Komandu papildina ķirurgs

Plastikas ķirurgs iztaisno degunu, samazina ausis un palielina krūtis, ja tas tik ļoti nepieciešams. Taču var arī atbrīvot no roku sāpēm, palīdz atjaunot pirkstu kustīgumu, novērst cīpslas bojājumus, sadziedēt brūces un atgūt darbaspējas. Laura Logina neveic krūts atjaunošanas operācijas sievietēm pēc mastektomijas, kā viņas kolēģi Latvijas Plastiskās un mikroķirurģijas centrā. Dakteres Loginas specialitāte ir plaukstas jeb rokas ķirurģija.

Komandas darbs
“Vai tiešām arī roku sāpes un tirpšana?” es neticīgi pārjautāju – L. Logina uzskaitījusi gadījumus, kad darbs ir plastikas ķirurgam. “Šīs lietas skatām kopīgi ar neirologu. Var ārstēt ar zālēm, bet ir brīdis, kad jāpalīdz ķirurģiski,” viņa skaidro un kā izplatītāko piesauc karpālā kanāla sindromu. To veicina hroniska pārpūle, atkārtotas kustības, cukura diabēts, tūska uu citus. Parasti kaite veidojas hroniski, līdz cilvēks vairs nevar naktīs pagulēt, rokas tirpst un sāp. L.Logina rāda, kurā vietā plaukstā sanāk vienkopus visas cīpslas, nervi un kur ir saitīte, kas ar laiku visu šo “kompāniju” sāk spiest, un sāpes tad ir mokošas. Līdzīga vieta esot elkonī. Tam piekritīs katrs, kurš kaut reizi ir atsitis elkoni.
Vai tiešām darbs ir veicinājis saslimšanu un to var klasificēt kā arodslimību, nosaka vēl vairāki faktori un konsultācijas ar citiem speciālistiem. L.Logina bieži piemin dažādu specialitāšu kolēģus, kuru konsultācijas ir nepieciešamas vispirms ārstēšanās, tad atlabšanas laikā. Pirmie ir ģimenes ārsti, kuri prot atpazīt gadījumus, kad pacientam var līdzēt plastikas ķirurgs, reimatologi. Savukārt atveseļošanās norit ciešā sadarbībā ar rehabilitologu. Un pacientu.

Pats sev masieris
Ne tikai hroniska pārslodze gadu garumā var sabeigt plaukstu locītavas un rokas. Traumas piemeklē gados jaunākus cilvēkus, kuriem ir sevišķi svarīgi atgūt spēju kustēties. Taču gan Latvijā, gan ārzemēs esot gadījumi, kad cilvēks pat vēlas veicināt invaliditāti.
“Daudzi saka – es neko negribu zināt. Izgrieziet, un viss. Bet arī šiem pacientiem jāzina, jāsaprot, ko es redzu viņa rokā vai kājā un kā es to varu atrisināt. Turklāt vēlāk neviens fizioterapeits trīsreiz dienā mājās nenāks un roku nevingrinās – daudz ko var sev palīdzēt pats. Bez līdzestības nekas nenotiks, it sevišķi, ja bijusi smaga trauma,” stāsta daktere Logina un smejas, ka viņa tāpēc laikam visilgāk pieņem pacientus. Tāda esot arī prakse ASV un Somijā, kur viņa ir stažējusies, – ar pacientu ļoti daudz tiek runāts.
Pēc plaukstas operācijām, traumām roka jāsāk darbināt, tiklīdz brūces sadzijušas. Lēnām, pamazām. Tad arī operācijas rezultāts ir daudz labāks. Var riņķot bumbiņas plaukstā – pat nezinot austrumnieku filozofijas nianses, tas kalpos sīko kustību koordinācijai, un maiga masāža nāks par labu daudzajiem nervu galiem, kas atrodas plaukstā. Rehabilitologi piedāvā arī ārstniecisko mālu mīcīšanu, bet mājas apstākļos var izlīdzēties arī ar mīklu pīrādziņiem.

Vikingu mantojums
Kā biežu plaukstas saslimšanu, ko var ārstēt tikai ķirurģiski, L.Logina piemin Dipitrēna slimību – pirksti saliecas un vairs nav iztaisnojami. Tiek uzskatīts, ka to var pārmantot iedzimtības ceļā, biežāk no tās cieš cukura diabēta, aknu slimnieki, epileptiķi. Iesākumā var līdzēt stiepes vingrinājumi, taču vēlāk risinājums ir tikai ķirurģisks. Slimība sevi pieteic samērā agri – arī 30 un 35 gadu vecumā, bet reiz bijis 28 gadus jauns pacients.
“Saistaudi kļūst agresīvi, intensīvi aug un ievelk sevī cīpslas, nervus, asinsvadus,” situācijas apraksts izklausās poētiski dramatisks. Biežāk tiek skarti mazais pirkstiņš, zeltnesis, vidējais pirksts. Ja slimība ir ielaista, arī operācija dos maz cerību.
Pētnieki apgalvo, ka ar šo slimību slimojuši vikingi, bet tās izplatību sekmējuši viņu sirojumi Ziemeļeiropā un vēl tālāk. Aziātiem šādas slimības nav.

