Lai neizdegtu kā svece

Mūsdienās cilvēki nereti ir spiesti strādāt pāri saviem spēkiem, lai nopelnītu sev iztiku. Rezultātā rodas spēku un enerģijas izsīkums.

Mūsdienās cilvēki nereti ir spiesti strādāt pāri saviem spēkiem, lai nopelnītu sev iztiku. Rezultātā rodas spēku un enerģijas izsīkums. Visam pāri veļas bezcerības vilnis. Šādi apstākļi veicina rietumvalstīm tik pazīstamo izdegšanas sindromu.
Psihoterapeiti uzskata, ka tas ir fiziska un garīga izsīkuma stāvoklis. Rodas emocionāli liels nogurums. Cilvēks kļūst sarūgtināts, īgns, nervozs, viegli aizkaitināms. Savukārt fiziskais nogurums, pareizāk sakot, pārgurums mazina cilvēka aizsargspējas un izraisa biežas saaukstēšanās slimības. Rodas miega traucējumi un sāpīgas sajūtas ķermenī. Rīgas Stradiņa Universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras docente Maija Ancāne uzskata, ka tam par iemeslu ir arī biežās iedzeršanas. Citiem cilvēkiem rodas vēlme biežāk iepirkties, iesaistīties mīlas dēkās. Dažiem atkal negribas nekur iet, pazūd interese par dzīvi. Bezcerības un bezpalīdzības sajūtas dēļ cilvēkiem ir grūti meklēt palīdzību. Tā vietā, lai atpūstos, sevi pasaudzētu, cilvēks nododas darbam vēl vairāk. Taču nauda iztērēto enerģiju nekompensē.
Docente domā, ka izdegšanas sindromam visvairāk ir pakļauti jaunie speciālisti un cilvēki, kas sāk strādāt jaunā darbavietā un vēlas sevi pierādīt. Izdegšanas sindromu veicina neskaidra sociālā loma, piemēram, ja cilvēks dara divus darbus - dienā strādā birojā, vakarā uzkopj telpas. Visvairāk izsīkumam pakļauti cilvēki, kas palīdz citiem. Cilvēks nav mašīna. Orientēšanās tikai uz darbu atriebjas. Depresija, dažādas nervu slimības biežāk piemeklē tos, kas neprot izlādēt savu sasprindzinājumu un nespēj sev sagādāt prieku. Psihologi iesaka vairāk laika veltīt sev, jo pārguris cilvēks nevienam nevar vairs palīdzēt. Tas nav egoisms vai patmīlība, tikai pienākums pret sevi.
Lai sevi nenovestu līdz izsīkuma sindromam, svarīgi nepatērēt vairāk spēka un enerģijas, kā uzņemts. Nepieciešams saglabāt līdzsvaru starp darbu un atpūtu. Tas nozīmē - īstajā brīdī pateikt: "Nē, es to neuzņemšos."" No savas pieredzes zinu, ka tas ir ļoti grūti. Tāpat no izdegšanas sindroma pasargā doma par labi padarītu darbu, piemēram, par labi uzrakstītu rakstu vai tīri izmazgātu veļu. Grūtāk ir, ja visa diena pagājusi vienā steigā, bet nav taustāma rezultāta, piemēram, ārsta darbs vai arī aprūpētāju darbs nav acīm pārredzams, tas gandarījuma sajūtu mazina. Mazāk nogurdina sirdij tīkams darbs. Mūsdienās arī tas paliek liels retums. Jau Konfūcijs teicis, ka vajag izvēlēties darbu, kas tev patīk, un tev nekad mūžā nebūs jāstrādā. No izsīkuma sindroma palīdz izvairīties arī labas attiecības ar kolēģiem, kuru veidošanā katrs var dot savu ieguldījumu. No izdegšanas sindroma vairāk pasargāti cilvēki, kuriem piemīt prasme kontaktēties ar citiem, pietiekami augsta pašvērtības apziņa un pozitīva attieksme pret dzīvi. Docents psihoterapeits Juris Batņa uzsver, ka ļoti svarīgi ir prast sabalansēt darbu un atpūtu, piemēram, pastaigas svaigā gaisā, pēršanās pirtī, brauciens ar velosipēdu, adīšana, dziedāšana korī vai kāda cita nodarbošanās, kas nav saistīta tiešo maizes darbu. Arī negatīvās emocijas, bēdas nevajag uzkrāt sevī, bet gan "izrunāt laukā"", dalīties savās izjūtās ar tuviniekiem, draugiem, ārstu. Ieguvēji ir arī tie, kuri nezaudē humora izjūtu.
Tātad, lai neizdegtu kā svece, būtu jāstrādā ar mēru, lai vieta būtu arī atpūtai. Pamēģināsim! Atradīsim darba steigā brītiņu sev, draugiem. Padomāsim, kas labs ar mums noticis pēdējo 24 stundu laikā, un iespējams, ka nogurušais prāts spēs uzcelt varavīksnes tiltu šķietamajai bezcerībai.

Citu datumu laikraksti

  • Ugunsgrēks vecajiem ļaudīm atņem mājas (27.septembrī)

    Ieinteresēta persona: “Notikums kārtējo reizi parāda, kādos apstākļos dzīvo vecie un slimie cilvēki Latvijā. Gribu izteikt vislielāko atzinību...

  • Dziesmotā rudens diena

    Sestdien, 17.septembrī, Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzijas un Alūksnes pilsētas sākumskolas 5. līdz 9.klašu koris un Ernsta Glika Alūksnes...

  • Nelaimē parādās varoņi

    Nelaime nenāk brēkdama. Skaistajā rudens sestdienā, 24.septembrī, Apes kapos godināja un pieminēja viņsaulē aizgājušos Apes iedzīvotājus, iededzot...