Katrs bērns ir jāmīl citādi

Ir tāds teiciens: tam, kurš guļ vidū, ir vienalga, uz kuru pusi “deķi” velk. Būs grūti vēl trāpīgāk raksturot vidējā bērna stāvokli ģimenē.

Ir tāds teiciens: tam, kurš guļ vidū, ir vienalga, uz kuru pusi "deķi" velk. Būs grūti vēl trāpīgāk raksturot vidējā bērna stāvokli ģimenē.
Vecākais bērns ir spiests cīnīties – vilkt "deķi" uz savu pusi -, jo viņš ir pirmais, visu ar nepacietību gaidītais, apbrīnotais un lutinātais. Lai nezaudētu šo savu īpašo stāvokli un neaptumšotu vecāku uz sevi liktās cerības, vecākais bērns raujas vai pušu, gūdams uzvaru pēc uzvaras.
Jaunākajam bērnam nākas cīnīties pat divās frontēs: viņam jāspēj saglabāt vecāku sapni par jauko, mīļo, nevarīgo mazulīti un vienlaikus pierādīt vecākajiem bērniem, ka viņš tomēr ir vērā ņemama vienība.
Vidējais bērns atrodas starp abiem šiem censoņiem. Bērnībā viņš bez īpaša prieka novalkā vecākā brāļa vai māsas nenoplēsto apģērbu un apavus, vēlākos gados šad tad paspīd ar labāku atzīmi ģeometrijā vai angļu valodā. Tomēr kopumā vidējais bērns ir un paliek kluss malā stāvētājs, kurš īsti nesaprot, kāda ir viņa loma un sūtība.
Vadoties no segas principa, vidējais bērns ir īsts laimes luteklis. Vecāku prasību neapgrūtināts un tomēr aprūpēts, viņš var mierīgi dzīvot pats savā nodabā. Tomēr tieši šis miers visvairāk tracina. Tas rada nomācošo sajūtu, ka nevienam neesi vajadzīgs. Cīņa taču ir vitāli svarīgs cilvēka izaugsmes faktors. Tieši cīnoties mēs saprotam, uz ko īsti esam spējīgi un cik liela ir mūsu vērtība savās un citu acīs. Ko darīt?
Ja jūs jautātu par segu, es teiktu: - Nelieciet visus bērnus zem vienas, nopērciet katram savu! Tas pats attiecas arī uz bērnu un vecāku attiecībām ģimenē: nemīlēsim bērnus kā grupu, mīlēsim katru atsevišķi! Kā to panākt?
Pirmkārt, nesalīdzināsim bērnus savā starpā! Bērnam nav nekā briesmīgāka kā dzirdēt: - Redz, kā Jānītis mācās, kāpēc tu, Pēterīt, tā nevari? Briesmīgs jautājums, kas aizvaino līdz sirds dziļumiem, radot bērnā dusmas un spītību.
Otrkārt, ik dienas veltīsīm kādu daļu sava laika katram bērnam. Nav jau jāizrunā lielas lietas. Vienkārši pasēdēsim blakus, uzliksim roku uz pleca, pabužināsim matus! Bērnam ir svarīgi sajust, ka kādu daļu sava lielākā dārguma – laika – mēs atvēlam, dāvinam, ziedojam tieši viņam. Tas ceļ bērna pašapziņu un vairo piederības izjūtu.
Treškārt, izvirzīsim pamatotas prasības un sekosim to izpildei! Labs veids, kā to izdarīt, ir dienas režīms. Bērni gan mēdz dusmoties, kad tiek ierobežoti, tomēr skaidri noteiktas robežas viņus nomierina un iedrošina.
Ceturtkārt, slavēsim bērnu! Un būsim vērīgi, pratīsim saskatīt to labo, kas ir uzslavas vērts tieši konkrētajam bērnam. Piemēram, Ilze īpaši labi uzrakstījusi kontroldarbu algebrā, Jurim šodien putnu būrītis izdevies labāk nekā vakar, Kate šorīt izdzēra tēju, neizlejot ne lāsi.
Piektkārt, bērniem ir ļoti svarīgi, kā viņi nāca pasaulē, kādi bija pirmajā dzīves gadā, kādus darbus un nedarbus darīja. Jo vairāk vecāki spēj par šo posmu atceras, jo labāk.
Katra atmiņa, pat vairākkārt pārstāstīta, iepriecina bērna sirdi un vairo vecāku nozīmību viņa acīs, jo – vecāki un jo īpaši māte taču ir vienīgie cilvēki, kas patiešām zina, kas un kā bija.

Citu datumu laikraksti

 • Par pensiju indeksāciju

  Labklājības ministrija atgādina, ka 1.aprīļa indeksācijas rezultātā pensijas kopumā palielināsies vidēji par 3,78 latiem, vecuma pensijas – vidēji...

 • Veiksmīgi prezentē Alūksni

  No 29.marta līdz 1.aprīlim Alūksnes pilsētas dome un Alūksnes pilsētas domes un Jaunalūksnes pagasta padomes kopīgā pašvaldību iestāde “Alja”...

 • Nolemj būt Alūksnes novadā

  Dienā, kad Latvija ar Krieviju parakstīja robežlīgumu, Ziemeru pagasta padomes sēdē pieņēma ne mazāk vēsturisku lēmumu – par iekļaušanos topošajā...

 • Copes kalendārs

  6. – 7.aprīlis Sliktas copes dienas. Vislabāk šajās dienās makšķerēt upēs – gan lielās, gan mazās.6. – 7.aprīlis Sliktas copes dienas. Vislabāk...

 • Receptes

  Makšķernieka zivju konservi. Nepieciešams: 1,5 kilogrami zivju (asari, līdakas vai raudas), pieci lieli sīpoli, glāze rīsu, glāze eļļas, trīs...

 • Ziemerietis bebru medībām gatavojas kā karam

  Beigusies bebru medību sezona, kas bija noteikta līdz 31.martam. Ziemeru mednieks Imants Auseklis katru sezonu nomedī 10 – 12 bebrus. Tas nozīmē, ka...