Labākie Alūksnes sacīkstē

Raiti, bez starpgadījumiem un protestiem sestdien un svētdien Alūksnes ezerā noritēja ūdens motosporta sacensības – Pasaules čempionāts (PČ) ar 10 valstu pārstāvniecību GT 15 laivu klasē un Latvijas čempionāta (LČ)  posms.
Tiesa, nervi tika pakutināti gan sportistiem, gan līdzjutējiem, jo sestdien notika avārija – F4 klasē Alūksnes ūdens motosporta kluba “Nord Ost” sportista Niklāva Paroļa laiva taisnē saskārās ar Igaunijas braucēja laivu. Sportisti, par laimi, traumas neguva, lai gan lidojumā gaisā laivas veica tā saucamo nāves cilpu, kas ir dzīvībai bīstama. Laivām nostrādāja visi drošības mehānismi, elpošanas aparāti, uzreiz palīgā steidzās glābēji. Liepājnieks Niklāvs dalību sacensībās varēja turpināt nākamajā dienā, bet igaunim pēc negadījuma laivu neizdevās tik īsā laikā saremontēt un nācās pārtraukt startus Alūksnē.

Pirmais “lidojums”
“Pēc sestdienas “lidojuma” paliku tikai 2. vietā, lai gan tika cerēts uz uzvaru. Šādu “lidojumu” piedzīvoju pirmo reizi. Iepriekš jauniešu klasē biju piedzīvojis laivas apgāšanos, bet tad bija mazāks ātrums. Sabīties paspēju, kad sāka pietrūkt gaisa, bet veiksmīgi tiku ārā,” stāsta sportists.
Savulaik Niklāva tēvs Voldemārs startēja ūdens motosportā RN 2000 klasē un FR 1000, līdz ar to Niklāvs vasarās “uzauga sacensībās” un nu jau astoņus gadus brauc pats. 2016. gadā kļuva par  Eiropas vicečempionu. 
Komandas “Nord Ost” sastāvā pirmās sacensības Niklāvs piedzīvoja tieši Alūksnē. “Dmitrijs Šillers mums palīdzēja iegādāties F4 klases laivu un palūdza, vai mēs varētu startēt zem Alūksnes kluba. Sadarbība ar Alūksnes komandu mums ir laba un pašlaik neplānojam to pārtraukt, bet tikai attīstīt,” stāsta Voldemārs Parolis.

Intriģējoša uzvara
PČ par īstu drāmu izvērtās cīņa par čempiona titulu, jo trešajā braucienā līdere Laura Lakovica – Lakoviča (“Mēmeles sports”) pieļāva priekšlaicīgu startu, tā rezultātā šajā braucienā punktus viņa neguva un ceturtajā braucienā līderos vairs neizvirzījās, toties skatītājiem bija intriģējoši vērot, kurš beigās kļūs par čempionu. PČ titulu 18 sportistu konkurencē GT 15 klasē ieguva Aleks Cewe no Zviedrijas, pārējās divas godalgas latviešiem – 2. vietā L. Lakoviča – Lakovica, 3. vietā Nils Slakteris (“Mēmeles sports”). PČ GT 15 klasē no “Nord Ost” startēja lietuviete Nida Kilinskaite, izcīnot augsto 6. vietu. Nida alūksniešu komandā jau ļoti labi iedzīvojusies.
Septiņu komandu konkurencē Alūksnes “Nord Ost” komanda šajā LČ posmā pārliecinoši ieguva visvairāk punktu – 505, kamēr 2. vietas ieguvēji “Mēmeles sports” no Bauskas 434 punktus, bet 3. vietas ieguvēji “ART Racing” no Jēkabpils 267 punktus. Starp komandām pašlaik asākā cīņa notiek Alūksnei un Bauskai.

Ne viss ritēja gludi
Pie “Nord Ost” telts Pilssalā bija izvietota informācija par visiem komandas braucējiem un viņu sasniegumiem – garāmgājēji to lasīja ar interesi. Pierādot sevi kā labu ūdens motosporta klubu, alūksnieši komandai piesaistījuši vairākus braucējus no citām pilsētām un valstīm. 
Šoreiz pirmās sacensības Alūksnē piedzīvoja “Nord Ost” sportiste Nikola Šeiniņa JT 250 laivu klasē. Ūdens motosporta vecmeistara Raimonda Špaca mazmeitai debija bija veiksmīga - izcīnīta 1. vieta. “Ūdens motosportā kādreiz brauca vectēvs, tagad viņa dēli Edgars un Renārs – viņi visi ir mani treneri un padomdevēji. Tā kā manā laivu klasē konkurentu nav, tad 1. vietu paredzēju, bet, ka būs tik forši – to pat nenojautu,” stāsta N. Šeiniņa. Sīkāk alūksniešu rezultātus var skatīt tabulā.
“Nord Ost” valdes loceklis Armands Musts atzīst – Alūksnes sacensībās komandas mērķis bija pierādīt, ka ir labākie. “Ne viss ritēja gludi. Favorīts Kristers Musts OSY 400 klasē dabūja izstāties jau pirms sacensībām, jo piektdien laivai radās tehniskas problēmas. Roberts Minings ir “top 3” braucējs GT 30 klasē, no viņa Alūksnē gaidījām labāku rezultātu kā 4. vietu. Komandā labi ir iekļāvies Niklāvs Parolis. Prieks, ka jaunās paaudzes puiši piedalās dažādās kluba aktivitātēs ar savu brīvprātīgo darbu,” saka A. Musts.

