Kokam ļauj dzīvot otru mūžu

Viktors Černoglazovs ir Latvijas Amatnieku kameras biedrs, kas pērn ieguvis koka virpotāja meistara diplomu. Par sevi viņš saka, ka esot viens no retajiem šā aroda pratējiem, kas izgatavo koka traukus to praktiskam ikdienas lietojumam.

Viktors Černoglazovs ir Latvijas Amatnieku kameras biedrs, kas pērn ieguvis koka virpotāja meistara diplomu. Par sevi viņš saka, ka esot viens no retajiem šā aroda pratējiem, kas izgatavo koka traukus to praktiskam ikdienas lietojumam.
"Interese par koka darbiem man radās desmit gadu vecumā. Ģimenē bijām pieci bērni. Ar rotaļlietām vecāki nelutināja, tāpēc mēģinājām tās gatavot paši. Izmantojot primitīvus darbarīkus - zāģi un cirvi -, no desmitnieka brusas izzāģēju bruņumašīnu, kas līdzinājās toreizējās padomju armijas tehnikas vienībai," atceras meistars. Viena pēc otra sekojušas paša rokām darinātas dāvanas mammai Starptautiskajā sieviešu dienā. Viktors rāda zobu birstīšu turētāju, kurā izmantotas dzīvnieku figūras, un bilst, ka visus skolas gados tapušos koka darbus nenosaukt. To izgatavošanas mākslu viņš šodien ierāda pamatskolas puikām, kas labprāt apmeklē amatu mācības pulciņa nodarbības.
Pēc titula iet 12 gadus
Vajadzēja 12 gadus, lai Viktors saņemtu Amatniecības kameras koka virpotāja meistara diplomu, kas, ievietots rāmī, greznojas pie darbnīcas sienas.
"Tāds laiks man bija vajadzīgs, lai nemitīgi pilnveidotos, pašmācības ceļā apgūstot iespējamo un neiespējamo. Pacietība un darba mīlestība - divi faktori, bez kuriem nav iespējams sasniegt panākumus nevienā darbā," domā Viktors un atzīstas, ka eksāmenā viņam izdevies apmānīt koka virpošanas vecmeistarus, pretēji vispārpieņemtajiem noteikumiem uzlabojot augļu trauka izgatavošanas tehnoloģiju un apstrādes procesu, par to saņemot teicamu novērtējumu.
Piedāvā kafiju no koka tasītes
"Varu piedāvāt kafiju no koka tasītes, jo kvalifikācijas darba tēma bija "Kafijas servīze četrām personām". Apakštasītes izgatavošanai der jebkurš koks, bet krūzītes darināju no kļavas, jo nedrīkst būt tā, ka tiek ietekmēta dzēriena garša," skaidro Viktors, kas sākotnēji izvirpojis 38 tasītes, lai no tām izvēlētos četras vislabākās.
Kopā ar tām meistars izrāda arī vareno trauku pīrāgiem, dziļo šķīvi kartupeļiem, kā arī medus, cukura un salātu trauciņus. Viņaprāt, ikdienā lietotiem traukiem jābūt ērtiem un drošiem. Pēc virpošanas, slīpēšanas, līmēšanas un pulēšanas viņš tos ieziež ar pārtikas eļļu. Tāpēc traukus var ērti izmazgāt, atkal ieziest ar eļļu un lietot.
"Negatavoju neko tādu, ko nevarētu lietot praktiski. Piemēram, dzerot no koka krūzītes, jums nekad nedegs rokas un lūpas," noteikti saka Viktors.
Jāievēro augoša koka forma
"Katram kokam ir tikai viņam raksturīga krāsu tekstūra, tāpēc, vienā izstrādājumā apvienojot vairākus kokus, jāievēro krāsu toņi, kam jāsakrīt. Aplūkojot tirgus preci, esmu pamanījis, ka netiek ievērota augoša koka forma, kas ir obligāta prasība, jo pamatnei vienmēr jābūt platākai nekā augšas daļai," skaidro meistars, taisnības pierādīšanai izmantojot jau iepriekš minēto augļu trauku, kas, izrādās, ir vienīgais darinājums, kur drīkst izmantot apgriezta koka principu. Pretēji vecmeistaru viedoklim, Viktors uzskata, ka virpot var katru koku, pat tad, ja tam konstatēta marmora trupe.
Iecere netop bez instrumentiem
Viktors plauktā starp dažāda lieluma koka klučiem, sagatavēm, jau gataviem darbiem, pierakstu burtnīcām, grāmatām un citām vajadzīgām lietām sameklē nelielus zāģīšus, kas savulaik iegādāti par nieka kapeikām, bet šodien pērkami par dārgu cenu. Turklāt tikai Rīgā.
"Ikvienam meistaram ir savi darbarīki, kurus viņš gatavo pats," uzskata Viktors.
Attieksmi maina izziņas process
"Nespēju izsviest nevienu zaru vai koka gabalu. Dažkārt ir tā, ka mēnesi staigāju apkārt klucim, nemitīgi to uzlūkoju, tomēr idejas nerodas. Tā bija ar rakstāmpiederumu trauku, ko izveidoju zābaka formā. Ir gadījumi, ka vilšanos rada pats koks. Ielejot izvirpotā traukā karstu ūdeni, rodas plaisas. Brāķis. Manā darbā ne vienmēr pietiek ar iepriekšējām zināšanām. Ir jābūt laika gaitā gūtām iemaņām, acumēram un precizitātei, " tāda ir meistara pārliecība.
Viņš nenoliedz, ka galaiznākumu ietekmē arī cilvēka iekšējais noskaņojums. "Koks ir jāmīl, tāpat kā mīlētai un izlolotai jābūt katrai idejai," saka Viktors, bet visvairāk rūgtuma sagādā tas, ka amata meistaru roku darbs netiek pienācīgi novērtēts.
Vizītkarte
Vārds, uzvārds: Viktors Černoglazovs.
Dzimis: 1966.gada 19.jūlijā. Pēc horoskopa ir ugunīgā Zirga gadā dzimis Vēzis, tāpēc par raksturīgākajām īpašībām min pacietību un darba mīlestību. Tic tikai ķīniešu horoskopiem.
Izglītība: mācījies Galgauskas pamatskolā, Lizuma vidusskolā, trīs gadus studējis Daugavpils Pedagoģiskajā institūtā, izglītojies Latvijas Amatniecības kameras Balvu biedrības rīkotajos kursos, 2001.gada 15.aprīlī ieguvis meistara diplomu koka virpošanā, šobrīd studē pedagoģiju un psiholoģiju Rēzeknes Pedagoģiskajā augstskolā.
Darbs: strādājis par darbmācības un ģeogrāfijas skolotāju Galgauskas pamatskolā, SIA "Silvestrs", šobrīd ir Druvienas pamatskolas amatu mācības pedagogs.
Ģimene: precējies, sieva Velga ir skolotāja, aug četri bērni.
Sapnis: iekārtot personisko koka apstrādes darbnīcu.

