Ko nevar «apēdot», to var ieelpojot

Klepus ir viena no biežākajām akūtu augšējo elpceļu infekciju izpausmēm. Tas var būt gan kādas slimības pazīme, gan arī ļoti svarīgs organisma aizsargmehānisms. Klepu ignorēt nedrīkst, jo īpaši, ja tas piemeklējis bērnus. Viņiem elpceļi ir ļoti īsi, tādēļ svarīgi ir pēc iespējas ātrāk apturēt gan iesnas, gan klepu, kā arī kakla sāpes. Ja iekaisuma process sācies, tas var pārmesties uz apakšējiem elpošanas ceļiem. No mokošā klepus jāatbrīvojas pēc iespējas ātrāk.

Alternatīva sīrupiem
Pretklepus sīrupi, šķīstošās tabletes, dažādi pulverīši ne vienmēr ir efektīvākie līdzekļi. Ja krekšķis moka ilgi un bieži, labs veids, kā ātrāk palīdzēt bronhiem «iztukšoties», ir lietot inhalatoru. Ģimenes ārste Ilva Koškina nebaidās to rekomendēt arī saviem mazajiem pacientiem. Ārste stāsta, ka ar nelielā aparātiņa palīdzību medikaments tiek sašķelts mazās molekulās, kas dziļi iekļūst elpošanas ceļos un nosēžas uz gļotādas. «Parasti bērni inhalācijas panes labi un, sajūtot, ka ar aparātiņa palīdzību ir vieglāk elpot, to labprāt arī pieņem,» stāsta ģimenes ārste.
Māmiņa Simona atceras, ka dēlam inhalatoru pirmo reizi izmēģinājusi desmit mēnešu vecumā – sākumā viņš protestējis un rāvis masku no sejas, bet, vēršot viņa uzmanību uz citām interesantām lietām, izdevies panākt, ka puisēns elpo zāles.
Ar inhalatora palīdzību ievadītie medikamenti mazina iekaisumu, mitrina elpošanas ceļu gļotādu, aktivizē bronhu funkciju, šķidrina biezas gļotas, atvieglo atkrēpošanu, nomierina sausu klepu, mazina sausuma sajūtu kaklā. Preparāti, ko iespējams uzņemt, tos ieelpojot, ir dažādi, un tos parasti iesaka ārsts. «Inhalatori ir arī liels palīgs, lai izvairītos no sīrupu došanas. Parasti klepum tiek rekomendēti pat vairāki sīrupi, kas pārsvarā ir saldināti un bagātināti ar dažādām garšas un smaržas vielām. Bērni mūsdienās mēdz būt alerģiski, tāpēc sīrupus viņiem nebūtu ieteicams lietot, jo iespējami dažādi blakusefekti. Ne vienmēr arī varam būt droši, ka zāles, uzņemot caur kuņģi, pietiekami labi uzsūksies. Ar inhalācijām efekts bieži vien tiek panākts, lietojot tikai vienu medikamentu, un droši, ka tas uzreiz arī nonāks plaušās,» skaidro ārste.

Var pagatavot paši
Parastās kumelītes, piparmētras vai citas ārstnieciskas zālītes ar medicīnā izmantojamiem inhalatoriem lietot nedrīkst, jo augi satur dažādus nosēdumus un var aizsprostot inhalatora filtrus, skaidro I.Koškina. Dabas vielas ļoti labi palīdz atklepot un paplašināt bronhus, tikai šādām «zālēm» paredzēti cita veida inhalatori, piemēram, ēterisko eļļu inhalatori, kas nešķeļ vielas un nenosprosto filtrus.
Ja inhalatora mājās nav, paši var pagatavot ārstniecisko zāļu maisījumus un, apsedzot galvu ar dvieli un pieliecoties pie karstas tējas krūzes, elpot to tvaikus. Atkrēpošanu veicina māllēpju, vai­variņu, gaiļbiksīšu, Islandes ķērpja tējas. Veselīgie tvaiki atvieglo stāvokli un arī kalpo elpošanas ceļu slimību (laringīta, traheīta, faringīta, bronhīta un bronhiālās astmas) profilaksei. Šāda terapija uzlabo arī cilvēka emocionālo stāvokli, novērš stresu un sasprindzinājumu, tāpēc aromātisko piparmētru vai kumelīšu uzlējumu var paelpot vakarā pirms gulētiešanas, lai saldāks miegs.
Sasirgstot ar klepu, bērniem tāpat kā pieaugušajiem ir būtiski lietot uzturā daudz šķidruma, lai veicinātu atkrēpošanu. Jo ātrāk elpošanas sistēma tiek atbrīvota no krēpām, jo ātrāk uzlabojas pašsajūta. Taču I.Koškina atgādina, ka bērniem ļoti bieži klepus cēlonis ir iesnas, jo to izdalījumi, kas pil no nāsīm kaklā, rada elpceļu kairinājumu ar klepu. Šādās reizēs jāārstē nevis klepus, bet gan iesnas. ◆ 


