Krāj senas lietas, atmiņas un nepadarītus darbus

Liepnietei Birutai Kozulei rit pirmais gads, kopš viņa atstājusi skolotājas darba gaitas. Pirms aiziet pelnītā atpūtā, Biruta apsvērusi, ka vaļoties laika neiznāks, un izplānojusi, kādus darbus veiks.

Liepnietei Birutai Kozulei rit pirmais gads, kopš viņa atstājusi skolotājas darba gaitas. Pirms aiziet pelnītā atpūtā, Biruta apsvērusi, ka vaļoties laika neiznāks, un izplānojusi, kādus darbus veiks. Viņa pat gaidījusi šo mirkli, no kura daudzi baidās un to smagi pārdzīvo.
"Citi man jautā, ko es daru un vai man nav garlaicīgi. Es garlaicību nepazīstu," laikrakstam stāsta Biruta Kozule. Viņas dzīvesveids ir tikpat aktīvs kā darba gados, ja ne vēl aktīvāks, jo citādāk Biruta nemaz nemācētu dzīvot.
Visu tikai krāj
Pensionētā skolotāja atklāj, ka 48 darba gadu laikā sakrājies daudz dokumentu. "Man mājās ir saglabājušies pat pirmās darbavietas audzināšanas plāni. Es nevaru tos izmest, es tikai krāju un krāju ar domu, ka kādam kaut kas noderēs. Esmu saglabājusi pat tās avīzes, kas piederēja manai mammai," atklāj viņa.
Vēlas braukt ciemos
B.Kozule prāto, ka bērniem un mazbērniem krātie materiāli diezin vai būs vajadzīgi. "Tagad ir internets, bibliotēkas un enciklopēdijas," spriež viņa. B.Kozule nosauc vēl virkni darbu, kas būtu jāveic. Pie tiem pieder arī fotogrāfiju un grāmatu sakārtošana un ciemošanās pie skolasbiedriem, arī bijušajiem kolēģiem Kalnienā, tomēr vēl ne pusi no tiem Biruta nav veikusi.
"Grāmatas izņemu no plaukta, izsitu putekļus un salieku tās atpakaļ, nevaru daļu tās izmest. Smejos, ka mazbērni mācīsies par politologu vai vēsturnieku, tad noderēs," uzsver viņa.
Skolēni ir lielāki
B.Kozule Liepnas vidusskolā nostrādājusi 30 gadus, mācījusi 1.līdz 4.klases skolēnus. Joprojām tās skolēniem pasniedz ticības mācību. Viņas pirmā darbavieta ir Madonas rajona Degumnieku pamatskola, kurā nostrādājusi deviņus gadus. "No sākuma gāja grūti, jo skolēni bija augumā lielāki par mani. Kad devos pieteikties darbā, direktors nodomājis - kurā klasē meitene mācīsies," atceras B.Kozule.
Jūtas kā citrons
Nākamie deviņi darba gadi aizvadīti Kalnienas pamatskolā. Viņa vērtē, ka, skolotājas darbā strādājot, sevi nav žēlojusi. "Baidījos no pārbaudēm, skolotāji strādājām pēc stundām ar tiem, kam mācībās klājās grūti. Tagad jūtos kā izspiests citrons," atklāj viņa.
Bijuši skaisti mirkļi, kas tagad glabājas atmiņās. B.Kozule nekad nav domājusi mainīt savu profesiju, bet par to, kā krāt pieredzi un strādāt vēl labāk.
Dara līdzi citiem
Birutas dzimtā puse ir Sofikalns, bet no ceturtās līdz septītajai klasei mācījusies Pededzē, tad sekoja skolas gaitas Kupravā. "Tolaik pēc pamatskolas nebija ierasts iet mācīties tālāk vidusskolā. Es darīju līdzi citiem. Ar draudzeni aizbraucām uz Valmieru, kur iestājos un absolvēju pedagoģisko skolu. Toreiz bija liela nabadzība. Kad katūna kleitiņa izdila, sašuvu un mugurpusi griezu uz priekšu. Virsū uzsēju priekšautu," atklāj B.Kozule. Gribējusi neklātienē iegūt pedagoģisko izglītību, taču tas nav izdevies.
Viņai grūti izvērtēt, kura no trim darbavietām bijusi vismīļākā. "Kad braucu projām no Degumniekiem un Kalnienas, raudāju. Tad bija tāda sajūta, ka koku izrauj ar saknēm un nav zināms, kā tas ieaugs," atzīst ilggadējā skolotāja.
Nebaidīja melnais darbs
"Atradu sacerējumu, kas tapis, mācoties 2.vai 3.klasē. Tajā rakstīju, ka mācīšos par šuvēju. Mamma no kājautiem šuva bluzonus. Tad ar apģērbu bija trūcīgi, man bieži vien sala, tāpēc laikam gribēju apgūt šādu profesiju, taču tā nenotika," prāto B.Kozule.
Viņai bijis svarīgi, lai visi skolēni apgūst mācību vielu. "Nebaidījos no tā saucamā melnā darba. Vēlējos, lai katram būtu labas zināšanas, ja viņš iekavējis mācības. Tagad skolēniem pašiem par to jādomā, neviens ar viņiem neauklējas," saka viņa.
Redz arī pasauli
Darba gados daudz ceļojusi - redzēta Sevastopole, Sanktpēterburga. Neatkarības gados iepazīta Zviedrija un Somija. "Vienā vasarā biju Gaiziņā. Uzkāpu pat tornī, lai gan nedrīkstēja to darīt. Cik skaists skats bija," jūsmo B.Kozule. Pērnvasar bijis skaists brauciens uz Ventspili, redzējusi Kolkas ragu un Mērsragu.
Vēlas citiem palīdzēt
B.Kozule atzīst, ka viņai patīk citiem palīdzēt. "Esmu priecīga, ja kādu satieku un ja pie kāda varu aiziet, aiznest zāles, ja tas nepieciešams. Tad es jūtos labi," atklāj B.Kozule.
Viņu aicina piedalīties senioru deju kolektīvā, taču Biruta nolēmusi atteikt veselības problēmu dēļ. Vasarā darbojas dārzā, labprāt ogo un sēņo, vāc ārstniecības augus.
Radinās pie darba tikuma
"Kad mugura sāp, skatos televizorā raidījumus par politiku un sportu, lasu "Zintnieku" un klausos radio," atklāj liepniete. Viņa vērtē, ka radio ir daudz labu raidījumu, taču skolēni tos nedzird, viņi televīzijā izvēlas skatīties tos, kas nav no labākajiem.
"Arī darba tikums jaunajai paaudzei zūd. Dambreti un šahu, kas attīsta domāšanu, viņi nespēlē. Tā vietā viņi piedalās iepazīšanās spēlēs. Jādomā, kā mazbērnus pie darba radināt," spriež B.Kozule.
Viņa atklāj, ka nemēdz daudz domāt par nākotni, drīzāk kavējas atmiņās un domā par allaž nepadarāmajiem darbiem.

