Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kolekciju papildina visu mūžu

Alūksnietis Jānis Bruks kolekcionēšanu sauc par savdabīgu brīvā laika pavadīšanu, kas aizsākusies jau bērnībā.

Alūksnietis Jānis Bruks kolekcionēšanu sauc par savdabīgu brīvā laika pavadīšanu, kas aizsākusies jau bērnībā. Šobrīd viņa kolekcijā ir pastmarkas, aploksnes, pastkartes, pasta zīmogu nospiedumi, sērkociņu kastīšu etiķetes.
"Brīvie brīži ar kaut ko dzīvē ir jāaizpilda. Man netīk staigāt pa krogiem, arī televīziju es neskatos daudz, tāpēc laiku aizpildu ar kolekcijas papildināšanu. Rudens un ziemas garajos vakaros apstrādāju un kārtoju jaunos kolekcijas eksemplārus," stāsta vecais vīrs. Savu kolekciju viņš papildina visu mūžu.
Kolekcionē no bērnības
J.Bruks markas sāka kolekcionēt skolas gados. Tā ir bērnu dienu aizraušanās, kas turpinās vēl šodien. Bet pirms kara sakrātās markas kara laikā gāja bojā. Šobrīd kolekcionārs ir sakrājis Vācijas un Latvijas pēckara gadu markas. "Jaunākās markas ir jādabū kolekcijā uzreiz, tikko tās ir iznākušas. Tad tās iegūt ir daudz vieglāk," paskaidro J.Bruks. Šī kolekcija ir vērtīga, jo par katru marku izdota nauda tās iegādei. J.Bruks ir redzējis tādas Latvijas laika markas, kas šobrīd maksā simts latus.
Kad kolekcionāra bērni bija mazi, ģimene krāja sērkociņu kastīšu etiķetes. Šo kolekciju viņi sāka veidot pirms 30 gadiem. "Etiķetes ir salīmētas paštaisītos albumos, jo tie maksāja dārgi. Kolekciju veido etiķetes no visas pasaules," precizē J.Bruks. Viņš atceras, ka kādreiz esot bijis 30 000 etiķešu, bet nu jau 30 gadus tās nav skaitītas. Vēl daudzas nav arī salīmētas. Jautāts, kā ir izdevies savākt tik daudz etiķešu, vīrs atbild, ka Krievijā tās varēja nopirkt. Tās pārdeva paciņās pa simts, visas bija dažādas. Paciņas bija numurētas, varēja orientēties, kuras jau kolekcijā ir. Šādu paciņu varēja noprikt par 15 kapeikām. Bet citu valstu sērkociņu kārbiņu etiķetes ieguvis no draugiem ārzemēs. Daļa etiķešu ir noņemtas no sērkociņu kastītēm, bet daļa nekad nav bijusi uz tām.
"Man bija kāds draugs Vācijas Demokrātiskajā Republikā, ar kuru es sarakstījos. Viņš bija mākslinieks - plakātists. Sūtīju viņam tā laika plakātus, bet viņš man pretī -skatu kartes un etiķetes," dalās atmiņās J.Bruks. Kolekcionārs atceras arī amizantu gadījumu. Pēc vairāku gadu sarakstes vēstuļu draugs pārcēlās dzīvot uz Rietumvāciju. Bet J.Brukam sarakstes dēļ radās sarežģījumi, jo valdība domāja, ka viņa Vācijas draugs ir spiegs un tādi grib iegūt ziņas. Vēstuļu draugu saraksti kontrolēja 20 gadus. Šobrīd tā ir pārtrūkusi. Vecais vīrs domā, tas tāpēc, ka draugs varētu būt slims vai varbūt pat miris.
Darbojas kolekcionāru biedrībā
Vēlāk J.Bruks sāka kolekcionēt pasta zīmogu nospiedumus. Šajā kolekcijā ir Alūksnes rajona zīmogi uz vēstulēm, pastkartēm, naudas pārvedumiem, pasta vagona zīmogi no pagājušā gadsimta sākuma līdz pat mūsdienām. Kolekcija ir sakārtota divos lielos albumos. Šeit var atrast arī Marienburgas laika zīmogus. Ar šo kolekciju J.Bruks ir piedalījies vairākās izstādēs. Lai tajās piedalītos, kolekcijas eksemplāri bija jāapstrādā pēc noteiktiem standartiem.
Pensionārs ilgus gadus strādāja sakaru tīklos. J.Bruka darbavieta atradās līdzās pastam. "Pastā man bieži bija darīšanas, tādēļ vienmēr biju informēts par jaunāko, tā varēju papildināt kolekciju," atceras kolekcionārs.
J.Bruks bija viens no 20 Alūksnes Filatēlistu kluba dibinātājiem. Vēlāk ilgus gadus viņš strādāja par kluba kasieri. Kādreiz vecais vīrs darbojās arī kolekcionāru biedrībā. Šīs organizācijas biedri pulcējās reizi mēnesī un apmainījās ar dažādām lietām, kas kuram interesēja un ko katrs kolekcionēja. Arī šobrīd J.Bruks ir Rīgas kolekcionāru biedrības dalībnieks, tādēļ iegūt jaunus kolekcijas eksemplārus ir kļuvis vieglāk.
Kolekcijā ievieš jaunas sadaļas
Gadu gaitā kolekcionārs sāka krāt arī Vācijas pasta zīmogus. Kolekcijā tie ir sakārtoti pēc pasta indeksiem. Kādreiz indeksi bija četrzīmju, bet tagad tie ir mainījušies uz pieczīmju, tādēļ šo kolekciju J.Bruks vairs nepapildina.
Vēl viena lielās kolekcijas sastāvdaļa ir padomju laika aploksnes, uz kurām ir Latvijas tematika - Latvijas personālijas, dabasskati. Kopumā ir iznākušas 300 šādas aploksnes. J.Bruka kolekcijā trūkst tikai dažu. Viena aploksne ir ar Alūksnes skatu, bet tā nebija markota. Ar Filatēlistu kluba biedru atbalstu Līgatnes tipogrāfijā iespieda trīs veidu aploksnes ar Alūksnes skatiem. Sākot krāt aploksnes, kolekcionārs vāca arī pārējās padomju laika aploksnes, bet to bija milzīgi daudz - 20 000, tāpēc J.Bruks sakrātās atdeva kādam citam kolekcionāram, kas tās kolekcionēja.
Šobrīd pensionārs ir iesācis krāt oficiāli izdotas pastkartes. Draugs, kas dzīvo Vācijā, viņam sūta jaunākās pastkartes. Arī kolekcionāra meita tētim ar tām sūta sveicienus no apceļotajām zemēm. J.Bruks izsaka nožēlu, ka Alūksnei ir tikai viena pastkarte. Viņam patīk ārzemju pastkartes, jo tās ir veidotas interesantā izpildījumā.
J.Bruka māja ir kā muzejs. Plauktos atrodas daudz grāmatu, bet vecais vīrs īpaši ar grāmatu lasīšanu neaizraujas. Šobrīd viņš ir iesācis vākt jaunu kolekciju. "Vācijā tagad katrai atsevišķai pasta nodaļai nav zīmogu. Uz zīmoga ir rakstīts "Briefszentrum" un numurs. Tādējādi nav iespējams noteikt, no kuras Vācijas vietas vēstule nāk," stāsta kolekcionārs. Šobrīd viņš ir ieguvis jau 100 šādus eksemplārus.
Nepatīk uz vietas
J.Brukam patīk ceļot. Kad viņš vēl strādājis, darbavieta piedāvājusi ceļazīmi braucienam pa divām lielām Eiropas upēm - Donavu un Reinu. Šī ceļojuma laikā J.Bruks guva daudz iespaidu un apskatīja piecas Eiropas valstis.
Ģimenes ekskursijā pa Kokneses pili, Staburagu, kad tas vēl nebijis applūdis, J.Brukam ir izdevies dabūt Staburaga klints atlūzu, kas vēl šobrīd glabājas viņa mājās.
Vecais vīrs apciemo arī meitu, kas dzīvo Vācijā, un Vācijas vēstuļu draugus.
Kolekcionāram nepatīk sēdēt uz vietas. Vasarā viņš labprāt pļauj zāli un palīdz sievai darboties piemājas dārziņā, bet ziemā nodarbojas ar kolekciju.