Tautas līdzekļi klepus ārstēšanai

Ārstniecisko augu tējas: izmanto priežu pumpurus, egļu dzinumus, mārsilu, liepziedus, raudeni, ceļteku (ceļmallapu), gaiļbiksītes, saldsakni, altaju, māllēpju ziedus, pelašķi, alveju un Islandes ķērpi. Lai būtu patīkamāka garša, augus var kombinēt un saldināt ar medu. 

Silts piens ar medu: veca tautas metode cīņā ar klepu. Dzērienam pievieno nedaudz sviesta un naža galu sodas. Bērnam var dot, ja nav alerģijas pret pienu vai medu. Nav ieteicams zīdaiņiem.

Inhalācijas: izmanto kumelīšu tēju un sodu vai arī ēteriskās eļļas: timiāna, dižegles, eikalipta, kadiķa, lavandas. Sagatavojot inhalācijas bērnam, jāuzmanās, lai tvaiks nav pārāk karsts un mazais nevar applaucēties.

Kāju vanniņas: klepu mīkstina siltas kāju vanniņas, jo karstums kairina pēdu receptorus. Spēcīgāku efektu var iegūt, pievienojot sinepju pulveri vai ārstniecības augu tējas. Pēc pēdu sildīšanas jāuzvelk vilnas zeķes un jāiet gulēt. Kājas nedrīkst karsēt, ja ir paaugstināta temperatūra.

Bronhiālās ziedes un eļļas: ar ārīgi lietojamu ziedi vai eļļu ieteicams sasmērēt krūtis, muguru, kāju pēdas un ikrus, tad 30 minūtes pavadīt gultā zem siltas segas. Pēdas var sasmērēt ar terpentīna ziedi un uzvilkt vilnas zeķes.

Sinepju plāksteri: liek plaušu rajonā, turēt drīkst 10 – 15 minūtes, bet tik īsā laikā iespējams panākt vienīgi virspusēju ādas sasilšanu, un sildošais efekts nenonāk dziļākajos slāņos, nemaz nerunājot par plaušām. Plāksterus nedrīkst likt sirds apvidū, kā arī jābūt ļoti piesardzīgiem, lai neapdedzinātu bērna ādu, kas ir ļoti jutīga. 


Diabēts ◆ 14. novembris ir Pasaules diabēta diena. Visvairāk cukura diabēts skar cilvēkus pēc 50 gadu vecuma, īpaši vecumā no 60 līdz 69 gadiem, tomēr šī slimība var skart arī jaunos un šķietami veselīgos ļaudis. 16.novembrī, pulksten 11.00 Alūk­snes Sabiedrības centrā tiek rīkots pasākums cukura diabēta pacientiem un viņu tuviniekiem. Būs iespēja noklausīties lekciju par diabētu un ar to slimojošo dzīvesveidu, kā arī par diabēta kontroli. Konsultācijas un individuālus ieteikumus sniegs Diabēta asociācijas prezidents, pieredzes bagāts endokrinologs Ingvars Rasa. Par brīvu varēs noteikt cukura līmeni asinīs, kā arī saņemt “Diabēta Avīzi” un citus informācijas materiālus. Papildu informācija pa tālruni 26457931.

