tos var saņemt kaimiņu rajonos vai Rīgā. Alūksnes rajonā neviens ārsts nav slēdzis līgumu par šo pacientu pieņemšanu.
Alūksnes slimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes ir komplektētas no vidējā medicīnas personāla. Tajās nav ārstu, bet tāda situācija ir daudzos rajonos. Veselības ministrijā atzīst, ka par nodrošinājumu ar medicīnas darbiniekiem ir jārūpējas pašvaldībām. Jārunā ar jauniešiem par šīs profesijas apguvi un atgriešanos dzimtajā pusē.
"Vajadzētu aicināt ārstus un vidējos medicīnas darbiniekus uz skolu, lai viņi stāsta par savu profesiju no dažādiem aspektiem. Jāņem vērā, ka valdība ir solījusi palielināt medicīnas darbinieku algas. Cerēsim, ka mūsu rajona jaunieši apgūs mediķu specialitātes," akcentē S.Zēmele.
Tiesa, pēc studijām un rezidentūras viņi Alūksnes rajonā varētu atgriezties tikai pēc astoņiem vai desmit gadiem. Vidējā medicīnas personāla darbinieki studijas beigs pēc trim četriem gadiem. Rajona pašvaldībām ir grūti konkurēt ar Rīgas rajona pašvaldību un firmu piedāvājumiem jaunajiem mediķiem, bet bez viņiem iztikt nevarēs.
Rajona padomes funkcijās nav paredzēta ārstniecības iestāžu uzturēšana. Pagastu pašvaldības finansē feldšeru punktu telpu izmaksas un piemaksā par darbu ārstu palīgiem. Primārās aprūpes ārsta iecirkņa nav Jaunalūksnes, Alsviķu un Mārkalnes pagastā. Pededzē ir iecirknis, bet tur nekad nav bijis primārās aprūpes ārsts. Brīvdienās un svētku dienās, kā arī pēc ģimenes ārstu darbalaika visi rajona iedzīvotāji var saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību vai arī Alūksnes slimnīcas dežurējošā ārsta palīdzību.

Citu datumu laikraksti

  • Invalīdi var uzdot jautājumus

    Labklājības ministrija informē, ka ir pieejams jauns bezmaksas tālrunis - 8002080, uz kuru zvanot cilvēki var saņemt atbildes uz jautājumiem par...

  • Vēlas noteikt stingru darba aizsardzību

    Zemkopības ministrija ir izstrādājusi un iesniegusi valdībai izskatīšanai noteikumu projektu par darba aizsardzības prasībām mežsaimniecībā.Zemkopības...

  • Pilsētā autobusu kustības saraksti būs

    “Alūksnes Ziņās” ir vērsušies vairāki lasītāji un izteikuši priekšlikumu, ka Alūksnes autopieturās, kas atrodas pilsētas teritorijā, vajadzētu...