Ksolots ir senākais suņu pārstāvis zemes virsū

Meksikāņu kailo suni jeb ksolotu uzskata par senāko suņu pārstāvi uz zemes. Latvijā šobrīd ir nedaudz vairāk par desmit šīs sugas pārstāvjiem.

Meksikāņu kailo suni jeb ksolotu uzskata par senāko suņu pārstāvi uz zemes. Latvijā šobrīd ir nedaudz vairāk par desmit šīs sugas pārstāvjiem. Piemēram, Gulbenē ksolots vārdā Načito ir pirmais un pagaidām vienīgais. Sunīša tēvs uz Latviju ir atvests no Meksikas, bet māte ir Latvijas, Igaunijas un Lietuvas izstāžu čempione.
"Mums ir runcis Muris, kam 12 gadu, bet es vēlējos suni. Rīgā pie draugiem ieraudzīju meksikāņu kailo suņu kucēnus. Teicu, ka tāds man patiktu.
18. dzimšanas dienā man uzdāvināja Načito, kas tad bija tikai mēnesi vecs. Tik maziņš un mīļš," stāsta Linda Gromova.
Šobrīd dzīvnieks ir gadu un sešus mēnešus vecs, kas sparīgi rej tad, kad atskan durvju zvans, kaut arī saimnieki ir mājās. Ja Načito kavējas divvientulībā ar cienījamo Muri, tad tam, kas zvana, suņa rejas saklausīt neizdodas. Abu dzīvnieku attiecības veidojušās pamazām. Saimnieki stāsta, ka sākumā notikusi dzīvokļa teritorijas sadale. Tagad runcis izraudzījies vecāku guļamistabu, bet Načito vakaros labpatikā ieritinās gultā pie Lindas, it kā saprazdams, ka dāvanai jāatrodas pie tās saņēmēja.
"Sākumā Načito naktīs smilkstēja un raudāja, bet pamazām pierada. Viņš ir dzīvespriecīgs, paklausīgs un savaldīgs," Linda saka un noglāsta suņuku, kas ērti iekārtojies viņai blakām atpūtas krēslā un ar acīm cenšas nolasīt katru vārdu no draudzenes lūpām. Skatienā staro sapratne, trūkst tikai vārdu, lai sāktos saruna.
Veiksmīgi aizdzen bezmiegu
Meksikāņu kailos suņus apvij leģendas, un pat mūsdienās tiem piedēvē dziednieciskas īpašības, jo dzīvnieks intuitīvi jūt slimo vietu cilvēka organismā. Iespējams, tas ir tāpēc, ka ksolotiem normālā miesas temperatūra ir augstāka nekā citiem tā brāļiem. Viņi veiksmīgi ārstē reimatismu, osteohondrozi, astmu, alerģiju, pat onkoloģiskas saslimšanas un aizdzen bezmiegu, kā arī palīdz atbrīvoties no galvassāpēm.
"Par Načito dziednieciskajām spējām esmu pārliecinājusies, jo slimoju ar astmu, un viņš šo vainu jūt, tāpēc nemitīgi ir pie manis. Arī naktīs guļ, cieši piespiedis muguru," stāsta Linda.
Austrumu reliģijās meksikāņu kailos suņus uzskata par kulta figūrām. Meksikā, Ķīnā , Turcijā, Peru, Etiopijā, Paragvajā, Argentīnā, Filipīnās, Karību salās un Kubā šos suņus dievina un pielūdz, jo viņi esot bijuši inku zelta sargātāji. Acteki uzskatījuši, ka ksoloti ir svešas civilizācijas dāvana Zemes cilvēkiem, tāpēc suņi ir kaili, bez apspalvojuma. Kosmosā viņi esot saņēmuši spēcīgu radioaktīvo apstarojumu, kas šiem dzīvniekiem radījis ļoti spēcīgu biolauku. Par civilizācijas dāvanu var šaubīties, bet biolauks patiesi ir. Iespējams, ka tā ir atbilde suņa spējai uz cilvēku iedarboties ārstnieciski.
Iedeg, iztiekot bez solārija
Načito ziemā ir zilganpelēks, bet līdz ar pavasara saules stariem, īpaši vasarā, suns ātri iedeg. Tā rezultātā no pelēki rozīga viņš kļūst līdzīgs violetam baklažānam. Ziemā meksikāņu kailie suņi, dodoties pastaigā, iztur mīnus piecu grādu salu. Ja gaisa temperatūra ir zemāka, saimniekiem jādomā par dzīvnieka pastaigu tērpu.
"No sava kažoka uzšuvu Načito siltu vesti, bet šoziem vajadzēs jaunu, jo iepriekšējā kļuvusi par mazu," stāsta Lindas mamma Iveta Gromova, kurai labāk patīk kaķi, tomēr viņa paspējusi iemīlēt arī mazo, kailo, līkkājaino "meksikāni", ko ģimenē visi uzskata par pilntiesīgu locekli. Lai gan Latvijas klimats nelīdzinās Meksikas, kailie suņi te jūtas labi. Daudzi no tiem tā pielāgojušies, ka ziemā pastaigās dodas bez mētelīša.
Ir līdzīga cilvēka ādai
Meksikāņu kailo suņu āda ir maiga, gluda un zīdaina. Tā ir līdzīga cilvēka ādai. Arī Načito apspalvojumu demonstrē tikai astes galā. Tik tikko jaušams tas var būt arī pakauša daļā. Iveta priecājas, ka kailie suņi ir piemēroti pilsētas dzīvokļiem, kur katrā istabā pūkains paklājs, jo nav jācīnās ar suņa spalvu savākšanu.
