Latvijas ūdens motosportisti Gada balli svin Alūksnē

Alūksnes Kultūras centrā pagājušās nedēļas nogalē notika Latvijas Ūdens motosporta federācijas (LŪMSF) Gada balle un čempionu godināšana, pulcējot ūdens motosporta klubu dalībniekus un atbalstītājus no visas Latvijas. Alūksnieši var būt īpaši lepni, jo starp čempioniem šogad sumināja daudzus Alūksnes ūdens motosporta kluba “Nord Ost” komandas braucējus un komandu kopvērtējumā jeb “Klubu Kausā” Alūksnes ūdens motosporta klubs “Nord Ost” pēc piecu gadu pārtraukuma ieguva trešo vietu.

Izstāde par ūdens
motosportu
Visus kopā bija aicinājis Alūksnes ezers, kur pirms 60 gadiem aizsākās Alūksnes ūdens motosporta stāsts, ko saucam par pirmo vilni. Otrajā vilnī pieredzējām, ka alūksniešu vārdi, uzvārdi pārspēja laivu rūkoņu ne tikai Alūksnes ezerā, bet arī citās valstīs, savukārt trešais vilnis sevi ir apliecinājis jau ar jauniem vārdiem un darbiem. Par to, kā visos šajos gados gājis, varēja uzzināt plašā un uzskatāmā izstādē par ūdens motosportu Alūksnē, ko Kultūras centra foajē bija iekārtojis klubs “Nord Ost” ar Alūksnes novada pašvaldības finansiālu atbalstu. Tajā bija stāsti par alūksniešiem, kuri pirms 60 gadiem Alūksnē aizsāka ūdens motosporta attīstību. Daudziem no viņiem tas kļuva par sporta veidu, ko pārmantoja arī otrā un nu jau arī trešā paaudze. Izstādē bija skatāmi diplomi, kausi, ļoti plaša fotogalerija, kā arī Kristera Musta un Roberta Mininga sacīkšu laivas. Izstāde Kultūras centra foajē bija skatāma tikai nepilnu nedēļu, bet tik īsā laikā sasniedza rekordlielu apmeklētāju skaitu – vairāk nekā tūkstoti cilvēku.

Nākamgad Alūksnē – F4
“Bieži vien izskan, ka tas ir labāk Lietuvā, tas ir labāk Igaunijā, bet Latvijas ūdens motosports gan pēc dalībnieku skaita, jauniešu skaita, gan čempionātu posmiem viennozīmīgi ir lielāks nekā abās šajās valstīs kopā. Mēs esam malači, ka esam to paveikuši! Latvijas glābšanas tehnika aizbrauc apkalpot Eiropas čempionātu F2N – rīkotāji bija šokā par tāda līmeņa glābšanu. Jā, tie esam mēs! Ir starptautiski panākumi, dalība “Formula Future”, kas šim sporta veidam ir piesaistījusi jauniešus, goda pjedestāli, visas medaļas Eiropas un Pasaules čempionātā. Nošokējām pārējo ūdens motosporta pasauli!” Gada balles atklāšanā pauda LŪMSF prezidents Atis Slakteris un atklāja, ka Latvijas simtgadē Alūksnes ezerā rūks F 4 motori Eiropas čempionātā jūlija vidū.
Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis visus sportistus nākamgad aicina uz Alūksni, jo Pilssalā būs tapušas jaunās laipas un vēl citi jauninājumi.

Sumina par sasniegto
LŪMSF pasniedza Pateicības par atbalstu Latvijas ūdens motosportam, ko saņēma arī Alūksnes novada pašvaldība. Suminājumus pasniedza par dalību Latvijas čempionātā šosezon un par atzīstamiem rezultātiem starptautiskās sacensībās. Pateicību par starptautiskiem sasniegumiem 2017.gada sezonā saņēma arī “Nord Ost” komandas dalībnieki Monta Melzoba (par dalību sacensībās Ungārijā “Formula Future” klasē), Roberts Minings (par dalību sacensībās Somijā GT 15 klasē), Reinis Musts un Kristers Musts par dalību starptautiska līmeņa sacensībās - izturības braucienā, kas notika Rīgā, startējot Latvijas jauktajās komandās. Sumināja arī katras laivu klases čempionus un klubu komandu kopvērtējuma uzvarētājus, kur alūksniešiem - godpilnā trešā vieta.
Visi apbalvotie saņēma īpašu goda un apliecinājuma zīmi – LŪMSF nozīmīti. Jaunajiem sportistiem pārsteiguma veltes pasniedza arī Alūksnes novada pašvaldība, uzsverot, ka sports reiz sākas visiem. Lai arvien vairāk būtu jauno sportistu, sumināja “Nord Ost” komandas dalībniekus, kuri šosezon piedzīvoja debiju: Kristeru Mustu, Edgaru Špacu, Montu Melzobu un Kristapu Upenieku. Pašvaldības Pateicību par sadarbību saņēma gan klubs “Nord Ost”, gan tā vadītājs Armands Musts. “A.Musta uzņēmība un centība vienmēr ir novērtējama visaugstākajā mērā!” pauda Alūksnes novada pašvaldības Kultūras un sporta nodaļas vadītāja Sanita Eglīte. 

