Kopīgās mājās veido savu pasauli

Apes pansionātā ir atnākusi ziedošā vasara un senatnīgās ēkas pagalmā dažkārt iespīd žilbinoša saule.

Apes pansionātā ir atnākusi ziedošā vasara un senatnīgās ēkas pagalmā dažkārt iespīd žilbinoša saule. Ir gluži kā savās mājās, kur cilvēks veido īpašu pasauli, un tomēr ne. Katrs šeit arī dzīvo savā pasaulē, taču mājas visiem ir vienas un kopīgas. Neraksturīgi mūža nogalei, kad nekā vairs nevajadzētu trūkt, izņemot labu veselību.
Iemītniekiem siltais laiks ierasto dzīves ritmu īpaši nemaina, tikai biežāk rodas vēlēšanās doties pastaigā. Dažam patīk fiziski strādāt palīgdarbos vai vientulībā sēdēt uz soliņa un kavēties atmiņās par dzīvi pirms tam. Apes pansionātā, ko dēvē par Alūksnes pansionāta filiāli, šobrīd dzīvo 51 iemītnieks. Apkalpojošais personāls - 21 darbinieks. "Tādu, kas sāk dzīvot pansionātā un pēc tam vēlas iet projām, praktiski nav," stāsta Apes pansionāta vecākā māsa Dina Jāņekalne.
Bērni saraudina
Pansionāta iemītnieki nav tikai gados veci ļaudis, bet ir arī jauni cilvēki ar invaliditāti, kas dzimuši sešdesmito gadu vidū. To ir pavisam nedaudz. Patlaban nav arī iemītnieku, kam ir nopietnas veselības problēmas. Vecākajam pansionāta iemītniekam ir 97 gadi. "Šobrīd šeit dzīvo trīs deviņdesmit gadus vecu cilvēki, ir arī tādi, kam ir vairāk nekā astoņdesmit gadu," uzsver vecākā māsa.
Patlaban uz laiku pansionātā dzīvo vīrs un sieva, kamēr tiek risināts konflikts ar pārējiem ģimenes locekļiem. Ir iemītnieki, kurus apciemo bērni. Citi ir aizmirsti uz visiem laikiem. "Tiekoties ar bērniem vecajiem cilvēkiem parasti acīs sariešas asaras, viņus saviļņo atmiņas, paliek žēl savas dzīves," secina D.Jāņekalne.
Seriālu dēl jāpārceļ
Pirms pāris gadiem pansionātā bija izveidojies pāris, tagad tik ciešu savstarpējo attiecību nav. Ir dienas, kad iemītnieki savstarpēji ir draudzīgi, citudien tas neizdodas mainīgā garastāvokļa dēļ. Ir tādi, kas sarunājas paši ar sevi, kāda iemītniece cieši apmīļo ikvienu pretimnācēju, pat svešinieku.
"Viesu sniegtie koncerti iemītniekiem īpaši nepatīk. Televizoru skatās, īpaši seriālus. Dažkārt to dēļ vakariņas iznāk pārcelt vēlāk. Izveidojusies tradīcija svinēt dzimšanas dienas, daži lasa grāmatas," saka D.Jāņekalne. Viņa neslēpj, ka dažiem ir problēmas ar alkohola lietošanu.
Pirmie iemītnieki dzīvo joprojām
Pirmie iemītnieki pansionātā reģistrēti 1996.gada 29.augustā, daži no viņiem tur dzīvo joprojām. Pansionātu iekārtoja, kad Apē likvidēja slimnīcu. "Pirmie iemītnieki joprojām piedalās visos saimnieciskos darbos, it īpaši malkas sagatavošanā," bilst D.Jāņekalne.
Viens no pirmajiem iemītniekiem ir sešdesmit divus gadus vecais Aivars Polka. "Daži vien esam palikuši, pārējie jau aizsaulē aizgājuši. Kas man nekait šeit dzīvot! Paēdis esmu, nedaudz izkustos, citādāk grūti gulēt," saka viņš.
Vīrieši ir centīgāki
Pansionāta darbiniece D.Jāņekalne ievērojusi, ka vīrieši labprātāk strādā nekā sievietes. "Jau nu vienīgi vēl kāda vēlas adīt, citu neko negrib darīt. Dažiem pat sakopt savu istabu nav vēlēšanās," apstiprina vecākā māsa. Ar adījumiem notiek savstarpēja apmaiņa ar Alūksnes pansionātu.
Maigonis Poriņš, kuram ir septiņdesmit gadu, labprāt piedalās malkas sagatavošanas darbos.
"Te dzīvoju devīto gadu. Jūtos labi. Pierasts. Tuvinieki man ir, pats esmu dzimis Cēsu rajonā. Vasarā eju ogot un sēņot," stāsta vīrietis. Maigoņa meitas dvīnes dzīvo Baltkrievijā un Lietuvā, arī mamma, kurai deviņdesmit gadu, vēl ir dzīva.
Pansionātā vecie ļaudis sev negatavo ēst, to aizliedz iekšējās kārtības noteikumi. "Pašiem ir iespējams tikai pagatavot tēju vai kafiju. Iemītnieki ir iecienījuši "Vendenes ūdeni", dažkārt pat nevar sagaidīt, kad to atvedīs," uzsver D.Jāņekalne.
Maksā paši par uzturēšanos
Pansionātā viena iemītnieka uzturēšana izmaksā 80 latus mēnesī. To finansē Alūksnes rajona padome. Daļēji izdevumi jāsedz arī iemītniekiem - viņi saņem 15 procentus no pensijas, bet pārējā nauda paliek sociālās aprūpes iestādei. Patlaban kosmētiskais remonts notiek pansionāta koridorā.
"Remonts vajadzīgs arī citās telpās, jo ēka ir veca. Jākrāso fasāde. Kritiskā situācijā ir virtuve, tur ir plīts, kas nodrošina karsto ūdeni vannas istabā," stāsta D.Jāņekalne.
Alūksnes rajona padomes galvenā speciāliste sociālos jautājumos Vija Vārtukapteine stāsta, ka patlaban brīvu vietu pansionātā nav vīriešiem, taču situācija regulāri mainās. Kādreiz bija rindas.
"Personai, kas vēlas dzīvot pansionātā, ir jāraksta iesniegums pašvaldībai pēc dzīvesvietas vai sociālās palīdzības dienestam, ja tāds ir izveidots. Jāiesniedz vēl citi dokumenti, arī ģimenes ārsta izziņa," saka viņa.
Nodarbina pēc projekta
Apes pansionātā strādā sešas aprūpētājas. Viena šo darbu kopš jūnija veic, izmantojot nodarbinātības projekta par subsidētajām darbavietām invalīdiem iespējas. Šogad darbu uz pusslodzi sākusi sociālā darbiniece. Aprūpētāja Biruta Pakalniete šajā darbā nostrādājusi jau piecus gadus.
"Man patīk strādāt ar cilvēkiem, lai gan darbs ir smags," saka viņa.