Načito pieres daļā ir dziļas ādas krunkas, kas izlīdzinās, sunim kļūstot vecākam. Uzskatāms piemērs ir dzīvnieka tēvs, kas pagājušajos Ziemassvētkos atvests ciemos pie dēla.
Meksikāņu kailo suņu kucēni pēc piedzimšanas ilgi saglabā strupo purniņu un īsas ķepas. Tikai pakāpeniski kucēni izveidojas par pieaugušam sunim atbilstošām būtnēm.
Načito ausu gali ir uz leju, bet viņa šķirnes "meitenēm" tās vienmēr ir uz augšu. Metienā viens kucēns noteikti būs klāts ar spalvu, jo izrādās, ka tā uzdevums ir sildīt pārējos mazuļus.
Bezspalvainajiem kucēniem ir priekšzobi un dzerokļi, bet nav ilkņu, savukārt spalvainajiem ir visi zobi.
Svētkos labprāt saņem dāvanas
Svētkos saimnieki arī Načito sarūpē dāvanu. Ziemassvētkos to noliek zem eglītes. Iveta stāsta, ka sunim patīkot rotaļlietas, kas pīkst, bumbiņas, speciāli suņiem domāti spēļu hamburgeri. Viņš labprāt lepojas ar jaunu kaklasiksnu vai pastaigas pavadu.
"Načito patīk pastaigāties. Vismaz trīs reizes ejam ārā. Atliek to pateikt, kad viņš jau kļūst nepacietīgs. Ņemu suni līdzi, ejot uz veikalu iepirkties, lai sāk saprast, ka tālāki pārgājieni nesaistās tikai ar veterinārārsta apmeklējumu un profilaktiskajām injekcijām, kā arī nagu, kas līdzinās melnām pupiņām, apgriešanu un kopšanu," Linda stāsta, bet Iveta piebilst, ka saskarsmē ar citiem pagalmā sastaptajiem četrkājainajiem radījumiem Načito dažkārt mēdzot pakašķēties, lai gan ksoloti saskarsmē ar sugas brāļiem ir draudzīgi.
Tiem raksturīgs dzīvesprieks un atrašanās kustībā, tāpēc mierīgiem un klusiem cilvēkiem šīs šķirnes izvēle nebūs pareiza. Ksoloti uzskatāmi par eksotiskiem dzīvniekiem, kuros saglabājušies senču gēni, kam raksturīgs modrums un acīgums.
Nerimtīgi seko cilvēkam telpā
Kamēr sarunājamies, Načito skatiens gluži tāpat ka svēto acis no svētbildēm seko katrai Ivetas un Lindas kustībai, lai kur arī viņas atrastos. Pat tad, kad saimnieces ver vannasistabas durvis, lai reizi mēnesī visu sagatavotu meksikāņa mazgāšanai, Načito ir notiekošā asistents. Izrādās, ka kailsuņiem piemīt darbīgums. Piemēram, Austrijas muitas posteņos uz robežas ksoloti veiksmīgi meklē nelegālās narkotiku kravas, bet Itālijā kopā ar saimnieku dodas sēņot, īpaši veiksmīgi "lasot" šampinjonus.
Ar meksikāņu kailo suņu izcelsmes vēsturi saistās arī drūmi fakti. Piemēram, dažas indiāņu ciltis šo suņu gaļu uzskatījušas par delikatesi. Toties ksolota vārda skaidrojums rodams seno cilšu ticējumos, ka meksikāņu kailie suņi ir dieva Ksolota iemiesojums zemes virsū. Tie attālinot cilvēku no nāves, bet tad, kad tas brīdis pienāk, viņi pavadot saimnieku mūžībā pa vieglāko pārbaudījumu ceļu.
Lai arī ko vēstītu leģendas un ticējumi, meksikāņu kailais suns Načito dzīvo šodienā, kur viņu mīl un par viņu rūpējas.
Fakti
Meksikāņu kailais suns ir dzīvespriecīgs un uzticīgs, modrs sargs. Viņam ir laba veselība. Nav spalvu.
Alkst siltuma. Termoregulācija notiek arī caur ādu, tāpēc karstā laikā suns nekad tik smagi neelš kā viņa sugas brāļi. Vasarā saulē labi iedeg.
Ksolots neož pēc suņa. To īpašnieki apgalvo, ka tam esot pat cilvēka ķermeņa smarža. Arī asins sastāvs šim sunim un cilvēkam esot līdzīgs.
Fakti
Latvijā meksikāņu kailie suņi jeb ksoloti pirmo reizi ievesti 1995.gadā.
Dzīvnieka miesas temperatūra ir no 39,2 līdz 39,8 grādiem. Tā ir augstāka nekā citiem suņiem.
Dzīvnieks sver no 13 līdz 16 kilogramiem. Augums ap 48 centimetriem.
Metienā dzimst no četriem līdz sešiem kucēniem.
Rietumos meksikāņu kailais suns maksā pat līdz 20 000 ASV dolāru. Latvijā labu kucēnu var nopirkt par 500 līdz 1000 dolāriem.
Meksikāņu kailo suņu attēli atrasti ir zīmējumos uz klintīm, kas tapuši
600 gadus pirms mūsu ēras. Tie skatāmi arī senās gravīrās.

