Īsu brīdi pirms rubļu ražas ziedu pārdevēju «tīrumos» ietekmīgā un neprognozējamā Krievija tika pie jauna līdera.
Īsu brīdi pirms rubļu ražas ziedu pārdevēju "tīrumos" ietekmīgā un neprognozējamā Krievija tika pie jauna līdera.
"Lāci" vadīs cilvēks ar "lācisku" uzvārdu
Saukt par pārsteigumu to nevar. Jau iepriekš bija skaidrs, ka Kremlī turpmākos gadus valdīs līdzšinējā Krievijas līdera Vladimira Putina protežē – līdzšinējais vicepremjers Dmitrijs Medvedevs, kurš līdz šim veiksmīgi pamanījies izvairīties no pārāk spilgtas publicitātes prožektoru gaismas. Pēc oficiālo struktūru datiem, viņš saņēmis vairāk nekā 70 procentu balsu. Vēlēšanu novērotāji gan ziņo par dažādiem pieļautajiem pārkāpumiem – viņiem ticis liegts ieiet balsošanas iecirkņos, bet rūpnīcu strādnieki piespiesti balsot par Putina favorītu. ES jau pasteigusies izteikt nožēlu par šādu vēlēšanu norisi. Morāle vienkārša – kļūt par lielvalsts līderi nav neiespējami, ja vien ir vajadzīgais atbalsts.
Ja naudu nedod, truba – ciet!
Nedēļas sākumā jau minētā Krievija ievērojami – par ceturto daļu – samazināja gāzes piegādes apjomus Ukrainai, šādu soli pamatojot ar it kā nenokārtotu parādu un nespēju vienoties par nozīmīgā resursa cenām. Diennakts laikā sankcijas tika pastiprinātas vēl vairāk un piegādāta vairs vien puse ierastā gāzes daudzuma līdz ar pārmetumiem saprātīga situācijas risinājuma nemeklēšanā un netiešā atteikumā veikt pārrunas.
Nedēļas vidū gan pie šā jautājuma ķērās Ukrainas valdības vadītāja Jūlija Timošenko, un vietējā energokompānija "Naftogaz Ukraini" panāca vienošanos par piegāžu atjaunošanu pilnā apmērā. Jāpiebilst, ka vairākām ES valstīm Ukraina kalpo kā gāzes cauruļvadu "koridors".
Kosovas atbalsis
Balsojums par neatkarību kādreizējās Dienvidslāvijas valstī Kosovā šķeļ ne tikai tuvāko reģionu, bet arī pārējo pasauli. Serbijā pašā Eirovīzijas priekšvakarā, gluži kā trīcot bailēs no "letiņu pirātiem", pamatīgās nesaskaņās nonākuši šīs valsts premjers Vojislavs Koštuņica un prezidents Boriss Tadičs, nespējot vienoties par Kosovu un Belgradas ceļu uz ES. Koštuņica par prioritāti uzskata Serbijas cīņu par Kosovu, savukārt ar to nav mierā Serbijas proeiropiskais flangs Tadiča vadībā, kam galvenais ir ceļš uz ES. Situācija nokaitēta pat tik tālu, ka parlamenta spīkers kā vienīgo iespējamo izeju no radušās krīzes nosaucis referendumu.