Kultūrai vajadzīgs finansiāls atbalsts

Apmēram pirms gada Alūksnes tautas namam bija 70. jubileja.

Apmēram pirms gada Alūksnes tautas namam bija 70. jubileja. Tad uz ēkas jumta uzlika vēja rādītāju - zirgu, jo kādreiz tajā bija zirgu stallis. Kultūras darbinieki un pašdarbnieki vēlējās, lai "zilais sapņu zirgs palīdz saglabāt pareizo virzienu". Tas ir grūti, jo šajā darbā veiksme nav atkarīga tikai no labas gribas vai cilvēku apdāvinātības.
Alūksniešiem, bet vēl vairāk iebraucējiem, tautas nama pieminēšana rada nepatīkamas asociācijas ar tualetes "aromātu". Jā, ne velti saka, ka kultūra sākas ar tualeti. Tomēr ne tikai tā atbaida tos, kas ne labprāt dodas uz kultūras pasākumiem. Enerģiskāku viesmākslinieku kustības uz skatuves rada putekļu mākoņus. Koncertu apmeklētāji secina, ka tā nav mazgāta. Bet patiesībā skatuvei ir dubulta grīda, un zem pirmās kārtas ir zāģu skaidas. Nepatīkamu iespaidu rada arī zāles nepietiekamais apgaismojums. Lai gan, iespējams, ka spilgta gaisma vēl vairāk izceltu nobružātās krēslu rindas.
Kad naudas ir maz
Alūksnes pilsētas dome budžetu apstiprinās februārī. Tad būs zināms, cik naudas šogad var tērēt tautas nama vajadzībām. Pērn izlietoja 33 863 latus uzturēšanas izdevumiem, vairāk nekā 10 000 latu kolektīvu vadītāju algām un 13 481 latu lielākajiem kultūras pasākumiem. "Nav noteikts, cik būtu jāiedala kultūrai. Izskatām tautas nama līdzekļu pieprasījumu, kas šogad ir krietni lielāks, cenšamies sabalansēt visas vajadzības, un tad deputāti lems. No valsts budžeta tautas mākslas kolektīvu vadītāju algām saņem mērķdotāciju, kas ir vairāk nekā 6 000 latu. Jāatzīst, ka attīstībai līdzekļu nepietiek," norāda Alūksnes pilsētas domes galvenā ekonomiste Valda Silicka. Kultūras ministre Karina Pētersone intervijā laikrakstam "Literatūra un Māksla" apgalvojusi, ka krietni palielināsies mērķdotācija pašvaldību tautas mākslas kolektīvu vadītājiem. Izvirzīts mērķis - radīt mehānismu, lai kultūru dabūtu ārā no galvaspilsētas. Valsts budžeta un kultūras mērķprogrammu veidošanā viens no politiskiem akcentiem ir decentralizācija. "Pašvaldības arvien vairāk saprot, kāda nozīme ir kultūras infrastruktūrai. Tieši tad, kad naudas maz, ir svarīgi profesionāļiem un politiķiem dialogā noskaidrot, kas ir neatliekamie darbi un kā naudu sagādāt," secina kultūras ministre K.Pētersone.
Izzudīs "aromāts"
Pašvaldības budžetā tautas nama tualešu remontam ir paredzēti līdzekļi, kas apvilkti ar sarkanu, lai tos neviens nedomātu prasīt citām vajadzībām. "Maijā būs jaunas labierīcības. Tām ir vajadzīgs 14 000 latu, un par darbu izpildi slēgs līgumu ar "Alūknes namiem". Pēc tam ir jādomā par elektroinstalācijas sakārtošanu, it sevišķi uz skatuves, par apkures maiņu un telpu labiekārtošanu," akcentē Alūksnes pilsētas domes priekšsēdētājs Guntārs Bērziņš. Sliktā stāvoklī ir ne tikai tautas nama, bet arī muzeja telpas. "Tur vajadzīga tik liela nauda, kādas mūsu budžetā nav. Ir jāizstrādā projekti, lai gan remontiem līdzekļus negrib piešķirt," secina V.Silicka.
Alūksnes pilsētas domes priekšsēdētājs G.Bērziņš atzīst, ka tautas nams ir vecs un tajā trūkst dzīvības. "Kamēr tā nav vieta, kur gribas iet, tikmēr nekas nebūs. Kad būs atrisinātas elementāras prasības, tad varēsim cerēt, ka situācija mainīsies. Ir pierasts, ka pašdarbība bija izprieca. Tagad ir vajadzīga nauda, lai ne tikai dziedātu un dejotu, bet uzstātos un piedalītos svētkos," uzsver G.Bērziņš. Pašdarbnieki un arī kultūras pasākumu apmeklētāji vēlas komfortu. Ir vajadzīga ne tikai tualete, un garderobe, bet arī vieta, kur iedzert kafiju vai tēju. "Šaubos, vai labākais variants ir bārs un skatuve. Bet iespējams, ka tādā vidē cilvēki jūtas brīvāk. Tāpēc kultūras iestādēm vajadzētu kaut ko lietderīgu pārņemt no izklaides vietām, lai piesaistītu apmeklētājus," uzskata domes priekšsēdētājs.
Kultūra nav izprieca