Citu datumu laikraksti

 • Afiša

  12.aprīlī pulksten 22.30 Alūksnē atpūtas klubā "Jolanta" dejas spēlēs DJ Juris.12.aprīlī pulksten 22.30 Alūksnē atpūtas klubā "Jolanta" dejas spēlēs...

 • Policija informē

  Alsviķu pagastā 8.aprīlī konstatēta nelikumīga koku ciršana saimniecībā "Slīkšņas".Alsviķu pagastā 8.aprīlī konstatēta nelikumīga koku ciršana...

 • Gūst panākumus starptautiskā turnīrā

  Alūksnes Bērnu un jaunatnes sporta skolas trīs komandas piedalījās starptautiskā Lieldienu basketbola turnīrā Čehijā.Alūksnes Bērnu un jaunatnes...

 • Puiši audzē puķes un ada džemperus

  Mācību un pāraudzināšanas iestādē "Strautiņi" pašlaik ir 53 audzēkņi.Mācību un pāraudzināšanas iestādē "Strautiņi" (MPI) pašlaik ir 53 audzēkņi....

 • Siltumnīcas un sēklas gatavojas sezonai

  Klāt pavasaris, kad pārvērtībām pakļauti ne tikai koki un krūmi, bet arī mazās sēkliņas, lai, iesētas dobē, līdz rudenim pārvērstos gurķos, bietēs,...

 • Populāri kļūst miglotāji ar gaisa plūsmu

  Latvijā jau kādu laiku var iegādāties miglotājus ar gaisa plūsmu.Latvijā jau kādu laiku var iegādāties miglotājus ar gaisa plūsmu. Lai arī...

 • Mēģināju sacensties ar sapņiem

  Es vakar gāju skrieties ar domām, sapņiem, ticību un cerībām...Es vakar gāju skrieties ar domām, sapņiem, ticību un cerībām... Šinī dīvainajā...

 • Māk viens otru papildināt

  Liene Paukšēna (Veikšāne) atzīst, ka ir saaugusi ar mūziku.Liene Paukšēna (Veikšāne) atzīst, ka ir saaugusi ar mūziku. Tā ir daļa no viņas dzīves,...

 • Biznesmeņi, kas komponē

  Jēkabpils grupai "Staburags" iznāca jauns albums "Čili-čača", kas raksturo radošā kolektīva patstāvību un stingrās prasības pret savu...