Lai kļūtu pieaudzis, jāpiedzīvo iniciācija

Tā kā sabiedrība izdomājusi sev ērtu dzīvošanu, tradīcijas, kas saistītas ar iniciācijas procesiem, ir zudušas, bet tām ir jāiziet cauri, jo īpaši zēniem, pauž personības attīstības apmācību vadītājs Aleksis Daume. Viņš gan pedagogiem, gan vecākiem uzsver: lai bērns būtu nobriedis pieaugušais un gatavs ģimenes dzīvei, jebkuram jāļauj kļūdīties un piedzīvot sāpes. Puikām jāsastopas ar visiem iespējamiem spēkiem, jābagātina dvēsele un kaut visnetiešākajā veidā jāsatiekas ar kādu no nāves formām, savukārt meitenēm jāprot rūpēties un sevi apstādināt.

Jaunu lietu sākums
A. Daume iesāk ar iniciācijas piemēriem pasaulē: par ciltīm, kur puikas no liela augstuma lec, līdz tos līdz ar zemi nobremzē kājai piesieta liāna, par indiāņu puikām, kuri drīkst precēties, kad izaug tik gari mati, ka var aptīt apkārt galvai, par aborigēniem, kuri izdzen puisi ārā no ciema uz veselu gadu. Ja viņš atgriežas dzīvs pēc gada, tad ir īsts vecis. Ir kultūras, kur zēnu izģērbj pilnībā kailu, izvārta dubļos, apber ar pelniem un pārējie ar kājām atspārda, paužot nostāju – ja nekļūsi pieaudzis, tad cilvēki tā pret tevi arī turpmāk izturēsies.
“Mēs savu dzīvi esam padarījuši tik ērtu, piemēram, uzlikuši robežu, ka man 25 gados būs tas un tas, tik gados atkal kaut kas. Padarot savu dzīvi ērtu, mēs sākam kropļoties un kropļojam paši savus bērnus,” uzskatu pauž izaugsmes treneris un skaidro, ka tāpēc daļā sabiedrības rodas neizpratne – kāpēc jaunie cilvēki uzvedas tā, kā uzvedas? “No mūsu sabiedrības ir pazudusi tradīcija, kas saistīta ar iniciācijas procesiem. Iniciācija nozīmē ievadu, jaunu lietu sākumu. Piemēram, augstskolā studentiem ir fukšu dienas, armijā un cietumā arī notiek iesvētības, lai uzņemtu pulkā. Iniciācijas process nozīmē, ka cilvēks nonāk uz pārejas sliekšņa, un šī sajūta ir draņķīga – viņš nav ne tur un vēl ne šeit.”

Jāļauj kļūdīties
Speciālists uzskata, ka iniciācijas procesā vispirms jārunā par vīriešiem, jo tam ir ļoti cieša saite ar to, kas notiek sieviešu dzīvē.
“Bada sajūta, slāpes, miega bads, seksuālā dziņa ir galvenie spēki, ko cilvēks nevar ietekmēt. Maizes gabala dēļ kādreiz varēja nogalināt. Mēs zinām, ko nozīmē slāpes. Miega bads. Armijā, lai uzņemtu pulkā, vienkārši neļauj gulēt un esi spiests meklēt katru minūti, lai kaut kur atstutētos un aiztaisītu acis. Mazs bērns raud un kliedz, kad viņam tiek doti ķermeņa signāli, un mazulim to ir tiesības darīt, jo pats nespēj parūpēties. Bet pusaugu puika, jūtot bada sajūtu, ja mammas nebūs mājās, izdomās uzcept pankūkas. Sameklēs internetā recepti un ceps. Varbūt pankūkas piedegs... Bet kas notiek? Mamma ieraudzīs zilus dūmus – tinies ārā, ko tu dedzini labo pannu! Viņa tajā brīdī nesaprot, ka puika veidojas par vīrieti – galvenais, ka viņš pats uzcepis! Ja tā sanāca, lai ēd ogles! Panna nav to vērta, toties puika kaut kādu briedumu būs sasniedzis. Viņš intuitīvi saprot, ka tas ir pareizais veids, kā dzīvot,” skaidro A. Daume.

