Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lai pārvarētu onkoloģiskos mītus

Latvijas Pretvēža apvienība rīko akciju onkoloģisko mītu pārvarēšanai "Tu iedrošināsi, izstāstot savu pieredzi cīņā ar vēzi!".

Latvijas Pretvēža apvienība (LPA) rīko akciju onkoloģisko mītu pārvarēšanai "Tu iedrošināsi, izstāstot savu pieredzi cīņā ar vēzi!".
Viens no izplatītākajiem mītiem - vēzis nav ārstējams, taču tā nav taisnība. Ja šo ļaundabīgo audzēju laikus atklāj, tad to var ārstēt. Līdz šim sabiedrībā ir izskanējusi pārsvarā negatīva informācija par saslimstības rādītājiem un par lielo mirstību saistībā ar onkoloģiskajām slimībām, taču nav parādījušies stāsti par cilvēkiem, kuri ir veiksmīgi pārvarējuši šo slimību un turpina dzīvi jau piecus, desmit un divdesmit gadus pēc slimības atklāšanas. Tāpēc izsludinām šo akciju, lai cilvēki, stāstot par savu pozitīvo pieredzi, iedrošinātu citus rūpēties par veselību, nevis nelikties par to ne zinis. Pozitīvie piemēri būs plašai publikai pieejami (www.veezis.lv).
Tagad par vēzi var izlasīt ikviens
Interneta mājas lapas sagatavošanā piedalījās onkologi no visas Latvijas. Viņi paplašinātā valdes sēdē vienojās, ka aktīvi sekos līdzi mājas lapas saturam un tur notiekošajām diskusijām, kā arī labprāt sniegs jaunu un vispusīgu informāciju, jo mājas lapu vienmēr ir iespējams papildināt.
LPA biedri iepazinās ar aktivitātēm
LPA sēdē ziņoja par informatīvā tālruņa 8000099 rezultātiem un galvenajiem, problemātiskajiem, pacientus interesējošajiem jautājumiem. Līdz šim informatīvo tālruni izmantojuši apmēram 3500 cilvēki. Gandrīz katrs trešais zvanītājs, min stipras vai neciešamas sāpes, kas galvenokārt ir ilgstošas. Gandrīz visi lieto pretsāpju līdzekļus, taču sāpes netiek remdētas. Pie citiem zvanīšanas iemesliem izdalāma informācijas meklēšana gan par onkoloģiskajiem centriem, gan ārstēšanu un profilaksi, gan pacienta tiesībām. Daudzi zvanītāji informatīvo tālruni uztver kā pēdējo cerību, taču beigās ir vīlušies, jo kārtējo reizi viņus nosūta pie ģimenes ārstiem, kuri diemžēl par maz zina par onkoloģiskajām slimībām, jaunākajām ārstēšanās metodēm un profilaksi.
Šobrīd Latvijā ir tikai četri onkoloģiskie centri: Daugavpilī, Liepājā un divi Rīgā. Turklāt ne katrā rajonā ir onkologs, piemēram, Latvijā 26 rajonos ir tikai 12 reģionālie onkologi - Balvos, Aizkrauklē, Ventspilī, Liepājā, Saldū, Dobelē, Jelgavā, Limbažos, Valmierā, Valkā, Alūksnē un Madonā, turklāt tie ir nodarbināti nepilnu slodzi, bet onkoloģiskās problēmas arvien pieaug. Akcijā veiktā aptauja atklāj interesantus faktus, piemēram, cilvēki, kas zvanījuši no Bauskas, Cēsīm, Krāslavas, Ogres un Siguldas, interesējas par ārstēšanās iespējām, savukārt rīdziniekiem vai daugavpiliešiem, kuriem plašāk pieejami onkoloģiskie centri un onkologi, raizes dara dezinformācija par jaunākajām ārstēšanas metodēm.
Arī profesore Sandra Lejniece atzīst, ka šobrīd "vājākie posmi", domājot par saslimstību ar vēzi, ir diagnostika, kas saistīta ar pārāk vēlu pacientu vēršanos pie ārsta un pacientu aprūpe pēc tam, kad cilvēks jau ir izrakstīts no onkoloģiskās slimnīcas.
Marianna Bitiņa Daugavpils onkoloģiskās slimnīcas onkoloģe - ķīmijterapeite informēja, ka lielā interese par onkoloģisko pacientu informācijas centru pierādījusi - cilvēkiem nepieciešama informācija. Tātad šie jautājumi ir jāaktualizē, par tiem ir jārunā.
LPA sēdē informēja par iespēju, ko dāvāja akciju sabiedrība "Hansabanka", sešiem ar asins vēzi slimiem bērniem augustā doties uz vasaras nometni ASV. Šī ir pirmā reize, kad bērni no Latvijas varēs tajā piedalīties. Profesore Sandra Lejniece atzīmēja: "Tā ir lieliska iespēja pārliecināties, ka visā pasaulē ir bērni, kam ir līdzīgas problēmas."
Pasākumā onkologi un apvienības biedri, kā arī interesenti vienojās par nepieciešamību onkoloģijas jautājumus izvirzīt valstiskā līmenī, tāpēc šobrīd gatavo vēstuli veselības ministrei Ingūnai Circenei. Diskusiju laikā secināja, ka būtiski ir ieviest vienotu sistēmu veselības jomā, jo tas atvieglotu un sistematizētu pacientu plūsmu.
Aicina rūpēties par veselību
LPA ir nevalstiska organizācija, kuras uzdevums ir pēc iespējas plašāk veicināt informētību par ļaundabīgajiem audzējiem, tādējādi aicinot cilvēkus vairāk rūpēties par veselību un iespēju robežās izvairīties no šīm slimībām. Par onkoloģiju, tās problēmām ir jārunā un jāinformē cilvēki, lai lauztu stereotipus un lai cilvēki paši vairāk rūpētos par savu veselību.

Citu datumu laikraksti

 • Upe

  - Tā nav lieta! - atrauc puisis, - Vai strādnieku nelīgsi?10. - Tā nav lieta! - atrauc puisis, - Vai strādnieku nelīgsi? - Kur man strādnieku līgt,...

 • Autoskolas ceļ nepamatotu paniku

  Izplatot informāciju par izmaiņām Satiksmes ministrijas noteikumos par braukšanas eksāmena pieņemšanas kārtību, presē izskanējusi autoskolu...

 • Policija saskaras ar grūtībām

  Saeima šodien lemj par Saeimas Juridiskās komisijas sagatavoto grozījumu administratīvo pārkāpumu kodeksā nodošanu komisijām.Saeima šodien lemj par...

 • Upe

  Tirgus diena ataust saulaina, tās gaisma pamazām izdzenā Dārtas bēdas. Viņa gurdiem soļiem iet uz pilsētu, lai nolūkotu un pirktu zirgu.9. Tirgus...

 • Pededzes pagastā nav ārsta un aptiekas

  Pededzes pagasta iedzīvotājiem jau pāris gadus nav sava ģimenes ārsta.Pededzes pagasta iedzīvotājiem jau pāris gadus nav sava ģimenes ārsta. "Kādreiz...

 • Par spīti neveiksmēm turpina audzēt vēžus

  Mārkalnes pagasta "Robežnieki" ir viena no nedaudzām zemnieku saimniecībām Latvijā, kas audzē vēžu mazuļus.Mārkalnes pagasta "Robežnieki" ir viena no...