Kolekcionē krūzes un senlaicīgas lietas

Trapeniešu Lanas un Zigurda Safranoviču vaļasprieks jau četrus gadus ir krūzīšu kolekcionēšana. Viņi lepojas ar vairāk nekā 70 dažāda izmēra un formas krūzītēm.

Trapeniešu Lanas un Zigurda Safranoviču vaļasprieks jau četrus gadus ir krūzīšu kolekcionēšana. Viņi lepojas ar vairāk nekā 70 dažāda izmēra un formas krūzītēm. Otrs Zigurda hobijs ir krāt senlaicīgas lietas. Darba gaitās ir izdevies iegūt daudzus retus priekšmetus, kas saglabājušies no pagājušā gadsimta pirmās puses.
“Pirmā krūzīte kolekcijā ir no Rundāles pils. Tad arī radās ideja, ka varētu no vietām, kur esam bijuši, mājās pārvest krūzīti, uz kuras būtu lasāms konkrētās vietas nosaukums. Tā sākās mūsu “slimība”,” atceras Z. un L.Safranoviči.
Madonas, Baldones, Liepājas, Balviem, Valkas, Līgatnes un citām vietām. No Alūksnes rajona kolekcijā ir Alūksnes, Trapenes, Zeltiņu, Veclaicenes, Alsviķu un Gaujienas krūzes. Tālākās krūzītes kolekcijā ir no Viļņas, Tartu un Helsinkiem.
“Ilgu laiku krūzīti man sola apenieši, bet vēl neesmu to saņēmis. Manuprāt, tūrisma cilvēki neprot izmantot iespēju tirgot šādas krūzītes, jo tām ir liels pieprasījums. Kolekcija pa šiem gadiem varētu būt izveidota lielāka, bet daudzām Latvijas pilsētām nav krūzītes ar simboliku, piemēram, Dobelē. Jāteic, ka ar kolekcionēšanas “slimību” neslimojam tikai mēs. Latvijā ir daudz krūzīšu kolekcionāru. Alūksnes rajonā gan vairāk nevienu nezinu, bet - jo mazāk, jo labāk,” smej Z. Safranovičs.
Savdabīga un niecīga krūzīte ir pārvesta no Igaunijas, uz kuras attēlota šīs valsts karte. “Lai arī paši Igaunijā esam diez gan bieži, nekad nebija gadījies iegādāties krūzi. Uzreiz nevar uzzināt, kur to var iegādāties, tādēļ šo mums atveda darba kolēģi no Tratu,” saka kolekcionārs.
Krūzi ar uzrakstu “Stāmeriena” Zigurdam sieva šogad uzdāvināja dzimšanas dienā. Ikdienā kolekcijas krūzes kolekcionāri neizmanto, jo bail, ka nejauši nesaplīst. “Kad pie mums ciemos atbrauc mans brālis, viņam gan patīk katru reizi izvēlēties citu krūzīti, no kuras dzert,” saka L. Safranoviča.
Pērk krūzi un fotografējas ar pērtiķi
Z. Safranovičs apgalvo, ka katrai krūzei ir sava vēsture, kā tā iegādāta. “Interesants stāsts saistās ar braucienu uz Munameģi Igaunijā, kurp trīs gadus atpakaļ pirms Jāņiem braucām atpūsties. Kad devāmies mājup, trīs stundas nācās pavadīt robežkontroles punktā. Igaunijas robežsargi mūs pārlaida pāri bez starpgadījumiem, bet Latvijas robežsargi aizkavēja trīs stundas. Kamēr viņi zvanīja priekšniecībai, mums bija veltīgi jāgaida. Dārga mums tā krūzīte sanāca - apmēram pieci lati, un vēl nīkšana uz valstu robežas,” norāda trapenietis.
Daudzas krūzītes Safranoviču ģimene iegādājās, kad pirms trim gadiem iesaistājās akcijā “Apceļosim Latvijas pilis!”. “Bija noteikts, ka akcijas laikā jāizbrauc 44 Latvijas pilis, ko arī izdarījām, un saņēmām ielūgumu uz noslēguma balli Jaunpilī. Katra pils bija sarūpējusi pārsteiguma balvu. No daudzajiem ceļotājiem es liktenīgi biju laimējis krūzīti, ar uzrakstu “Jumurda”. Tādas manā kolekcijā nebija. Tas bija patīkams pārsteigums,” atminas Z. Safranovičs.
Visvairāk kolekcionāram simpatizē krūzīte, kas nejauši iegādāta Viļņā. “Manuprāt, tā ir skaistākā kolekcijas krūzīte. Salīdzinoši ar citām, tā ir lētāka, bet tās veidošanā ir ieguldīts liels cilvēka roku darbs,” stāsta Z. Safranovičs.
“Mūsu kolekcijā ir arī “Lido” Krasta centra krūzīte, bet, mauprāt, priekš “Lido” šī krūzīte ir par prastu - varēja būt krāšņāka. Ir krūzīte ar uzrakstu “Trapene”. Pieļauju, ka tāda vairs ir tikai retajam. Man to uzdāvināja māte. Šī krūzīte savulaik ir pasniegta manam tēvam Trapenes kolhoza jubilejā. Interesants notikums saistās ar braucienu uz Jūrmalu. Turp braucu kopā ar kādreizējo draugu Gunāru Kalniņu. Jūrmalā bija iespēja eksotiski nofotografēties ar pērtiķi un pitonu. Man ap kaklu bija pitons un es gribēju paglaudīt pērtiķi, bet tas man gandrīz iekoda. Izrādās, ka pērtiķis necieš čūskas smaku,” klāsta Z. Safranovičs.
Ne vienmēr var saņemt kāroto
Neparasti piedzīvojumi kolekcionāriem saistās ar Līgatnē iegādāto krūzīti. “Jautājām kādai tantiņai, vai nav iespējams iegādāties krūzīti ar simboliku. Viņa atteica, ka visu mūžu strādā Līgatnē, bet neko tādu gan nav redzējusi. Pagājām 15 metru tālāk, bet tur kāds puisis tirgoja mums vajadzīgo. Dīvaini, ka cilvēks visu mūžu tur nostrādājis, bet nezina, kas degungalā notiek. Līdzīgus gadījumus esam daudzviet piedzīvojuši. Manuprāt, tas skaidrojams ar cilvēku nezināšanu. Viņiem šādas preces neinteresē. Braucot pa Latviju, esam secinājuši, ka vislabākais suvenīru veikals ir Alūksnē “Dzīpars” un vislielākā izvēle ir krūzītēm ar uzrakstu “Alūksne” - kādu vien vēlies. Mūsu kolekcijā ir divas Alūksnes krūzītes,” saka Z. Safranovičs.
Viņš vērtē, ka uz krūzītēm vajadzētu būt attēlotai lietai vai priekšmetam, kas konkrēto vietu raksturo. “Arī mūsu kolekcijā ir dažas krūzītes, kuru paņemot rokā nevari saprast, no kurienes tā ir, ja neizlasi uzrakstu. Daudzas pilsētas uz savām krūzītēm izvēlas attēlot pilsētas ģērboni,” secina Z. Safranovičs.
Kolekcionārs neslēpj, ka ir piedzīvoti brīži, kad kāroto krūzīti nevar dabūt. “Baznīcā man neizdevās pierunāt iesvētību apliecību izsniedzēju, lai pārdod man krūzīti ar uzrakstu “Aglona”. Tā bija ļoti skaista. Bet sieviete ne par ko nepiekrita manam piedāvājumam, tādēļ esmu cieši apņēmies pats kādreiz aizbraukt uz Aglonu. Dažas krūzītes esmu izšmaucis, izlūdzoties, lai man tās uzdāvina, piemēram, Gaujienas pagasta padomes sekretārei izlūdzos Gaujienas krūzīti, Alūksnes rajona Policijas pārvaldes Ceļu policijai, Zeltiņu pagasta padomei un firmai “Agre Elektro”. Reizēm gadās iegādāties krūzīti par ļoti lielu cenu, bet ko lai dara? Tādi nu tie kolekcionāri ir. Tā ir visu kolekcionāru slimība - bieži vien viņi dara visu iespējamo, lai tikai sasniegtu kāroto. Krūzītēm naudu parasti netaupām. Ja rēķina naudā, tad mūsu kolekcija ir vismaz 300 latu vērta,” viņš klāsta.
Pieder Pirmā pasaules kara priekšmeti
Bez krūzīšu kolekcijas Z. Safranovičs kolekcionē arī dažādas senlaicīgas lietas - gludekļus, Latvijas laika darbarīkus un kara laika priekšmetus. “Neesmu mērķtiecīgs seno lietu krājējs. Ja darba gaitās gadās ko tamlīdzīgu ieraudzīt, palūdzu saimniekiem, lai man atdāvina. Uzskatu, ka senlaicīgajām lietām ir liela vērtība, bet ne visi to vēl prot novērtēt,” saka Z. Safranovičs.
Viņa kolekcijā ir oriģināla Latvijas laika studentu un kara cepure, piezīmju bloks ar sudraba emblēmu un zīmuli, uz kura var lasīt gada skaitli 1930. Ir Pirmā pasaules kara karavīru aizsargcepures no metāla, sarūsējuši naži un zobeli, kuru vecums ir apmēram 100 gadu, un Apes milicijas iecirkņa uzraksts.
“Savdabīgs eksponāts ir 1923.gadā ražotais traktors, ko salasīju pa detaļām un pats saliku kopā. Šo eksponātu esmu atvedis no radiniekiem Gulbenes rajonā. Tam nepieciešams iegādāties stūri un pārkrāsot. Esmu iecerējis iekārtot savdabīgu atpūtas telpu, kur šīs senlaicīgās lietas izvietot,” atklāj kolekcionārs.