Uzziņai
Latvijas Plastiskās un mikroķirurģijas centrs ir vienīgā vieta Latvijā, kur piešuj traumatiski zaudētas ķermeņa daļas. Operācijas veiksmīgs rezultāts lielā mērā atkarīgs no pirmās palīdzības, kas pacientam tiek sniegta pēc nelaimes gadījuma.
Norauta pirksta replantāciju var veikt pat pēc 10–12 stundām, plauksta jāpiešuj sešu stundu laikā, augšdelms – trīs četru stundu laikā. Ja amputētā ķermeņa daļa tiek pareizi atvēsināta, laiks, pēc kura var veikt replantāciju, gandrīz divkāršojas.

Pirmā palīdzība, ja ir zaudēta ķermeņa daļa, piemēram, norauts pirksts:
Izsaukt medicīnisko palīdzību, zvanot pa tālruni 03 vai 112,
Apturēt asiņošanu. Brūcei jāuzliek spiedošs pārsējs. Tikai tad, ja neizdodas apturēt asiņošanu, jāliek žņaugs. Žņaugu nedrīkst atstāt ilgāk par pusotru stundu. Nepareizi uzlikts žņaugs situāciju tikai pasliktinās – ja asiņošana pastiprinās, žņaugs uzreiz jāņem nost.
Lai nesabojātu audus, brūci nedrīkst apstrādāt ar kodīgiem, dezinficējošiem līdzekļiem (jodu, ūdeņraža pārskābi utt.), bet tikai ar tīru ūdeni.
Imobilizēt bojāto ķermeņa daļu – ar dēlīšiem, kartona šinām u.tml.
Nelietot alkoholu un nesmēķēt, bet nodrošināt pretsāpju terapiju.
Saglabāt amputēto ķermeņa daļu: ietīt to tīrā audumā, tad ielikt hermētiskā konteinerā vai polietilēna maisiņā, to visu ievietot citā konteinerā, kas pildīts ar ūdeni, kurā peld ledus gabaliņi. Nelikt tieši ūdenī vai kādā citā šķidrumā! Nelikt tieši uz ledus – apsaldējums var neatgriezeniski bojāt amputēto segmentu.
Neaizmirst amputēto daļu paņemt līdzi uz medicīnas iestādi.

Citu datumu laikraksti

 • Nedēļas horoskops

  Auns. Daudz kontaktu - tostarp arī vēl nebijušu - vai nu dzīvē, vai arī sarakstē. Saņems informāciju, kas lieti noderēs. Iespējams, radīsies jauni,...

 • Atklāj pieminekli klaiņojošam sunim

  Meksikas galvaspilsētā atklāts piemineklis klaiņojošam sunim. Bronzas figūra ar iesauku “Peluso” ir kā aicinājums visiem pilsoņiem būt žēlsirdīgiem...

 • Policija auto darbinās ar cepamo eļļu

  Filipīnu galvaspilsētas Manilas policija plāno pārveidot savas patruļas automašīnas, lai tās darbotos ar dīzeļdegvielu savienojumā ar ASV ātrās...

 • Afiša

  No 1. - 3.augustam – Alūksnes pilsētas svētki. 1.augustā: 21.00 - pilsētas svētku ieskaņas pasākums „Ceļojums uz gaismas pasauli” (administratīvās...

 • Svētkos svin jubileju

  Jaunannā risinājās pagasta svētki, kuru laikā klātesošie tika aicināti atzīmēt arī pamatskolas 20 gadu jubileju. Kaut gan iedzīvotāju atsaucība...

 • Būs satiksmes ierobežojumi

  Pilsētas svētku laikā tiks ierobežota transportlīdzekļu kustība.Pašvaldības informācijas aprites speciāliste Evita Aploka norāda, ka 1.augustā no...

 • Ar smaidu

  Rotaļas uz lielceļa beidzas slimnīcā Kādam 18 gadu vecam jaunietim netālu no Melburnas traģiski beigusies riskantā spēle - pastaiga pa lielceļu tieši...

 • Etniskā tīrītāja brīvības beigas

  Pasaules informatīvo telpu pagājušās nedēļas sākumā pāršalca ziņa, ka Serbijā aizturēts viens no pasaulē vismeklētākajiem cilvēkiem - Bosnijas serbu...

 • Aploksnēm - jā?

  Valsts prezidentam Valdim Zatleram pagājušonedēļ beidzies vēl kāds pārdzīvojums.Valsts prezidentam Valdim Zatleram pagājušonedēļ beidzies vēl kāds...