Citu datumu laikraksti

 • Glezna

  Jau kuro reizi Akvelīna šķērsoja istabu, lai vēl un vēlreiz paskatītos uz gleznu - nekrāsotā koka rāmī iemūžinātu ceriņu klēpi.1. Jau kuro reizi...

 • Atbilde uz rakstu “Ierindas pilsoņa pārdomas par tēmu “es un ES””

  23.augustā "Alūksnes Ziņas" publicēja A.Gulbja rakstu "Ierindas pilsoņa pārdomas par tēmu "es un ES"".23.augustā "Alūksnes Ziņas" publicēja A.Gulbja...

 • Policija informē

  Nozog traktora piekabi. Alūksnē, Mežinieku ielā, 9.septembrī no mājas pagalma nozagta traktora piekabe.Nozog traktora piekabi Alūksnē, Mežinieku...

 • Eiropā vairāk mājsaimnieču

  ES statistikas biroja «Eurostat» veiktais darba rezervju pētījums liecina, ka dalībvalstīs katra sestā sieviete nestrādā ģimenes pienākumu dēļ....

 • Atvaļinājums Eiropā

  Sakarā ar gaidāmo referendumu par iestāšanos ES iedzīvotāji arvien vairāk sākuši interesēties par to, kas viņu dzīvē mainīsies pēc iestāšanās...

 • Īrija svinēs Eiropas Savienības paplašināšanos

  Bezdarbs Eiropā Statistika birojs «Eurostat» ziņo, ka vasaras mēnešos piecpadsmit ES dalībvalstīs bezdarba līmenis stabili turas 8 līdz 9 procentu...

 • Gredzens

  Niks Zvirbulis lēnām tuvojās mājai, pētīdams apkārtni, vai kaut kur neieraudzīs pašu Ludvigu.7. Niks Zvirbulis lēnām tuvojās mājai, pētīdams...

 • Piedāvā dažādus kultūras un atceres pasākumus

  Bānītim - 100. 2003.gada 6.septembra svētku programma: "Tingeltangelis ap bānīti 100 gadu garumā" Gulbenes stacijā.Bānītim - 100 Bānītim - 100....

 • Brauciens ar plostu ir neaizmirstams

  Lai uzlabotu veselību, šovasar 45 astmas slimnieki no Latvijas devās 12 dienu braucienā uz Tatru kalniem Slovākijā.Lai uzlabotu veselību, šovasar 45...