Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ko Eiropas Savienībā iegūs celiakijas slimnieki?

Kāds būs ieguvums ar celiakiju slimiem bērniem, Latvijai iestājoties Eiropas Savienībā? – vaicāts pa EIROINFO uzziņu tālruni 7211111.

Kāds būs ieguvums ar celiakiju slimiem bērniem, Latvijai iestājoties Eiropas Savienībā (ES)? – vaicāts pa EIROINFO uzziņu tālruni 7211111.
Celiakija ir izplatīta slimība arī Eiropas valstīs. Katrā no ES valstīm darbojas organizācijas, kuru darbības mērķa grupa ir ar celiakiju slimi cilvēki. Latvijā ir tikai viena sabiedriskā organizācija, kura rūpējas par celiakijas slimniekiem – atklātais sabiedriskais fonds "Maizes rika" (telefons 7626709).
"Maizes rikas" pārstāvji 2002.gada nogalē ir tikušies ar Francijas kolēģiem, kuri izteica iespēju sadarboties speciālās pārtikas jomā. "Maizes rikai" pašreiz veidojas arī reģionālās grupas, taču fonda priekšsēdētāja vēl pagaidām nespēja sniegt informāciju par grupām, kuras jau ir uzsākušas darbību. "Ģimenes atbalsta centra" pārstāvji izteica minējumu, ka līdz ar iestāšanos ES paplašināsies pieejamās speciālās pārtikas klāsts, taču par cenu līmeni konkrētākus komentārus sniegt nevarēja. Arī pašreiz Latvijā ražotāji piedāvā ar celiakiju slimajiem nepieciešamos produktus, piemēram, "Jelgavas maizniekā" ceptā speciālā maize, "Laimas" ražotās diētiskās konfektes. Šos produktus var nopirkt gan parastajos veikalos, gan arī "Diētas namā" (tur var saņemt arī ārstu konsultācijas). "Ģimenes atbalsta centrs", sadarbojoties ar fondu "Maizes rika", šogad plāno veidot speciālu grupu ar celiakiju slimajiem bērniem. Ar celiakiju slimie bērni ir invalīdi. Iestāšanās ES tieši neietekmēs bērnu invalīdu pabalstu lielumu izmaiņas, jo ES neregulē pabalstu lielumu – tas ir katras dalībvalsts nacionālās likumdošanas ziņā. ES direktīvas nosaka tikai atsevišķu jomu galvenās vadlīnijas, pēc kurām jāvadās. Pašreiz Labklājības ministrijas darba grupa, sadarbojoties arī ar nevalstisko organizāciju (NVO) pārstāvjiem, ir uzsākusi darbu pie esošā likuma "Par invalīdu medicīnisko un sociālo aizsardzību" pārstrādes un sola ņemt vērā arī ES valstu piemērus. Izstrādāti ieteikumi invalīdiem no bērnības ļaut saņemt minimālo pensiju, dalīt invaliditāti bērniem pēc smaguma pakāpes, lai to saistītu ar pabalsta apmēru. Labklājības ministrija (LM) bija ierosinājusi Ministru Kabineta noteikumos noteikt ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu palielinājumu, taču noraidīja.
LM Sociālās apdrošināšanas departamenta Pabalstu nodaļas vadītāja I. Baranovska informēja, ka tas, vai tiks palielināta piemaksa bērniem invalīdiem pie ģimenes valsts pabalsta, ir atkarīgs no Ministru prezidenta un Ministru kabineta lēmuma, no iespējām budžetā. Ierosinājumu izskatīja.

Citu datumu laikraksti