Labāk nemēdz būt
Latvijas Ūdens motosporta federācijas (LŪMSF) prezidents Atis Slakteris uzsver - kad pērn PČ posms notika Vācijā, tajā bija krietni mazāk dalībnieku, nekā šogad Alūksnē. “Latvijai un tieši Alūksnei izdevies panākt, ka cilvēki te labprāt brauc. Uz sacensībām Alūksnē atbrauca 26 jaunieši – tika rīkota kvalifikācija un startēja 18. PČ uzrauga starptautiskās federācijas komisāre no Lielbritānijas – viņa ir pozitīvā šokā par tik tīru un skaistu dabu kā Alūksnē, par tik augsta līmeņa organizāciju. Parasti visi pieraduši, ka tāds līmenis ir F1 un F2, bet te – jauniešiem! Labāka infrastruktūra kā Alūksnē ūdens motosportam pasaulē nemēdz būt! Paldies Alūksnes novada vadītājam Arturam Dukulim – ar viņu patiesi ir ļoti konstruktīva sadarbība. Ūdens motosportisti un mehāniķi ir sajūsmā par Alūksnes Pilssalas infrastruktūru,” saka A. Slakteris.

Uzteic sadarbību
To uzsver arī LŪMSF ģenerālsekretāre Ieva Tauniņa. “Alūksne ir fantastiska pilsēta gan sacensību norisei, gan skaista pati par sevi. Prieks, ka bija daudz skatītāju. Tik labas sacensības varam šeit sarīkot, pateicoties sadarbībai ar Alūksnes novada pašvaldību, “Nord Ost”, kas ir ļoti saliedēti un atsaucīgi, un aģentūru “Alja”. Šogad tālākie PČ sportisti bija mērojuši gandrīz 3000 kilometru no Skotijas. Cilvēkiem ir jautājums, kādēļ pamatsacensībās startē 18 laivas – tās ir akvatorija iespējas un starptautiskie noteikumi. Pēc Pilssalas labiekārtošanas trase ir tuvāk iekšezerā, bet šādi skatītāji sacensības var maksimāli vērot no visām pusēm. Alūksnē noteikti var rīkot pasaules līmeņa sacensības, un Alūksnē mīl ūdens motosportu!” viņa saka.
Pusi sacensību izmaksu sedz federācija, pusi – pašvaldība.

Būs arī nākamgad
Sacensības bija noorganizētas ļoti augstā līmenī – to vairākkārt uzsvēra gan federācija, gan starptautiskā komisāre no Anglijas, kas vēroja PČ norisi. Sacensību vietu sabiedriskā kārtā iekārto klubs “Nord Ost”, Alūksnes novada pašvaldība un federācija sedz izmaksas uz pusēm. Šogad vēl rūpīgāk bija domāts par drošību – skatītāji tika aizvirzīti no starta plosta, sabiedrisko kārtību abas dienas uzraudzīja zemessargi.
Tagad motori rūks 10. augustā Aizkrauklē, kur būs nākamais LČ posms un Eiropas čempionāts gliseru klasei. Sezonu noslēgs ar sacensībām 1. septembrī.
I. Tauniņa atklāj, ka nākamvasar jūlija vidū Alūksnē notiks PČ GT 30 laivu klasē jauniešiem. “Federācijā ir nostāja, ka gada lielākajām starptautiskajām sacensībām ir jānotiek Alūksnē. Alūksnes komandā ir perspektīvi braucēji, jums ir arī sava “Formule Future” jauniešu komanda – super!” saka I. Tauniņa.

Teksts: Līga Vīksna
Foto: Ivars Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • Bauda Rūjienas saldējumu un Mazsalacas valdzinājumu

  Bauda Rūjienas saldējumu un Mazsalacas valdzinājumu

  Biedrība “Alūksnes novada pensionāru apvienība” šonedēļ rīkoja ekskursiju uz Rūjienu un Mazsalacu.“Atsaucība bija liela, jo ekskursijā devās seniori...

 • “Sudrabs” sirsnīgi uzņem ciemiņus

  “Sudrabs” sirsnīgi uzņem ciemiņus

  Alūksnes pilsētas pensionāru biedrībā “Sudrabs” arī vasarā notiek dažādas aktivitātes. Šonedēļ pie Alūksnes senioriem viesojās Rugāju novada senioru...

 • Apes novada senioru aktivitātes

  Darbīga šī vasara ir arī Apes novada pensionāru biedrībai “Iesim kopā!”. Šodien Gaujienā notiek Apes novada senioru sporta spēles, kurās piedalīsies...

 • Iesakiet pretendentus sabiedrības balvai “Gada alūksnietis 2019”!

  Iesakiet pretendentus sabiedrības balvai “Gada alūksnietis 2019”!

  Gaidot Alūksnes Pilsētas svētkus, ko svinēsim no 1. līdz 4. augustam, un portāla “Alūksniešiem.lv” 11 gadu jubileju, Alūksnes un Apes novadu...

 • Afiša

  12. jūlijā ◆ 19.00 Alūksnes Kultūras centrā starptautisks mūziķu kopkoncerts “Mūzika vieno”. Piedalās: Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pūtēju...

 • Ķēķa stāsti 3

  Ķēķa stāsti

  Cāļa fileja ar ķiplokiem un sieru Šis ir viens no ātri pagatavojamajiem ēdieniem, garšīgs un aromātisks.Gaļu sagriezu garenos gabaliņos, uzkaisīju...