Citu datumu laikraksti

 • Jaunā gadā jaunu dzīvi!

  Jauna gada sākums vienmēr ir mazliet trauksmains neziņas un cerību pilns laiks, kad tiek novilkta robeža, aiz kuras palicis viss sasniegtais un...

 • Izteicieni

  Glupība kā caureja, kura neturas iekšā. Iebāz galvu spainī!Glupība kā caureja, kura neturas iekšā. Iebāz galvu spainī! Šiten nav ko ilgi...

 • Dzīvot, dzīvot un vēlreiz dzīvot

  Viktorija Prokofjeva ir 12.klases skolniece vidusskolā. Viņa aktīvi darbojas skolas domē, bieži apciemo arī E. Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas MK un...

 • Gulbenes - Alūksnes bānītim jauns saimnieks

  Darbu sācis jauns pašvaldību dibināts uzņēmums - bezpeļņas organizācija SIA "Gulbenes - Alūksnes bānītis".Darbu sācis jauns pašvaldību dibināts...

 • Mācības visas dzīves garumā iekaro pozīcijas

  Astrologi pareģo, ka Zirga gads esot īpaši labvēlīgs izglītībai. Viņiem piebalsot Saeimas vēlēšanu gadā mēģina arī valsts, pērn budžetā apstiprinot...

 • Lauku darbi

  6. janvāris. Mēness fāzes maiņa pulksten 5.56 (pēdējais ceturksnis.6. janvāris. Mēness fāzes maiņa pulksten 5.56 (pēdējais ceturksnis). 8.-12....

 • Cerību vārti ir atvērti

  Dzejniece Kornēlija Apškrūma ir apmierināta ar aizvadīto gadu, jo tas bijis darbīgs. Decembrī iznāca dzejoļu krājums "Cerību vārti", ko sagatavoja un...

 • Mežāzis būs gandrīz nenogurdināms

  AUNS. Ja esat nolēmis šķirties un veidot jaunas partnerattiecības, nogaidiet, lai otrs cilvēks nedaudz attopas, nesāpiniet viņu vēl vairāk.AUNS. Ja...

 • Izvērtē kultūras aktualitātes

  Žurnāla „Dziesmusvētki" novembra – decembra numurā: intervija ar arhibīskapu Jāni Vanagu.Žurnāla „Dziesmusvētki" novembra – decembra numurā:...