Vecā ziloņa klātbūtne
Runājot par seksuālo dziņu, jāpiemin vīrišķais hormons testosterons. “Meitenes jūt to, tādēļ saprot, ka labāk un drošāk būs pulcēties bariņos, lai neciestu. Puikas paliek agresīvi, jo nezina, ko darīt, nesaprot, kas ar viņiem notiek. Tad viņi iemīlas, parādās simpātija. Nogaida, kad viņa skolā pa koridoru ies viena pati, pieskrien klāt, iesper vai ar somu no visa spēka iesit pa vēderu. Puikām liekas, ka tā ir superīgākā uzvedība,” apraksta A. Daume. Šajā saistībā viņš salīdzina ar patiesu stāstu par ziloņiem Āfrikā, kur agresīvi ziloņi iznīcināja veselus ciemus, nogalinot cilvēkus. “Iemesls bija malumednieki, kuri ilkņu dēļ bija iznīcinājuši vecos ziloņus. Palika tikai jaunie. Kad viņiem organismā sešdesmitkārtīgi pieauga testosterons, viņi nesaprata, kā ar to tikt galā, un vienkārši dzinās uz priekšu, saminot visu, kas ceļā. Taču risinājumu rada tā, ka tika atrasts viens vecs zilonis un iekļauts jauno barā. Ko dara vecs zilonis – ēd un kustina ausis. Kad jaunajiem ziloņiem atkal pieauga agresija, viņi skatījās, ko dara vecais zilonis – ēd un kustina ausis. Un tad viņiem pielēca – ak, tad šādi jāuzvedas! Un savu agresiju viņi izpauda viens uz otru grūstoties,” pastāsta pieredzējušais eksperts, norādot, ka puikas dzīvē vecais zilonis ir tēvs, varbūt opaps, citi labi radinieki vai pat kaimiņi. “Ideālā gadījumā tas ir tēvs. Bet ļoti daudziem tēviem ir vainas sajūta, ka nav labi tēvi – viņiem liekas, ka jābūt visbagātākajam, izglītotākajam, baigākajam kačokam. Pagājušo gadu Latvijā bija pētījums – kas ir labs tēvs? Pētījumā izpaudās uzskatu līmenis – labs tēvs ir tas, kurš uzskata, ka tāds ir. Viņš saprot, ka vajag bērniem atzīties mīlestībā, lasīt priekšā grāmatas, nolikt gulēt, kopā pusdienot, organizēt piedzīvojumus, apkampt,” viņš stāsta, atgādinot sievietēm, puiku mātēm, ka ir jāļauj blakus būt tam vecajam zilonim, atbalstot savus vīrus un bērnu tēvus. “Jā, būs tādas, kas teiks, ka audzina vienas, taču puikam nevajadzētu tādēļ liegt vīriešu pasauli – lai viņi laiku pavada ar labiem kaimiņiem un radiem! Vienkārša vīrieša klātbūtne kaut ko ar puiku izdara, lai viņš izaugtu par foršu vīrieti,” uzskatu pauž A. Daume, vienlaikus norādot, ka sievietei jāspēj radīt vīrietī pārliecību, izsakot komplimentus. “Puiši aug sacenšoties – viņi skrien un bļauj: kurš pēdējais, tas ir bāba! Vīrietim ir svarīgi, ka pasaka – tu esi kruts!”
Runājot par seksuālo dziņu, ir svarīgi, ka puikam netiek lasīta morāle, bet ir jābūt blakus. “Lai novērstu agresiju, puisim ir jānogurst, jārāpo aiz pārguruma. Viņam vajag slodzi. Saudzējošo režīmu puikām nevajag ieslēgt, ko visbiežāk dara mātes. Viņām ir jāatceras, ka mātēm nav monopola uz dēla dzīvību. Atlaist savu dēlu nozīmē, ka viņš ir jāatdod un jāuztic vīriešu pasaulei,” saka A. Daume, uzsverot, ka tēva vai cita vīrieša klātbūtne un fizisks nogurums ir svarīga pieaugšanas sastāvdaļa.