Citu datumu laikraksti

 • Dārza darbi jūnija otrajā pusē

  Mitruma apstākļi labi, dažviet pēc pērkona negaisa arī pārmitrs, vislabākie apstākļi nezāļu attīstībai, vēl pēdējais piegājiens to apkarošanai,...

 • Lauksaimniekiem - izdevīgāki kredīti

  Lauksaimnieki joprojām var pietiekties divās kreditēšanas programmās ar zemākām procentu likmēm - Lauksaimniecības ilgtermiņa investīciju...

 • Senču optimisms palīdz uzvarēt pārbaudījumus

  Mālupiete Ināra Garā it nemaz neatgādina rūpju nomāktu sievieti, lai gan pārbaudījumu dzīvē droši vien bijis vairāk nekā citiem.Mālupiete Ināra Garā...

 • Remontē skolu un gatavojas jubilejai

  Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzijas vecajā korpusā, 2.stāvā, šomēnes uzsākts kosmētiskais remonts.Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzijas vecajā...

 • Ciemiņus gaida sakoptā pilsētvidē

  Alūksnē pirmo reizi šogad appļauti zālāji. Pļaut varēja arī parkā, kur likvidēti janvāra vētras postījumi, aizvesti izgāztie koki un savākti zari,...

 • Pagastā Jāņus šogad svinēs agrāk

  Pededzes pagasta deputāti sēdē izskatīja iesniegumus par atteikšanos no zemes lietošanas tiesībām, par pirmpirkuma tiesību piešķiršanu un atteikšanos...