Kokapstrādes uzņēmuma apgrozījums pārsniedz miljonu eiro

Akciju sabiedrība “Almo Hardwood” ir vidēji liels kokapstrādes uzņēmums. Tas nav vēl sasniedzis miljona latu apgrozījumu. Tomēr prognozes liecina, ka šāds apjoms ir tuvu.

Akciju sabiedrība "Almo Hardwood" ir vidēji liels kokapstrādes uzņēmums. Tas nav vēl sasniedzis miljona latu apgrozījumu. Tomēr prognozes liecina, ka šāds apjoms ir tuvu.
"Pārrēķinot eiro, jau otro gadu esam pārsnieguši miljona robežu. Tiesa, apgrozījuma palielinājums vēl nenozīmē proporcionālu peļņas pieaugumu. Tikai palielinot ražošanas efektivitāti un samazinot izmaksas, ir iespēja audzēt peļņas rādītājus. Aizejošais gads iezīmējis strauju izmaksu palielināšanos. Laika periodā kopš 2003.gada nogales par 30 procentiem dārgāks kļuvis izejmateriāls - bērza finierkluči. Var teikt, ka ar to cenām esam jau Eiropā. Turklāt nevar apgalvot, ka tāpēc iepirktā bērzu apaļkoksne ir labākas kvalitātes. Drīzāk pretēji," skaidro "Almo Hardwood" valdes priekšsēdētājs Modris Lazdekalns.
Dārgāki kļūst izejmateriāli
Tāpat ir jārēķinās ar elektrības un degvielas sadārdzinājumu. Degvielas sadārdzinājums automātiski rada gan izejmateriāla, gan gatavās produkcijas transportēšanas izmaksu pieaugumu, kā arī citu materiālu un rezerves daļu cenu palielinājumu. Valstī ir diezgan liels inflācijas procents. Tas nozīmē, ka, darot visu tikpat veiksmīgi kā iepriekšējos periodos, nopelnītās naudas vērtība ir mazāka. Uzņēmumā ir nodarbināti 35 strādnieki. Inflācijas un pamatresursu izmaksu pieaugums liedz iespēju palielināt darba samaksu.
"Neuzskatu, ka uzņēmumam vajadzētu būt tam drošības ventilim, kas kompensē valstī notiekošās negatīvās tendences. Uzņēmējs nevar automātiski kompensēt no tā neatkarīgas izmaksas, piemēram, inflāciju. Mēs varam palielināt darba samaksu tikai par to, ko nopelnām. Cenšamies uzlabot situāciju, bet cenu pieaugumu apturēt vai izlīdzināt nespējam. Atliek piemēroties, jo cenas pieaugums par gatavo produkciju ir krietni mazāks par jau minēto izmaksu palielinājumu," atzīst M.Lazdekalns. Ir grūtības, taču koksnes trūkumu uzņēmumā nejūt. Ir bijušas sarunas ar Krievijas uzņēmējiem par izejmateriālu iepirkšanu, parakstīts nodomu protokols, ir cerības uz piegādēm šāgada sākumā.
Var ātrāk nosūtīt produkciju
Uzņēmums produkciju sūta uz Zviedriju, Norvēģiju, Lielbritāniju, Ungāriju, Itāliju, Ķīnu un Taizemi. Tieši uz Āzijas valstīm ir palielinājusies zāģmateriālu realizācija, tā pārsniedz 30 līdz 35 procentus no saražotā apjoma. Realizētos zāģmateriālus izmanto galvenokārt mēbeļu un grīdu ražošanā. Tikai pieci līdz astoņi procenti produkcijas paliek Latvijā. Tās galvenokārt ir skaidas un šķelda, kam pircējs ir arī Alūksnes siltumapgādes uzņēmums "Simone". Nomales iepērk kokogļu ražotne "Vidzeme".
M.Lazdekalns atzīst, ka Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā radījusi arī pozitīvas pārmaiņas. Nav jākavē laiks muitas procedūrām, atvieglota ir robežas šķērsošana uz dalībvalstīm, tāpēc kravas var nosūtīt apmēram par divām dienām ātrāk un ir vairāk laika produkcijas ražošanai. Toties ar pagājušā gada 1.maiju Alūksnē ir likvidēta muitas iestāde. Tas nozīmē, ka, importējot izejmateriālu vai nosūtot kravas uz Norvēģiju un Āzijas valstīm, tās var muitot Rīgā vai Gulbenē. Tās savukārt ir papildu izmaksas un laika patēriņš. Kopumā "Almo Hardwood" neizjūt lielas izmaiņas, jo arī iepriekš gandrīz visu produkciju realizēja ārzemēs.
Meklē sadarbības partnerus
2004.gadā pārstrādāts apmēram tikpat daudz apaļkoksnes kā iepriekšējā gadā, bet zāģmateriāli realizēti nedaudz vairāk. Naudas apgrozījums palielinājies apmēram par 15 procentiem. Ir pabeigta investīciju programma - uzbūvēta kalte, katlumāja, zāģmateriālu šķirošanas līnija, dažādas inženierkomunikācijas, kā arī asfaltēta liela daļa ražotnes teritorijas.
"Meklējam sadarbības partnerus, kas var piedāvāt pakalpojumus līmēto plātņu ražošanā. Pircējus papildus zāģmateriāliem interesē šī produkcija, tāpēc saņemam pasūtījumus. Izveidojušies kontakti un turpinām pilnveidot sadarbību ar Gulbenes uzņēmumu "Konto", kas gatavo šādu produkciju," informē akciju sabiedrības valdes priekšsēdētājs.
"Almo Hardwood" nedomā palielināt apaļkoksnes pārstrādes jaudas, bet koncentrēties uz svaigi zāģētu nešķirotu zāģmateriālu iepirkšanu no citiem uzņēmumiem. Ražošanas procesam ir atbilstoša tehnoloģijas līnija, ko vienmēr var pilnveidot un palielināt darba efektivitāti.
Atrod savu vietu noieta tirgū
Konkurence M.Lazdekalnu neuztrauc, jo Latvijā nav daudz uzņēmumu, kas pārstrādā bērzu. "Konkurenti esam Latvijas izejmateriālu tirgū, bet, pat visiem nelielajiem ražotājiem apvienojoties, nav iespējams sacensties ar "Latvijas finieri". Galvenais - īpaši netraucējam cits citam realizācijas tirgū, jo katrs ir izvēlējies savu specifiku un tirgus nišu," spriež M.Lazdekalns.
Piemēram, kāds ražo un realizē tikai taru un svaigi zāģētus zāģmateriālus. "Almo Hardwood" veic nedaudz vairāk par primāro apaļkoksnes apstrādi: zāģē, šķiro, kaltē un nosūta produkciju. "Konto" ražo plātnes, tātad ir soli priekšā ar dziļāku pārstrādes procesu.
"Mums ir jāsaražo vai jāaizved lētāk, lai varētu iegūt tikpat naudas, cik uzņēmumi ģeogrāfiski izdevīgākā situācijā. Mūsu priekšrocība ir tā, ka piegādājam produkciju līdz pasūtītāja durvīm. Tātad uzņemamies visu veidu transporta organizāciju, lai gan tas apgrūtina naudas plūsmu," atklāj M.Lazdekalns.
Domā par jauniem pasūtījumiem
Domājot par šāgada budžetu, akciju sabiedrības speciālisti pēta tirgu un pārskata līgumu slēgšanas politiku. Daudzi mazie kokapstrādes uzņēmumi ir bankrotējuši vai likvidējušies. Tas nozīmē, ka to piegādes vietas var ieņemt palikušie. "Almo Hardwood" saņem jaunus pieprasījumus, tāpēc ir jāizvēlas ērtākā un efektīvākā noieta vietas, samērojot tās ar piedāvāto specifikāciju klāstu un cenām. M.Lazdekalns vēlētos, lai Alūksnē būtu labāks darba tirgus. Daudzi jaunieši dodas uz lielajām pilsētām vai ārzemēm, lai gūtu lielākus ienākumus.
"Gudrs un aktīvs cilvēks darbu atradīs galvaspilsētā vai vismaz līdz 100 kilometru no tās, bet Alūksne ir divtik tālu. Maz te ir atgriezušies, bet citi, protams, šurp nebrauks," secina M.Lazdekalns. Viņš atzīst, ka piedāvājums internetā ir, bet jauno speciālistu prasības ir pārāk augstas.

