Krāsim savai nākotnei

No 2001.gada 1.jūlija Latvijā ieviesa pensiju sistēmas otro līmeni. Piedalīšanās tajā ir obligāta tiem, kuri ir jaunāki par 30 gadiem.

No 2001.gada 1.jūlija Latvijā ieviesa pensiju sistēmas otro līmeni. Piedalīšanās tajā ir obligāta tiem, kuri ir jaunāki par 30 gadiem. Savukārt 30 līdz 49 gadus vecie var pievienoties brīvprātīgi.
Vēlreiz vēlos atgādināt, ka iesnieguma veidlapu "Iesniegums par dalības uzsākšanu valsts fondēto pensiju shēmā" klients var iesniegt arī šobrīd jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) filiālē un ar nākamā mēneša pirmo datumu viņu reģistrē kā 2.pensijas līmeņa dalībnieku. Piedalīties vai palikt malā un nogaidīt? Izvēle jāizdara katram pašam.
Nozīmīgs faktors pensiju sistēmas stabilizēšanā ir valsts fondētā pensiju shēmas ieviešana jeb pensiju sistēmas 2.līmenis. Valsts fondēto pensiju likums paredz, ka daļu no iemaksām vecuma pensijām no 2001.gada 1.jūlija novirza 2.līmeņa pensiju shēmā un iegulda finanšu tirgū. Paredzams, ka uzkrājums pieaugs straujāk nekā inflācija un darba algas valstī. Pēc došanās pensijā laika gaitā izmaksās uzkrāto pensijas kapitālu, kurā iekļausies arī ieguldījumu peļņa.
Iesaistīšanās pensiju sistēmas 2.līmenī nepalielina sociālās apdrošināšanas iemaksu apjomu. No jau šobrīd noteiktajām obligātajām sociālās apdrošināšanas iemaksām pensiju kontā (20 procenti no algas) daļu iemaksu pārskaitīs otrajam līmenim. Sākumā novirzīs divus procentus, bet līdz 2010.gadam iemaksu apjoms palielināsies līdz 10 procentiem no iemaksām pensiju kontā.
Līdz 2003.gadam otrā līmeņa līdzekļus pārvaldīja tikai Valsts kase, kas drīkstēja naudu ieguldīt tikai Latvijas valsts parādzīmēs un Latvijas lielāko un drošāko banku depozītos. Taču pēc 2003.gada 1.janvāra pensiju sistēmas 2.līmeņa dalībnieki paši var izvēlēties līdzekļu pārvaldītāju un to piedāvātos dažādos ieguldījumu plānus, ko reizi gadā var mainīt, lai iegūtu lielāku peļņu.
Pensiju sistēma balstās uz katra personisko ieinteresētību vecumdienu nodrošināšanā. Tāpēc pensijas apmērs, pirmkārt, ir atkarīgs no tā, cik lielas sociālās apdrošināšanas iemaksas veiktas par katru strādājošo. Jo lielāka alga, no kuras veic sociālās apdrošināšanas iemaksas, jo lielāka pensija. Otrkārt, pensijas apjoms ir atkarīgs no tā, kad cilvēks dodas pensijā - jo vēlāk, jo pensija būs lielāka.
2.pensijas līmeņa uzkrājumi, ieguldīti finanšu tirgū, veicinās tautsaimniecības attīstību un līdz ar to arī darba algu pieaugumu. Tas savukārt radīs iespēju palielināt pensiju arī pašreizējiem pensionāriem un tiem, kas dosies pensijā tuvākajā nākotnē, jo no 2002.gada pensiju indeksācija ietvers divus indeksus - inflācijas un apdrošināšanas iemaksu algas indeksu.
Katram klientam pašam jāizvērtē - vai viņš vēlas ar savu lēmumu ietekmēt pensijas apmēru, vai arī paļaujas tikai uz valsts pensiju (1.līmenis).
Jebkuru informāciju par pensiju sistēmas 2.līmeni var saņemt VSAA Alūksnes filiālē, Baložu bulvārī 3 vai interneta mājas lapā (www.manapensija.lv).

Citu datumu laikraksti

  • Aunam jādodas ārpus mājas

    AUNS. Būsiet garīgi un fiziski iztukšots. Nevēlēsieties pat dzirdēt par darba jautājumiem. Ieteicams šo dienu pavadīt ārpus mājas un iesaistīt...

  • Piedāvā atpūtu dažādām gaumēm

    Lieldienu pasākumi. 19.aprīlī pulksten 22.30 Alūksnē, atpūtas klubā "Jolanta" – Lieldienu dejas un konkursi "Ar un par olām" kopā ar DJ Uruli un...

  • Līķauts ir liecība par augšāmcelšanos

    Daudzi cilvēki vēl joprojām ar neticību vēro līķautu, kas glabājas Turīnā. Ja pasaule spēj pieņemt cilvēka mokas - šaustīšanu un krustā sišanu, tad...