Citu datumu laikraksti

 • Kontrolēs nelegālo nodarbinātību

  RVDI, saskaņā ar valsts darba inspekcijas darbības programmā norādītajiem uzdevumiem, 2004.gadā īpašu uzmanību pievērsa darba vides iekšējās...

 • Pašvaldība iesūdz tiesā lielākos parādniekus

  Zeltiņu pagasta padome iesniegusi tiesā izskatīšanai divas lietas par komunālo pakalpojumu parādu piedziņu.Zeltiņu pagasta padome iesniegusi tiesā...

 • Prognozē egļu stādu trūkumu

  Mežizstrādātāji prognozē, ka vētras nodarīto postījumu dēļ Latvijas mežsaimniecībā sāksies egļu stādu trūkums.Mežizstrādātāji prognozē, ka vētras...

 • Kas ir trihineloze?

  Šogad Latvijā jau reģistrēti vairāki gadījumi, kad cilvēki saslimuši ar trihinelozi, lietojot uzturā nepareizi pagatavotu medījumu gaļu, tāpēc tās...

 • Struktūrfondu likumprojekts ir pieejams sabiedrībai

  Kopš 17.februāra likumprojekts “Eiropas Savienības struktūrfondu vadības likums” ir pieejams plašākai sabiedrībai.Kopš 17.februāra likumprojekts...

 • Studentus aicina piedalīties eseju konkursā

  Iekšlietu ministrs Ēriks Jēkabsons ir izsludinājis eseju konkursu augstskolu 2. un 3.kursu studentiem par Latvijas brīvvalsts ievērojamo sabiedriski...