Latviešu sievietes ir skaistas, bet piekusušas

Ārzemnieki mēdz teikt, ka Latvijā ir skaistas sievietes. Tikai izskatoties nogurušas, un smaidu, kuru viņas varētu dāvāt pasaulei, ir noslēpušas.

Ārzemnieki mēdz teikt, ka Latvijā ir skaistas sievietes. Tikai izskatoties nogurušas, un smaidu, kuru viņas varētu dāvāt pasaulei, ir noslēpušas. Esot strādīgas, uzņemoties vairāk, nekā spēj nest, un jūtas atbildīgas par visu - sevi, ģimeni, bērniem un par pārējo pasauli. Taisnība vien ir. Uz ielas ieraugi svešu cilvēku un uzreiz noproti, ka viņš ir ārzemnieks. It kā ģērbies tādās pašās drēbēs kā mēs, tomēr skatiens, smaids, miers, kas no viņa izstaro, norāda, ka viņš nav šejienietis. Man žēl skaisto Latvijas meiteņu un sieviešu. Žēl, ka lielākā daļa to, kas būtu pelnījušas atpūsties un baudīt kaut nedaudz no tā pasaules skaistuma, ko Dievs ir radījis, nespēs, jo skaitīs santīmus un krās latu pie lata, domājot par bērnu skološanu, un uztrauksies par nesamērīgajiem komunālajiem maksājumiem, kas sagaidīs pēc vasaras.
Svešajam nesaprast, ka latviešu cilvēks, īpaši mazpilsētā, ir iebiedēts. Nedrošs, nepārliecināts par sevi un savām spējām. Labāk klusēs par pāridarījumu, nevis sacelsies. Lai arī tas skan muļķīgi, šķiet, ka bieži vien darba devējiem un pat valdībai no tā tiek savs labums. Kas ir labākais darbaspēks? Naivi un paklausīgi cilvēki. Tādi, kam ir grūti pateikt taisnību priekšniekam, lai arī acīmredzams, ka viņš kļūdās. Tādi, kam ir grūti aizstāvēt savas tiesības, jo ir nedrošība par darbu, bail pazaudēt to pašu mazumiņu un kaut nelielo prieku redzēt vienreiz mēnesī algu. Vajag tik maz, pavisam maz, lai būtu aiz svītras un būtu pieskaitāms tiem, kam alga nav sagaidāma ilgus mēnešus.
Tādēļ mazpilsētās darba devējs atļaujas būt pārāks un spēlējas ar darbiniekiem. Spēj ar vienu vārdu darīt tos tramīgus, un tad skaistās latviešu sievietes (arī vīrieši) skatās cits uz citu un domā, kuru no viņiem iestādes jaunā reorganizācija skars. Vai jaunu sievieti ar diviem maziem bērniem, vai arī tādu, kas visu mūžu ir strādājusi attiecīgajā jomā, bet līdz pensijai ir vēl, piemēram, pieci, četri gadi?
Cilvēks jūtas skaists un laimīgs, ja viņš visvienkāršākajā izpratnē ir drošs. Zina, ka viņš kādam būs vajadzīgs. Ka nepienāks diena, kad viņš jutīsies nevajadzīgs, nederīgs, lieks, aizvietojams. Lai arī mainās situācijas - attiecības, darbs, dzīvesvieta - tomēr viņu nepamet sajūta, ka izmisums un bezcerība pāriet.
Joprojām atceros situāciju, kā ārzemniece ar milzīgu pacietību un nezūdošu smaidu runājās ar niķīgu bērnu, kas bija kļuvis nevaldāms. Atceros līdzīgas redzētas situācijas mājās, Latvijā. Ko tādā brīdī dara mūsu nogurušās sievietes?

Citu datumu laikraksti

  • Spēj pierādīt, ka dzīvība ir stiprāka par nāvi

    Alūksnietei Edītei Baltiņai visa dzīve ir liels un smags pārbaudījums. Patiesībā tas veidojas no nepārtrauktiem sāpīgiem pārdzīvojumiem, kas palaikam...

  • Viesosies vācu tūristu grupa

    Alūksnes Novadpētniecības un mākslas muzejs saņēmis vēstuli par 20 vācu tūristu grupas ierašanos 21.jūnijā.Alūksnes Novadpētniecības un mākslas...

  • Rajona skolotājus nesveiks

    Starp pedagogiem, kurus par radošu, ilgstošu un veiksmīgu darbu ar Goda rakstiem un naudas balvām suminās Izglītības un zinātnes ministrija, diemžēl...