Citu datumu laikraksti

 • Atmaksā visus parādus

  Virešu pagasta padomei ir izdevies veiksmīgi nokārtot visus vecā gada parādus.Virešu pagasta padomei ir izdevies veiksmīgi nokārtot visus vecā gada...

 • Pamatskola saņem sešus datorus

  Virešu pagasta Sikšņu pamatskola pirms Ziemassvētkiem saņēma ļoti noderīgu dāvanu - sešus datorus. Tagad skolā atkal varēs iekārtot datorklasi, kuru...

 • Kristīgās klases audzēkņi mācās sajust mīlestību

  Alūksnes sākumskolas skolotāja Aina Albertiņa augusi kristīgā ģimenē, no mazām dienām apmeklējusi baznīcu un sapratusi, ka palīdzība vienmēr nāk no...

 • Biznesā viens otru nemitīgi uzmundrina

  Sieviete bez vīrieša un vīrietis bez sievietes biznesā iztikt nevar. Viss ir atkarīgs tikai no tā, cik viņi ir saderīgs tandēms. Arī mēs viens bez...

 • Jauns kontrolieris jaunajam gadam

  Lai gan Ziemassvētku brīvdienas radīja korekcijas, tomēr pagājušajā nedēļā Latvijas politikā bija pāris svarīgu notikumu. Saprotams, ka šobrīd...

 • Veselā miesā vesels gars!

  Šodien laikrakstā publicējam konkursa “Veselā miesā vesels gars!” trešās kārtas rezultātus un ceturtās kārtas jautājumus, ko uzdod Kalncempju pagasta...