Citu datumu laikraksti

 • Piedāvā dažādus kultūras un atceres pasākumus

  Atpūtas pasākums.Atpūtas pasākums 11.oktobrī no pulksten 14.00 – 16.00 Gulbenes rajona Staru kultūras namā – rudens ziedu un kompozīciju izstāde,...

 • Es vēlos tavu foto zeltītā ietvarā!

  Fotogrāfija ir sastindzis dzīves mirklis, kas saglabājas gadiem ilgi. To var glabāt lielākā vai mazākā fotoalbumā.Fotogrāfija ir sastindzis dzīves...

 • Baudi rudens smaržu un garšu!

  Vasara jau aizgājusi, sev līdz aiznesdama saules siltumu. Bet tā tāpat kā augļu salduma bijis pavisam maz.Vasara jau aizgājusi, sev līdz aiznesdama...

 • Iedzīvotājus neapmierina dabas lieguma ierobežojumi

  Veclaicenes pagastā Latvijas dabas fonda pārstāvji tikās un diskutēja ar iedzīvotājiem, kuru īpašumi atrodas dabas lieguma Korneti - Peļļi...

 • Policija informē

  Apzog lauku mājas. Alsviķu pagastā naktī uz 7.oktobri uzlauzta māja, nozagtas dažādas mantas un pase.Apzog lauku mājas Alsviķu pagastā naktī uz...

 • Reģistrēti dzimušie septembrī

  Alūksnes pilsētā - Edgars Voroņins, Laura Zitāne, Margita Lancmane, Ričards Tarantenkovs, Daniela Dantiņa, Reinis Liepiņš, Emīls Nils Hamanis, Alise...