Vēl Alūksnei ceturto vilni
A.Slakteris “Alūksnes Ziņām” atzina – aizvadītā sezona ūdens motosportistiem Latvijā bijusi veiksmīga. “Latvijā ir attīstījusies “Formula Future”, ļoti spēcīgi arī Alūksnē. Izstāde Kultūras centra foajē ļoti uzskatāmi ataino ūdenssporta vēsturi Alūksnē. Gribas cerēt, ka “Formula Future” veicinās ceturtā viļņa rašanos Alūksnē. Pašlaik Alūksne atgriežas cīņā par goda pjedestālu – piecus gadus alūksnieši  nebija starp labākajiem klubiem kopvērtējumā, bet šogad Alūksnei atkal trešā vieta. Malači! Prieks! Alūksnē ir ūdenssporta leģenda, man te ir draugi un vienmēr patīk atgriezties. Arī manam dēlam Uvim mīļākā sacensību vieta ir tieši Alūksnē. Kopumā uz Alūksni raugos ar baltu skaudību – jums ir tāds Kultūras centrs, tik skaista daba, Pilssala, te notiek starptautiski atzītas sacensības! Tik laba ūdens motosporta sacensību vieta kā Alūksnē reti kur ir,” sacīja A.Slakteris.

Labā nozīmē traki
Gada balli rīkoja LŪMSF, Alūksnes novada pašvaldība un Alūksnes ūdens motosporta klubs “Nord Ost”, piesaistot arī sponsorus un gādājot par to, lai Alūksnē viesi justos labi. Alūksnieši Gada ballē šoreiz bija kupli pārstāvēti, kopā pulcējot ne tikai “Nord Ost” komandas dalībniekus un viņu ģimenes locekļus, bet arī Alūksnes ūdens motosporta vecmeistarus. Ūdens motosportā viss balstās uz, labā nozīmē, trakiem cilvēkiem, ģimeņu tradīcijām un, protams, finanšu ieguldījumiem. Atliek novēlēt, lai arī turpmāk Alūksnē ir tikpat fanātiski cilvēki, kuri popularizē Alūksnes vārdu ne tikai Latvijā, bet arī starptautiski!
Balli atklāja Alūksnes Bērnu un jauniešu centra mūsdienu deju šova grupa. Pasākuma režisore – alūksniete Astrīda Bētere, vadītājs – žurnālists Normunds Avotiņš. Muzikālus priekšnesumus sniedza dziedātāja Kristīne Šomase, bet ballē muzicēja Uldis Mūrnieks un Arnis Graps.


Alūksnieši – Goda zālē

Latvijas Ūdens motosporta federācija pirms vairākiem gadiem izveidoja Goda zāli. Tajā iekļauj un godina cilvēkus, kuri visu  mūžu veltījuši ūdens motosportam, daži to turpina joprojām. Gada ballē vairāki jauni pārstāvji, lielākoties alūksnieši, saņēma Apliecinājumus par iekļaušanu Goda zālē. Lēmumu par iekļaušanu pieņem Goda zāles padome, kuras sastāvā ir arī ilzenietis Gints Rozenbergs. Alūksniešus iekļaušanai Goda zālē virzījis klubs “Nord Ost”. LŪMSF Goda zālē 2017.gadā ievietoti alūksnieši un ar Alūksnes komandu saistīti cilvēki.

Par augstiem sasniegumiem sportā un ieguldījumu sporta attīstībā – Raimonds Špacs.
2016.gada novembrī saņēmis Izglītības un zinātnes ministrijas Atzinības rakstu par nozīmīgu ieguldījumu ūdens motosporta attīstībā valstī un “Union Internationale Motonautique” Goda rakstu (Monako). Ūdens motosportam pievērsies 1978.gadā. PSRS čempions, Baltijas čempions, Latvijas PSR čempions. Savā sportista karjerā uzbūvējis vismaz četrus laivu korpusus. Pēc pārtraukuma sacensībās atsāka piedalīties 2006.gadā S 550 klasē. Karjeru noslēdza salīdzinoši nesen – 2016.gadā ar 2.vietu Eiropas čempionātā Alūksnē un nodeva savu tehniku un zināšanas dēliem. Pēc aktīvās sportista karjeras noslēgšanas turpina strādāt pie ātrumlaivām, izgatavojot dzenskrūves, ar kurām ne viens vien Latvijas ūdens motosportists plūcis laurus starptautiskās sacensībās, piemēram, Mārtiņš Berholcs, Lauris Gūtmanis un citi. Joprojām neatsaka palīdzību nevienam sportistam.