Satikties ar svētumu
“Par dvēseles jēdzienu bieži ir uzskats, ka to mūsdienās lieto vairs tikai dzejnieki vai vispār nelieto. Kas ir dvēsele? Tas ir cilvēka prāts, emocijas, atmiņas, griba, radošums. Kā pateikt, ka ir darīšana ar pieaugušu vīrieti? Viņš spēj sevi izpaust. Kā panākt, lai vīrietis būtu bagāts savā dvēselē? Viņam ir jāpiemīt spējai izpausties. Tādēļ jebkuram vīrietim vajag satikties ar svētumu. Ir maldīgs uzskats, ka mūsdienās par to nerunā. Ir tautas, kur šo vārdu pat izkliedz,” eksperts piebilst.
Svētums ir jēdziens, kas savā būtībā pārkāpj cilvēka iepriekš pastāvošo lietu kārtību, vērtību sistēmu, normu, tas ir pāri visiem rāmjiem, robežām. “Tā ir jauna pieredze, kas sniedzas pāri vispārpieņemtajam, ka pilnīgi gribas kliegt. Ieejot jaunā, nezināmā pieredzē, tu bagātini sevi – to vajag piedzīvot,” viņš uzsver un salīdzina: “Viens no lielākajiem svētumiem vīrieša dzīvē ir sieviete. Bez sievietēm vīrietis nevar pieaugt. Kas notiek ar jaunu puiku, kad meitene viņu pirmo reizi nobučo? Viņš paliek nevaldāms, viņš parāda, ka viņam ir emocijas, jo tā ir jauna pieredze – tas ir tas svētums.”

Piedzīvot sāpes un skumjas
Eksperts stāsta, ka viņa pieredzē bijis gadījums, kad 19 gadus veca meitene pārrunās runājusi par sevi tā, it kā viņai būtu kādi 120 gadi. “Domāju, kur tāda gudrība jaunam cilvēkam? Izrādījās, ka vecāki ir alkoholiķi, bet mazais brālītis ir slims ar vēzi. Viņa bija spiesta domāt par savu un brāļa izdzīvošanu un vēl par viņa ārstēšanu. Tas bija tādēļ, ka meitene bija satikusies ar nāves formu,” pieredzēto stāsta speciālists un norāda: “Lai pieaugtu un jo īpaši vīrietis, viņam vajag satikties ar nāvi. Nemirst tikai dzīvnieciņi, bet mirst mammas un tēti, brāļi un māsas, mirst uzticība. Laulības šķiršana, uzmetiens biznesā, atlaišana no darba vai pazemināšana amatā – tās visas arī ir nāves formas. Uzreiz jauns vīrietis strauji mainās, ko tādu piedzīvojot.”
Reiz A. Daumem pienākusi kāda mamma un teikusi – tas notiekot ātrāk, nekā domāts. Viņas dēlam piecu gadu vecumā gāja bojā labākais draugs, pilnībā izmainot puikas dzīvi. “Ņemiet bērnus līdzi uz bērēm, viņiem ir jābūt vidē, kur ir skumji. Viņi tajā brīdī kļūst pieauguši,” iesaka A. Daume. “Kad nāve dveš sejā, uzreiz novērtē, cik visi tuvie cilvēki ir vērtīgi. Aizvedu savu dēlu uz Alpiem. Vienā bīstamākā kalna korē, redzu, viņš pārbijies līdz nelabumam. Kāpēc mēs to visu darām, viņš man jautā, un tas bija labākais jautājums! Kad bijām beiguši kāpšanu, mēs apkampāmies, viņš man piespiedās, tik maigs mans pusaudzis palika!” viņš dalās pieredzē. Pieredzes bagātināšanai noderēs arī došanās ekstremālos pārgājienos ar ierobežotu ēdiena daudzumu.
Kad iziets cauri šim procesam, nobriedušam, pieaugušam vīrietim būtu jāsaprot, ka dzīve ir grūta. “Es neesmu svarīgākais, es neesmu galvenais, es nekontrolēju šo dzīvi, es kādreiz nomiršu,” nepieciešamās izjūtas attēlo eksperts.