Tomēr viss nav atkarīgs tikai no finansējuma. G.Bērziņš uzsver, ka iestādes vadītājam ir jābūt saimniekam. "Varbūt ir zudusi cerība. Bet tagad tomēr kaut kas mainās. Tiesa, viens neko nevar panākt. Ir jādara visiem. Tāpēc tagad domē ir cilvēks, kas palīdzēs risināt šos jautājumus. Būs arī projektu vadītājs, lai dzīvotu ne tikai šodienai, bet domātu par perspektīvu," viņš norāda.
Cilvēki bieži vien starp kultūras un izpriecas pasākumiem liek vienlīdzības zīmi, bet patiesībā tās ir atšķirīgas lietas. "Izklaides pasākumi ir paredzēti atpūtai, un tas patiesībā ir bizness. Bet kultūras pasākumā var kaut ko iegūt intelektam un attīstībai. Tiesa, var arī atpūsties. Kultūras namam ir jāorganizē otrie, bet izklaide paliek biznesam," domā "Ievas teātra" režisore Ieva Malteniece. Viņa uzsver, ka vairums cilvēku vēlas komfortu un tāpēc labāk iet uz kafejnīcu, kur populārs dziedātājs ir kā izklaides vakara piedeva. Kāpēc doties uz tautas namu, ja tur nav ne mīksta krēsla, ne jaunāko mūzikas ierakstu atskaņojuma, ne iespēja izdzert kafijas tasi? Bet mājās ir! Tad jau labāk sēdēt un skatīties televīziju. "Patiesībā arī es neeju uz kultūras pasākumiem. Vienīgi uz profesionālu teātru izrādēm, jo tur es varu kaut ko gūt sev," viņa atzīstas.
Dod iespēju priecāties
Komfortam ir jābūt papildus kultūrai, nevis otrādi. I.Malteniece uzskata, ka cilvēkus pārāk nomāc sadzīves problēmas. "Lasīju horoskopā, ka šogad cilvēki vēlēsies apmeklēt kultūras pasākumus. Vajag tam ticēt, un tad arī tā būs," joko Ieva. Viņa saka, ka pašdarbības kori un teātri nav domāti publikai. Tie ir vajadzīgi tiem, kas ar dziesmu vai iejušanos kādā lomā var nomest no pleciem ikdienas smagumu. "Katrs pašdarbnieks pateiks, ka viņam paveras cits skatījums uz dzīvi. Tā ir iespēja ieraudzīt ko skaistu, ne tikai problēmas. Vienu mājā māc nogurums un pesimisms, bet kolektīvā dzirkstī dzīvesprieks," akcentē I.Malteniece.
"Mūsu uzdevums ir dot cilvēkiem iespēju realizēt talantus vai vaļasprieku, apvienojot viņus kolektīvos. Esam priecīgi, ka visus vadītājus var finansēt no pašvaldības budžeta. Pie mums nenāk bagātnieki un biznesmeņi, bet tie, kam ir vajadzīga pleca sajūta," komentē Alūksnes tautas nama vadītāja Anita Raibekaze. Mākslinieciskās daļas vadītāja Inese Janēviča piebilst, ka tautas namā atbalsta visus, kas vēlas darboties: invalīdus, pensionārus, represētos un Daugavas Vanagus. Tāpēc iznāk, ka kultūras darbinieki daļēji veic arī sociālas funkcijas.
Viesizrādes ir dotējamas
Alūksnieši labprāt apmeklē profesionālu mākslinieku koncertus. "Piedāvājumu ir daudz, bet ir vajadzīgs finansējums, jo apmeklētāji ar ieejas biļetēm nevar samaksāt honorāru. Piemēram, par grupas "Tumsa" koncertu ir jāmaksā 800 latu. Tautas namā to nevar garantēt, bet vasarā Pilssalas estrādē tas ir iespējams. Tad ir vairāk klausītāju arī no apkārtējiem pagastiem, kā arī cilvēki, kas te atpūšas," vērtē A.Raibekaze. Nacionālais teātris jau izteicis vēlmi vasarā te izrādīt "Indriķa hroniku", bet februārī par iespējām uzstāties Pilssalas estrādē interesēsies daudzi".
Labi apmeklēti bija arī kora "Atzele" un "Sonus" koncerti, tāpat Alūksnes tautas teātra "Slieksnis" izrāde "Pērku jūsu vīru", bet tie ir bez maksas vai arī ne vairāk kā 50 santīmu ieejas maksa. Valmieras teātra izrādi nākas finansēt pilsētas domei, jo nav tik daudz skatītāju, lai samaksātu 300 latu. "Kopīgi ar domes projektu vadītāju varēsim domāt par līdzekļu piesaisti lielākiem pasākumiem. Līdz šim to ir darījuši kolektīvi: "Jukums", "Atzele", "Ievas teātris" un Tautas teātris "Slieksnis", kas arī saņēma finansējumu savām programmām un aktivitātēm," skaidro tautas nama direktore.
Kultūras ministrijas budžets šogad kļuvis bagātāks par pieciem miljoniem latu. Līdzekļi ir paredzēti arī "profesionālās mākslas pieejamības nodrošināšanai ārpus Rīgas". "Bez finansu atbalsta un motivācijas nav iedomājams, ka paši - mūzikas institūcijas vai autori, vai teātri - kaut kur varētu doties. Viesizrādes ir dotējamas," atzīst kultūras ministre Karina Pētersone.

