Katram rūķim ir savs stāsts

Alūksniete Zaiga Mortuzāne ir interesanta sieviete, kurai ir ļoti daudz un dažādu nodarbošanos.

Alūksniete Zaiga Mortuzāne ir interesanta sieviete, kurai ir ļoti daudz un dažādu nodarbošanos. Viņas vislielākā aizraušanās ir rūķi.
Kādreiz jaunībā Zaigas kundze šuva krāsainus spilventiņus, izšuva spilvendrānas, kabatlakatiņus. "Jaunībā daudz strādāju rokdarbus. Šobrīd acis vairs tik labi nerāda," atzīst Zaiga Mortuzāne. Viņa ir liela rūķu kolekcija. Tajā ir 69 rūķi,kurus viņa sāka kolekcionēt apmēram pirms 15 gadiem. Žurnālā "Padomju Latvijas Sieviete" Zaigas kundze atrada padomu, kā var izgatavot pekausīti. Tad Zaigas kundzei radās ideja, ka no šīm sagatavēm var izgatavot ļoti daudz un dažādas mantas - rūķus, kaķus, pūci, pingvīnus. Bet vistuvākie šķita rūķi, tādēļ viņa izšķīrās par tiem. "Man nav viena mīļākā rūķa, visi ir mīļi kā mātei bērni," saka Zaigas kundze. Viņa ar rūķiem ir piedalījusies arī izstādēs.
"Man pašai ir liels prieks par to, ka manu darbu atzīst un novērtē," saka sieviete. Par piedalīšanos izstādēs rūķu kolekcionāre ir saņēmusi dažādas skaistas piemiņas lietiņas. Rūķus pagatavot nemaz nav tik viegli. Vispirms Zaigas kundze sataisa sešas līdz astoņas sagataves, no dažādiem drēbju gabaliņiem izgriež krekliņu, biksītes, vestīti, tupelītes, seju un cepurīti. Tad viņa skatās, vai sader krāsas. Kad pie Zaigas kundzes ciemojušās mākslinieces, viņas atzinušas, ka viņai ir ļoti laba krāsu izjūta. Vienu rūķi gatavo apmēram trīs dienas.
"Rūķu gatavošana prasa daudz darba. Visu šuju ar rokām,tikai sagatavēm sānu vīles sašuju ar šujmašīnu. Diezgan daudz vajag arī materiāla. Cenšos, lai viņu apģērbs un izskats neatkārtotos," atzīstas Zaiga Mortuzāne.
Iepazīšanās ar rūķiem
Zaigas kundze katram rūķim ir izdomājusi arī vārdu. To viņa uzraksta uz papīra lapiņas un pieliek klāt, jo ar laiku aizmirstas, kā kuru sauc. Katram rūķim ir arī savs stāsts. Vaicāta, kā rodas šie stāsti, Zaigas kundze atbild, ka tie rodas tad, kad rūķi ir gatavi un viņi sapulcējas. Zaigas kundzes meita Vēsma zina stāstīt, ka ar šādām lietām mamma sākusi nodarboties tad, kad piemeklējusi slimība, kura veco kundzi moka jau 43 gadus. Viņa nedrīkst neko fiziski smagu strādāt. Tāpēc mamma esot piepildījusi laiku ar dažādām interesantām lietām, kas neprasa smagu darbu.
"Tā kā mammai naktīs nenāk miegs, viņa izdomā pasakas par katru no saviem rūķiem," paskaidro meita Vēsma. Savukārt rūķu īpašniecei ir savs stāsts, kā viņa iepazinusies ar rūķiem. "Man ļoti patīk pīles. Tā kādā dienā, pastaigājoties pa pils parku un skatoties pīles, jutu, ka mani kāds parausta aiz kleitas. Izrādās, tas bija rūķis. Rūķis teica, ka ir notikusi nelaime. Viņi Alūksnes pilī pa nakti rīkojuši balli, bet, kad gribējuši braukt mājās, salūzusi lidmašīna. Rūķi galvenokārt dzīvo ziemeļu zemēs - Zviedrijā, Somijā, Islandē. Es rūķiem teicu, lai viņi nāk dzīvot pie manis. Tā es ielūdzu rūķus dzīvot pie sevis mājās. Šobrīd rūķi atzīst, ka pie manis viņiem ir laba dzīve," stāsta Zaigas kundze.
Stāsta pasakas par rūķiem
Rūķi glabājas piesprausti pie aizkariem vai sienas tepiķīšiem. Zaigas kundze piekrīt pastāstīt arī dažu rūķu dzīvesstāstus. Rūķis Holgers ir rūķu apsardzes priekšnieks. Viņam ir arī īsts zobens. Šis zobens jau esot otrais, jo pirmo viņam kāds nozadzis. Bet kalējs Nils izkalis jaunu zobenu. Kāds cits rūķis ir diplomāts. Kāda ceļojuma laikā viņš esot noskatījis sievu. Tā bijusi valdnieka mazmazmeitiņa, kuru mīļvārdiņā dēvējot par Lulū, bet īstais vārds viņai esot Lusila. Tā nu diplomāts atvedis sev līdzi karalisko atvasi. Viņa brālis (viņiem ir līdzīgi tērpi) vada lidmašīnas un helikopterus.
Rūķiem šobrīd ir divi karaļi un divas karalienes. Bet kādreiz bija tikai viens karaļpāris. Kad karalis Knuts saslima ar sirds nepietiekamību un rūķu ārsts Edvards viņu cītīgi dakterēja, tikmēr tika ievēlēts cits karalis, bet šis esot ļoti nepiedienīgi uzvedies un viņu atstādinājuši no amata. Bet karali vajadzēja. Tādēļ ievēlēja citu karali - Kristoferu. Viņa sievu karalieni sauc par Dināru. Bet vecajam karalim Knutam sieva ir karaliene Luize. Visjaukākais rūķis pēc saimnieces domām ir konditors Aiens. Viņš cep tortes, kūkas, cepumus. Bet vislabāk viņam padodas ķiršu torte ar putukrējumu.