Pret sievietēm – kā
princesēm
“Vīrietis ir kā zeme, kuru vajag art, bet sieviete ir ūdens. Ūdenim vajag gultni. Ja ir sekls vīrietis, tad kas notiek ar ūdeni? Izžūst vai smird. Izžūt – tas nozīmē sievietei pazaudēt sevi. Bet smirdēt ir tas pats, kas zāģēt. Zāģēšanas prasmi un iemeslu iedot vīrietis. Ja gribi, lai ģimene plūst, vajag dziļumu. Dziļumu veido vīrietis,” salīdzina A. Daume.
Vīriešiem tomēr nav dots pilnībā saprast sievieti. Tas saistīts ar atšķirīgiem iniciācijas procesiem. “Jebkuras sievietes iniciācijas process ir saistīts ar asinīm – tās ir mēnešreizes, pirmā seksuālā pieredze un dzemdības. Neviens vīrietis nekad nesapratīs, kāda netaisnība šajās reizēs sievietei ir jāpiedzīvo. Šie procesi sievietēm rada ierobežojumus dzīvē, un atļauju neviens neprasa. Viņas nevar ignorēt, ko saka ķermenis, bet vīrietim ir izvēle – doties kalnos vai ne, iet armijā vai ne, art vai neart, tādēļ vīrieši mēdz tādi infantili izaugt,” paskaidro speciālists.
“Sievietes ķermenī ir hormons oksitocīns, kas mudina veikt rūpēšanās funkciju. Kas notiek, kad aizbraucat uz laukiem pie omītes? Viņa saka – tu tāda bāliņa, noģībsi! Un paēdušai meitenītei iekšā dabū lērumu kotletes. Pieaugušas sievietes māk rūpēties un māk apstāties, netriecas, piemēram, ar augstu temperatūru tīrīt māju. Ķermeņa signāli ir domāti tam, lai ieklausītos sevī un attīstītu intuīciju,” norāda eksperts, uzsverot, ka vīrietim ir jāprot sievietēm, tostarp meitām, noorganizēt svētku sajūtu. “Kad meitas piedzimst, tad viņas automātiski ir princeses un tā pret viņām arī ir jāizturas, jo viņām dzīvē pēc tam būs daudz ierobežojumu. Tas ir jāņem vērā,” uzsver A. Daume.

“Vīrieši tā nedara!”
Ekspertam ir vēl kāds stāsts no paziņu ģimenes pieredzes. “Ģimenē auga meitenīte ar cerebrālo trieku. Vecākiem bija liela vainas izjūta, viņi nespēja normāli komunicēt, līdz izlēma, ka labākais risinājums būtu šķirties. Vīrs par šo lēmumu pastāstīja savam tēvam, kurš tobrīd sēdēja virtuvē un ēda. Noklausījies dēla sakāmo, vecais vīrs teicis – mūsu ģimenē vīrieši tā nedara! Jaunais vīrietis nožēlojis, kādēļ vispār ko tādu sacījis, līdz aizgājis pie sievas un teicis – lai notiek, kas notikdams, izdarīšu visu, lai mums izdotos. Tagad pēc gadiem meitenes veselībā nav ne miņas par slimību. Secinājums – cik labi, ka blakām bija vecs zilonis! Ar savu piemēru vecāki bērniem izdara ļoti daudz,” stāstāmo noslēdz A. Daume.
Liene Andersone-Kolosova

Citu datumu laikraksti

 • E-veselība klibo 2

  E-veselība klibo

  Jaunais gads Latvijā sācies ar obligātu valsts E-veselības sistēmas lietošanu, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu...

 • Būs jāpiejož jostas

  Alūksnes novadā šogad būs jāpiejož jostas ciešāk – iedzīvotāju skaits novadā samazinājies un līdz ar to arī pašvaldības budžets. Par Alūksnes novada...

 • Alūksne īsumā

  Alūksne ◆ 29.decembrī pulksten 10.33 ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama Laurencenes ielā Alūksnē, kur daudzdzīvokļu mājā kādā dzīvoklī...

 • No sirds uz sirdi

  No sirds uz sirdi

  Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādē ,,Pienenīte” noslēgusies labo darbu nedēļa ,,No sirds uz sirdi…”. Katras grupiņas bērni, bērnu vecāki,...

 • Aicina radīt novada iedvesmas stāstus Latvijas simtgadei

  Sagaidot Latvijas simtgades gadu, Alūksnes novada pašvaldība izsludinājusi novadpētniecības konkursu “Šodiena jau rīt būs vēsture”.Par konkursa tēmu...

 • Piepilda sapni par skaistu virtuvi

  Piepilda sapni par skaistu virtuvi

  Biedrība “Apes attīstības atbalsta klubs” realizējusi vēl vienu ilgi lolotu sapni par skaistu un labiekārtotu virtuvi Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas...