Kūrē Trapenes pensionāru dzīvi

Gandrīz gadu Trapenes pagasta pensionāru padomes priekšsēdētājs ir Dzintars Peipāns. Būt par Trapenes pensionāru lielās saimes vadītāju nav viegls darbs – pašam vienmēr jābūt aktīvam un kustīgam, jārosina tādiem būt arī citiem pagasta pensionāriem un, ja vien ir nepieciešamība, jāsteidzas palīgā.

Jāuzklausa visi pensionāri
Sākot sarunu, Dz.Peipāns smejoties teic, ka šo darbu nenovēl nevienam. “Kāpēc? Jo vienmēr esi lūdzēja lomā. Ja notiek kāds pasākums, pensionāri jāapzvana un personīgi jāuzaicina. Ja nepiekrīt ar pirmo reizi, zvanu vēlreiz un, ja vēl tad nepiekrīt, braucu pie viņa uz mājām. Ko tas nozīmē? Jāuzklausa katra bēdas, katra problēmas. Pensionāriem dzīve nav viegla. Ja nespēj uzklausīt, tad šo darbu strādāt nevar,” stāsta Dz.Peipāns.
Strādāt viņš nevarētu arī bez savām palīdzēm - Maijas Miķeles un Edītes Kārkliņas. “Viens neesi nekāds lauzējs. Man ir divi palīgi, bet esmu dzirdējis, ka citur ir tādi pat trīspadsmit - cits citam palīgs. Un tas ir labi, tā strādāt ir vieglāk,” saka Dz.Peipāns. Atbildīgajā darbā viņu paguvusi ievadīt ilggadējā Trapenes pagasta pensionāru padomes vadītāja Antonija Mamedova, kura nu jau ir aizsaulē. “Viņa teica: Dzintar, tu esi vienīgais kandidāts, tu esi kustīgs un mobils. Viņa no amata atteicās, un pārvēlēja mani,” atceras Dz.Peipāns.

Dzied divos ansambļos
Ko Trapenes pensionāri dara? Kā saka Dz.Peipāns – nodarbojas ar pašdarbību. “Ir izveidoti divi ansambļi - “Atmoda” un “Dziesmu draugi”, kurus vada Ina Java. Daži dzied abos kolektīvos, bet principā sastāvi ir dažādi. Sakarā ar dziedāšanu esam apbraukājuši visu Latgali. Taču doties uz koncertiem nav viegli. Visur vajag naudu. Lielākoties braucam ar saviem transportlīdzekļiem,” stāsta pensionāru padomes vadītājs. Interesanti, ka ansamblis “Atmoda” grasās ierakstīt dziesmu. Kad tas notiks, atkarīgs no ierakstu studijas. Pirmos trīs gadus kolektīvu darbību neviens nav finansiāli atbalstījis un paši pensionāri maksājuši kolektīvu vadītājai, bet šoruden situācija mainījusies. Kolektīvi turpmāk darbosies Trapenes tautas nama pakļautībā un algu vadītājai maksās Apes novada dome. Otrs jaunums ir teātra pulciņš, kurš izveidots oktobra sākumā. Šobrīd pieteikušies seši septiņi aktieri, un arī šo kolektīvu vadīs Ina Java. Diemžēl izjucis deju kolektīvs “Bormanītis”, par ko Dz.Peipānam sāp sirds. “Ļoti žēl. Pat nezinu, kā atkal to atjaunot,” viņš saka.

Palīdz pagasta pārvalde
Trapenes pensionāri nevarētu tik aktīvi darboties, ja nebūtu pagasta pārvaldes vadītājas Irisas Popovičas atbalsta. Viņa pensionāriem nekad neliedz palīdzību un savu padomu kādas situācijas vai problēmas risināšanā. Ja arī nevarot palīdzēt uzreiz – izdomās, kā to izdarīt. “Mums atliek tikai paprasīt, un viņa izdomās, kā palīdzēt. Vajag puķes vai suvenīrus? Būs! Jābrauc uz kādu novada pasākumu, transportu noorganizēs,” saka Dz.Peipāns.
Iespēju robežās pensionāri dodas arī ekskursijās, piemēram, šogad devušies uz Stāmerienu, kur ne vien braukuši ar kuģīti un apskatījuši baznīcu, bet arī tikušies ar Stāmerienas pensionāriem. “Garos braucienos nevaram doties, ir grūti. Pagājušajā gadā braucām uz Ventspili, bet šogad izdomājām paceļot tepat,” viņš stāsta.
Aktīvāki jaunie pensionāri
Pensionārus nav viegli “iekustināt”. “Tie, kuri vēl tikai gatavojas doties pensijā, ir aktīvi un iesaistās pasākumos, bet Trapenē ir ļoti daudz pensionāru lielos gados, kuri nenāks un neiesaistīsies. Tādēļ ļaujam darboties topošajiem pensionāriem, trapeniešiem, kuri sasnieguši 50 gadu vecumu. Pensionāru saime ir liela, man ir saraksts ar visiem vārdiem, uzvārdiem un dzimšanas gadiem. Tie ir apmēram 200 Trapenes pagasta iedzīvotāji, taču aktīvi padomes aktivitātēs iesaistās apmēram 20. Lielos svētkos, apaļās jubilejās, dodamies pie pensionāriem ciemos, šopavasar apciemojām arī visus pagasta represētos. Cilvēki ir ļoti nomākti. Īsti nemaz negrib iesaistīties. Pensijas ir mazas. Ir pensionāri, kuri saņem 140 eiro. Kas tas ir? Bet kaut kā jau iztiek. Laukos dzīvojot, var audzēt dārzeņus dārzā. Ja viss jāpērk veikalā... Cenas strauji paaugstinās, bet pensijas ne. Ir tādi, kuri man saka: ja man pieliksi piecus eiro pie pensijas, tad uz tavu pasākumu iešu. Mīļais cilvēk, ne es pielicējs, ne noņēmējs,” stāsta Dz.Peipāns.

Organizēt nav viegli
Arī pasākumus neesot nemaz tik viegli noorganizēt - lai izdotos labi, jāpadomā par visu. “Vasarā novada pensionāriem rīkojām makšķerēšanas sacensības. Dalībnieku pieteicās tik daudz, ka šķita - gar dīķi vietas būs par maz! Citi man saka, lai rīkojam citā vietā, es jau uzreiz domāju tālāk – kā tas notiks, vai varēsim visus aizvest? Nevarēsim. Arī organizējot sporta spēlēm komandu, atgadās neplānotas situācijas. Mēnesi skandinu, kurā datumā būs sacensības, bet, kad jāpiedalās, kādam veselības problēmas vai jāsvin ģimenes godi. Nekad neko nevar izplānot līdz sīkumam,” stāsta Dz.Peipāns. Viņš jau nobažījies, kā izdosies nākamgad noorganizēt senioru svētkus visiem novada senioriem, kuri ikreiz notiek citā novada pagastā. Nākamgad Trapenes kārta tos rīkot. Viņš smejas, ka reizēm darāmā un aktivitāšu saistībā ar pensionāru biedrību ir tik daudz, ka mājas pārvēršas par viesnīcu, kur tikai pārnakšņo.
 
Jāpalīdz visās situācijās
Dz.Peipānam jāpalīdz saviem pensionāriem ikdienišķās situācijās. “Nevaru nevienam atsacīt. Lūdz man, vai varu atvest maizi un biezpienu. Izdaru! Vajag aizvest uz poliklīniku? Braucu! Ko darīsi? Atteikt nevaru. Ilgus gadus esmu strādājis ar cilvēkiem, daudz ko redzējis, tādēļ palīdzu,” stāsta pensionāru padomes vadītājs. Dzīve viņu nav žēlojusi. Pēc sievas nāves vienam bijis jāgādā par četriem bērniem. “30 gadus esmu nostrādājis par autobusa šoferi. Sākumā dzimtajā pagastā Trapenē, bet, mainoties varām, nācās doties strādāt uz Gulbeni. Mājās bez darba sēdēt nevarēju, jāuztur bērni. Desmit gadus kopā ar jaunāko dēlu nodzīvoju Gulbenē. Trapenē atgriezos līdz ar došanos pensijā,” stāsta Dz.Peipāns. Neviens no četriem dēliem nav izvēlējies dzīvot Trapenē. Jaunākais dēls Lauris un vecākais dēls Intars dzīvo Liepājā, Valdis - Apē, Jānis - Smiltenē.
Visiem pensionāriem Dz.Peipāns vēl labu veselību, censties vairāk atbalstīt citam citu un nākt vairāk kopā, pievērsties aktivitātēm.
— Agita Bērziņa

Citu datumu laikraksti

 • “Pienenītē” daudz jaunumu

  “Pienenītē” daudz jaunumu

  Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādē “Pienenīte” jaunais mācību gads sācies ļoti darbīgi un radoši – tapušas ziedu un dārzeņu kompozīcijas,...

 • Kopīgi atzīmēs senioru dienu

  Alūksnes pensionāru biedrība “Sudrabs” sadarbībā ar Alūksnes novada pašvaldību sestdien, 30.septembrī rīko svinīgu pasākumu par godu Starptautiskajai...

 • Izglītot – skolotāju Jauniņu ģimenes aicinājums 7

  Izglītot – skolotāju Jauniņu ģimenes aicinājums

  (Turpinās no 1.lappuses)“Būt skolotājam jābūt dzīves aicinājumam. Ja nepatīk bērni vai skolotāja darbs, to nevar darīt,” ir pārliecināta alūksniešu...