Asinsspiediens ◆ No 19. līdz 26.novembrim Latvijā notiek akcija “Pievērs uzmanību asinsspiedienam!”, kad 28 aptiekās “Mana aptieka” visā Latvijā un arī Alūksnē tiks piedāvāta iespēja bez maksas izmērīt asinsspiedienu, informē “ParSirdi.lv”. Tāpat aptiekās tiks dalīti arī informatīvie materiāli par paaugstinātu asinsspiedienu, tā radītajām sekām un sirds veselību. Gandrīz puse jeb 47% Latvijas iedzīvotāju paaugstināta asinsspiediena jeb hipertensijas gadījumā pie mediķa ir gatavi vērsties, vien būtiski pasliktinoties pašsajūtai, un šāda attieksme var apdraudēt dzīvību. Latvijā sirds un asinsvadu slimības ir galvenais iedzīvotāju nāves cēlonis - 55% no visiem mirušajiem.

vingrošana ◆ Slimību profilakses un kontroles centrs iedzīvotājiem novembrī piedāvā iespēju piedalīties sporta nodarbībās, kuras vadīs SIA „DCH komanda” treneri. Alūksnē nodarbības notiks 22.novembrī no pulksten 8.30 līdz 11.30. Dalībnieki tiek aicināti ierasties ērtā tērpā, kas netraucē kustēties. Dalībniekiem tiks sniegta informācija, kā sevi pasargāt no traumām fizisko aktivitāšu laikā. Nodarbības praktiskā daļa sastāv no elpošanas un iesildīšanās vingrinājumiem, kā arī tiek apgūts bāzes un stiepšanās vingrinājumu komplekss. Fizisko aktivitāšu nodarbības laikā dalībnieki tiek nodarbināti atbilstoši fiziskās sagatavotības līmenim. Ar katru grupu strādā speciālists, ņemot vērā dalībnieku veselības stāvokli, iepriekšējo fizisko aktivitāšu pieredzi, mērķi un intereses.Nodarbībās dalībnieki saņem izdales materiālu ar ieteiktajiem fiziskajiem vingrinājumiem, no kuriem katram būs iespējams veidot savu fiziskās aktivitātes kompleksu.

Citu datumu laikraksti

 • Atrast sevī mieru 6

  Atrast sevī mieru

  Vizītkarte◆ Vārds, uzvārds: Ieva Vimba.◆ Dzimusi: 1962.gada 1.janvārī Salas pagastā.◆ Izglītība: augstākā.◆ Ģimene: meitas Elīna, Terēze un Annija. ◆...

 • Alūksne īsumā

  Maliena ◆ Sagaidot pagasta skolas 140 gadu jubileju, tajā ir iekārtota Aļa jeb rakstnieka Aleksandra Pelēča istaba. Plāksne pie ēkas vēsta, ka tā ir...

 • Pusaudžiem nav grūti iegādāties alkoholu

  Pagājušajā nedēļā Alūksnes iecirkņa Kārtības policijas nodaļas inspektori devās kārtējā reidā, lai pārbaudītu, kā pārdevēji ievēro aizliegumu tirgot...

 • No ezera izņem 14 murdus

  No ezera izņem 14 murdus  3

  Šajās vējainajās rudens dienās, šķiet, nebūtu sevišķi grūti izvilkt lielus zivju lomus Alūksnes ezerā. Taču ne viens vien maluzvejnieks uzskata, ka...

 • Muzejā - formu un materiālu trakulības

  Muzejā - formu un materiālu trakulības

  Alūksnes muzejā šodien pulksten 13.00 tiek atklāta Rīgas dizaina un mākslas vidusskolas pagājušā mācību gada kvalifikācijas darbu izstāde. Tā būs...

 • Ābolu sacepums

  Ābolu sacepums

  Būs nepieciešami āboli, cukurs, kanēlis, rīvmaize, krējums, saldējums vai putukrējums. Āboliem izņem serdes, tad tos sagriež gabaliņos. Pēc tam...

 • Lielākā līdaka – 5,900 kilogrami

  Lielākā līdaka – 5,900 kilogrami

  Spiningošanas sacensības “Alūksnes rudens “Plēsējs”” Alūksnes ezerā beidzās ar alūksnieša Jura Baltā un rīdzinieka ‍Artūra Veispāla komandas uzvaru,...

 • Horoskopi

  25. - 31.oktobrisAuns ◆ Brīvdienās darīšanas ar sievietēm var radīt neparedzamas spriedzes situācijas. Mājās radīsies vēlme pēc neparastām pārmaiņām...

 • Izdziedāt prieku

  Izdziedāt prieku

  Rīt Pededzes tautas namā pulksten 19.00 norisināsies koncerts “Dziesma vieno, 15 gadi folkloras kopai “Labā oma””. Pasākumā uzstāsies gan paši...