Citu datumu laikraksti

 • Ziemā ieraugāms bagātīgs rudens

  Kārķu pamatskolas ģeogrāfijas skolotājs Jānis Jūgs kopš 1983.gada decembra pastāvīgi pieraksta novērotos laika apstākļus.Kārķu pamatskolas...

 • Stāsts par Liela Cilvēka lielu Nelaimi

  Stāsts par Antru Liedskalniņu nav tikai par ziediem un mīlestību, jo ziedi aug melnā, trūdiem bagātā zemē un šī zeme ir rūpīgi jāravē, citādi nezāles...

 • Izmanto savas tiesības!

  "Ko ceļu policists drīkst pieprasīt uzrādīt, kad mani ir apturējis uz ielas? Reizēm prasa aptieciņu, trijstūri un ugunsdzēšamo aparātu," jautā...

 • Afiša

  18.janvārī pulksten 23.00 Alūksnē atpūtas klubā "Jolanta" dejas spēlē DJ Juris.18.janvārī pulksten 23.00 Alūksnē atpūtas klubā "Jolanta" dejas spēlē...

 • Ar vitamīniem pretī pavasarim

  Silta vai auksta ziema - aptiekās pircēju gana, jo tas ir gadalaiks, kad ikviens rūpīgāk pievēršas veselībai.Silta vai auksta ziema - aptiekās...

 • Bataljonā sākas “Sporta spēles 2002”

  Ar slēpošanas sacensībām sporta bāzē "Mežinieki" sākušās Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljona virsnieku, virsdienestnieku un obligātā militārā...