Cik jāmaksā ārstam? Kad labāk maksāt – pirms vai pēc operācijas?
Cik jāmaksā ārstam? Kad labāk maksāt – pirms vai pēc operācijas? Vai medmāsai arī jāmaksā? Šie ir jautājumi, kas simtiem reižu ik dienas izskan cilvēku sarunās. Tie ir jautājumi, uz kuriem parasti ir visgrūtāk vai pat neiespējami atbildēt.
No vienas puses valsts, pārdalot mūsu nodokļus, ir apņēmusies apmaksāt gandrīz visus ar veselības atjaunošanu saistītos izdevumus. Tātad slimniekam būtu jāmaksā tikai oficiāli noteiktā pacienta nodeva. No otras puses – veselības aprūpei atvēlētās summas no valsts budžeta ir tik nesamērīgi mazas, ka joprojām ir nesalaužami stipra kopš padomju laikiem mantotā tradīcija, ka pacienti nelegāli piemaksā ārstam par darbu, cerot, ka tad viņi saņems kvalitatīvāku pakalpojumu. Faktiski valsts, nemaksājot par medicīnisko pakalpojumu adekvātu summu, veicina kukuļdošanu.
Tā ir nejēdzīga situācija, kas pazemo gan pacientu, gan ārstu. Turklāt nepietiekamā finansējuma dēļ veidojas rindas. Atsevišķiem pakalpojumu veidiem tās jau šodien ir vairāku gadu garumā.
Meklējot risinājumu, ārstniecības iestādes aizvien biežāk ievieš skaidri noteiktus maksas pakalpojumu cenrāžus. Pacients jau uzņemšanas nodaļā redz, cik maksā viena vai otra operācija. Ja uz valsts apmaksāto pakalpojumu ir jāgaida rindā, ir iespēja iemaksāt konkrēto naudas summu ārstniecības iestādes kasē, nepārmaksājot un ar tīru sirdsapziņu uzsākt intensīvu ārstēšanos. Ieguvējs ir arī ārsts un pārējais medicīniskais personāls, jo par katru šādu pacientu pie algas saņem konkrētas piemaksas. Latvijas Jūras medicīnas centrā skaidri noteiktas piemaksas saņem gan ārstējošais ārsts, gan medmāsa, gan sanitāri. Naudas summu velta arī tehnikas modernizācijai. Bet ko darīt, ja operācija ir nepieciešama, bet naudas tās apmaksai uzreiz nav? Arī šī problēma ir aktuāla daudziem pacientiem. "Vai visa summa par operāciju jāsamaksā uzreiz?" – šis ir jautājums, ko bieži nākas dzirdēt Latvijas Jūras medicīnas centra uzņemšanas nodaļas darbiniekiem. Tagad atbilde skan: "Jūs varat samaksāt par veselības atjaunošanu arī pakāpeniski - vairākos mēnešos." Latvijas Jūras medicīnas centrs bija pirmā plaša profila slimnīca Latvijā, kas sadarbībā ar patēriņa kreditēšanas firmu SIA "Līzings" uzsāka projektu "Kredīts veselībai". Tā princips ir vienkāršs – ja pacientam ir nepieciešama operācija, bet slimokasē rinda ir pārlieku gara, slimnīcas uzņemšanas nodaļā ir iespējams iepazīties ar maksas operāciju izcenojumiem un noformēt aizdevumu. Atmaksas termiņš ir no trim līdz astoņpadsmit mēnešiem. Pacients pats var izvēlēties pirmās iemaksas lielumu, no kā netiek aprēķināti kredītprocenti.
Pats galvenais – ir skaidri noteikumi. Katrs personīgi var izlemt – gaidīt rindu un saņemt valsts apmaksātos pakalpojumus, apmaksāt operācijas izdevumus uzreiz vai noformējot kredītu. Katrs pats var arī rēķināt, kas ir ērtāk un lētāk – ciest pastāvīgas sāpes, regulāri lietot medikamentus un maksāt par ārstu apmeklējumiem, vai, izmantojot kredītu, īsā laikā atjaunot veselību, atgūt dzīvesprieku un darbaspējas. Protams, šis ir tikai viens no risinājumiem. Valstij ir un tomēr būs jāuzņemas galvenā atbildība par iedzīvotāju veselību. Šī ir tikai slimnīcas piedāvāta iespēja jau šodien palīdzēt pacientiem atgūt veselību. Cilvēki to izmanto. Vieni rūpīgi iepazīstas ar noteikumiem, citi jau slēdz līgumus.