Par augstiem sasniegumiem sportā - Aigars Kārkliņš. 1984.gadā ieguvis PSRS sporta meistara nosaukumu ūdens motosportā, 1987.gadā - PSRS sporta meistara nosaukumu autokrosā (bagijos). Astoņdesmitajos gados A.Kārkliņš plūca laurus ūdens motosporta sacensībās ar skuteri un guva daudzas nozīmīgas godalgas. Kā sporta meistars gan ūdens motosportā, gan ar bagijiem gandrīz vienmēr no sacensībām mājās pārveda godalgotu vietu medaļas.

Par labiem rezultātiem sportā un ieguldījumu sporta attīstībā - Oskars Ozols. O.Ozols savulaik pats piedalījies sacensībās skuteru klasē, gūstot daudzas godalgas, un bijis mehāniķis “Nord Ost” komandas dalībniekiem. 1983.gadā ieguvis PSRS sporta meistara kandidāta nosaukumu ūdens motosportā. Pēc smagas slimības Oskars aizsaulē aizgāja 2010.gada 9.oktobrī.

Par labiem rezultātiem sportā un ieguldījumu sporta attīstībā –
Gatis Sniķers. Startējis skuteru un gliseru klasēs, gūstot daudzas godalgas. Ūdens motosportam parādījis lielu uzticību, startējot sacensībās pat 70 gadu vecumā un gliseru klasē 52 gadus pēc sava pirmā starta Alūksnes ūdeņos. Turklāt sagatavojis sev maiņu – viņa iesākto tagad turpina dēls Normunds un mazdēls Matīss. G.Sniķers aizsaulē aizgāja 2015.gada 9.oktobrī.

Par labiem rezultātiem sportā - Kalvis Kliests. 1982.gadā ieguvis PSRS sporta meistara kandidāta nosaukumu ūdens motosportā. Startējis SC laivu klasē, gūstot godalgotas vietas, drīz vien pārgājis uz skuteru klasi. Deviņdesmito gadu sākumā K.Kliests uz motora “Vihr” bāzes uzbūvēja O-500 dzinēju ar diviem karburatoriem, ko vēlāk pārņēma Oskars Ozols, tad cēsnieks Edvīns Zālītis. 2004.gadā ar laivu atsāka startēt ilzenietis Gints Rozenbergs. Vairākiem pilotiem bijis tehniskais konsultants, padomdevējs, līdz pat šai dienai palīdz jaunajiem pilotiem ar tehnikas sagatavošanu.

Par mūža ieguldījumu sportā - Edvīns Zālītis. E.Zālītis ir vecmeistars no Cēsīm, kurš savulaik startēja “Nord Ost” komandā O 350 laivu klasē.


Alūksnes “Nord Ost” komandas 2017.gada čempioni – visātrākie un visspējīgākie:

Reinis Musts – 3.vieta GT 30 laivu klasē;
Gints Rozenbergs – 3.vieta S 550 laivu klasē;
Edgars Špacs – 2.vieta S 550 laivu klasē, turklāt debijas gadā;
Kristers Musts – 3.vieta OSY 400 laivu klasē, turklāt debijas gadā;
Normunds Sniķers – 3.vieta RN 2000 laivu klasē;
Zigfrīds Bitainis – 3.vieta O 350 laivu klasē;
Roberts Minings – 4.vieta GT 15 laivu klasē.


* Aprakstu sagatavošanā izmantota informācija no Goda zāles
   materiāliem.
— Teksts un foto: Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • Ziemassvētki sākas Alūksnes muzejā

  Ziemassvētki sākas Alūksnes muzejā

  Ziemassvētku gaidīšanas laiks tradicionāli sākas ar pirmās adventes sveces iedegšanu vainagā, bet Alūksnes muzejā svētku gaidīšanas laiks sākās jau...

 • Alūksnes koncertā nebūs Intara Busuļa

  “Latvijas Radio” bigbenda un Raimonda Paula koncertprogrammā “4 gadalaiki”, kas 10.decembrī izskanēs Alūksnes Kultūras centrā, ir izmaiņas solistu...

 • Adventes vainags – sajūtu vainags 7

  Adventes vainags – sajūtu vainags

  Turpinās no 1.lappusesDarinot Ziemassvētku gaidīšanas simbolu - adventes vainagu, florista amata zellis Dina Semjonova un floriste amatiere Liāna...