Visi rūķi mācās Dānijā Bornholmas universitātē. Viņi sarunājas vienā valodā visā pasaulē. Kāds rūķis, kas tikko pabeidzis Bornholmas universitāti, atgriezās atpakaļ, bet viņam nebija ko darīt. Tajā laikā visi rūķi, salasījušies gudras grāmatas par medus labajām īpašībām, sāka nodarboties ar biškopību. Rūķiem bija izgatavoti ļoti interesanti bišu stropi - ar paceļamu jumtiņu, bet bišu stropam apakšā bija pods, kurā bitītes, paceļot stropa vāku, ielēja medu. Podam, savukārt, bija krāniņš, pa kuru nolaida medu. Bet kur ir medus, tur ir arī lāči.
Lāči, noskatījušies, kā rūķi tiek pie medus, pagrieza vaļā krāniņu, pamērcēja ķepu un izēda visu medu. Tā rūķiem vairs medus neatlika. Tad nu rūķi izdomāja, ka kādam ir jākļūst par lāču bombardieri. Un šo amatu piešķīra rūķim, kurš atgriezies no universitātes. Bet tā kā tuvojās ziema, viņš devās uz Keniju mācīties medīt lauvas. Atvadu svinībās rūķis, nedaudz vairāk iedzēris, sāka lielīties, ka atvedīšot mājās pilnu helikopteru ar lauvu ādām, jo lauvas esot viegli šaut. Tā kā medības notiek naktī un lauvām spīd acis, tad tikai jāšauj starp acīm un lauva būšot beigts. Tomēr izrādījās pavisam citādi. Viņš atgriezās nenošāvis nevienu pašu lauvu, jo viņi tagad esot gudri - nākot pa divi un vienu aci piemiedzot, kā šauj, tā izšauj abiem pa vidu. Tāpēc viņam neesot veicies. Rūķis Mohendžadaro gribēja Ķīnā strādāt pie priestera par kalpu. Bet tur viņš sastrādāja visādus "brīnumu darbus", un priesteris viņu padzina. Tā nu nekas neatlika, kā atgriezties. "Ja kaut kur veikalā redzat skaistu persiešu paklāju, ziniet, ka to ir audis Mohendžadaro. Viņš gadā noauž tikai vienu šādu paklāju," piebilst Zaiga Mortuzāne.
Sadarbojas ar kolekcionāriem
Vecā kundze varētu stāstīt un stāstīt par saviem rūķiem. Bet viņai ir arī citas aizraušanās. Zaigai Mortuzānei ir arī deviņas lelles. Viņa saviem tuviniekiem lūdz, lai no ceļojumiem atved lelli. Tā nesen tikusi pie mazas lellītes vārdā Magdalēna. Meita Vēsma to pārveda no brauciena uz Vāciju. "Esmu ļoti priecīga par Magdalēnu.Lelles šobrīd ir ļoti dārgas. Ja ir kāda lētāka, tad nopērku arī pati," stāsta Zaiga Mortuzāne.
Dažas lelles ir tikušas arī pie jaunām kleitām. Zaigas kundze kādreiz taisīja ļoti interesantus albumus, kuri tapa no dažādiem sakombinētiem interesantiem avīžu un žurnālu gabaliņiem un bildītēm. Šādus albumus sieviete bija izgatavojusi arī katram ģimenes loceklim ar dažādiem jociņiem, bildītēm un dzejolīšiem. Šādā pašā stilā Zaiga Mortuzāne ir iekārtojusi pavārgrāmatu, kurā ir milzum daudz recepšu. Šobrīd viņa ir aizrāvusies ar maizes etiķešu krāšanu. Pirms divarpus gadiem Zaiga Mortzuāne izlasīja avīzē, ka Sabilē kāds kungs krāj sērkociņu kastīšu un arī maizes klaipu etiķetes. Zaigas kundze sapratusi, ka šis vīrs viņai ir radniecīga dvēsele. Sākumā Zaigai bija tikai trīs etiķetes, bet tad, sakrājusi gandrīz 60 etiķetes, nolēma tās aizsūtīt kolekcionāram. Diemžēl viņa nezināja adresi. Bet pasta darbinieces viņai ieteica rakstīt bez adreses, minot tikai vārdu un uzvārdu un piebilstot - "kolekcionāram." Vēstule ar etiķetēm sasniedza adresātu. Tā līdz šai dienai turpinās Zaigas kundzes un sabilnieka Arnolda Dukāta sadarbība.
Rūpējas par citiem
Rūķu īpašniece vēl joprojām ir sparīga un runīga sieviete. Pagājušā gada novembrī nelielā ģimenes lokā viņa ar vīru nosvinēja 50 gadu kāzu jubileju. Šobrīd Zaigas kundze rūpējas par māju, audzē puķes. Viņai ir skaists dārzs, kurā aug dažādu krāsu lilijas, orhidejas, zīda magones. Mājinieku acis priecē arī Zaigas kundzes stādītie Amūras un Sīrijas ceriņi. Rūpes prasa arī četri kaķi - runči Olivers un Alladens, kā arī pieklīdusī kaķene Adelaide, kurai nesen piedzimis kaķēns. Zaigas kundzei mājas soli palīdz apdarīt viņas meita Vēsma, kura varbūt kādreiz pārņems arī māmulītes rūķu darināšanas prasmi.

Citu datumu laikraksti

 • Klients un viņa taisnība

  Patērētāju tiesību aizsardzība Latvijā ir viena no tām jomām, kurā jau tagad ES likumdošana darbojas gandrīz pilnā apjomā, tādēļ nebūs jāpiemēro...

 • ES patērētāji kļūs informētāki

  Jums liekas, ka kļūstat resnāks? Jums liekas, ka ikdienā lietotā pārtika nevis nodrošina veselīgu uzturu, bet gan padara jūs grūtsirdīgākus?...

 • Patēriņa džungļos

  Jau ilgāku laiku Rietumu sabiedrībā dominē patēriņa kultūra, jo tieši patēriņš dažādās izpausmes formās kļuvis par vienu no sabiedrības attīstības...

 • Tauriņam pa pēdām

  Izmeklētājs pavirši pārskatīja kladi.3. Izmeklētājs pavirši pārskatīja kladi. Visur viens un tas pats - vardes, puķes, zivis, nokrišņi. - Es...

 • Polijas pilsētas - tuvas, bet svešas

  Polija nav ekskursantu un tūristu iecienītākajos atpūtas braucienu maršrutos. Parasti tie traucas šai valstij cauri uz Slovākiju ar Augstajiem...

 • Zemnieku zupa

  Nepieciešams: puse dzeltenās paprikas, 2 mazi tomāti, 1 vidējs gurķis, 80 grami zemnieku gaļas.Nepieciešams: puse dzeltenās paprikas, 2 mazi tomāti,...